سازه های قدیمی که با شیشه های رنگی جذاب تر شده اند

سازه ها و بناهای قدیمی که با شیشه های رنگی بسیار زیبا شده اند این شیشه ها برای تزیین بناهای قدیمی بسیار استفاده می شدند شیشه های در این بناها استفاده می شد با خلاقیت و هنری تزیین نموده اند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر سازه های قدیمی که با شیشه های رنگی جذابتر شده اند را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن :شیشه های رنگی فضاها را از کلیساهای گوتیک به آلبوم های هنری و تالار های کنسرت میبرد . شیشه های رنگی ساختمان ها را از قرنها وسطی خوب تر و معماران و دوست داران پباده سازی مدرن را جذب خویش نموده است .

شیشه های رنگی که اکثر وقت ها تحت عنوان پنجره یا این که سقف مورد استفاده قرار میگیرند , در ساختمان های مذهبی نظیر مسجد و کلیسا یافت می گردند , هر چند در قرن 19 , استفاده از آنان برای فضاهای معمولی مثل ساختمان های فردی , هتل و دکان های بزرگ نیز محبوبیت داشت . درین مقاله از آرل , کلیسای گوتیک در پاریس گرفته تا هتلی در مکزیک , میتوانید زیباترین پنجره های شیشه ای رنگی را ملاحظه کنید و متوجه این قضیه گردید که معمارانی نظیر فیلیپ جانسون , اسکار نیمایر , آنتونی گائودی در بعضی از طرح های نمادین خویش از این شیشه ها استفاده کرده اند .

1 – کلیسای برزیل

شیشه های رنگی متمایز کلیسای برزیل که به وسیله اسکار نیمایر تاسیس شده است , در سال 1990 بوسیله ماریان پرتی ساخته شده است . درین کلیسا 22000 فوت مربع از این شیشه ها در رنگ های قهوه ای , سپید , سبز و آبی‌رنگ مصرف شده شده‌است .

 

2 – کلیسای جامع آخن , آلمان

ساخت به جا مانده جهانی یونسکو در سال 796 زیر امپراطور شارلمانی آغاز شد و در قرن ها وسطی بسط یافت . پناهگاه گوتیک با پنجره های شیشه ای رنگی نسبتاً 84 فوت است که به وسیله والتر بنر و آنتون وندلینگ بعداز نابودی لعاب های حیاتی در مبارزه جهانی دوم تاسیس شده است .

 

3 – کلیسای ژوزف مقدس , فرانسه

این کلیسای نئوگوتیک در ده سال 1950 در شهر بندری در فرانسه برای تکریم 5000 شهروندی مقتول در پیکار جهانی دوم , وقتی که که‌این شهر نسبتاً نابود شده بود , ساخته شد . آگوست پرت مسئول نوسازی شهر و تولید این کلیسا بود .

 

4 – کلیسای سنت , پاریس

این کلیسا در ایل دولاسیته پاریس واقع شده‌است و دارنده 15 ورقه شیشه ای رنگی است که بیشتراز هزار شخصیت کتاب مقدس را نشان میدهد . این پنل ها , اخیراً زیر مرمت 7 ساله آبادی میلیون دلاری قرار گرفته اند که در طی تجدید بنا , این پنجره ها برداشته شد و با لیزر منزه شدند .

 

5 – عرصه شکرگزاری , دالاس , تگزاس

در سال 1977 فیلیپ جانسون یک کلیسای سپید رنگ سه جزئی را برای تولید یک مکان آهسته در راءس شهر دالاس تشکیل داد . سقف این نیایشگاه دربرگیرنده 73 پنل از شیشه های رنگی است که بوسیله هنرمند فرانسوی گابریل لویر تاسیس شده است .

 

6 – کلیسای شهری سنت سباستین ریو دوژانیرو , بزریل

این کلیسا ظاهری هرمی صورت و دیده گیر داراست که با شیشه های رنگی با ارتفاع 200 فوت تزئین شده‌است . گنجایش کلیسای جامع ریو دو ژانیرو ۲۰ هزار نفراست . کلیسای جامع بوسیله ادگار فونسکا و در صورت و معماری امروزی و نو در سال ۱۹۷۶ ایجاد شده است . همینطور در زیرزمین آن موزه هنر مقدس جای‌دارد .

 

7 – راس فرهنگی شیکاگو , شیکاگو

قطر گنبد لوئیس کامفورت تیفانی در راس فرهنگی شیکاگو به میزان 38 فوت است که آن را تبدیل به یک کدام از بزرگ ترین گنبد هایی با شیشه های رنگی در دنیا تبدیل نموده است . این مکان با یک چارچوب چدن با 30000 قطعه شیشه های رنگی مشابه ماهی تزئین شده‌است و هم‌زمان با او‌لین کتابخانه همگانی شهر در سال 1897 تاسیس شده است . بر روی این گنبد در سال 2008 ترمیم دقیقی انجام شد و اینک به طور الکتریکی روشن شده‌است .

 

8 – مسجد نصیرالملک , شیراز , کشور ایران

ساخت این مسجد در جنوب جمهوری اسلامی ایران با شیشه های رنگی , کاشی های رنگارنگ , ستون های حکاکی شده و فرش های بافته شده در قرن نوزدهم به پایان رسیده است . به دلیل وضعیت استراتژیک آن , روشنایی صبح منجر رنگارنگی ساختمان میشود . و به جهت وجود چوب های انعطاف پذیر دیواره های آن از ز‌لزله های یزرگ جان تندرست به در برده است .

 

9 – کلیسای کوچک دانشکده کینگ , کمبریج , انگلستان

ساخت این کلیسا در سال ۱۴۴۶ بوسیله هنری ششم آغاز شده و بیش تر از یک قرن برای ساخت آن صرف شده‌است . این ساختمان دارنده بلندترین طاق فی مابین کلیساهای دنیا است . 26 کادر از شیشه های رنگی در بیشتراز یک قرن زیر لحاظ هنری هشتم در آن نصب شده‌است که می خواست از آنها برای نمایش توان رهبری اخیرا معمار آن جردی فائولی اعلام کرده است که ساخت این کلیسا در سال 2026 ،درست یک قرن بعد از مرگ گائودی،به اتمام می رسد.

 

11- گالری لافایت، پاریس

این مکان , یک مغازه مشهور و با شکوه فرانسوی است که دارنده شهرت ای جهانی است . آلبوم لافایت در بلوار اوسمان در حیطه ۹ پاریس واقع شده‌است که در سال 1912 کامل شدن شده‌است . احتمال دارد مهمترین خصوصیت آن گنبد 141 فونی باشد که بوسیله شیشه ساز دارای شهرت فرانسوی به اسم ژاک گرابر به خواسته ساخت فروغ و روشنایی برروی خریداران ساخته شده است و گزارش شده‌است که هر ساله در حدود 1 . 5 میلیارد دلار صرف بازار مد می نماید .

 

12 – هتل گرن سیوداد دو مکزیکو , مکزیک

این دکان با فروشگاههای بزرگ با سقف تیفانی رنگ کردن شیشه ای در لابی , در پیش گویی بازیهای المپیک 1968 به یک هتل لاکچری تبدیل شد . سقف آن که به جا مانده مرز و بوم آمیرکا میانی است , به وسیله هنرمند فرانسوی به اسم ژاک گرابر پباده سازی شده و همچین دارنده یک لوستر جور لوئی پانزدهم می‌باشد .

 

13 – نگارخانه ملی ویکتوریا , ملبورن , استرالیا

این آلبوم پهناور که به وسیله معماری به اسم روی گروند پباده سازی شده‌است , توسطدولت استرالیا به ثبت رسیده است و از آگوست 1968 بازگشایی شد . در آن زمان سقف های آن با شیشه های رنگی جزو وسیع ترین سقف های دنیا بود و مشتمل بر شیشه های وارد شده از فرانسه و بلژیک بود .

 

14 – کلیسای یورک مینستر , یورک , انگلستان

این مکان یکی اصلی ترین کلیساهای یونانی گوتیک شمال اروپا دربرگیرنده یک تیم ی شایان توجه از شیشه های رنگی قرنها وسطایی , اعم از پنجره هایی با بعضی از کهن ترین تصاویر ثبت شده ی معماری است . در آخرها قرن 13 , آنان‌را لعاب شیشه ای داده اند و یک‌سری شخصیت بی نقص را در طاقچه تزیینی به آن بیشتر کرده اند .

 

15 – کلیسای نوتردام , پاریس

علاوه بر معماری گوتیک دارای شهرت فرانسوی , این کلیسای جامع از دارای شهرت ترین شیشه های رنگی دنیا است . درین تصویر , پنجره رز جنوبی , کادو ای از لوئی نهم , قراردارد که به وسیله جین دچلاس و کهن سال دمونتریول ایجاد شده است . آن در سال 1260 نصب گردیده اند و قطر پنجره 42 فوت می‌باشد و مشتمل بر 84 شیشه تقسیم شده به 4 دایره هست و آن برعلیه پنجره شمالی فعالیت می نماید که در ده سال گذشته کامل شدن شده‌است .

 

16 – قصر موسیقی کاتالان , بارسلون

این تالار کنفرانس به وسیله معمار کاتالان لوییز دومانچه ای مونتانردر سال 1908 درست شده و دارنده یک پنجره شیشه ای رنگی است که دارنده یک تصویر سه بعدی از خورشید است . این سازه بخشی از ارثیه جهانی یونسکو میباشد . این مکان دارنده اثرها هنری دیگری مثل مجسمه بتهوون و انسلم کلیو است .

 

17 – کلیسای باسیلیکا دلا سانتیسیما , ایتالیا

در حالیکه هنرمندان ناچار به عمل در ساختمان بودند , باسیلیکا دلتا سانتیسیما چندین نفر از مطرح ترین هنرمندان باروک از قرن هفدهم را استخدام کرده بود . کلیسا بجهت بمب گذاری مبارزه جهانی دوم به حال و روز بدی تخریب شده بود و نیاز به مرمت داشت .

 

18 – کلیسای جامع زالتسبورگ , اتریش

این مکان به وسیله معمار ایتالیایی , سانتینو سولاری ایجاد شده است . این کلیسا در خارج شهر اتریش است و مملوء از معماری عجیب است . کلیسای تشکیل‌شده در قرن هفدهم , محل غسل تعمید ولفگانگ آمادایوس موتزارت بود .

 

19 – صومعه ملک ابی , اتریش

گچ کاری های سقف این صومعه به وسیله نقاش پررنگ باروک , مایکل جوهان در قرن 17 بدون نقص شده‌است . این صومعه بر روی یک رخساره سنگی بنا شده در کنار رودخانه دانوب جای‌دارد .

 

سازه های قدیمی که با شیشه های رنگی جذاب تر شده اند

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.