حضور بازیگران زن ایرانی یکتا ناصر و فریبا کوثری در شهرهای زلزله زده

شهرهای زلزله زده ایران که بسیار خسارت سنگینی بر این شهرها وارد شده است بسیاری از افراد بخصوص بازیگران معروف و مشهور ایرانی برای بازدید و کمک به زلزله زده ها به این مناطق سفر نموده اند که برخی از این بازیگران در حین بازدید بسیار احساساتی شده و اشک می ریزند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر حضور بازیگران زن ایرانی یکتا ناصر و فریبا کوثری در شهرهای زلزله زده را در سایت الدمیر خواهید دید با ما همراه باشید.

بازیگران زن و زلزله کرمانشاه

به گزارش سایت الدمیر: بازیگران زن و زلزله , زلزله اخیر مناطق غرب کشور باعث شد که بار دیگر بحث «مدیریت بحران»مورد چالش جدی قرار گیرد. گواه این نکته جدا از گزارش‌های رسمی خبرنگاران رسانه‌ها و اظهارات شخصی مردممنطقه در فضای مجازی، ‌مشاهدات سینماگران از این مناطق است که در عین مهم‌بودن، ‌عزم جدی می‌طلبد که بخش مدیریتی کشور در لایه‌های مختلف بازنگری شود، مدیران متخصص و دلسوزدر رأس امور قرار گیرند تا به‌جای آرام‌کردن شرایط، ‌بحران دیگری بر بحران اصلی نیفزایند.

 

با سه نفر از بازیگران سینما؛ ‌فریبا کوثری، ‌فاطمه گودرزی و یکتا ناصر درباره مشاهداتشان از مناطق زلزله‌زده گفت‌وگو کردیم که می‌خوانید.

فریبا کوثری: مردم دوست دارند به پشتوانه مسئولان دلگرم شوند

‌خانم کوثری برخی‌ها به حضور سینماگران در مناطق زلزله‌زده معترض بودند. واکنش شما چیست؟

بنا به دعوت «خانه سینما» همراه همکارانم به این مناطق رفتیم.
هرچند هرکدام از ما قصد داشتیم که تنهایی برویم، اما وقتی دیدیم چنین حرکت جمعی‌ای پیش آمد،بلافاصله موافقت خود را اعلام کردیم. منتها برخی‌ها اعتراض کردند که حضور شما خودنمایی است.

 

واقعا ما نمی‌دانیم چه کنیم! اگر در صفحات رسمی‌مان فقط عکس ابراز همدردی بگذاریم،می‌گویند شما که به آنجا نرفتید و خودنمایی می‌کنید، اما خودمان هم به آنجا سفر کنیممی‌گویند کاری که از دستتان برنمی‌آید پس چرا می‌روید! درحالی‌که می‌دانیم نمی‌توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم،اما هر یک از دوستان و همکاران من با دست‌پر به آنجا رفته‌‌اند.

منتها ما نمی‌خواهیم کمک‌هایمان را علنی بیان کنیم. ما به آنجا رفتیم تا هم‌وطنان عزیزمان بدانند که آنها را فراموش نکرده‌ایم.

بالاخره در این شرایط هر کسی در حد توان خودش باید کمک کند. توان ما هم در همین حد است.ما هم نگران آن عزیزان هستیم. کمااینکه در تلاش برای خرید کانکس و وسایل گرمایشیبرای این عزیزان هستیم.بااین‌حال حضور سینماگران در مناطق زلزله‌زده از سوی بسیاری از مردممان حمایت شد که از آنها تشکر می‌کنیم.

 

فقط تنها گلایه‌مان این است که مسئولان محترم می‌دانند که کشور ما زلزله‌خیز است،چرا برای حل این مسئله کاری نمی‌کنند. مگر پیش از این شاهد زلزله‌های طبس، رودبار و منجیل،‌بم، ‌ورزقان و آذربایجان نبودیم و حالا هم امروز زلزله کرمانشاه! هربار شاهد هستیم که رئیس و کارمند ستاد بحران تشکیل می‌شود، اما هنگام بروز بلایای طبیعی نمی‌توانیم بحران را مدیریت کنیم‌!

‌مشاهدات شما در این زمینه چیست؟

مثلا بسیاری از امدادرسانان عزیزمان یک دستکش و کلاه ایمنی نداشتند!آن‌وقت می‌گوییم غافلگیر شدیم! اگر من خانه‌ام را درست قفل‌وبست کنم، ‌دیگر دزدی به من نمی‌زند.اگر هم دزدی زد، ‌دلیلش این است که من درست حفاظت نکرده‌ام!من همیشه گفته‌ام مردم ما در کنار مسئولان خود هستند. بنابراین همان‌طور که مسئولان مابه پشتوانه مردم دلگرم هستند، مردم ما هم دوست دارند با وجود مسئولان خود پشتوانه قوی داشته باشند.

 

بیوگرافی فریبا کوثری

فریبا کوثری (متولد ۱ آذر ۱۳۴۵ در زاهدان) بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر ایران است. وی دارای مدرک تحصیلی دیپلم اقتصاد می‌باشد. اودیپلم خود را در دبیرستان پروین زاهدان گرفته است…

بازیگران زن و زلزله در کرمانشاه

فاطمه گودرزی: نیاز مردم کانکس و و فریبا کوثریایل گرمایشی است

چطور شد که با همکاران‌تان به مناطق زلزله‌زده رفتید؟‌

من شخصا دوست داشتم زودتر به مناطق زلزله‌زده بروم؛ اما سر صحنه بودم.منتها همکاران لطف کردند و یک روز به من مرخصی دادند تا در کنار همکارانم به مناطق زلزله‌زده بروم.هدف هم که کاملا مشخص است؛ برای همدردی با مردم کشورمان همه ما به آن مناطق رفتیم.جالب است اطرافیان من به‌محض اینکه متوجه شدند قصد سفر دارم، شبانه مبالغی جمع کردندو خودم هم در حد توانایی خرید کردم و با خودمان به آن مناطق بردیم. وقتی از نزدیک ماجرا را دیدم،شاید باور نکنید که مردم از نظر مواد خوراکی و پوشاک اشباع شده‌‌اند.

 

شخصا دوست داشتم فقط به مناطق شناخته‌شده و تبلیغ‌شده نروم؛
بنابراین به برخی از روستاها سر زدم. کم نیست؛ ٩٠ روستا آسیب دیده است.برایم جالب بود که در چند روستا لباس‌ها در فضای بیرون روی زمین ریخته شده بود!

یعنی وسایل بسته‌بندی نشده بود؟

نه نشده بود. البته مردم همه این لباس‌ها را با عشق فرستاده بودند که دست دوم هم بود.منتها مردم آنجا از این نظر مشکلی نداشتند.

 

‌آنها بیشتر به چه چیزی نیاز داشتند؟

آن روز که ما آنجا بودیم، صبح تا شب هوا گرم بود. طوری که ما هم که لباس گرم پوشیده بودیم، عرق کردیم.شب‌ها مثل تهران خنک بود؛ بنابراین آنها بیشتر به کانکس، ‌وسایل گرمایشی و چراغ خوراک‌پزی احتیاج دارند.

‌آنجا چادر وجود نداشت؟

به‌وفور. من از آنجا کلی فیلم گرفته‌ام. ارتش و هلال‌احمر چادرهای زیادی به مردم داده بودند؛ ‌طوری که مردم در حیاط خانه‌های نیمه‌ویرانه خود از ترس ریزش ساختمان چادر زده بودند.برخی از افراد هم حدود پنج، شش چادر می‌گرفتند و با خود می‌بردند. به همین دلیل معتقدم بیشتر مشکلات معطوف به نبود مدیریت و توزیع کالاها بود.

‌مردم دقیقا به چه چیزهایی معترض بودند؟

وقتی فاجعه‌ای رخ می‌دهد، ‌طبعا مردم خشم و عصبانیت خود را بروز می‌دهند که این کاملا درک می‌شود.واقعا رسیدگی به آنها خیلی سخت است. محلی‌ها می‌گفتند مثلا زلزله ساعت ٩، ١٠ شب رخ داده؛اما امدادگران ساعت دو‌‌و‌نیم ‌شب رسیدند. یا برای روستاهای لب مرز، ‌٧٢ ساعت طول کشیدکه توانستند به مردم کمک کنند؛ بنابراین بخشی از این دیرکردها طبیعی است و بخشی هم به نبود ‌مدیریت درست در شرایط بحرانی مربوط می‌شود.

 

درباره اینکه گفته می‌شود برخی‌ها بیش از مایحتاج خود کالا برمی‌دارند،
شاید به این دلیل است که نهایت تا ٢٠ روز مردم به فکر آسیب‌زده‌ها هستند؛ اما بعد از مدتی آنها تنها می‌شوند؛بنابراین آنها باید به فکر سرمای زمستان تا زمان عید باشند که به نظرم می‌توان آن را درک کرد.
با همه این حرف‌ها، مردم و ورزشکاران و هنرمندان خیلی خوب همراهی کردند.مثلا آقای خیابانی همراه خود ٢٠ کانتینر کمک‌رسان آورده بود و خود ایشان با عشق به مردم کمک می‌کرد.

بیوگرافی فاطمه گودرزی

فاطمه گودرزی (زادهٔ ۲۱ تیر ۱۳۴۲، تهران) بازیگر سینما و تلویزیون اهل ایران است.او تاکنون موفق به دریافت یک سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برای بازی در فیلم غزال (غزال) و دو نامزدی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول (۱۳۷۷) و نقش مکمل زن سال (۱۳۷۰) در جشنواره فیلم فجر شده‌است.

یکتا ناصر: ترمیم بی‌اعتمادی مردم سال‌ها زمان می‌برد

خانم ناصر! چرا و با چه هدفی با جمعی از همکاران به مناطق زلزله‌زده غرب کشور رفتید؟ ‌

من هم مثل سایر مردم تحت‌تأثیر این فاجعه قرار گرفتم و مثل هر انسانی، وظیفه خودم دانستمکه از نزدیک با آسیب‌دیدگان ملاقات کنم، چون عمیقا دوست داشتم در کنار کسانی کهعزیزان و خانواده خود را از دست داده‌اند، باشم و دلیل دیگر حضورم در آنجا انتشار اخبار متناقضی بودکه هم می‌خواندم و هم می‌شنیدم و می‌خواستم خودم همه‌چیز را از نزدیک ببینم.البته به دلیل برخی از معذورات نتوانستم زودتر حضور پیدا کنم، اما بالاخره شرایط پیش آمد که در کنار دوستانم به آن مناطق بروم.

‌ از مشاهدات خود بگویید. مردم در مواجهه با شما چگونه رفتار کردند؟

با وجود آسیب‌هایی زیادی که دیده‌اند، برخوردی مهربانانه داشتند.
من هم سعی کردم از اوضاع و شرایط آنجا بیشتر مطلع شوم و بدانم مایحتاج آنها چیست.جالب است در مدتی که در راه بودیم، جاده‌ها مملو از ماشین و کانتینرهای کمک‌رسان بود؛مثلا مردم از نظر لباس و مواد غذایی اشباع شده بودند، اما مورد سؤال‌برانگیز برایم ‌توزیع نامناسب کالا‌ها بود!

 

حضور بازیگران زن در مناطق زلزله زده

‌ چطور؟ ‌

وقتی ما وارد آن مناطق شدیم، از طرف ارتش، هلال‌احمر و جاهای دیگر کمک‌رسانی‌های مؤثریبه مردم شده بود و کارهای زیادی انجام داده بودند، اما بهتر بود که توزیع کالاها بهتر صورت می‌گرفت؛مثلا یک جاهایی حتی امدادرسانی‌ها خیلی زیاد بود، به‌طوری‌که برخی از کالاها مازاد به نظر می‌رسید و برخی‌ها هم به کالاها دسترسی نداشتند!

‌ به نظر شما دلیلش چه بود؟

طبعا کشور ما در این مورد دچار بحران مدیریت است، باید بگویم من خودم هموارهجزء معترضان بوده و هستم، اما درعین‌حال متأسفانه انگار باب شده که با وجود کارهای مؤثر، ‌همه باید اعتراض کنیم!معتقدم حق‌طلبی و اعتراض در جای خود درست است، اما نباید در این شرایط اعتراضات را به کینه‌ورزی تبدیل کنیم.

 

‌ دقیقا منظورتان چیست؟

منظورم این است که در همه‌جا وقتی شرایط بحرانی و فاجعه به وجود می‌آید، ‌ممکن است در جاهایی نقص‌هایی وجود داشته باشد، اما به‌جای کمک به مردم آسیب‌دیده،طرح مسائل سیاسی،‌تسویه‌حساب‌ها و زدن همدیگر درست نیست.

‌ شما به کدام‌یک از مناطق سر زدید؟ ‌

به بیمارستانی در کرمانشاه رفتیم. همین‌طور به سرپل ذهاب و روستای ثلاث باباجانی… .

‌ به ساختمان‌های مسکن مهر هم سر زدید؟ ‌
بله.

ساختمان‌ها خراب شده بود؟ ‌

غیر از خانه‌های مسکن مهر، خانه‌های دیگری هم خراب شده. به نظرم در این قضیه نه‌تنهامسئولان مربوطه، ‌بلکه پیمانکاران، ‌مهندسان و حتی کارگرانی که هرکدام کارشان را درست انجام نداده‌اند، ‌مقصرند.

زلزله رویداد تلخی است و با وجود اینکه کشور ما، زلزله‌خیز است، ‌اصلا مسئولانبه این نکته توجه نمی‌کنند. متأسفانه یک نوع بی‌اعتمادی به مسئولان از سوی مردم وجود داردکه سال‌ها طول می‌کشد تا ترمیم شود. من معتقدم آن مسئولانی که اختلاس کردند،‌جدا از بحث ضرروزیان به کشور، ‌به اعتماد مردم ضربه بسیار بدی زدند که این مورد از ضرر اولی مهلک‌تر است.

 

ضمن اینکه هنوز زخم جنگ بر مردمان غرب کشور وجود دارد و حالا باید با مصیبت بزرگیمثل خرابی‌های ناشی از زلزله دست‌وپنجه نرم کنند. بنابراین مسئولان و متخصصان بایدبه فکر مردم این کشور باشند وگرنه امثال من و مردم نه تخصصی در این مورد و نه دستی بر این آتش داریم.

 

ظاهرا این جمله که اگر من حق مردم را ضایع نکنم، دیگران ضایع می‌کنند به جمله‌ای قابل تسری تبدیل شده و همه ما با این عنوان کارمان را درست انجام نمی‌دهیم!به نظرم این مشکلات ریشه‌ای‌تر از این حرف‌هاست؛ باید اساسی و پایه‌ای اصلاح شوند که هم زمان‌بر است و هم اینکه به‌بارنشستن فرهنگ به سال‌ها وقت احتیاج دارد.

بیوگرافی یکتا ناصر

یکتا ناصر (متولد ۱۲ آبان ۱۳۵۷ در تهران) بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر ایرانی است.وی فعالیت در سینما را با بازی در فیلم ساقی شروع کرده است.برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن از سی و مین جشنواره فیلم فجر،برای فیلم «یکی می خواد باهات حرف بزنه»

حضور بازیگران زن ایرانی یکتا ناصر و فریبا کوثری در شهرهای زلزله زده

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.