شب یلدا در چادگان اصفهان چگونه برگزار می شود

شب یلدا مراسم های خاص خود را دارد ولی چادگان اصفهان یکی از مکان هایی است که بسیار برای شب یلدا تدارک می بینند رسم های که همیشه و از زمان قدیم در چادگان رواج داشته و شب یلدا برایشان بسیار عزیز می باشد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر شب یلدا در چادگان اصفهان چگونه برگزار می شود را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : چادگانی ها برای یلدا احترام متعددی قائل بوده و به منجر این‌که سنت دیرین است , از عصر کهن تا به امروز وجود داشته و با آداب و رسوم خاصی این شب را به پایان می‌رسانند .

 

یلدا در حین پیشین چادگان و روستاهای همجوار

در پیشین درین شب تمام اشخاص خویشان و همسایه ها به منزل بزرگ خویشان یعنی بابا بزرگ و مامان بزرگ ها میرفتند و در منزل آن‌ها به دور نیز پای کرسی که بر روی آن سینی بزرگی از میوه های زمستانه ( انار , پرتقال , نارنگی و . . . ) و هندوانه و همینطور خشکبار های ( کشمش , سنجد , توت و . . . ) قرار داشت می نشستند و به پس از معاشرت فی مابین اشخاص یک نفر برای سایر داستان تعریف میکرد و برای هر فردی که مایل بود فال نگهدارنده میگرفت .

ولی ضیافت شب چله در آن زمان تنها ( به دور نیز بودن اشخاص کمبود , بلکه کنار نیز بودن را تجربه می کردند واز مشکلات یکدیگر آگاه می شدند ودر صدد حل آن‌ها بر می آمدند و در قبلی صلح و دوستی و کنار نیز بودن ها بیشتر بود وهیچ مدل تجمل وچشم وهم چشمی وجود نداشت , آن ها چه بسا با کمترین میوه وشیرینی فقط ( با کنار نیز بودن یلدا را پایکوبی می گرفتند .

یلدا در حین درحال حاضر

یلدا در طول حاضر با این وجود که اصل یلدا محافظت شده‌است , ولی این ترسیم نیز مثل بقیه رسوم که مورد دگرگون سازی قرار گرفته وبه عهد و پیمان مردمان دیگر , آن شور ودورهم بودن را ندارد ضیافت های شب چله به دیده و همچشمی تبدیل شده و آن شور و صفای قبل نیست , گشوده حال مردمان چادگان عملکرد می نمایند در‌این شب عده شوند وباز آن عشق و علاقه وباهم بودن را دربین خویش تقویت می نمایند .

ترسیم شب یلدا بردن برای نو عروس ها :

شب یلدا درمیان خانواده هایی که نو عروس دارا هستند متعدد است , آنان یک شب قبلی از یلدا برای عروس خویش به عهد و پیمان خودشان شب یلدا فراهم می نمایند که مشتمل بر هندوانه که آن را را باشیوه گوناگون تزئین می نمایند و آنگاه تمام میوه های زمستانی و کدو , ماست , ترشی , آش ( شله برنجی ) , نارگیل , آجیل , لبو , شیرینی وهمچنین برای فردی که سال اولیه نامزدی اوست یک تکه طلا و جواهرات تنظیم می نمایند و جامه های زمستانه که به تعیین خویش عروس خانم ها است .

در شب یلدا آقا داماد به همراه خانواده اش به منزل عروس خانم می روند و در کنار نیز شب آکنده‌از یاد ای را پشت رمز میگذارند .

چرا هندوانه می بایست باشد

هندوانه میوه ای است که هیچ وقت ازقلم نمی افتد , چون شمار متعددی بر این باورند که کمی هندوانه بخورند در سراسر چله بزرگ و کوچک یعنی زمستانی که مقابل است سوزوسرما برشما غلبه نخواهد کرد و سوزوسرما نمیخورند .

پای ماجرا های پدربزرگ ومادربزرگ ها

مامان بزرگ می گوید : خاله پیره زنی بوده درزمان قبل که یک چوب نیم سوخته داشته وبا آن کل چله بزرگه را باشعله هایش پشت رمز می نهاده , وقتی که پیرزن چوب خویش را به باطن آب می انداخت مردمان می فهمیدند که چله بزرگه تمام شده وچله کوچیکه ازراه رسیده است .

یامیگه : چله بزرگه هنگامی نزدیک چله کوچیکه میشه , اونوقت چله کوچیکه بهش سرکوفت میزنه که طولانی بودی اما سردنبودی ومیگه برو دیگه با اون قد درازت درحال حاضر سوز‌و‌سرما را بهت میگم چیه !؟

چله بزرگه نیز برای این‌که کم نیاره روز های پایان خویش را علی الخصوص , چهار روز انتها را سرمای شدیدی تولید می نماید وبر همین شالوده وقتی که هوا گرم خیس میشود مردمان می گفتند : باشه پدر سردی , برو دیگه وآغاز چله کوچیکه می گردد چه بسا یک شعر نیز به باعث سوز‌و‌سرما شدید میخواندند .

چار چار چله ها شد زق زق کودک ها شد میو میو گربه ها شد

و ننه سوز‌و‌سرما می آمد و تمام فصل زمستان را در کنار مردمان میماند تا پدر عید نوروز از منش رسد .

شب یلدا در چادگان اصفهان چگونه برگزار می شود

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.