سیگارهای الکترونیکی چه فوایدی برای افراد سیگاری دارند

سیگارهای الکترونیکی برای افراد سیگاری بسیار مفید می باشند چون این افراد با کشیدن این سیگارها می توانند سیگار معمولی خود را ترک نماید دانشمندان در حال برررسی ترک کامل سیگار بین مصرف کننده ها می باشند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر سیگارهای الکترونیکی چه فوایدی برای افراد سیگاری دارند را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : استفاده از سیگارهای الکترونیکی و بقیه وسایل استنشاق بخار نیکوتین ( ویپ ) موضوعی مورد دعوا بوده است ; آیا این وسایل راهی ایمن برای سیگاری ها برای ترک عادت ناسالمشان است که به بیماری های مرگبار قلب و ریه و هم سرطان می انجامد؟

کارشناسان بهداشت همگانی و دانشمندان دخانیات مدام در همت بوده اند تا جواب این پرسش را بیابند , ولی تا به حالا به فیض قاطعی نرسیده اند .

سیگارهای الکترونیکی چطور عمل می کنند؟

سیگارهای الکترونیکی وسایل باتری داری میباشند که مشابه سیگارهای حقیقی وواقعی به حیث می رسند . بعضا از آن ها دارنده محیط هایی قابل پرشدن میباشند و ظاهرشان با سیگار گوناگون است . شالوده عمل این وسایل شبیه است .

آنان محیط ها یا این که کارتریج هایی دارا‌هستند که با مایعی درست شده از نیکوتین , عطر دهنده ها و بقیه مواد شیمایی مالامال میگردد . یک قسمت گرم کننده این مایع را به طور بخاری در میاورد که شخص با پک زدن استنشاق می نماید .

در اکثر زمان ها مورد ها لامپ های ال ای دی در نوک وسیله نصب شده که مشابه درخشش سیگار در هم اکنون سوختن است .

 

آیا این وسایل بی خطرند؟

اکثر اوقات این وسایل دربردارنده ماده شیمیایی نیکوتین می‌باشند که اعتیادآور است . وقتی که مصرف این ماده را کنار بگذارید , در گیر نشانه ها ترک می‌شود و حس افسردگی و اضطراب میکنید . نیکوتین برای اشخاص در گیر بیماری قلبی زیانبار است . بعضی پژوهش های نخستین نشان داده اند این ماده می‌تواند به شریان های شما زخم بزند .

نیکوتین همینطور می‌تواند به مغز در حالا رویش خردسال ها جراحت بزند و یاد و دقت را در گیر ایراد نماید . از طرفی , به جنین داخل رحم زخم میزند . خانم های حامله نباید از هیچ ماده دربردارنده نیکوتینی استفاده نمایند .

چه بسا برند هایی از این سیگارها که مدعا «عاری از نیکوتین» بودن میباشند , دربردارنده اندازه اندکی نیکوتین می‌باشند .

مغز در حالا پرورش نوجوان ها , علی الخصوص به خاصیت اعتیادآور نیکوتین آلرژی دارااست , البته نگرانی ها در رابطه سیگارهای الکترونیکی و وسایل استنشاقی شبیه تنها مرتبط با نیکوتین نیست .
مایع بعضا از دسته های این وسایل استنشاقی دربردارنده فرمالدئید است ; ماده ای شیمیایی که در مواد ساختمانی نیز به عمل می‌رود و یک قسمتی از دیگر این مایع پروپیلن گلیکول ( ماده ضدیخ ) می توان سرطان زا باشد .

کارشناسان در رابطه بو های به کاررفته در سیگارهای الکترونیکی نیز هشدار داده اند . در بعضی از این وسایل یک ماده شیمیایی با عطر کره به اسم «دی استیل» به عمل می‌رود که اکثر اوقات به غذاهایی نظیر پاپ کورن افزوده می گردد . استنشاق این ماده قادر است خطرناک باشد به دلیل آن که به ریه زخم میزند .

خوبتر از سیگار کشیدن؟

گرچه سیگارهای الکترونیکی صد در صد بی خطر نیستند , ولی به لحاظ اکثر زمان ها کارشناسان خطرشان کمتر از سیگارهای معمولی است .

سیگار کشیدن هزاران ماده شیمیایی را می سوزاند و سموم حاصل را وارد تن شخص می نماید . سیگارهای الکترونیکی که نمی سوزند , اشخاص را به میزان سیگارهای معمولی در معرض این سموم قرار نمی دهند .

آن ها دربردارنده 60 ماده سرطان زای جانور در دود سیگار و دخانیات نیستند . یک مزیت دیگر سیگارهای الکترونیکی این است که اشخاص را در معرض دود سیگار محیطی قرار نمی دهند .

آیا آن ها به ترک سیگار یاری می کنند؟

گرچه هنوز بررسی ای که به نتایج قطعی دراین باره رسیده باشد , در دست نیست , ولی شواهدی مقدماتی در دست است که سیگارهای الکترونیکی احتمال دارد به «برخی» اشخاص برای ترک سیگار امداد نمایند .

ولی در بعضا اشخاص دیگر سیگار الکترونیکی سود ای معکوس داراست , به‌این مضمون‌ که در محل هایی که سیگار کشیدن ممنوع است , از آنان استفاده می نمایند و در مکان های دیگر سیگار روشن می نمایند .

سفارش کلی این است که برای استفاده از داروها و بقیه وسایل با تاثیر اثبات شده در ترک سیگار به پزشکتان رجوع نمایید . انجمن قلب ایالات متحده می گوید سیگارهای الکترونیکی تنها بایستی تحت عنوان آخری راه‌حل برای ترک سیگار استفاده شوند .

آیا آنان نوجوان ها را سیگاری می کنند؟

منتقدان سیگارهای الکترونیکی میگویند نگران می‌باشند که‌این وسایل سبب ساز تعلق نوجوان ها به نیکوتین شوند و در سالهای بعدی به سیگار کشیدن روی آورند . دو بررسی اخیر موید چنینمی باشد:

– یک بررسی در سال 2016 میلادی که در خبرنامه «پدیاتریکز» منتشر شد , نشان بخشید نوجوانانی که هیچ زمان سیگار نکشیده اند , البته از سیگارهای الکترونیکی استفاده کرده اند , در مقایسه با نوجوانانی که از این وسایل استفاده نکرده اند , با احتمال 6 برابر بیشتر به سیگار کشیدن روی می‌آورند .

– یک بررسی که در سال 2015 میلادی در خبرنامه انجمن پزشکی ایالات متحده منتشر شد , هم ارتباط مشابهی را نشان بخشید . این دانشمندان از 2500 علم آموز دبیرستانی در لس آنجلس که هیچ وقت سیگار نکشیده بودند , تحقیق کردند . نوجوانی که از سیگار الکترونیکی استفاده یا این که ویپ کرده بودند , نسبت به اشخاصی که ویپ نکرده بودند , با احتمال بیشتری در حین سال بعدی سیگار کشیده یا این که از دیگر مواد دخانی استفاده کرده بودند .

از سوی دیگر , آمار در ایالات متحده نشان می‌دهد در سال 2015 میلادی با وجود ارتقاء 24 درصدی مصرف سیگارهای الکترونیکی , میزان سیگار کشیدن در میان این تیم سنی به زیر ترین حد تا به درحال حاضر یعنی زیر 11 درصد رسیده که امیدبخش است .

حادثه ها مرتبط با سیگارهای الکترونیکی

حریق تصاحب کردن و انفجار : براساس اعلام اداره خوراک و داروی ایالات متحده , 134 مورد گرم شدن بیش تر از حد باتری و حریق به دست آوردن یا این که انفجار سیگارهای الکترونیکی در مسافت سالهای 2009 تا 2016 میلادی گزارش داده شده‌است . اشخاص در بعضا از این حادثه ها جراحت بدون شوخی چشم اند .

مسمومیت : محلول نیکوتین که در‌این وسایل به فعالیت میرود , به ویژه برای خردسال ها کم سن خطرناک است . گزارش ها در رابطه مسمومیت ها از این‌راه در درحال حاضر ارتقا بوده است . سیگارهای الکترونیکی را می بایست به دور از دسترس خردسال ها کم سن نگه دارید .

تاثیر سیگار الکترونیکی بر تن

مغز : نیکوتین جانور در سیگار الکترونیکی قادر است سبب ساز تنفس پرسرعت و سطحی , زخم مستمر ریه و خطر فراتر در گیر شدن به بیماری های ریوی و سرطان ریه شود . در بعضا از سیگارهای الکترونیکی ماده دی استیل تحت عنوان عطر دهنده استفاده میگردد که خطر هجوم قلبی و سکته مغزی را بالا می‌برد .

ریه : نیکوتین میتواند منجر تنفس پرسرعت و سطحی , صدمه مستمر به بافت ریه , ارتقا احتمال ابتلا به بیماری های ریه و سرطان ریه شود . در برخی از سیگارهای الکترونیک دربردارنده دیاکیتل و برهان مزه دهنده یک ادله ایجادکننده بیماری های خطرناک ریه یافت شده‌است .

قلب : نیکوتین سبب ساز ارتقاء ریتم قلب و ارتقاء فشار خون میگردد . همینطور فعالیت قلب را برای رساندن اکسیژن به سلول ها سخت می نماید . این دلیل در بلندمدت می‌تواند قلب را در معرض خطر دورازشوخی سکته و هجوم قلبی قرار دهد .

کردار : مصرف نیکوتین در‌این وسایل میتواند بعضی اشخاص را در غایت به کشیدن سیگار یا این که ماری جوانا سوق دهد . ینکوتین همینطور می‌تواند منجر کاهش در دست گرفتن تکانه شود و مشکلات درازمدت در توان تمرکز و دقت تولید نماید و به اختلالات خلقی بینجامد .

دستگاه ایمنی : نتایج یک بررسی نشان داده ویپ کردن می‌تواند صدها ژن دارای اهمیت مرتبط با دستگاه ایمنی را مهار نماید و چه بسا بیشتر از سیگار کشیدن به دستگاه ایمنی زخم بزند .

خطر مسمومیت : مورد ها مسمومیت و مرگ خردسال ها به جهت بلعیدن مایع نیکوتین دار این سیگارها گزارش شده‌است . در مسافت سالهای 2013 تا 2015 میلادی شمار خردسالان زیر 6 سال مسموم شده با مایع نیکوتین این سیگارها 15 برابر شده‌است .

 

سیگارهای الکترونیکی چه فوایدی برای افراد سیگاری دارند

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.