قلعه ای که روی آب ساخته شده است

قلعه شنون‌سو ( Chenonceau ) در فرانسه یکی مشهورترین قلعه‌های دره لوآر است . این قلعه به خاطر ساخته شدن روی رودخانه شر ( Cher ) منحصر است . رودخانه شر در روزهای خوش آب و هوا آنقدر آهسته و زیباست که مشابه برکه به حیث می رسد . دیگر ویژگی‌های یگانه این قلعه این است که چهار قرن به وسیله زنان ساخته , حفظ , حفاظت , دوست داشته و برای آن جنگیده شده‌است . به همین بهانه قلعه شنونسو را قلعه بانوان هم می‌نامند .

این قلعه در اوایل قرن شانزدهم بوسیله توماس بویر ساخته شد که‌این محل را خرید و قلعه دیرین و یک آسیاب مستحکم را تخریب کرد تا شیوه را برای قلعه گشوده نماید . همسر توماس , کاترین بریزونت , بر ساخت و ساز آن محاسبه میکرد . البته بعداز مرگ توماس , قلعه به وسیله فرمانروا فرانسیس اولیه برای بدهی‌های پرداخت نشده وی تصرف شد .

پاد شاه فرانسیس نخستین برهه زمانی کوتاهی بعداز گرفتن قلعه شنون‌سو در گذشت و قلعه به پسرش هنری دوم ارث رسید . هنری دوم این قلعه را به معشوقه خویش دیانا ( Diane de Poitiers ) کادو بخشید که به شدت به آن متعلق شد . دیانا قلعه را تزئین و باغ‌های قانونی را به آن بیش تر کرد و پلی روی رودخانه شر ساخت . بعد از آن که هنری دوم در یک رخداد حزن انگیز در سال ۱۵۵۹ کشته شد , بیوه وی کاترین دی مدیچی مجال را غنیمت شمرد و دیانا را از قلعه بر کنار کرد .

کاترین گنج متعددی را صرف بازسازی و بسط قلعه شنون‌سو کرد . وی آلبوم دو طبقه مشهوری به سبک رنسانس ایتالیایی را به آن بیشتر کرد که روی به عبارتی پلی قرار داشت که دیانا ساخته بود . بعداز مرگ کاترین در سال ۱۸۵۹ , این قلعه به عروسش , لوئیز د لورن وودمونت , همسر فرمانروا هنری سوم رسید .

هنگامی سلطان هنری سوم در به عبارتی سال به قتل رسید , لوئیز افسرده شد . وی در ناراحتی حیف کردن همسرش , قلعه را به یک آرامگاه تبدیل کرد , خوابگاهش را با رنگ سیاه نگارگری کرد و سالن‌ها را با پارچه‌های عزاداری پوشاند . در غایت , لوئیز قلعه را به خواهر زاده اش که صرفا شش سال داشت , ولی نامزد پسر چهار ساله هنری چهارم و معشوقه وی بود واگذار کرد . در صد سال بعد از آن این قلعه رو به ویرانی رفت , چون بوربن‌ها عشق متعددی به آن نداشتند .

در سال ۱۷۳۳ این ملک قسمت ملاک ثروتمندی به اسم کلود دوپین شد . همسرش لوئیز دوپین , یک تالار ادبی در قلعه سازه کرد که ذهن‌های براق آن عصر نظیر ولتر , مونتسکیو و فونتنل , بوفون و ماریوو را به خویش جذب کرد . زمانی انقلاب فرانسه آغاز شد و شورشیان تهدید کردند که قلعه را تحت عنوان نمادی از زیاده روی سلطنتی ویران می کنند , لوئیز قلعه را با یاد‌آوری این که این قلعه تا تعدادی کیلومتری صرفا رویه عبور مردمان از رودخانه است نجات بخشید .

پایانی زنی که نشانه‌ای از خویش بر قلعه شنون‌سو بر جای گذاشت , مارگاریت پلوز ( Marguerite Pelouze ) وارث ثروتمندی بود که قلعه را در سال ۱۸۶۴ خرید و استارت به مرمت آن نمود . وی فضای داخلی قلعه را کاملا نوسازی کرد و چند مورد از الحاقات کاترین دمدیچی را حذف کرد . متاسفانه مارگاریت پول متعددی را در تجدید بنا قلعه و سبک معاش افراط گرایانه خویش به باد اعطا کرد و ورشکست شد و ناچار شد قلعه را بفروشد . صاحب فعلی قلعه , هنری منیر است که در سال ۱۹۱۳ آن را خریده و تاکنون مالک آن است .

قلعه ای که روی آب ساخته شده است + تصاویر

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.