رسم های بسیار زیبا در شب سال نو میلادی و کریسمس

شب سال نو میلادی نزدیک می باشد و بسیاری از مردم جهان آماده برگزاری شب کریسمس می باشند و بسیاری از افراد درخت کریسمس در خانه درست می نمایند و منتظر روز سال نو می مانند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر رسم های بسیار زیبا در شب سال نو میلادی و کریسمس را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : از تزئین درخت کاج گرفته تا آویختن رینگ گل پشت در و چیدن شیر و کوکی روی میز برای بابانوئل کلیه رسوم و سنت های همگانی سال نو میلادی میباشند که نسبتاً در کلیه کشورهای مسیحی‌نشین دنیا ترویج دارا‌هستند .

رهروان آیین مسیحی در سراسر عالم روز بیست و پنجم دسامبر را تحت عنوان ولادت مسیح جشن و پایکوبی می گیرند . اما بعضی نیز این جشن و پای کوبی را در شامگاه ۲۴ دسامبر برگزار مینمایند . روزها دوازده روزه جشن سال نو میلادی با سالروز تولد مسیح در ۲۵ دسامبر آغاز شده و تا پایکوبی خاج‌شویان در طول روز ۶ ژانویه ادامه مییابد .

با این که مهمترین عید مذهبی در روز‌نگار مسیحی , روز عید منزه ( تحت عنوان روز مصلوب شدن و رستاخیز عیسی ) است , بخش اعظمی به‌خصوص در کشورهای آمریکا و کانادا , سال نو میلادی را مهم ترین روی داد هر ساله مسیحی می دانند . برای بیشتر مردمان , این روز ها فرصتی است برای به دور نیز عده شدن اقوام و عزیزان و کادو دادن به نیز .

جشن سال نو میلادی با آیین‌های ویژه‌ای به‌طور نمونه آرایش کردن یک درخت کاج , اجرا مي شود و شخصیتی فرضی به اسم بابانوئل در آن برای خردسالان کادو میاورد . ولی عامل دارای اهمیت ظهور این سنت ها چه میباشد و از کی آغاز گردیده اند .

آیا کوکاکولا , بابانوئل مدرنِ مدرن را ابتکار کرد؟

تبلیغ کوکاکولا با استفاده از بابانوئل

خیر! این یک افسانه بیش نیست . با این که کوکاکولا اولی شرکت ای بود که از بابانوئل در تبلیغات بازرگانی خویش در ده سال ۱۹۳۰ میلادی استفاده گرفت , البته این پیرمرد تپل با خرقه قرمز‌رنگ و ریش بلند و سپید را کوکاکولا صحیح نکرده است . عامل بروز این قضیه های غیرواقعی و استناد آن به کوکاکولا , مخلوط رنگ خرقه و ریش بابانوئل است که مشابه نوشابه های قرمز رنگ این موسسه آمریکاییست .

تصویر مدرن بابانوئل قرن هاست که به همین صورت بوده است و از قدیم سوار بر سورتمه‌ای که گوزن های شمالی آن را می کشند , هدایای خویش را برای کودک ها میاورد . بابانوئل از دودکش شومینه وارد منزل شده و هدایای خویش را باطن جوراب هایی می‌گذارد که خردسال ها آن را از شومینه آویخته اند . نوباوه ها تصور می نمایند که‌این پیرمرد تپل و دوست داشتنی در کارخانه اثاثیه بازی خویش بنا شده در قطب شمال به ساخت این وسایل می‌پردازد .

پایه‌گذار شمایل کنونی بابانوئل را بایستی هنرمندانی همچون واشنگتن ایروینگ و توماس نست دانست . نست در سال ۱۸۸۱ میلادی چهره یی با تیتر «سن نیکولاس مبارک» رسم کرد که مشابه صورت کنونی بابانوئل بود ; یک مرد با جامه قرمز رنگ و سپید و شکم بزرگ .

آب‌نبات قیچی از چه هنگامی وارد رسوم جشن سال نو میلادی شد؟

آب‌نبات قیچی

این یک کدام از رسومی است که داده ها دقیقی راجع‌به مسئله بروز آن نیست . یکی ماجرا ها این است که رهبر کُر آلمانی در سال ۱۶۷۰ نگران این بود که هنگام اجرای برنامه در کلیسا , خواننده‌های کم سن گروهش با سروصدای خویش موجب بر نیز تناول کردن نظم این مکان مقدس شوند , از این رو از یک کارخانه شکلات سازی درخواست کرده تا آب‌نبات های سپید بسازد تا به واسطه اهدا آنها به خردسالان , صدایشان را ساکت نماید .

همینطور قصد داشت به واسطه این آب‌نبات‌ها روایت چوپان هایی که برای ملاقات مسیح در حین میلاد آمده بودند را هم به‌این کودک ها یاد‌آوری نماید . از این رو , آب‌نبات‌ها را به طور عصایی پیشنهاد اعطا کرد .

ولی این مورد از نسل های پیش نقل شده و هیچ مدرکی نشانه بر حقیقی بودن آن نیست .

افسانه دیگر هم این است که در سال ۱۹۱۹ , باب مک کورماک استارت به ساخت این آب‌نبات‌ها در جورجیا نموده است که اکنون یک کدام از پیشگامان با اهمیت ایجاد آب‌نبات‌ قیچیِ عصایی در عالم بشمار می‌رود . همینطور , کشیشی موسوم به گریگوری کلر که اخوی ناتنی مک کورمک بود با ابتکار دستگاهی فرایند تغییر و تحول صورت این آب‌نبات‌ها به طور J را اتومات کرد .

چرا در روز کریسمس درخت در خانه می‌گذارند و آن را تزئین می کنند؟

مردم درخت همیشه سبز را نماد تولد حضرت مسیح می دانند.

داستان های زیادی در رابطه این ترسیم موجود است . این در حالیست که برای هیچ کدام از آن‌ها مدرکی نشانه بر حقیقی بودن نیست . از هزاران سال پیش از ظهور آیین مسیحیت , مردمان بت پرست برای جشن و پایکوبی های زمستانی خویش از درختان مدام سبز فایده می گرفتند . در حین مراسم زمستانی این مردمان , درختان مدام سبز آرم فصل بهار و معاش مجدد بشمار می رفتند . ولی بعداز اشاعه مسیحیت در سراسر اروپا , مردمان آن را آرم به دنیا آمدن حضرت مسیح برشمردند .

در بعضا از نمایشنامه ای آلمانی , این درخت را با سیب تزیین می نمایند تا تحت عنوان نمادی از گلشن عدن و ماجرا انسان و حوا از آن فایده بگیرند .

یکی افسانه ها می گوید که تصحیح طلب مذهبی قرن ۱۶ میلادی , یعنی مارتین لوتر درخت سال نو میلادی را به منزل ها آورد . گفته میگردد , لوتر یک شب پیش از تولد مسیح در بیشه در درحال حاضر رویکرد رفتن بوده که متوجه درخشش روشنایی ستاره ها دربین شاخ و برگ درختان کاج می‌شود . او که مبهوت این زیبایی بوده آن را علامتی برای معاش حضرت مسیح فرض کرده و به هیمن خاطر , درخت را به منزل آورده است .

اما قانونی که روز جاری مشاهده خواهیم کرد در قرن ۱۹ میلادی صورت گرفته است . ملکه ویکتوریای انگلستان , از همسرش , شاهزاده آلبرت درخواست کرد تا درخت را برای رجوع از جایی که اکنون آلمان نامیده می گردد , تزئین نماید . زمانی نگارگری خانواده سلطنتی با درخت دوچندان زیبای کریسمسشان در مجله های لندن چاپ شد , بیشتر مردمان از آن استقبال کرده و این تکان به قانونی به یاد ماندنی در سراسر اروپا و ایالات متحده تبدیل شد .

چرا رینگ گل در پشت در معلق می کنند؟
برگ ها نمادی از تاج حضرت مسیح روی صلیب است و بِری های قرمز‌رنگ کوچک هم نمادی از خون این حضرت است که بی گناه ریخته شده‌است .

در رم باستان , مردمان در زمان پای کوبی سال نوی خویش شاخه هایی از گیاهان مدام سبز را به یکدیگر کادو می دادند تا به‌این واسطه آرزوی تن درستی برای همدیگر داشته باشند . بعد به ندرت استارت کردند به بافتن این شاخه ها به نیز و به طور رینگ ای تزئینشان می کردند . در غایت نیز آن را در پشت در می آویختند تا نمادی از معاش جاوید و برنده باشد .

بعد ها این رینگ گل به نمادی از رسوم پای کوبی جشن سال نو میلادی تبدیل شد . در رینگ های گل مقدس , برگ ها نمادی از تاج حضرت مسیح روی صلیب است و بِری های قرمز‌رنگ کوچک هم نمادی از خون این حضرت است که بی گناه ریخته شده‌است .

رینگ گل از برگ های مدام سبز , همینطور نمادی برای معاش جاویدان و ابدی آدم بشمار می‌رود . بعضا از مسیحی ها در پیشین اعتقادوباور داشتند . که با آویختن این رینگ در پشت در , حضرت مسیح وارد منزل هایشان می‌شود و برکت و عفووبخشش به منزل هایش کادو می نماید . ولی روز جاری بیشتر جنبه تزیینی داراست .

رسم های بسیار زیبا در شب سال نو میلادی و کریسمس

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.