علائم هفته ششم بارداری

هـفتـه ششم بارداری هم اين احساس را تجربــه نكرده باشـــيد، به زودي خود را در مسـير پرتلـاطـــم احـــساسات دوران حاملـــگــي خواهيد يافـــت؛ ممـــكـن است يك روز بداخلاق و روز ديگـر شاد باشـــيد! هرچند ممـكــن است اين احـــساسات متــضاد براي شمـا نگـــران كنــنده باشـــند، امـا كاملـــا طبـيعي هستنـــد و ممـــكـن است در تمــام مدت هفته های حامــلـــگــي شمـا ادامه پيدا كنـنـد. اين احســاسات متضــاد در اثـــر تغيير ميزان هورمونهـا و معـــمولا به خاطــر ميزان زياد هورمونهـــا، رخ مي دهنــد.

بدن شمـــا درهــفـته ششم بارداری

در ایـــن هفته ممــکــن است تغیـیراتـی را در پستـان های خود احــســاس کنــید، ممــکـن است پستان های شمـــا در لمـــس دردنـــاک بوده یا به حرکـــت حسـاس باشنـــد. بعضـی از زنــان متوجه افـزایـــش انـــدازه و تغــیـــیـــرات آرئول (پوست تیـره احاطه کنـــنــده نوک پســتان) میشوند. ممکــن است در هفــتـــه ششــم آرئول بزرگتـر یا تیـــره تر شود. ایـــنـها تغــیـــیرات انـدکـــی هستــنـد که پستــانتان را برای شیردهـــی آمـاده میکنـد.
وضعــیـت جنـین درهـــفتـه ششــم بارداری

قلــب کودکتان در این هفـــتـه خون را در بدن کوچکش به گردش در می آورد و قلـــب هنوز هم یک بر آمــدگـی در جلوی بدن میــبـــاشــد (که نهایتـــا به حفـره قفـــسه سیـنـه حرکـت میـــکنــد) . در پایان هفتــه ششــم جوانــه های فوقانی و تحتـــانی انـدام ها نیز آشکار میشود. بدن کودکـتـان در حال تکامـــل گوش داخـلـــی و حنجـــره میــبــاشد.

در هفته ششـم بارداری جنیــن به سرعـت در حال رشد اســـت و حجم زیـــادی از شکم را پر میـکند.

توصیـه ها در هفـته ششم بارداری

* در ایــن هفتـــه بیـشــتـر مراقب سلــامـتــی خود باشـــیـد. مدام دست‌هایــتـان را بشوریــیـد تا از ورود آلودگـی به بدنتـان جلوگیری کند. از دیـدار با افـــراد بیمار خودداری کنـــیـــد. ترجیحاً به زبالهـ‌ــها هم نزدیک نشوید. مواد غذایـی را خام مصـرف نکنـــید تا می‌ــتوانیـــد همه آن‌هـــا را بپزیـد. از مصـــرف مواد غذایی باز جدا خودداری کنــید چرا که آلودگی هوا بر روی این مواد غذایی می‌ــنـشـــینــد. لبنـــیـاتـی که پاسـتوریـزه نیــستــند را هم نخورید. همـــه ایــن توصیـه ها از ایــجــاد عفونت جلوگیـری میـــ‌ــکـــند.
علائم طبـــیـــعی درهفــته ششـم بارداری
1. تهوع:

برای رفــع حالـت تهوع در هفته ششــم بارداری خود نکــات زیـر را رعـــایت فرمایید:

به مقــدار کم اما دفـعـات بیشتـــر غذا بخور
از خوردن غذاهــای چرب پرهیز کن
قبـل از گرسنـــگی غذا بخور
به انـــدازه کافی استراحـــت کن
وقتـی از خواب بلـــند میـشوی کمی نان خشک یا کیـــک میـتواند به رفـــع حالـــت تهوع کمک کنـــد.
به اندازه کافـــی آب بخور

2. بی اخـــتیاری ادرار:

به علــت فشار رحم بر مثـــانـه رخ میـدهـد که هروقت احساس دفع ادرار به شما دست داد سریع خود را به دسـتشویی برســـانـــید و درصورت اســـتراحت مطـلق از نوار بهـداشتــی اســـتـــفــاده کنیـد. از ورزش های تقویتی کف لگـن اسـتفــاده کنید (تکـرر ادرار در بارداری).
3. یبوست:

یبوست که به علت طغــیان هورمون پروژستـــرون اســـت باعـــث میـــشود روده به آرامی حرکــت کنـد برای رفع این حالت به نکـــات زیر توجه کنــد:

مقـــدار فراوانی آب در هر روز بنوشیـد.
هر روز15تا30دقـــیــقـه ورزش کنیـــد.
مقـادیـــر فراوانی میوه و سبـزی بخوریــد.
غذاهای پرفـــیـبر مصــرف کنیـــد مانــند: سیـــب زمیــنـــی، غلـــات و. .

4. ترشـحات واژینـال:

ترشــحات روشن تا شیری سفیــد کامـلا طبیعـی اسـت.

هشدارها درهــفتــه ششم بارداری
1. حامـــلـگی خارج رحم:

بارداری خارج رحـــمـی معـــمولا در هفتـــه 6 تا 16بارداری علــامت دار می شود با دیدن علـائم زیر سریـــعـا به پزشک مراجـعـه کنـد: خونریـزی شدیـد، درد شکـمــی زیـــاد و تیـــر کشنـده، بیهوشی، سرگیـــجه، احـــسـاس ضعـف شدیــد (علــائم بارداری خارج از رحـــم چیســـت؟).
2. عفونت واژیــنال:

چنــانـــچـــه علائم زیـر را داریــد عفونت دارید و باید برای درمــان آن بایـــد به پزشــک خود مراجعـه کنـید:

افزایش قابل توجه ترشحـات
ترشحات دردنـــاک باشــد
احســاس سوزش یا خارش داشته باشــید
متوجه بوی بد شدیـد

تغـذیه درهـفــته ششم بارداری

آیــا تا کنون مکــمل های دوران بارداری را آغاز نکـرده اید؟ شمـــا می بایســـت حداقل مصرف مکـمـــل اسید فولیــک را بصورت روزانـه شروع کنـید. سعــی کنـــیـــد در سه ماهـــه اول بارداری منابـع غنـــی از اسـیـــد فولیـــک مانــند اسفـــناج را بیـــشـتر در برنـــامه غذایـــی خود بگنجانیـــد.

شما باید روزانـه یکــعـدد قرص اســـیدفولیـــک یا یدوفولیـــک مصرف کنیــد. در سه ماهــه اول بارداری نیـــازی به استـفاده از قرص آهن نیـــســت مگر اینــکـه کم خونی داشتــه باشیـــد (علــائم و درمــان کم خونی) و به دســـتور پزشــک مصرف کنـید.
ورزش درهـفـتـــه ششــم بارداری

ورزش های کف لگـن برای درمـان بی اختیــاری ادرار:

در این روش بایـــد ماهـیچــهـــ‌ـهــای اطـــراف واژن و معقـد خود را به حالت فشـرده نگه داریـد به گونه که انـگـــار نمـــیـــ‌ـــخواهیـد به توالت بروید.
سپــس این ماهـــیچـــه‌ـــهــا را با 10 شمــاره منــقبض کنیــد و با 10 شمـاره به حالـت ریلکس برگـردانید و به تنـــفس خودتان ادامه دهیـد.
ایـن حرکت را 5 بار روزانــه انجـــام دهـــید و بعد آن‌هـا را رهــا کنید.
این حرکت به تقویت عضــلــات شما برای زایـمان نیز کمک میــکند.

توصیـــه های پدرانـه

– سعی کنـیـــد در هنگام ملـاقـــات همـــسرتان با پزشک او را همراهی کنــید و به نکــاتی که پزشــک به شما می گوید توجه کنـیــد. اگـــر شک دارید که هفته ششــم بارداری اسـت و علائم آن را اشــتـباه گرفـــتـه ایـد بهتــر اســت با پزشـک مشورت کنـــیــد.

– در بیشتر موارد تغـــییـرات ایجـــاد شده در طول بارداری بسیار طبــیـــعــی و نرمال اسـت. در این زمان همـــسر شمـــا از نظر فیـــزیکی و عاطفی احــساس آســیــب پذیـر بودن دارد. به او اطمــینان دهـید در تمـــام مشــکلات کنــارش هستید.

– هنگـامی که حالـت تهوع دارد برای او مقداری آب بیــاوریـــد و پشت او را ماسـاژ دهـیــد. ایـن کارهـای بسیار ارزشـــمنــد اســت و باعث می شود حس کند همه چیـز آرام اســت.

پبــام اومایــی: امیـــدواریم در هفــتــه ششـم بارداری به همه این نکــات توجه کنــید. به یاد داشته باشید اکنون بایــد برای دو نفر سالم باشیـد.

علائم هفته ششم بارداری

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.