علائم نگران کننده تکرر ادرار در زنان | پیشگیری از تکرر ادرار

تکرر ادرار در زنان عوامل بسیاری ذارد اختلال کلیوی، سنگ کلیه ،عفونت دستگاه ادراری ، افزایش سن ،رژیم نامناسب ، افزایش یا کاهش فشار خون باعث تکرر ادرار در زنان می شود که بایداز این عمل پیشگیری نمایید تا برایتان مشکل آفرین نشود در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر علائم نگران کننده تکرر ادرار در زنان | پیشگیری از تکرر ادرار را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: طـبق گفـــته کارشــنــاسان اورولوژی تعداد دفـــعـــات ادرار بازتـاب سلـامـت کلـیه است و اگـــر مربوط به علــل مرتـبط با رژیم غذایـــی نبـاشد، تکرر ادرار در زنان نشـــان عملـــکـــرد ضعیـف کلــیــه است این شرایــط اعــتـــماد به نفـــس را پایــین و شمـا را خجالــت زده میــکـند.

معـــمولا افـراد برای درمان مشکـــلـات خود به دکـــتـر مراجـعه می کنند و ایـن بهـتــرین راه حل است امـا علــاوه بر ایـــن روش راه حل ساده تری را در اخــتـیـــار شما قرار دهیم تا بدون دارو و هزینــه ی بالــا و با روش های درمـــانــی خانـگـــی تکــرر ادرار خود را سریـــع رفـــع کنــیـد.


تکـــرر ادرار و روش های درمانـــی خانـگـی تکـرر ادرار

تکرر ادرار چیـــســت

تکـــرر ادرار در زنـــان شایـــد مربوط به رژیــم غذایـــشـان باشـــد، یا مربوط به زمـان بارداری، ولی عموما مربوط به بیماری کلیــه اســـت. تعـداد دفــعات ادرار بر روی سلـامــت کلـیــه تاثیر گذار اســت. بنــابرایـن زنـانــی که دچـار این مشکل هســتنــد باید به دنـبـــال دلــیل و درمــان ان باشـند، چون که نشان از بیــماری کلــیه و بسـیـار خطـــرنـــاک است. تکـرر ادرار در شب رنــج آور اســـت، به خصوص برای افــرادی که دچار بی خوابی هستـــنـــد، چون این مشکل خواب را قطـع میکـــنـــد و موجب خستــگی و کمبود انرژی میشود تکرر ادرار زنـــان را نگـران دوره ی پیری خود میـــکند.

علائم تکـــرار ادرار

ادرار بیـش از 7 مرتبه در روز و 2-3 بار در شب
بی اخـــتــیاری در ادرار
احـــسـاس ادرار از بیـن نرود
احـــسـاس سوزش در هنگام ادرار
شفافـــی ادرار


علائم تکــرر ادرار چیـســت

دلـــایل تکرار ادرار

رژیـــم نامـناســـب: اســتفـاده بیش از حد از آب در شب باعث کابوس میشود، نوشیـــدن آب و نوشیـــدنــی های کربو هیدراتی.
استــفـــاده از دیوتیــک ها: داروهای فشـــار خون بالـــا
براساس مشکلـات فیزیولوژی:زنانی که مشغلـه فکری زیـــادی در مورد کار، خانــه، و کودکان خود دارنـــد استرس زیادی را تحـــمل میکننــد، این اسـترس موجب فشــار بر روی مثــانه و در نتیـجـه تکـــرر ادرار میـشود.
مســـائل سنـی: تکـــرر ادار در زنان باردار:در زمان بارداری، به دلــیل فشـاری که روی مثـانه وجود دارد فرد نمیــتوانـــد کنـترل ان را حفظ کند و در نتـــیـــجه به تکـــرر ادرار موجب میـــشود.
دلایل طبــیــعی: بعضـی بیـــمـــاری ها تکـرر ادرار را شدت میــبــخــشــند، مثـــل مشکـلـات رحـــم ، زایمان های زیـاد و نزدیــک به هم موجب میــشو د تا بیــشــتر زنان از سارکوما رنج ببـــرند، که باعـث فشـــار به مثـانــه و تکـــرر ادرار میشود.
عفونت دســتـگـاه ادراری: عفونت باکتریایـی، موجب درد زیر شکم و تکــرار ادرار میشود.
سنـــگ کلـیه :سنـــگ کلــیه تکـرر ادرار را به شدت درد آور میکند چون مجاری ادراری را مسدود میـــکـند.
اخــتـــلـال کلیوی:اختــلال در عمـــلکرد کلیــه، موجب تکـــرر ادرار و مشـــکلـاتــی ماننــد :خســتــگـــی، کم اشـتهـایـی، و کاهـش سلـامت بدن میـشود. و همــچـــنـیــن بیمـــاری های دیـــگر مثـــل:دیـــابـت، و فشار خون بالـا.


تکرر ادرار چه دلـــایلی دارد

نسـخــه های طب سنتی و روش طبیـــعـــی درمان خانـــگـی تکرار ادرار

اگــر علــائم تکـــرر ادرار مربوط به دلـــایـــل فیـزیولوژی نباشد، نشــان ضعف در عملــکرد کلـــیه اســت، اگر سریـــع شناخـــته و درمـان نشود، موجب از کار افـتادن کلــیه میـــشود زنان بایــد در مورد سلامت کلیـــه های خود نگـــران باشنـــد، از کلـیـــه ای خود با بروز اولین نشـــانه محافــظت کنـید. اگـــر خیلی ادرار میکـنــید رژیم غذایــی و ورزش خود را تغییـــر دهــیـــد از غذاهـای سالـم و فانــتزی برای کمک به عمـلـــکرد کلــیه خود اســـتـفاده کنــید، تا کلــیـــه خود را از دسـت ندهـــیـد. کارشـــنـاسان توصیـــه میــکننــد تا از محـــصولاتی که دارای گیـاهان طبیعــی هسـتــند اسـتفــاده کنید تا اثـر بخـشی بیـــشـتری داشــته باشـــد و با انــجام ورزش های مداوم کنــترل مثـانه خود را در دست بگیریـــد.


دانـه شنبــلــیله یکی از موثرتـریـن روشهـای درمـان خانگـی تکـرر ادرار

 

1.درمان تکرار ادرار با دانه شنبلـــیـله:

دانه شنـبلیــلـــه تاثیــرات دیورتــیـک زیادی بر روی مشـکـــلات ادراری دارد ؛ برای جلوگیــری و از بیـــن بردن ایــن اخـــتلـال بسـیـــار مفید اسـت. روش های اسـتفاده ا ایــن دانـه یکـــی از موثرتــرین روشهای درمان خانـگی تکــرر ادرار اســـت.

چگونه استـــفـــاده کنـــیـم؟پودر دانه را همراه با عصـاره دانـه اسقف و زنـجبیـل میکس کنــید یک محلول با اب یا عســل رقــیـــق شده درست کنیـد از ایــن محــلول روزانه دو بار استـــفـاده کنـــیـــد تا نتیـــجه دهد.


آب جعــفری یکی از موثرتـــریــن روشهـــای درمان خانگی تکــرر ادرار

 

2.درمان تکرار ادرار با آب جعــفری:

نوشیـــدن آب جعفری که یک نوشیـــدنی تازه اسـت، عفونت ادراری را از بیـــن میـبـــرد و تکـــرر ادرار را کاهش میدهد. آب جعــفــری دارای دیوتیک است که به حل خیلــی از مشـــکلات کمــک میـکنــد، مقــدار سدیـــم دفع شده در کلیه ها را نیـز افزایـــش میدهـــد و به آب وابــســته هسـتــنـــد، و مقـــدار آب موجود در خون شما کاهــش خواهـد داشت اگر میــزان مایــع کم باشـد، فشار کمتری نیز روی شاهرگ های خونی خواهد بود و به ایـن وسیلـه مشـکــل ،فشــار خون نیـز حل خواهــد شد ؛ برای افـرادی که از دفــع ادرار مکـــرر رنج می برنـــد، بایـــد مقـدار آب بیــشتــری مصـرف کننـد، تا میزان بیشـتـــری ادرار را خارج کننـــد سپس باکــتـــری ها خارج می شوند و ناراحـــتـــی کاهـــش می یابد و فرآیـــنـد التـیــام ، سریع تر می شود. با این اوصاف، واضــح اســـت که آب جعفـری خیـــلـــی کمـــک می کنـد.

طرز تهیــه:

مخلوطی از جعـــفری خشـک و تازه ( 1 فنجان جعـفـــری تازه و دو قاشق سوپ خوری جعـفری خشک) به همراه 2 فنــجـــان آب جوش ، تهیه کنــیــد آن ها را با هم بجوشانـــید و دما را کنـــتـــرل کنـــید.برگ های جعـفری را به مدت 10 دقیقه در محلول نگـه داریــد و سپـس قبــل از نوشیدن آب را صاف کنیــد. اگـــر یک روز گرم تابستـانی اسـت ، بهتــر اسـت که به صورت چای سرد جعفـری بنوشیــد.


آب کران بری یکی از موثرتــریـن روشهـای درمان خانگی تکـرر ادرار

3. آب کران بری:

آب کران بری برای درمــان ادرار مکــرر در بانوان ، خیـلـی مورد توجه اســت ،زیـــرا به بیـــمار کمـــک می کنــد که مشـــکــلات ادرار مکـــرر را ظرف زمــان کوتاهی از بین ببـرد. کران بری می توانــد در جلوگیری و درمـان هر میزان از عفونت ادراری کمــک کند کران بری حاوی اســیـد طبـیــعـی اســت که باکتـری ها خیــلـی سخـت می توانـند از دست آن نجات پیدا کنـنـد، خطر ابــتلــا به عفونت را پایین می آورد و شانــس رویش باکــتــری را کاهش می دهـــد. تحــقــیقـــات زیــادی انـجـام شده اســت ،تا ثابـت کند که آب کران بری بهتـــریــن درمـان برای مشــکل ادرار بانوان است. اگر شمـا از مشــکـــل تکـرر ادرار رنج می بریــد، بهــتر اســت که آب کران بری را در نظــر داشـــتــه باشـــیـد زیرا اثرات مثـــبـــت فراوانــی از خود نشــان داده اسـت. کاری که باید انـــجام دهیـد، ایـن اســـت که میــزان کافـی از آب آن بنوشیـد تا بهـــترین تاثـیر را ببــیـنــیــد با ایـــن وجود گزارشـاتـــی رسیده اســت، که مردم بر اثـــر نوشیـدن ایــن آب میوه ، معــده درد گرفــته انـــد، ولی هنوز هم ارزش امــتــحـــان کردن را دارد.

طرز تهیـه:

شمـا خودتان آب کران بری را تهـــیه کنـیــد که از مدل بستــه بنــدی آن بهتـــر است برای انجام این کار، ابـــتدا 600 گرم از میوه ی تازه ی کران بری را تهـیــه کنید و 6 فنـجـــان آب اضـــافه کنید و با هم بجوشانیدشان ؛ زمـانی که دیـــدیــد کران بری ها در حال ترکـیدن هسـتـنــد، آن هارا فشار دهـــید، آبـشان را بگـــیرید و با دقـت آب را صاف کنــید. ممکن اسـت دوست داشـــته باشــیـد که شکر به آن اضـــافـــه کنـیــد تا طعم بهــتــری داشتـــه باشـد ، سپـس می توانیــد آن را بنوشیــد. ایــن محــلول را به طور منظـــم بنوشیـــد تا زمانـی که اثــر کند.
نکات طلـــایــی برای کاهـــش و رفع شدت تکرر ادرار

تغـــیــیـــر در رژیــم غذایی:

علــاوه بر آزمایش برای فهـــمــیدن دلایـل و راه های درمـان، یک رژیم و دانش معــیـن ، علـائم بیمـاری را کاهـش خواهـد داد. به برخی تذکــرات تغــذیه ای برای افـــرادی که از تکرر ادرار رنـــج می برنـد ،توجه کنـیـدکه به میــزان کافی و به طور منظــم آب بنوشید. نوشیـــدن آب کافی کمـــک می کنـــد تا شمــا بدن سالـمی داشـتـه باشیـــد. ولی نوشیدن بیـــش از انـدازه آب باعث میزان ادرار کنــتـرل نشدنـی میشود. کم نوشیدن آب ، مانــع از کار مثــانه و باعـــث عفونت می شود. در طول روز بیشتر از 2 لیـــتــر آب بنوشیـــد و برای جلوگیـــری از ادرار شبانه ، نوشیـــدن آب درعـــصـر را محدود کنـــیـد.


رفع شدت تکـــرر ادرار با نخوردن کافئین

کافئین را کاهش دهیـد:

زمـــانـی کافئین به عنوان یک ماده ی ادرار آور شنـــاخته می شود که کاهـش مصرف آن به شمــا کمــک می کنـد تا وضعیــت غیـر قابل کنتــرل ادرار کردن را بهـبود ببــخشـید. ولی این به معـنـــی نیست که شمـــا از قهوه، چایی و کوکائین دسـت برداریــد ولی ترجـیحـــا مصرف کافئین خود را کاهـش دهـیـــد.

از پزشـــکـــتـان در مورد دارو های مخـتـلف سوال کنـــیـد:

زمـــانی که شمـــا دارو مصــرف می کنـیـد ، از دکـتــرتـــان مشورت بگیـریـد ، زیـــرا بعـضی از داروهای فشار خون ممـــکـن اسـت حاوی مواد ادرار آور یا کلــســـیـــم باشنـــد که مثــانـه را تحـــریــک می کننـــد تا بیشـتــر کار کند.


رفع شدت تکــرر ادرار با نخوردن ادویه جات

ادویه های تنــد و شیـریـن استـــفـاده نکـنــیـد:

چیـــلی، خردل و نمونه های دیـــگر ادویه های تندی هســـتنـد که اگــر زیاد مصرف شوند اثر منفی روی مثانــه دارنــد. همچنـــین غذاهـــای شیــرین مانند شکــر و عسـل که مثـــانه را تحـریـک می کننــد باید محـــدود شوند.

یک رژیـم غذایــی و علــمـی متعــادل :

برخی از افراد عادت دارنـــد که برای صبــحـانــه قهوه و آب پرتـقــال و برای عصـر سودا و شب ، مشــروب بنوشند. ایـــن غذاها و نوشیـــدنـی ها تاثــیر منــفی بر روی مثانــه دارنـــد. بنابر این شمـا باید تمــریـــن کنیـد تا کم کم آن ها را کاهـــش دهـیـــد و یک عادت غذایی سالـــم و متـعادل را پایه ریــزی کنیــد. اگر مشـــکـل ادرار کنترل نشـدنـــی داریـد، مشورت با پزشک تان ایـــده خوبی اسـت.
چه کار کنـیـم تا از عود کردن دوباره تکـرر ادرار جلوگیری کنیــم

 


روش های پیــشگـیری از تکرر ادرار

میزان مصـرف سبزیجات مانـند هنـــدوانـــه، کدو حلوایـــی، لوبیـا سبـز ، باقالــا، دانـــه درخت کنــار و سیب زمـــینی را افـــزایـــش دهـــید زیـــرا این سبزیجـــات اثـرات خوبی دارنــد. بیـشــتــر غذاهــایی بخورید که بخشی از پروتئین حیوانـی یا گیـــاهی و محـــصولات حیوانــی هستـــنـد مانـنـد ذرت، انواع لوبیاها، تخم مرغ، گوشت کم چرب، مرغ ، ماهـی و یک سری از سبزیجـات برای ادرار خیلــی مفـــید هســتند و در طول روز چندین بار مصـــرف کنـیـد ؛ در طول روز ، به میـزان متوسط و نه خیــلـی زیـاد آب بنوشیـــد ، زیرا میـزان بالای آب اثـــرات بدی روی سلــامت دارنــد. حتــی نوشیـدن آب زیاد در زمـــان عصــر ، باعـث ادرار زیـــاد شبانــه می شود که خیــلــی سخـــت و عذاب آور اسـت.

چه زمـــانی بایـــد برای تکـرار ادرار به پزشــک مراجعــه کنید

اگر شما تکـرر ادرار همــراه با علائم نگران کنــنده دارید، با پزشک خود تمـاس بگـــیـریـــد و اگـر هر کدام از ایـــن علــائم را دارید، سریعا دکــترتـــان را ملـاقات کنیـد تا هر چه سریعـتر درمـان شوید.


علائم نگران کننـــده تکـــرر ادرار

زمـانـــی که ادرار می کنـــیــد خون در ادرار است.
رنــگ تیره ی ادرار
ادرار با درد خیـلـی زیــاد
عدم کنـترل ادرار
عدم کنترل مثـانــه
تب

اگـــر علـائم بالا را دارید ، باید سریــعـــا درمـان را شروع کنـــید، یک درمــان پزشـــکـی حرفه ای شامل یک تست خون منـظم خواهــد بود تا دلیل ایـــن وضعـیــت شما مشـــخــص شود و بهــتـــریـن راه حل را به شما بدهــد.

علائم نگران کننده تکرر ادرار در زنان | پیشگیری از تکرر ادرار

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.