عارضه ها و مضرات فراوان نشستن

نشستن پشت کامپیوتر برای بدن بسیار مضر می باشد اگر این کار به صورت مدام و تکراری باشد به رگ گردن و مهره کمر شما فشار آورده و موجت میشود شما دچار ارتروز شوید شما در این مقاله می توانید عارضه های زیاد نشستن را بدانید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر عارضه ها و مضرات فراوان نشستن  را در سایت مجله دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت مجله دانستن : نشستن کاری است که بیشتر آمریکایی‌ها مضاعف انجام می‌دهند! به ویژه با راحتی‌های متعددی که تکنولوژی آماده کرده . در شرایطی که کارتان را پشت میز انجام می‌دهید , چه بسا در شرایطی‌که در منزل با کامپیوتر عمل میکنید , احتمال دارد بخش قابل توجهی از روزتان را نشسته‌اید , و احتمالا کارایی فرمائید این طولانی نشستن‌ها را با انجام تمرین و ورزش بی‌اثر فرمایید .

 

مطمئنا فعالیت خیر و خوبی میکنید ولی مطالعات متعددی صورت گرفته که مشخص نماید آیا جلسات ورزشی , جبران ساعتها نشستن روی صندلی را می‌کنند؟ آنهایی که بیشتر در معرض خطر میباشند , کسانی‌اند که روزمره , شش ساعت یا این که بیشتر می‌نشینند . چرا یکجا نشستن زیان آور است؟

 

بهم تناول کردن تعادل در عضله‌ها ذیل تنه

هنگامی برای مدتی طولانی می‌نشینید , فلکسور یا این که خم کننده‌های لگن‌تان محکم شده و ماهیچه‌ها ضد و نقیض , یعنی اکستانسور یا این که گشوده کننده‌های لگن , کش آمده و ضعیف‌تر می گردند . این دسته عدم تعادل عضلانی , خطر آسیب‌های ورزشی و دردهای زیر کمر را ارتقاء میدهد . در مورد ها شدیدتر , بیش تر از حد نشستن میتواند سبب ساز به کوتاه شدن مزمن فلکسورهای لگن شود ; بیماری به اسم چرخش قدامی لگن ( APT ) . لگن شما به دلیل محکم و کوتاه شدن فلکسورها , به جلو فشار داده شده و ذیل کمرتان هم محکم میشود . آنهایی که مبتلا این ایراد میباشند , انحنای متعددی به طرف درون در زیر کمر داشته و شکم‌شان خارج زده است . این موقعیت بدنی برای دیسک‌های ذیل کمر زیان آور است .

 

اکنون چطور می توانید با بسیار نشستن رویارویی کنید؟ طی روز بیشتر از جای خویش بلند گردید و تکان فرمایید . زمانی روی صندلی‌تان می‌نشینید , حتما حالت صحت به تن خویش بدهید , به جلو قوز نکنید , در پایان روز , و ترجیحا درطول روز هم , یک‌سری کشش‌های مرتبط با فلکسورهای لگن را انجام دهید تا این ماهیچه‌ها محکم شده را شل نمایید . روی تقویت عضله‌ها مقابل فلکسورهای لگن هم می بایست فعالیت نمایید ; یعنی ماهیچه ها باسن و همسترینگ .

فشار وارد بر کمر و گردن

این تنها زیر کمرتان نیست که با دوچندان نشستن جراحت می‌بیند , بلکه بالای کمر و گردن‌تان نیز مبتلا زخم میگردد . آیا می‌دانستید زمانی که می‌نشینید , خلاف ایستادن , 90 درصد فشار و کشش بیشتری بر کمرتان وارد می‌کنید؟ دلیلش نیز این است که بیشتر اشخاص , تصمیم به قوز کردن هنگام نشستن روی صندلی دارا‌هستند . درضمن , یک مسئله‌ی دیگر نیز نوشتن است . زمانی شما به ابزاری که در دست خویش دارید نگاه میکنید و چیزی تایپ میکنید , فشار قابل توجهی به عضلت بالای کمر و گردن خویش وارد می کنید . علت ابتلای بیشتر اشخاص به مشکلات گردن و کمر همین است .

برای کم کردن ریسک زخم به گردن و کمر چه میتوانید بکنید؟ مکررا از جای خویش بلند گردید و مقداری گام بزنید . در شرایطی‌که تلفن همراه در دست می گیرید , آن را فراتر نگه دارید , یعنی مقابل چشم‌های‌تان . یاد بگیرید چطور در وضعیتی صحیح و متعادل بنشینید و بلند گردید . همینطور تمرین‌های کششی بالای کمر و گردن را درطول روز و در پایان آن انجام دهید . با تمرین‌های مقاومتی , ماهیچه‌ها گردن و کمر خویش را تقویت نمائید .

 

ارتقا ریسک لخته شدن خون

آری , صحت دارد ; دوچندان نشستن فارغ از وقفه پرت کردن , ریسک لخته شدن خون در رگی عمقی در پاها را ارتقا میدهد . این رخداد خطرناکی است زیرا این لخته‌ی خون قادر است از جای خویش خارج آمده و درسمت ریه‌ها جنبش نماید و کُشنده باشد . مطالعه‌ای نشان بخشید زنانی که درطول روز ساعت‌های طولانی می‌نشستند , دو یا این که سه برابر بیشتر در معرض لخته شدن خون قرار داشتند . همینطور در حالتی‌که زیر هورمون درمانی برای یائسگی می‌باشید یا این که قرص ضد بارداری مصرف می کنید , بیشتر در معرض لخته شدن خون در اثر مضاعف نشستن می باشید . گشوده نیز راه‌حل این است که دستکم هریک ساعت از جای خویش بلند گردید و جنبش فرمایید . در صورتیکه این قابلیت برای‌تان نیست , ساق پاهای خویش را مرتبا بکشید تا جریان خون بیشتر شده و ریسک تشکیل لخته‌ی خون کم شود .

 

تشدید واریس

دوچندان نشستن , رگهای‌تان را نیز مدل دیگری زیر تاثیر قرار میدهد . نشستن‌های طولانی مقطع می تواند رگ‌های واریسی را بدتر کرده و اشخاصی که در گیر واریش نیستند را نیز مستعد ابتلا به آن نماید . خوشبختانه , واریس به اندازه‌ی لختگی خون خطرناک نیست , ولی چه کسی است که با ابتلا به آن مشکلی نداشته باشد؟! فشار متعددی وارد بر ذیل تنه می تواند به دریچه‌هایی که جریان خون در سمت پاها را تهیه و تنظیم می نمایند زخم زده و هنگامی این دریچه‌ها جراحت آسیب زده و وقتی این دریچه‌ها آسیب ببینند، خون به سمت پاها کشیده شده و موجب تورم رگ‌ها می‌شود و آنها برجسته‌تر خواهند شد. اما زمانی که عضلات پای خود را منقبض می‌کنید یا راه می‌روید، این عضلات خون را به سمت قلب می‌فرستند و فشار از روی رگ‌ها برداشته می‌شود. پس در طول روز بیشتر راه بروید و عادت کنید وقتی نشسته‌اید عضلات ساق پای خود را منقبض کنید.

 

آنزیم‌های مرتبط با سوخت و ساز گلوکز و چربی، تحت تاثیر قرار می‌گیرند

اگر کمر درد و گردن درد و واریس و لختگی خون برای‌تان کافی نیستند تا دست از طولانی یکجا نشستن بردارید، پس بدانید که آنزیم‌های مربوط به تجزیه‌ی چربی که در جریان خون قرار داشته و تری‌ گلیسرید نام دارند نیز با نشستن‌های شما دچار اختلال می‌شوند. تری گلیسرید بالا موجب افزایش ریسک بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود. نشستن باعث می‌شود حساسیت به انسولین کم شده و سلول‌ها به سختی بتوانند گلوکز را برداشته و از جریان خون خارج کنند. بنابراین، ریسک ابتلا به دیابت نوع دوم بیشتر می‌شود. پس نشستن‌های زیاد، هورمون‌های کلیدی دخیل در متابولیسم چربی و گلوکز را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این هم دلیلی دیگر برای کمتر نشستن و بیشتر حرکت کردن است.

 

افزایش ریسک مرگ و میر به هر دلیلی

بیشتر مطالعات نشان داده‌اند که زیاد نشستن، احتمال مرگ ناشی از تمام دلایل، مخصوصا بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد. مطالعه‌ای نیز نشان داده که این تنها مقدار زمانی که صرف نشستن می‌کنید نیست که مهم است، بلکه تقسیم زمان‌های نشستن در طول روز نیز اهمیت دارد. شش ساعت در روز نشستن، طی دو یا سه تا 2 یا 3 ساعت، کمتر از شش یا هفت بار، یک ساعت نشستن مضر است. پس، مکررا قدم زدن و حرکت کردن، بیشتر مفید است. ضمنا اگر بتوانید مدت هر بار نشستن خود را به 30 دقیقه یا کمتر هم کاهش دهید، خیلی بهتر خواهد بود.

 

عارضه ها و مضرات فراوان نشستن

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.