سلیاک نوعی بیماری گوارشی و کمبود ویتامین

سلیاک بیماری گوارشی می باشد که در اثر کمبود ویتامین و سو تغذیه برخی از افراد دچارش می شوند ما در این بیماری عوامل و دلایل این بیماری مزمن را بررسی خواهیم نمود تا شما با رعایت این موارد از این بیماری در بدن خودتان جلوگیری نمایید در ادامه جزئیات بیشتر سلیاک نوعی بیماری گوارشی و کمبود ویتامین را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن :گلوتن نوعی پروتئین است که در غلات موجود است , دربرگیرنده گندم , جو و چاودار . بیماری سلیاک , اختلالی است که در آن میل کردن گلوتن موجب یک برخورد ایمنی در بدن می شود که با التهاب و جراحت به روده‌ی کوچک همراه است . تقریب زده شده که بیماری سلیاک , نسبتاً 1 درصد اشخاص در ایالات متحده‌ی ایالات متحده را زیر تاثیر قرار میدهد . بیماری سلیاک یک بیماری جدی است که می تواند عارضه ها منفی متعددی داشته باشد دربرگیرنده مشکلات گوارشی و نبود مواد پرخاصیت .

در این مقاله نگاهی داریم به شایع‌ترین نشانه‌ها و دلایل بیماری سلیاک .

1. اسهال

مدفوع شل و آبکی یک کدام از اولی علائمی است که بخش اعظمی از اشخاص دارنده بیماری سلیاک آن را تجربه میکنند . در مطالعه‌ای کوچک , 79 درصد از بیماران سلیاک , گذشته از معالجه نماد اسهال را گزارش کردند و بعداز معالجه , صرفا 17 درصد از آنان , اسهال مزمن‌شان ادامه پیدا کرد . برای بخش اعظمی از بیماران , اسهال در پهنا تعدادی روز معالجه کاهش پیدا کرد , ولی زمان میانگین برای برطرف شدن علامت ها , چهار هفته بوده است .

با اینحال فراموش نکنید که علت‌های مضاعف دیگری برای اسهال میتواند وجود داشته باشد , مثل عفونت , عدم تحمل طعام یا این که مشکلات روده‌ای .

۲ . نفخ

نفخ , نشانه شایع دیگری از بیماری سلیاک است . سلیاک موجب التهاب در سیستم گوارش شده که احتمال دارد سبب به نفخ همراه با بخش اعظمی از مشکلات گوارشی دیگر شود . در مطالعات انجام یافته معین شد , گلوتن موجب مشکلات گوارشی مثل نفخ در کسانی که سلیاک ندارند هم میگردد .

مطالعه‌ای , 34 نفر که بیماری سلیاک نداشتند ولی مبتلا مشکلات گوارشی بودند را مورد بررسی قرار بخشید . علامتها آن‌ها با پیروی از رژیم غذایی فارغ از گلوتن بهبود پیدا کرد .

علاوه بر بیماری سلیاک , بقیه عوامل نهفته برای نفخ دربرگیرنده یبوست , انسداد روده , گاستریت مزمن و اختلالات گوارشی می گردد .

۳ . گاستریت یا این که ورم معده

گاستریت , ایراد متداولی است که در صورت معالجه نشدن سلیاک , به وجود خواهد آمد . با اینحال یادتان باشد که گاسترست , علت‌های متعددی قادر است داشته باشد . بقیه عوارض شایع گاستریت مشتمل بر , یبوست , بد هضمی , بلعیدن هوا و بیماری‌هایی زیرا عدم تحمل لاکتوز و سندرم روده‌ی تحریک پذیر می گردد .

۴ . خستگی

کاهش تراز انرژی و شم خستگی در مبتلایان به سلیاک شایع است . مطالعه‌ای نشان داده اشخاصی که بیماری سلیاک دارا هستند بیشتر در معرض مشکلات خواب می‌باشند که قادر است سبب حس خستگی و بی‌انرژی بودن‌شان بشود . درضمن , سلیاک معالجه نشده قادر است موجب زخم به روده‌ی کوچک شده و در سود فقدان ویتامین و مواد معدنی را در بر داشته باشد که دلیلی است برای خستگی .

بقیه علت‌های بالقوه‌ی خستگی دربرگیرنده عفونت , مشکلات تیروئید , افسردگی و کم خونی میشود .

5 . کاهش وزن

کاهش وزن بسیار و عدم توان در مراقبت وزن , معمولا از علامتها اولیه‌ی بیماری سلیاک است . علت آن نیز این است که توان تن برای جذب مواد پرخاصیت , مختل می گردد که به صورت بالقوه می تواند موجب سوء تغذیه و کاهش وزن شود . مطالعه‌ای که روی بیماران سنین بالا انجام شد نشان اعطا کرد کاهش وزن , یک کدام از شایع‌ترین علامت‌های بیماری‌شان بوده است . پس از معالجه خیر فقط نشانه ها به طور کامل برطرف شدند بلکه این اشخاص توانستند به صورت میانگین 7 کیلوگرم وزن بیش تر نمایند . مطالعه‌ی دیگری هم روی 42 نوباوه مبتلا سلیاک انجام شد و اخذ رژیم سوای گلوتن توانسته بود وزن‌شان را به میزان قابل توجهی ارتقا بدهد . کاهش وزن بی‌دلیل قادر است به جهت بیماری‌هایی زیرا دیابت , افسردگی یا این که مشکلات تیروئیدی هم ساخت شود .

۶ . نبود آهن

بیماری سلیاک میتواند جذب مواد پرخاصیت را مختل نماید و سبب به نبود آهن آنمی شود . آنمی بیماری است که خاطر نبود گلبول‌های قرمز‌رنگ خون در تن ساخت میشود . نشانه ها نبود آهن مشتمل بر خستگی , ضعف , درد قفسه سینه , راز درد و سرگیجه می گردد . مطالعه‌ای 34 نوباوه مبتلا سلیاک را مورد بررسی قرار بخشید و اخذ نسبتاً 15 درصدشان فقدان آهن میانگین دارا هستند .

مطالعه‌ای که روی 84 شخص در گیر فقدان آهن به دلیل ناشناخته بودند نشان بخشید 7 درصدشان بیماری سلیاک دارا‌هستند . این اشخاص بعداز این‌که رژیم فارغ از گلوتن را در پیش گرفتند , مرحله آهن خون‌شان به میزان چشمگیری ارتقاء یافت .

با اینجال فقدان آهن قادر است عوارض مضاعف دیگری هم داشته باشد , مثل تغذیه‌ی غلط , استفاده‌ی بلند زمان از مسکّن‌هایی زیرا آسپرین و خون‌ریزی در قاعدگی‌های سنگین وزن یا این که زخم‌های گوارشی .

۷ . یبوست
اگر‌چه بیماری سلیاک قادر است در عده‌ای موجب اسهال شود , البته در بعضا از اشخاص هم قادر است باعث یبوست شود . بیماری سلیاک به پُرزهای روده که برآمدگی‌های ریز و انگشت مانندی در روده‌ی کوچک هستند

و مسئولیت جذب مواد مفید را به عهده دارا‌هستند , زخم می زند . هنگامی خوراک در مسیر گوارشی تکان مینماید , پُرزهای روده نمی‌توانند مواد مفید را به طور کامل جذب کرده و اکثر اوقات در قبال , رطوبت را از مدفوع می گیرند . این واقعه میتواند مدفوع را کم آب و محکم کرده و عبور آن را با رنج روبرو نماید و سبب یبوست شود . اکثری از بیماران در گیر سلیاک چه بسا با در پیش دریافت کردن رژیم سوای گلوتن هم با اختلال یبوست دست و پنجه قابل انعطاف مینمایند . دلیلش نیز این است که در رژیم سوای گلوتن , بخش اعظمی از فیبرها نظیر غلات از تغذیه حذف شده که سبب ساز کاهش اخذ فیبر می‌‌شود و اجابت مزاج را با اختلال روبرو می‌نماید . نداشتن تحرک بدنی و دهیدارته شدن تن و رژیم غذایی غلط هم میتواند سبب به یبوست شود .

۸ . افسردگی

در کنار تمام علامتها فیزیکی بیماری سلیاک , علامت ها روانشناسی زیرا افسردگی هم میتواند وجود داشته باشد . مروری که بر 29 مطالعه صورت گرفت اخذ افسردگی , در بزرگسالان مبتلا بیماری سلیاک , نسبت به جمعیت همگانی , شایع‌تر و شدیدتر است . مطالعه‌ی دیگری هم که روی 48 نفر انجام شد نشان اعطا کرد آنهایی که بیماری سلیاک داشتند نسبت به مجموعه در دست گرفتن که سلامت بودند , بیشتر مستعد نشانه ها افسردگی بودند . مطالعه‌ی دیگری نیز که روی 2265 مریض انجام شد اخذ 39 درصد از مواقعی که طبق گزارش خودشان افسردگی داشتند , با در پیش به چنگ آوردن رژیم سوای گلوتن در بلند مقطع , ریسک علامت ها افسردگی‌شان کاسته شده بود .

عوامل دوچندان دیگری هم می توانند موجب افسردگی شوند مثل نوسانات هورمونی , استرس , ناراحتی و چه بسا ژنتیک .

9 . تاول‌های خارش دار

بیماری سلیاک میتواند موجب درماتیت هرپتی فُرم ( dermatitis herpetiformis ) شود که نوعی التهاب مزمن پوست با تاول‌های خارش دار و کوچک است که می تواند در آرنج‌ها , زانوها و یا این که نشیمنگاه پیدایش نماید . نسبتاً 17 درصد از کسانی که سلیاک دارا‌هستند در گیر این تاول‌ها میگردند که ولی یک کدام از نشانه ها آشکاری است که قادر است باعث به تشخیص بیماری سلیاک شود . همینطور احتمالا بعداز تشخیص بیماری به دلیل نشانه ای از ادامه ندادن معالجه پیدایش نماید . جذاب است بدانید بعضی از اشخاص احتمالا در حالی مبتلا این تاول‌های پوستی شوند که هیچ آرم دیگری در سیستم گوارش خویش که مرتبط با سلیاک است ندارند . در واقع , کمتر از 10 درصد بیماران سلیاک که به درماتیت هرپتی فُرم در گیر میشوند , علامتها گوارشی بیماری سلیاک را دارا‌هستند .

بقیه علت‌های بالقوه‌ی این تاول‌های خارش‌ دار می تواند دربرگیرنده اگزما , پسوریازیس , درماتیت و کهیر باشد .

در دست گرفتن علامتها بیماری سلیاک

بیماری سلیاک یک بیماری مادام العمر است که درمانی ندارد . ولی اشخاصی که‌این بیماری را دارا‌هستند میتوانند با استمرار مستمر رژیم غذایی فارغ از گلوتن , علامت ها خویش را به صورت اثرگذار رئیس نمایند . یعنی هر محصول غذایی که دربردارنده گندم , جو و چاودار است می بایست حذف شود . درضمن می بایست از مصرف این غذاها اجتناب نمائید مگر این که برچسب «بدون گلوتن» روی آن‌ها خورده باشد :

اسپاگتی , نان , کیک , شیرینی‌های پای , بیسکوییت , کلوچه , آبجو و گونه های سس .

غذاهایی که می بایست بخورید

خوشبختانه غذاهای سوای گلوتن مغذی و ارگانیک متعددی موجود است . با حذف غذاهای فرآوری شده می توانید از غذاهای ارگانیک لذت ببرید . نظیر : گوشت قرمز رنگ , بوقلمون و غذاهای دریایی , تخم مرغ , لبنیات , میوه‌ها , غلات سوای گلوتن مثل کینوآ , برنج , گندم سیاه و ارزن , صیفیجات , بنشن , مغزها , چربی‌های سلامت , ادویه‌ها .

در حالتی که شک وتردید دارید که در گیر بیماری سلیاک می باشید , با پزشک‌تان مشاوره فرمائید تا آزمایشات ضروری را انجام داده و مشخص و معلوم نماید آیا رژیم فارغ از گلوتن برای‌تان اضطراری است یا این که خیر . یادتان باشد تا زمانیکه آزمایش سلیاک انجام نداده‌اید , رژیم فارغ از گلوتن را در پیش نگیرید .

سلیاک نوعی بیماری گوارشی و کمبود ویتامین

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.