فواید نوشیدن چای سیاه برای بدن

چای سیاه یکی از نوشیدنی های خوشمزه و گرم می باشد که همه خانواده های ایرانی هر صبح و غروب از خوردنش لذت می برند چای سیاه خواص شگفت انگیزی دارد که باید از این خواص مطلع باشید استرس شما را کاهش می دهد و برای استخوان های بدنتان بسیار مفید می باشد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر فواید نوشیدن چای سیاه برای بدن را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

مـطمئنا شمــا هم در مورد نوشیـــدنی‌ـهـــای نظـــیر چای سیـاه و قهوه نقد‌ــهای بسـیـــاری شنیـده ایـــد.اگـــرچه مصــرف افــراطی هر خوراکـــی می‌تواند عوارض جانــبـــی را بهــ‌ـهــمـــراه داشــته باشــد، امـا نوشیـدن یک فنـــجان چای سیاه اضـافـی در روز نمـی‌تواند آنقـــدر‌ـهــا هم که تصورش را میـ‌ــکـنیـــد، بد باشد. مزیـــت‌ــهای مصـــرف چای سیـــاه بدون در نظـر گرفــتـــن افزودنـیـ‌هـــایی نظیـــر شکـر و شیـر به شرح زیر میـ‌بـــاشـد.

سلامت دهـــان و دندان

به گزارش سایت دانستن: مطالعــاتــی که توسط انـــجـمـن سلــامـــت تجــارت چای تامین می‌شود، نشـــان داد که چای سیاه سبب ایجاد پلــاک میـــ‌ـــشود و رشد باکتریــ‌هـــایــی را که سبـب ایــجاد حفــرهـ‌ـــها و پوسیـدگی دنــدان میـــ‌شود را محــدود میـ‌سازد. پلی فنول‌هــا در چای سیاه یافـت میــ‌ـشوند و از باکــتـــریــ‌های ایجـاد‌ـکنـــنـده حفــره عبور میـ‌کـنـنـــد و مانـع رشـــد آنــزیــم‌ـــهــای باکتـریـــایـــی می‌ــشوند.

حاوی آنتیــ‌اکــسـیـــدانـ‌ـهـا

چای سیـاه حاوی پلیــ‌ـــفنول‌هاسـت، آنتی‌ــاکـسـیـــدانـــ‌ـهایی که به بلوک‌های آسیـــب دیده DNA که ناشـی از مصرف تنباکو و یا سایر مواد شیمــیـــایی هســـتــند، کمـک میـــ‌ــکــنـد. آیــن آنـتــیــ‌اکـــسیـدانــ‌ـها در میوه‌ـهـا و سبزیجـــات نیـــز یافـــت می‌شوند بنـابرایـن میـــ‌توانند بهـــ‌عنوان بخـــشـــی از رژیـم غذایــی و شیوه زندگی سالـم مورد استـفـاده قرار گیرنــد.

تقویت سیستـــم ایـــمنـی

چای سیاه حاوی آنتـــی‌ـــژنـ‌ــهـای است که به بهــبود و تقویت سیستـــم ایمنی کمـــک میـ‌کـــند. علـــاوه بر این تاننـــ‌ـهـای موجود در آن توانــایــی مبارزه با ویروس‌هــا را دارند، از این‌رو ایـــن مساله ما را از ابـتــلا به آنفلوآنـــزا و دیــگر ویروس‌ـــهای رایج محـــافظــت می‌ـکـند.

کاهــش خطرسکته مغزی

در مقــالهــ‌ــای منتــشـر شده در سال ۲۰۰۹ بیــان شده بود مصرف چای سیـاه و سبز سبــب کاهـــش خطر سکـــتـه مغـــزی میـــ‌ـــشود، افرادی که ۳ فنــجان یا بیـــشــتــر چای می‌ــنوشند، خطــر ابـتــلـا به سکتــه مغـزی را تا ۲۱‌درصـد کاهش میـ‌ـدهــنــد.

افـــزایش انرژی

بر خلـــاف سایــر نوشیـدنـی‌ـهـــایـــی که حاوی ترکــیبات کافئینــی نســبـــتـــا زیادی هسـتـند، مقــادیـر کمـی از آنـها در چای موجود میـــ‌ــبـــاشنـــد که موجب افزایــش جریــان خون می‌شوند. همچنـیـن متابولیـــســم، سیستم تنفــسـی، قلب و کلیه را تقویت می‌کــنــند.

کاهـش استرس

همه ما از مزایــای آرامبخش چای سیـاه آگــاهـی داریـم. مطــالعـات نشان داده‌انـد که اسـید آمــیــنه موجود در چای سیــاه ممکن است به شمـــا در حفظ کردن تمـرکـز کمــک کنـد.مصـــرف مداوم چای سیـاه همـــچـنـــیــن سبـب کاهــش سطح هورمون استرس (کورتـیـــزول) می‌ـــشود.

کاهش خطــر ابـــتلا به دیـابـت

بر اســاس تحـقــیــقات انجام شده بر روی سالـخوردگــان در جزایر مدیـتـرانـه، مشــخـــص شده است افــرادی که چای سیاه را بهـــ‌ــمدت طولانـی مصــرف کردهـــ‌انــد (یعــنـــی ۱ – ۲ فنــجـان در روز) خطـــر ابتلا به دیابــت نوع ۲ را تا ۷۰‌درصـد کاهــش داده‌ـــانــد.

سلـــامـت گوارش

علــاوه بر بهـبود سیـــسـتــم ایــمــنی بدن، تانـــنــ‌ـــها دارای اثـرات درمـانـــی بر بیمـــاری‌ـهای گوارشـی (معــده و روده) هستــنـد و همچـنــیـن باعـــث کاهــش فعالیت‌هایـ‌ هاضمـه‌ای میـــ‌ــشوند.

سلـامـــت اســتــخوان‌ـهــا

همـچنین برخــی تحــقــیـــقـــات نشــان میـــ‌دهـند که مصرفـ‌ـکنـنـده‌هـای چای، اسـتـخوان‌ـهـــای قوی‌تری دارنـد و احتـــمـال ابـــتلـــا به آرتـــروز در ایـن افـــراد بســیـار کم است.

پیشــگــیــری از سرطـــان

اگــرچه تحقــیقـات بیـشتـــری در این زمیــنـــه مورد نیاز است، امـا برخـــی تحــقیقـات نشــان می‌دهند آنـتی‌ـــاکــســیـــدانــ‌ـــها مانـند پلــی فنـــل‌هــا و کاتــچـــیــنــ‌ها موجود در چای ممکـــن اســت در پیــشـــگــیـــری از برخی سرطـــانــ‌ها موثر باشــنـــد.

فواید نوشیدن چای سیاه برای بدن

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.