عوارض استرس بیماری افسردگی و بی خوابی شدید

استرس و اضطراب در بیشتر افراد موجب بیماری افسردگی و بی خوابی شدید در طول شب می شود بسیاری از افراد سر درد زیادی دارند و دلیلش همان استرس می باشد بد اخلاقی کردن افراد در بسیاری از مواقع باعث می شود اطرافیان شان از آنها دوری نموده و آنها تنها بمانند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر عوارض استرس بیماری افسردگی و بی خوابی شدید را در سایت مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت مجله خبری دانستن : در ترافیک مانده‌اید , قرار ملاقاتی دارید و دیرتان شده و میبینید که دقیقه‌ها می‌گذرند . هیپوتالاموس مغزتان , که یک ساختمان بلند در دست گرفتن کوچک در مغزتان است تصمیم می گیرد دستور را صادر نماید : هورمون‌های استرس را ترشح کنید! این هورمون‌های استرس به عبارتی هورمون‌هایی می باشند مه برخورد پیکار یا این که گریزو فرار تن را برانگیخته میکنند , ضربان قلب را بالا میبرند , تنفس‌تان را تند کرده و عضلات‌تان را آماده‌ی جنبش مینمایند .

این برخورد برای این پباده سازی شده که با ایجاد کردن شما جهت عکس العمل فوری , از بدن‌تان در موقعیت خطرناک نگهداری نماید . البته زمانی هورمون استرس , هر روز و هر روز ترشح می شود می تواند تندستی شمارا به خطر بیندازد .

استرس یک عکس العمل خیالی و جسمی ارگانیک نسبت به تجربیات معاش است . هر کسی گاهی در گیر استرس میشود . مسئولیت‌های کاری , مشکلات خانوادگی , تشخیص یک بیماری , نزاع و یا این که مرگ یک عزیز قادر است برانگیزاننده‌ی استرس باشد . استرس در موقعیت‌های کوتاه دوران و لحظه‌ای قادر است به نفع سلامتی‌تان باشد ; قادر است به شما یاری دهد بر مخاطرات بالقوه غلبه فرمائید . تن شما با ترشح هورمون‌هایی که ضربان قلب و تنفس را بالا میبرند و عضله‌ها شما‌را آماده‌ی جنبش می کنند به استرس پاسخ میدهد . البته در شرایطی‌که عکس العمل استرسی شما متوقف نشود و این هورمون‌ها برای بازه زمانی طولانی‌تری در تراز بالا بمانند میتوانند به سالمی جراحت دورازشوخی بزنند . استرس مزمن می تواند نشانه ها گوناگونی داشته باشد و بر تندرست همگانی اثر بگذارد .

نشانه ها استرس مزمن مشتمل بر :

. کلیدی و بد خوی شدن

. اضطراب

. افسردگی

. راز درد

. بیخوابی

سیستم‌های عصبی مرکزی و غدد داخل ریز

سیستم عصبی مرکزی شما ( CNS ) مسئول برخورد پیکار یا این که گریزتان است . در مغز شما , هیپوتالاموس فرمانده است ; به غدد فوق کلیوی‌تان میگوید هورمون‌های استرس یعنی کورتیزول و آدرنالین ترشح نمایند . این هورمون‌ها , ضربان قلب را بالا برده و خون متعددی را به جهت نواحی مایحتاج ارسال میکنند , به عنوان مثال به ماهیچه‌ها , قلب و بقیه اندام‌های اصلی . زمانی هراس برطرف میگردد , هیپوتالاموس بایستی به تمام سیستم‌ها اعلام نماید تا به شرایط نرمال برگردند . در صورتی سیستم عصبی مرکزی نتواند به شرایط معمولی برگردد , یا این که درصورتی که ادله استرس‌زا برطرف نشود , این عکس العمل ادمه پیدا خواهد کرد . استرس مزمن , همینطور فاکتوری برای رفتارهایی زیرا پُر خوری یا این که به اندازه‌ی کافی نخوردن , اعتیاد به الکل و مواد یا این که روگردانی از اجتماع است .

 

سیستم‌های تنفسی و قلبی و عروقی

هورمون‌های استرس بر سیستم‌های قلبی و تنفسی هم اثر می گذارند . حین برخورد به استرس , شما تندتر نفس میکشید تا خون سرشار از اکسیژن را سریع‌تر به تن برسانید . در شرایطی‌که اینک در گیر نقص‌ تنفسی مثل آسم یا این که آمفیزم باشید , استرس میتواند نفس کشیدن را برای‌تان دشوارتر نماید . قلب شما زیر استرس , تندتر می زند و هورمون‌های استرس موجب انقباض رگهای خونی و انتقال اکسیژن بیشتر در سمت ماهیچه ها میشوند تا شما اقتدار بیشتری برای تکان کردن داشته باشید . البته این واقعه سبب ساز ارتقا فشار خون هم میگردد . در سود , استرس مزمن و مکرر , سبب ساز می‌‌شود قلب شما برای مدت‌های طولانی به مشقت فعالیت نماید . زمانی فشار خون‌تان بالا میرود , ریسک سکته‌ی مغزی یا این که حمله‌ی قلبی نیز بیشتر می گردد .

 

سیستم گوارش

کبد زیر استرس , قند خون بیشتری ایجاد میکند تا انرژی بیشتری برای‌تان مهیا باشد . درصورتی که در گیر استرس مزمن باشید , بدن‌تان شاید نتواند این گلوکز مازاد را تحمل نماید . استرس مزمن می تواند ریسک ابتلا به دیابت جور دوم را ارتقاء بدهد . ترشح دوچندان هورمون‌ها , تنفس تند و ارتقاء ضربان قلب همینطور می توانند سیستم گوارشی‌تان را نیز مختل نمایند و در معرض سوزش معده یا این که ریفلاکس اسید معده قرار بگیرید . استرس سبب ساز به جراحت معده نمیشود , البته قادر است احتمال ابتلا به آن را بالا برده و موجب شود در حالتی که آسیب معده دارید , بدتر شود . استرس قادر است روی نحوه‌ی جنبش خوراک در بدن‌تان نیز اثر بگذارد و سبب به اسهال یا این که یبوست بشود . ممکن است نیز با تهوع , استفراغ یا این که معده درد روبرو گردید .

سیستم عضلانی

ماهیچه‌ها شما هنگام استرس منقبض میگردند تا در قبال زخم از خویش حفظ نمایند . این ماهیچه ها زمانی شما آهسته و خونسرد می‌‌شوید مجددا رها می شوند , ولی در شرایطی‌که همیشه زیر استرس باشید , عضله‌ها شما احتمالا زمان آهسته شدن پیدا نکنند . ماهیچه ها محکم و منقبض شده سبب ساز راز درد , کمر درد و کتف درد میشوند . به مرور زمان , این حالت می تواند چرخه‌ی ناسالمی تولید نماید و دست از ورزش کردن بکشید و سراغ داروهای آرامبخش بروید .

 

سیستم باروری
عضلات شما هنگام استرس منقبض میشوند تا در قبال جراحت از خویش نگهداری نمایند . این عضله ها زمانی شما آهسته و خونسرد می‌‌شوید مجددا رها می شوند , ولی در صورتی همیشه زیر استرس باشید , ماهیچه‌ها شما احتمالا مجال آهسته شدن پیدا نکنند . ماهیچه ها محکم و منقبض شده منجر رمز درد , کمر درد و کتف درد می شوند . به مرور زمان , این وضعیت می تواند چرخه‌ی ناسالمی تولید نماید و دست از ورزش کردن بکشید و سراغ داروهای آرامبخش بروید .

 

سیستم باروری

استرس نیز برای تن و نیز برای ذهن , خسته کننده و فرسوده کننده است . این غیرعادی نیست که هنگامی زیر استرس می باشید , میل جنسی خویش را از دست بدهید . هرچند استرس کوتاه زمان می تواند منجر شود مردها هورمون مردانه‌ی تستوسترون بیشتر ترشح نمایند البته این تاثیر به یادماندنی نیست , زیرا می تواند ساخت اسپرم را مختل کرده و موجب ایراد نعوظ یا این که ناتوانی جنسی شود . استرس مزمن میتواند ریسک عفونت اندام تناسلی مردان نظیر پروستات و بیضه را ارتقاء بدهد .

برای زنان , استرس قادر است روی عادات ماهیانه‌شان اثر بگذارد و سبب به پریودهای نامنظم , سنگین‌تر یا این که دردناک‌تر شود . استرس مزمن میتواند نشانه ها جسمی یائسگی را تشدید نماید .

 

سیستم ایمنی

استرس , سیستم ایمنی را تحریک مینماید که قادر است در موقعیت اورژانسی یک امتیاز محسوب شود . تحریک سیستم ایمنی میتواند به شما یاری دهد از عفونت‌ها بدور بمانید و زخم‌های‌تان را ترمیم نمائید . ولی به مرور زمان , هورمون‌های استرس , سیستم ایمنی‌تان را تضعیف کرده و برخورد بدن‌تان به مهاجم‌های فرنگی را ضعیف خواهند کرد . آنهایی که استرس مزمن دارا‌هستند , بیشتر مستعد بیماری‌های ویروسی نظیر آنفلوآنزا و سرماخوردگی می‌باشند . استرس قادر است ارتفاع بازه زمانی ریکاوری‌تان از یک بیماری یا این که زخم را طولانی‌تر نماید .

عوارض استرس بیماری افسردگی و بی خوابی شدید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.