سیاه رودبار یکی از جاذبه های گردشگری در استان گلستان

سیاه رودبار یکی از منطقه های زیبا در استان گلستان می باشد سیاه رودبار دارای منطقه های دیدنی و زیبا است که سالانه گردشگران بسیاری از این منطقه دیدن می نمایند و بسیاری از منظره های طبیعی این منطقه ها خارق العاده و شگفت انگیز می باشند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر سیاه رودبار یکی از جاذبه های گردشگری در استان گلستان را در سایت خواهید دید با ما همراه باشید.

بیشه های بزرگ گلستان , هر چند همگی زیر این اسم انباشته شده گردیده اند , البته بیشتر بخشها جنگلی این حوزه‌ به واسطه قربت به یک ده یا این که جاذبه ارگانیک , نامی مختص گرفته اند . ناحیه جنگلی «سیاه رودبار» در مسافت نسبتاً 20 کیلومتری شهر «علی آباد کتول» نامش را از روستای همسایه اش گرفته . این حیطه که غیر از این آبادی , یک سری روستای دیگر در اطرافش دارااست , در دامنه های ارتفاعات شرقی البرز جای دارد و آب و هوایی معتدل و پوشش گیاهی بکر و متنوع داراست ; از گیاهان و بوته های جنگلی گوناگون اشکال کم یاب سرخدار و انجیلی است .

سفارش ما این است که برنامه مهاجرت خویش را طوری تهیه نمایید که یک‌سری روزی را درین حوزه‌ اقامت فرمائید و به قدر کافی زمان برای سرزدن به دور و اطراف آن داشته باشید . بیشه گردی , دره نوردی , کوهنوردی , روستاگردی , دوچرخه سواری , تماشای اثر ها تاریخی و چه بسا سوارکاری اعم از کارهایی است که میتوانید در هجرت بدین ناحیه از بیشه های استان گلستان تجربه نمایید .

کجا بمانیم؟ میهمان منزل و طبیعی ها

در شرایطی‌که قصد اقامت در سیاه رودبار را دارید میتواند گذشته از هجرت با «فرهاد مسعودی» به شماره 09119670935 تماس حاصل نمایید . در‌این ده گونه های غذاهای طبیعی , گیاهان دارویی , عسل جنگلی و محصولاتی تنظیم شده از میوه های جنگلی برای خرید مهیاست . از کارگاه های قالی بافی , عروسک دوزی یا این که پارچه بافی ده نیز بازدید نمایید .

چطور برسیم ; یک سری آبادی تا بیشه

از بلوار امام رضا ( ع ) درسمت جاده زرین گل – شیرین آباد رفته , وارد مسیر جنگلی گردید . پس از طی حدود 18 کیلومتر به دوراهی سیاه رودبار می رسید . مسیر سمت راست در سمت روستای معرف «ابر» در استان سمنان می‌رود و مسیر سمت چپ با تابلوی روستای «میان رستاق» در سوی روستای سیاه رودبار میرود . مسافت قریه تا علی آباد کتول حدود 20 کیلومتر و طول ان حدود 700 متر فراتر از تراز دریاست .

چه میبینیم ; گلگشت در بیشه

مهمترین جاذبه مهاجرت به‌این ناحیه گشت و گذار در بیشه های باستانی زیباست .

نیز پیاده و نیز با اسب می‌توانید به دیدن جاذبه های جنگلی ده بروید .

مسیر جنگلی : با داخل شدن به جاده زرین گل – شیرین آباد دیده اندازهای قشنگ شروع میشود ; شالیزارهای برنج در کف دره در سمت چپ تان و بیشه های توسکا و افرا در سمت راست تان قراردارد . صدای پرنده ها و صدای جریان آب , در بیشتر قسمت های مسیر شما‌را ملازمت می نماید . هر قدر بیشتر طول میگیرید , تنوع گیاهی مسیر بیشتر می‌شود و به تدریج راز و کله درختانی نظیر نمدار , بلوط , ملیچ , ون , انجیلی و داغداغان نیز پیدا میگردد .

سیاه رودبار یکی از جاذبه های گردشگری در استان گلستان

 

یکی‌از مهمترین انواع جنگلی این حوزه‌ درختان قشنگ و کهن سرخدار میباشند . میتوانید در محل قابل قبولی در اواسط بیشه از خودروی تان پیاده گردید و گشت و گذار جنگلی را استارت فرمائید . درین حوزه‌ جنگلی گراز , شغال , روباه , راسو , سمور و جوندگان بیشتر از خرس و شوکا است . محلی ها در این مکان پلنگ و گرگ نیز چشم اند . نیز به دلیل وجود این حیوان ها و نیز خطر گم شدن در بیشه به هیچ وجه فارغ از بلدهای محلی وارد بیشه نشوید .

روستای سیاه رودبار و تفرجگاه های تاریخی : روستای سیاه رودبار مهمترین روستای نیز اسم این ناحیه جنگلی است . منزل های دیرین ده , خشتی و گلی با سقف های چوبی می‌باشند , البته منزل ها جدید خیس سقف و بدنه جدید تری دارا‌هستند . روستای مضاعف باصفا و روی تپه سرسبزی صورت گرفته است و درختان , اطرافش را گرفته اند . در صورتی‌که مجال کردید , به روستاهای «چینو» , «میان رستاق» و «افراتخته» نیز سربزنید .

از زیر دره هرچه در راستای ارتفاعات و ییلاق ها تکان نمائید , جور مصالح به کاررفته در ساخت منزل ها هم عوض می شود . حوزه‌ جنگلی سیاه رودبار به خاطر بیشه های بکر , روش های دسترسی به ارتفاعات و روستاهای سابق در آن , حیطه ای ایده آل برای مسافرت است . «افراتخته» در کنار رویشگاه ارگانیک درختان سرخدار , یک اکو کمپ دردل جنگل جای‌دارد . قلعه باستانی «سیاه چال» و «قلعه موران» نیز محل هایی مطلوب برای گشت و گذارند ; در وب سایت باستانی سیاه چال هنوز نیز میتوانید اثرها سفال های آبرسانی درون قلعه را تماشا نمائید .

یک پدیده زمین شناسی منحصر به فرد در این منطقه، چشمه آب شور با املاحی سرخ رنگ است. اگر فرصت داشتید، در مسیر رفت یا برگشت می توانید برنامه ای برای گشت و گذار از آبشار کبودوال و دریاچه سد مخزنی علی آباد کتول را هم داشته باشید.

 

سیاه رودبار یکی از جاذبه های گردشگری در استان گلستان

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.