سوزش ادرار،تکرر ادرار،شب ادراری علائم بیماری کلیوی

بیماری کلیوی در بیشتر افراد ارثی می باشد و باید بیشتر مراقب سلامتی خود باشد اگر این علائم تکرر ادرار و سوزش ادرار را داشته باشید به یک پزشک کلیه مراجعه فرمایید تا کلیه های شما را معاینه نموده و اگر مشکل یا نارسایی کلیوی دارید مورد معالجه قرار بگیرید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر سوزش ادرار،تکرر ادرار،شب ادراری علائم بیماری کلیوی را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

بـــه طور معمول در هر فرد سالـم دو کلـــیه وجود دارد که در طرفــین ستون مهره ها و زیـر دنــده های تحـتــانی واقـــع شده انــد. کلـیه ها به رنــگ قرمز متـمـایـــل به قهوه ای و از نظر شکـــل شبیـه لوبیا هستند. هر کلـــیـه به انــدازه مشـــت بســته فرد اســـت. اکــثـر اعضاء بدن برای عملکـرد مطلوب وابـسـته به کلیـــه ها هســـتند. در نتیــجه کلــیه ها یکی از مهم تریــن اعضــای بدن انسان هســتـــند.

در حال حاضــر، 86 هزار نفـــر در کشور مبـتــلـا به بیمـــاری های کلیوی هستـــنـــد که از ایــن تعـداد 20 هزار نفــر دیالیزی و 24 هزار نفـــر پیوندی هستند. مردان در قیـــاس با زنان بیشتـــر در معرض مشـکلات کلیوی هسـتـند.

شایـع تریـن بیمــاری های دستـــگـاه ادراری در مردان را ابتدا پروستــات و سپــس سنگ های ادراری و عفونت ها است و سنگ ها در گذشته بیـشــتــر در مثانه تشکــیــل می شد، امـا امروزه به دلـیــل تغیــیر شیوه زنـــدگــی، بیـشـــتـر در کلیه تشـــکیـل می شوند.

افـرادی که ریسک سنگ سازی دارند و در جاهـای گرم کار می کنـند و یا به طور دائم در معـرض آفـــتـــاب هستنـد، اگر مایعـــات کافــی مصـرف نکنـنــد خطـر ابتـلا به سنـــگ کلــیه در آنــهـــا افـزایـــش پیـدا می کنـد.

الـبـتــه ایــن به این معــنــی نیــست که آنـــهـــا مستـعـــد ابــتلا به همه انواع بیمـــاری های کلـــیـه، سرطـــان ها و ناهنجــاری ها هستــنـد. مناطـق گرم و خشک که تعریق زیاد و حجم ادرار را کم می کند، ممـــکن اسـت در افزایـــش ابتــلا به سنگ نقــش داشــته باشـــد.

کم تحـرکـی و تغــیــیر الـگوی غذایــی از فیــبـــر و سبـزیجات به مصـرف گوشت از جملــه علت هایـی اسـت که افـــراد را در معرض ابتـــلـا به بیــمــاری های کلیه و مجاری ادرار قرار می دهـد.

کم تحرکـی یکی از ریــســک های ایـــجــاد سنـــگ اســت و در مجموع افــرادی که دارای مشاغل ساکـــن و بی حرکــت هســـتـــند، خطـــر ابتلـا به سنـــگ کلـیـه در آنـها افـزایش می یابـــد.

افــراد باید وجود مشکــل کلــیوی در خانواده و بستگـان درجـــه اول را بررسی کننـد

ابتـــلای 3 برابـری مردان به سنــگ های ادراری

اصولا سنگ های ادراری در مردان به میــزان دو تا سه برابـــر زنان اسـت، سرطــان های کلـــیـه و مثـــانـــه که بیـن زنـــان و مردان مشــتـرک هســتنـد، باز هم به میــزان دو تا سه برابـــر در مردان شایع تر اسـت و در مجــموع می توان گفت که بیماری های مجـــاری ادراری در مردان بیشـــتر دیده می شود.

تنــها موردی که میزان آن در زنان بیشتـــر است، بحـــث عفونت های مثـانـه است که از بیماری های خطرناک نیــست و خطـــر جانـی ندارد.

مصـرف ویتـــامـــیـــن ها و تشـــکـیل سنـگ

اگر ویتـــامین های تزریـــقـــی به مدت زیاد مصرف شود، مثـــلا ویتــامـــین C به مدت زیــاد مصــرف شود خطر ابـــتـــلــا به سنـــگ کلســیم اگـــزالـات در فرد را افزایـــش می دهـــد.

ویتـامـیـــن D هم اگـــر تزریـــقـــی باشد و نه جذب روده ای، به علت افـزایـش میــزان کلســیــم می توانــد خطر ابتـــلا به سنــگ را افـزایــش دهد ولی اگــر به میـزانی که پزشـــک روماتولوژیــست یا ارتوپد برای پوکی اســتـخوان تجویز می کنـد، مصــرف شود تاثـــیر چنــدانـی در ابـتـــلا به سنـگ کلـیه ندارد.

در افــرادی که دو کلـیــه دارنــد (اکثر افراد)، ممــکـــن اســـت یک کلــیــه خاموش باشــد و اصــلا کار نکـــنـد و فرد هم متوجه نشود چون کلــیه دیـگـر مشـغول به کار است و اصولا اگـر نصف یک کلـیـه هم در بدن فردی فعـــال باشـد، علـایــم نارسـایــی کلـیــه در او بروز نمی کنـــد و شخــص متوجه نمــی شود.

در افرادی که یک کلـــیوی هستـند، اگـر کلـــیــه شان آسیب ببیند، با علـایم ضعف، بی حالــی، خستگی، بی اشـتهایـی، خارش بدن و بی حوصلـــگـی متوجه وجود مشکـــلــی می شوند که با بررســی به نارسایـــی کلــیه می رسنـد.

افرادی که دو کلـــیه دارنـد، متوجه بروز مشکــل در یکــی از کلـیـه هایشان نمـــی شوند، مگر این که کلــیه ای که در حال خاموش شدن اســـت به دلـــیـل یک اتـــفاق ناگـهـــانـــی مثـــلـا پیـــدا شدن سنــگ در آن و یا عفونت منــجــر به تب و لرز و درد، مشــخـــص شود. اگر این علایم بروز نکنـــد، فرد متوجه خاموشی کلـیه نخواهـند شد. بنا بر ایـن، علـائم عمومی زمانــی بروز می کنــد که دو کلیـه و یا یک کلــیــه در افراد تک کلــیوی از کار بیفـــتـــد.

به بیــمـــارانی که سنـگ کلــیـه دارنـد، توصیه می کنـــیــم که نمــک کمتـر مصـــرف کنند

رژیـم غذایـی و سنـگ کلیه

رژیـم های غذایــی معــمولا خیلــی تاثــیرگـذار نیـــستـند مگـــر ایــن که فرد بیمـــاری زمیـنه ای داشـته باشـــد. به عنوان مثــال اگـر فردی نارســایــی کلـیـــه دارد و ضعـف کار کلـیه در او وجود دارد، اگر رژیـم های پر پروتئین و کراتـــینین و کراتــین داشتـه باشـــد، کلــیــه توانـایی دفع ایـــن مواد را ندارد و باعـــث آسیب به آن می شود ولی اگر کار کلـیه طبـیــعی باشد، مصـرف ایـن ها چنـدان تاثیـری ندارد.

ما به بیـــمـــارانی که سنگ کلــیه دارنـــد، توصیه می کنـــیـم که نمـک کمتر مصـرف کنــنــد چرا که یک عامل شنـــاخــته شده در ایــجاد سنگ کلـــیــه است. اگــر کلیه به صورت طبـــیــعی فعال اسـت، رژیم غذایــی خیلـــی تاثیــر گذار نیــسـت.

توصیه هایی برای مراقبت از کلـیه ها

1- افراد باید وجود مشــکل کلـــیوی در خانواده و بســتـگـان درجه اول را بررسی کنـنـــد. مشـکـــلات کلیوی مورد نظــر، سرطـــان پروستات، سنـگ کلــیه و تعـــداد دیـگری از ایـن قبیـل سرطـان ها هسـتـــند که تا حدودی ریشه خانوادگــی دارنـــد. اگر فردی سابــقـه بیــمـــاری پروستــات در پدر ،برادر و یا عمو را دارد، باید از 40 سالــگــی به فکــر کشـــف این بیمـاری باشـد.

2- در صورت نبود سابـــقـه خانوادگــی، شخص به علـــایم ادراری توجه کنـــد.

3- اگـــر فرد سوزش ادرار، تکرر ادرار، شب ادراری، مشــکل در ادرار(قطره ای)،دردهای شدید و ناگهـانـــی پهـــلو، تعــریـق زیـاد، تهوع، اسـتفـراغ و خارش بدن دارد، باید به پزشک مراجــعه و بررســی کند. در صورت نبود سابـقه خانوادگی و ایـــن علـــایم، ضرورت چنـــدانــی برای بررسـی و یا نگرانـی نیست.

سوزش ادرار،تکرر ادرار،شب ادراری علائم بیماری کلیوی

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.