طرز تهیه بورک سیب زمینی با تخم مرغ

بورک سیب زمینی نوعی غذای خوشمزه در ترکیه می باشد از خمیر هزار لا استفاده می شود و این غذا بسیار خوشمزه می باشد سبزی تازه خرد شد را می توانید بهاین غذا اضافه نموده تا طعم این غذا خوشمزه تر شود در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر طرز تهیه بورک سیب زمینی با تخم مرغ را در سایت دانستن خواهید دید با ماهمراه باشید.

مواد لازم برای تهیه بورک سیب زمینی

مواد مورد نیاز برای تهیه این غذا به شرح زیر است:

چنـد نکتـه:

به جای جعفری می‌ـتوانیـد از سبـــزیــ‌هـــای معطر دیــگـر نیــز اسـتــفــاده کنید، امـا توجه داشـــتـــه باشـــیــد که ترجـــیحـــا سبزی تازه خرد شده بکــار ببــریـــد. سبـــزی تازه طعــم و عطـــر بهــتــری را به غذا می‌ــدهد.
در صورتی که بخواهیــد خمـیــر بورک را خودتان تهـــیــه کنـید، علــاوه بر زمانـــ‌بر بودن، کمــی سخت اســـت، بنابــرایــن ترجـــیــحا از نان یوفکا یا خمــیر آمــاده هزارلـــا استفـاده کنیـد.

طرز تهـیه بورک

ابتــدا اجـازه دهـیـد سیب زمینـــیـــ‌هــا کاملــا آبـــ‌ــپــز شوند و پس از سرد شدن با رنــده درشت رنده بزنیـد.
در ادامـه پنـیــر پیـــتزا را به آن اضافـــه کنیــد. در صورت تمــایل میــ‌توانیــد میــزان پنـیـر پیتزا را تا ۱۰۰ گرم نیــز افـــزایش دهـید.
اکـــنون جعفــری را نیـز به مابـقی مواد بیفـزایـــید.
در صورت تمــایل میـ‌تواننـد ۱۰۰ گرم پنیر سفــید را در ایـــن مرحـــلـــه اضــافـه کنـــید، امـــا اگر طعــم آن با ذائقه شما سازگار نیســت، از آن اسـتفاده نکــنــیـــد.
در این مرحـلـــه نمک و فلــفـــل را به مواد اضــافــه میـــ‌ـــکــنـیـــد و تمـــام مواد را با یکدیــگـــر مخلوط کنــیـــد. اکـنون محـتویات بورک سیب زمیــنی آمـــاده اســت.
اگـر از نان یوفکــا اســتفـاده میــ‌کنیــد، یک ورق آن را بردارید و با قلم‌ـمو روی سطح آن را کره آب شده بزنـــید.
اکــنون مقـداری از مواد را برداشته در نان یوفکـا گذاشــته و مانــنـــد لقـــمـــه بپــیچیــد.
در صورتــی که از خمــیـــر هزارلا اسـتـــفـاده میــ‌کـنیـــد، آن را با وردنـــه پهن نمایید تا قطر خمـــیــر به نیـم سانـــتـیـــمـتــر برســـد. سپـس خمیر را در انـدازهــ‌ـهـای ۷ در ۱۰ سانـــتــیمتر برش بزنــیـد. الـبتــه بسـتـه به سلیـقه خودتان میــ‌توانیـد ایــن انــدازه را تغـیــیر دهــیـد.
پس از برش خمــیـر سه برش کوچک به طوریـکه خمــیـــر از هم باز نشود، روی نان بزنـــیـــد. اکنون مقـداری از مواد را بردارید و در نان بگــذاریــد و ماننـــد لقــمه بپیــچـــیــد.
زرده و سفــیده یک عدد تخــم مرغ را از یکــدیگـر جدا کنـــیـد.
یک سیـــنـــی فر را کمی چرب کنید و بورکـــ‌ـهــا را درون آن قرار دهیــد. با قلمــ‌مو مقداری از زرده تخـم مرغ را روی بورک‌ـــهــا بزنـــید.
روی هر یک از بورکـــ‌ـــهـا مقداری کنجـد بپـاشــید تا بعد از پخت ظاهـر زیــباتری پیدا کنـنـــد.

 

اگـر از نان یوفکـا اسـتـفاده کردهـــ‌اید، سینـــی را در پنجــره وسط فر با حرارت ۱۸۰ درجــه سانـــتـیگـــراد به مدت ۱۵ دقـــیقــه قرار دهـید.
چنانـــچـــه از خمــیر هزارلـــا اســـتـــفـاده میـ‌ـکـــنیـد، سینی را در پنـجـره وسط فر با حرارت ۱۸۰ الـی ۲۰۰ درجه سانـتیـــگـراد به مدت ۳۰ الـــی ۳۵ دقـــیقـه قرار دهید.

چنـــد نکـــتـــه:

اجـــاره دهــید سیـب زمــیـــنی‌هــا بعد از پخــتـن سرد شوند و سپس آنـهـا را رنده کنید، اگر سیب زمــیــنـی را بلافاصـله رنــده کنـید به یکـــدیــگــر می‌ـــچســـبـــنــد و با دیـــگــر مواد به خوبی مخـــلوط نمی‌ـــشوند.
در صورتــی که پنیر سفیــد به مواد اضـافه کردیـــد، آن را رنـــده یا با دســـت له کنــید.
در صورت تمـــایـل به جای کنجــد میـ‌ـــتوانـیـد از سیـاه دانـــه نیـــز استـــفاده نمـــایـید. حتـــی اگر ترجــیـــح می‌دهــیــد رویه بورک‌ـهـا ساده باشد می‌توانیــد فقـــط زرده تخـم مرغ بزنید.
اگـــر از خمــیر هزارلـا استـــفــاده می‌ــکنـیــد، نیـاز نیـست سیـنی فر را خیــلـــی چرب نمایید. در تهیـــه ایـن خمــیـر کره بکار رفـــته است، از ایـنــرو مقداری چربــی دارد.
خمیــر هزارلا به مدت زمان پخت بیــشـــتـــری نسـبت به نان یوفکــا احـتــیاج دارد.

طرز تهـــیه بورک
همانــطور که گفتـیـــم، انواع مختــلفــی از بورک وجود دارد که هر کدام طعم متــفاوتی دارد. به همـــین دلـیـــل برای میـــهمانـیـ‌ـهـا می‌توانیـد چنــد مدل مختلـــف از این غذا را مانند بورک گوشت و قارچ، بورک گوشت و پنیــر و… در کنــار یکدیگـــر سرو کنید که طعم‌هــای متـــفــاوتی دارنــد و زینب بخش سفــره شمـــا باشـــند.

بورک سیب زمـــیـــنــی یکی از غذاهــای منـــاسب برای پیـــکـــنــیک میــ‌ــبـاشــد؛ زیـرا سرو آن بسـیـــار راحت بوده و به راحتـــی نیـز خورده میـ‌ـشود. همــچـنـــیــن میـــ‌توانیـــد آنــ‌ـرا به عنوان یک میــان وعده ایـده آل برای فرزندانـــ‌تـان نیز تهـــیه کنــید. به علــاوه اگر شما گیاهـــخوار هستیــد یا به هر دلیـــلی نمی‌ـخواهـــیــد از گوشت قرمز اســـتــفـاده کنـــید، این بورک غذایی ایده آل برای شمـا به حساب می‌آید.

طرز تهیه بورک سیب زمینی با تخم مرغ

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.