شهرهایی که می توانید شفق قطبی را تماشا نمایید

شفق قطبی یکی پدیده های طبیعی شگفت انگیز در قطب شمال می باشد خیلی از افراد می توانند برای دیدن شفق های قطبی به این شهرها رفته و از نزدیک شاهد این پدیده زیبا و شگفت انگیز باشند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر شهرهایی که می توانید شفق قطبی را تماشا نمایید را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : شفق قطبی یکی‌از پدیده های ارگانیک زیباست که در افق مشاهده می شود . شفق قطبی جنوبی را فقط در چندین نقطه در نیم کره جنوبی کره زمین می توان رویت کرد . در اینجا شایسته ترین مکان ها برای دیدن شفق قطبی جنوبی را معرفی می‌کنیم.

شفق قطبی چیست؟

تفاوت بین شفق قطبی جنوبی و شمالی چیست؟ به صورت خلاصه , هیچ چیز! از نقطه لحاظ علمی , وقتی که ذرات حامله خورشید با اتم های جانور در جو زمین برخورد می نمایند , الکترون های داخل اتم ها دارنده انرژی می گردد . زمانی مرحله انرژی الکترون ها کاهش پیدا نماید , از خویش فوتون ( نوروروشنایی ) ساطع می نمایند .

این روند شفق قطبی است , که قادر است در نیم کره شمالی یا این که جنوبی زمین چهره دهد . در واقع به جز مکان , هیچ تفاوتی بین شفق قطبی شمالی و شفق قطبی جنوبی نیست . هر دوی آنان در بخشها قطبی واقعه می افتد و در فعالیت پدیده ای یکسان می‌باشند که توسط مواد شمسی ساخت میگردد که در عرصه مغناطیسی زمین گیر افتاده و سبب میگردد اتمسفر کره زمین بدرخشد .

شایسته ترین زمان برای دیدن شفق قطبی چه هنگامی است؟

با این‌که شایسته ترین زمان برای دیدن شفق قطبی شمالی بین ماه های سپتامبر تا آپریل است , البته شایسته ترین زمان برای دیدن شفق قطبی جنوبی بین مارچ تا سپتامبر است . در صورتی شفق قطبی شمالی در سالهای اخیر توانمند بوده باشند و درخشش متعددی داشته باشند , در سود مشاهده شفق قطبی جنوبی هم سهل وآسان خیس خواهد بود . در صورتی‌که نورها در شمال قادر باشند , در جنوب هم توانا خواهند بود .

اکنون به سراغ شایسته ترین مکان ها برای مشاهده شفق قطبی جنوبی میرویم .

 نیوزیلند و تاسمانی

نیوزیلند یک کدام از شایسته ترین مکان ها برای دیدن شفق قطبی است . جزیره استیوارت , بوستان ملی کوه کوک در جزیره جنوبی و منطقه ساحلی کتلینز همه جاهایی فوق العاده برای مشاهده شفق قطبی می‌باشند . استرالیا هم آیتم دیگری است , اما صرفا جزیره تاسمانی و خیر مرز و بوم کلیدی استرالیا . شهر هوبارت در تاسمانی مثال ای عالی از سرزمینی به جز آنتارکتیک است که شفق قطبی را می توان در طول ارتقاء عمل ژئومغناطیسی دید .

جزیره جورجیای جنوبی

جای تعجب ندارد که نام این مرزو بوم کوچک را نشنیده باشید . جزیره جورجیای جنوبی , قلمروی از مرزو بوم بریتانیا در بیرون از مرزهای آن است که تقریباً در 3200 کیلومتری شرق آرژانتین واقع شده‌است . این ناحیه چه بسا از جزیره‌ها فالکلند نیز دورافتاده خیس است , البته عطش فزاینده کشتی های ماجراجویی آن را قابل دسترس نموده است . کشتی های توریسم لاکچری تورهایی مسافرتی به جورجیای جنوبی وارد میکنند .

آنتارکتیکا

واجب نیست حتماً ستاره شناس باشید که بدانید برای دیدن نورهای شمالی می بایست به شمال مسافرت نمائید ( نروژ , فنلاند , سوئد و ایسلند شایسته ترین کشورها برای دیدن شفق قطبی شمالی میباشند ) , به این ترتیب جای تعجب ندارد که برای دیدن نورهای جنوبی نیز بایستی به جنوب مهاجرت نمایید . آنتارکتیکا , مجموعه کشورها ای که 20 درصد حوزه‌ آنتارکتیک در نیم کره جنوبی را پوشش می‌دهد و ساکنین همیشگی ندارد , جنوبی ترین نقطه شاید . شرکتهای کشتیرانی مسافرتی متعددی می‌باشند که تور آنتارکتیکا برای دیدن شفق قطبی ارائه می دهند , البته متأسفانه چندان ارزان نیستند . بایستی دست‌کم 5 هزار یورو برای هر نفر برای سفری یک هفته ای با کشتی خرج فرمائید .

جزیره‌ها فالکلند

اخیراً مطالعه ای به وسیله ستاره شناسان نشان داده که جزیره‌ها فالکلند یکی‌از مکان های زیاد عالی برای دیدن شفق قطبی است . مسلماً رفتن به آن سهل وآسان خیس از مسافرت به آنتارکتیکا است ( اگر‌چه این نیز یکی گرانقیمت ترین هجرت های شما خواهد بود ) , و زمان شفق قطبی از ماه آپریل تا آگوست ارتفاع می‌کشد . از روش شیلی و آرژانتین می توان مهاجرت هوایی به جزیره‌ها فالکلند داشت , اما کشتی های توریسم متعددی هم تورهای مسافرت به‌این جزیره ها را ارائه می دهند .

آرژانتین

اوسوایا ( جنوبی ترین شهر عالم ) نسبت به تاسمانی , جورجیای جنوبی و جزیره استیوارت به مدار آنتارکتیک نزدیک خیس است , و همین آن را تبدیل به مکانی تقریبا عالی برای دیدن شفق قطبی جنوبی نموده است . در ماه های بدون نور خیس , خورشید تا 17 ساعت طی روز ناپدید می گردد و به این ترتیب دیدن این پدیده ارگانیک سهل و آسان خیس خواهد بود . اما این بخش آرژانتین در معرض عصر های طولانی دوران حالت بد آب و هوایی جای دارد , بدین ترتیب پیش از مهاجرت حتماً بایستی شرایط بد آب و هوایی قرار دارد، بنابراین پیش از سفر حتماً باید وضعیت آب و هوا را بررسی کرد.

شهرهایی که می توانید شفق قطبی را تماشا نمایید

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.