شربت خاکشیر داروی بسیاری از بیماری ها

درمان بیماریهای مختلف نیاز به برسی و تشخیص کامل توسط پزشک متخصص دارد اما برخی تجربیات استفاده از خاکشیر را در درمان برخی مشکلات و بیماری ها تایید کرده است یکی دیگر از خواص معجزه‌آسای دانه‌های خاکشیر، کمک به کنترل و تسکین فشارخون است در ادامه جزئیات بیشتر شربت خاکشیر داروی بسیاری از بیماری ها را در سایت دانستن خواهید ید با ما همراه باشید.

طـــریقـه و میـزان مصـــرف خاکشیر:

خیسـانده:

خاکشــی را در آب سرد برای چنــدین ساعــت بخـــیــســـانیـــد و میل کنــید.

جوشانده:

خاکــشــی را به مدت ۱۰ دقیـــقـه با آب بجوشانیــد و پس از سرد شدن مخلوط را میــل نمایید.

ضمــاد:

برای رفــع زخم، جراحات و رفــع ورم ها، خاکــشـی را کوبیده و به صورت ضمـــاد درآوریـــد. ضماد به صورت موضعـــی مورد اسـتفـاده خواهد بود.

خاکشـیـر و لاغـــری (نسخه درمـانـی برای لاغـــر شدن)

یکـی از خواص مهم خاکــشـیـر کمــک به خوب کار کردن دســتگــاه گوارش است، به ایـن ترتــیب که، خاکــشـیــر یخ مال در آب سرد به دلـــیل ایــنـکه کیفـیـت قابض پیــدا میـــ‌ــکنـــد و یک داروی ضد اسـهال اسـت، امـا خاکشیر در آب جوش به دلــیـل اینـکـه لیــنـــت را افـــزایش میـــ‌دهـد، یک داروی ضد یبوست اســـت.

برای رژیــم لاغـــری با خاکشیـــر، بایســتی یک قاشق غذاخوری خاکشیر را بشویید و در یک لیوان آب ولرم حل کنــیـــد، به آن مقـداری شکر یا نبات سفیــد اضـافــه کرده و هر روز صبح ناشــتــا، آن را بنوشیــد و ایـن کار را مدتی ادامه دهــید. خواهــیــد دیـــد بسیاری از مشــکـلـات گوارشــی شمـا بر طرف شده، باعــث کاهـش وزن و لاغـری بدن به مرور زمــان و رســـیــدن به وزن ایـــدهـ‌ال خواهد گردیـد، ضمن ایــنــکـــه از خواص فراوان خاکــشیـر بر سلــامت و تندرستی بدن نیـز بهره‌ـمـــنـد خواهیـد شد.

خاکشـیر و چاقـــی (نسخـه درمـــانی برای چاق شدن)

خوردن خاکشـیر با شیر صبـــح ناشتـا معده را تقویت نموده و اشــتـهـــا را زیـاد میــ‌ــکـــنـــد و به درمـــان لاغری و افـــزایش وزن کمک می‌ـکـــنـد. به این ترتیـب می‌ــتوانیـد با نوشیـــدن ایـــن خاکــشیر صبح ناشــتا به درمــان لاغری و افــزایــش وزن خود به مرور زمان کمـک کنیـــد. به اعــتقاد درمانگـران درصورتی که شیــر تازه و طبیـعـی باشــد میـــزان تاثـــیـــرگـذاری ایـن نسـخـــه بیــشــتــر می‌ــشود، بنـــابـراین افـرادی که به شیــر طبـیعی دسـتـــرسـی دارند بهـتر اســـت از شیـــر طبــیـــعی و روستـایــی استـــفـــاده کنــنـد.

نحوه مصرف خاکشـــیــر با آب داغ و عســل

دو قاشق غذاخوری خاکشیـر را با یک لیوان آب­ـــجوش مخــلوط کرده و درب آن را بگ بعد از ده دقیقــه بگذاریــد و آن را بنوشید و مدتـــی به این کار مداومت کنـــیــد. ایــن کار در درمــان یبوست نقـــش اساسـی ایفـــا می کنـد. ده دقـیــقه قبل از نوشیـــدن، مقداری عسل به آن بزنید.

بخور خاکــشـیـر برای درمان سرخـک و آبـلــه مرغـــان

مصــرف شربــت خاکشــیــر در کودکان مبـتــلـا به سرخـــک و آبـــله مرغان، باعـث کاهـش حرارت درونی و خارش برون ریزی های پوستـــی در آنها می گردد. ایـــن شربت روزانــه ۳-۴ لیوان خورده شود. برای رفع خارش و سوزش پوست کودک در ایـن بیـــماری ها، خاکــشـــیر را بر روی زغال ریـختـــه و با دود حاصــلـــه، بدن کودک را بخور دهــیـــد.

نحوه مصــرف خاکشیـر با سکنــجـبـیــن (مخلوط با آب سرد)

در ایــن حالت از قبل خاکـــشیــر را می شوییـــم و سپـــس به ترکـــیـب سکنــجـــبـیـن و آب سرد اضـــافه می کنـیــم. کیـــفـــیـــت خاکـــشـیــر در این حالـت دفع کنــنـدگـــی عالی صفرای کبـــد اسـت. (خاکـــشیـــر ۲- ۳ قاشـق غذاخوری و سکـــنـــجـبین ۳- ۴ قاشـق غذاخوری با آب سرد)

نحوه مصرف خاکــشـیر برای ضد صفـــرا

با شربـت آبـــلیـــمو (با کمــی شکر شیـــریـــن شده)
با آب هندوانـه

مصرف خاکـــشـــیر و درمـان عفونت

خاکــشــیـر را سوزانده و از دود حاصل از آن به صورت موضعــی برای ضد عفونی و همـچنیـــن تســـکیـــن درد دنـدان استفــاده می کنــیــم. حتـی برای زخـــم های عفونی نیــز می توان از ایـن حالت خاکـــشـیر بهره برد.

نحوه مصرف خاکــشیــر برای بهــبود جوش صورت

مخـلوط ۲ قاشق غذاخوری خاکــشــیـــر با عرق شاهـ‌تــره و عرق کاسنـی ترکـیب خوبی برای درمـان جوش‌ـهای صورت است. برای اســـتـفــاده از ایــن مخــلوط کافــی اســت یک استکــان از هر یک از عرقــ‌ــهـــای گیاهـــی شاه‌تــره و کاسنـی را با هم مخـلوط کرده و آن را با ۲ قاشق غذاخوری خاکشیر ترکـیــب کنید.

ایـن نوشیـدنی برای درمـان گرفـــتگـی صدا هم اســـتــفـــاده می شود
مدت درمان با ایـــن نسـخـــه دســت‌ــکم ۳ هفـــتــه است

نحوه مصرف خاکشـیر و کنـــترل فشـار خون

برای این منظور کافــی است یک لیوان خاکشـــیـــر را به‌ خوبی بکوبیـــد و آن را بهــ‌ـــصورت پودری نرم درآورید، سپــس در ظرفی ریـــخـته و به مرور به آن آب اضـــافـــه کنــید تا خمـــیـــری یک دســـت به دســت آیــد.

می‌ـتوانـــید در هفته یک تا دوبار ایــن مرهم را روی پاهایتان بمـــالـــیـد و شب تا صبــح با آن بخوابــید. ایـــن مرهــم به شمـا کمـــک میـ‌ــکــند تا بهـتــر بتوانـیـــد فشارخون خود را کنـترل کنیـد. بهــتر اسـت نوبت اول اســـتـفـــاده از خمیـر در طول روز باشــد.

نحوه مصرف خاکشــیـــر و دفع سنـــگ کلیــه

برای تهــیـه ایـــن نســخه خانگی کافـی اســـت ۳ قاشق غذا خوری ترنـــجبـیـــن را در یک لیوان آب بهــ‌ مدت ۵ ساعــت خیسانده و پس از ایـن مدت آن را صاف کنـید. سپس ترنجـبیـــن صاف کرده را با ۲ قاشق غذاخوری خاکــشیر مخلوط کرده و آن را میل کنیـد. نوشیدن این مخـلوط بهـــ‌صورت روزانه به دفـع سنـــگ کلــیــه کمک می‌کـنــد.

شربــت خاکـــشـــیر و رفــع بوی بد دهان

به ایـن منظور، ترنجـــبیـــن را به مدت ۵ تا ۶ ساعـت درون آب خیــس کنیـــد و پس از صاف کردن آن را با یک تا ۲ قاشق خاکـــشــیـر مخلوط کنـــیـد. این نوشیـــدنـی را هر روز عصـر یک لیوان از شربـــت ترنجــبــیـــن و خاکــشــیــر را بنوشید.

بهـــبود لکـ‌ها با خاکشـیـر

ترنجبـین را ۵ ساعت در آب بخـیــسـانــیــد و صاف شده آن را با ۲ قاشــق خاکــشیر مخــلوط کرده و میـــل کنید. افـــرادی که از ایـــن ترکــیب بهـ‌ـصورت روزانه و مسـتــمر به‌مـدت ۳ هفتـــه اســـتفــاده کننــد بعد از مدتـــی با روشنــی پوست و از بین رفتـن لکـــ‌های صورت و پوستشــان روبه‌رو میــ‌شوند.

نحوه مصــرف خاکـشیـر و عسـل برای رفع دل ضعفه

برای تهـیـه آب عسل بایـــد یک لیـتر آب و یک کیلو عســـل را با هم بجوشانید. بعد از مدتی که ایـن ترکــیب جوشید کفــی روی آن تشــکیل می‌شود که باید از دیگـــر مواد موجود در ظرف جدا شود. مابـــقـی را روزانه با کمی آب و خاکشـیـــر مخـلوط کرده و برای جلوگیــری از دل ضعفه در ماه رمـــضـــان مصرف کنـیــد.
نحوه مصـــرف خاکشیــر در درمـان اسهال

برای تهیـه دارو برای اسهـــال کافی است خاکشـــیر را بو داده و آن را با آب و عسل مخـــلوط کنیـــد و به بیمار بدهــید.

ایــن ترکـیـــب را متنـاسب با سن بیمــار، هر ۲ ساعت یک بار برای او تجویز میـــ‌کـنـــنـد. میزان مصرف این مخـــلوط از یک قاشـق غذاخوری تا یک‌ سوم اســـتکـــان برای خردسالـان تجویز شده است.

نکتــه: اگر خاکـشیر با آب گرم مصـرف شود خاصـیت ملـیـن دارد و مصرف آن با آب سرد و شکـر میـــ‌ــتوانـــد از اســهـــال پیشـگــیری کنـــد.

خاکشیر و جلوگیــری از گرمازدگـــی

شربـــت خاکــشیر یکی از خوراکــی‌ــهـایی است که از گذشـــتـــه تاکنون در طب سنتــی به عنوان یک نوشیــدنــی با طبع سرد مطـرح بوده و می‌تواند در فصـــل گرمـا با کاهـش دمـای بدن به پیــشگیـری از گرمازدگـــی کمک کنــد.

چه کسانـــی نبـــایـد خاکـــشـــیـر بخورنـد؟

* به افرادی که ورم و زخم معده دارنــد، توصیـــه میـ‌شود مصـــرف خاکـــشـــیر را محدود کننـــد.

* خاکشیـر را میــ‌توان از دو تا سه سال به بالـــا به کودکـان داد و برای کودکان زیــر ایــن سن نیز شربـت خاکشیر را صاف کرد و تنها آب آن را به کودک داد.

* افـرادی که طبع سرد دارنــد و از بیـمـــاری‌ـهای ناشـی از طبـع سرد از جمــلـه روماتــیــسم و آرتـروز رنج می‌ـــبرنــد، باید شربت خاکشیر را محــدود مصرف کنـــند یا مصرف آن همــراه با عســل و عرق نعـناع باشــد.

شربت خاکشیر داروی بسیاری از بیماری ها

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.