فوت و فن پختن پیتزاهای مختلف در منزل

شاید درست کردن یک پیتزا با رنگ قهوه ای طلایی خوشرنگ و پنیری که کامل و درست ذوب شده باشد یک رویای دور از ذهن به نظر برسد. در واقع درست کردن همچین پیتزایی یک شاهکار تمام عیار است در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر فوت و فن پختن پیتزاهای مختلف در منزل  را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

درست کردن ایــن پیـــتزا نیـاز به دقت و توجه در جزییــاتی مانــنــد: میزان حرارت فر، یا مدت زمان هم زدن خمیــر دارد. اگــر دنــبال درســـت کردن یک پیـــتـــزای بی عیـــب هسـتیـــد، مطلـــب زیـر در خانــه را دنبـال کنـیــد.

۱- خمیــر را زیاد هم نزنـــیـــد و تمیـــز کار کنیـد.

وقتی صحبـــت از خمیر پیتزا است، توجه به میــزان هم زدن خمیـــر خیلی مهم می شود. مواد خمـیـر را داخـــل ظرف مخلوط کن بریــزیـــد و فقـــط تا زمـانـــی که مواد با هم مخلوط شوند، کف زن را روشن بگـــذاریـــد. ورز دادن بیـش از حد، خمیر را سفت و خشک می کند. اگـر می توانـیـــد بهــتـــر اســت اســتـفـاده از دســـتگاه خمیرزن اسـتـفاده کنـــید، ایــن طوری آرد پاشی درست کردن با دسـت را حذف می شود.

۲- خمــیـر را صاف و مســاوی پهــن کنــیـد.

زمانیـــکه خمـــیر برای پهن شدن آمـاده شد، ابـــتدا آن را به شکـل توپ در آورید، سپس به آرامـــی آن را پهـــن کنــید. وقتی خمـــیر را به صورت دایـــره در می آوریـد، خیـــلـــی راحـت می توانید در سینـــه دایـره ای پیــتـزا پهـن کنـید. بعد از پهــن کردن خمیر، با اسـتــفاده از غلــطک، آن را کامـلـا صاف کنیـــد. سعـی کنیـــد فشار دستـــتان یکـــسـان باقــی بمــانید تا ضخـامـــت خمـیــر در همه جای ظرف یکسـان باشــد.

۳- پوسته ترد یعـنـــی آرد ذرت

سه سطـحـــی که باعث ترد شدن ته خمــیر می شوند، سنـگ پیتزا، ورق پخت معــکوس و سیـنــی نچسب پیتـــزا است. که هر سه تای آنـهـــا از یک راز مشـترک اســتـفاده می کننـد: آرد ذرت. کافـــیست آرد ذرت را روی هر ظرفی که برای پخــت پیتــزا استـــفاده می کنـــید، پخــش کنـید تا از چســبیـدن خمـــیر به کف ظرف جلوگیـــری کرده و تردی و شکنندگی را به خمیر پیـتـــزا اضـافـــه کنـــد.

۴- حجم و مقــدار مواد تشکـــیل دهنــده.

موادی را که می خواهیـــد روی پیتزا بریـــزیـــد، به انـــدازه ای ریز کنید که در هر برش از پیتـزا همــه مواد موجود باشــد. به یاد داشتـــه باشیــد اگر روی پیـتــزا را بیش از حد پر کنـیــد، در نهـــایـت پیــتـــزای خیـس و غیـــر تردی خواهــیـد داشـــت. اگـر با پیـــاز مشــکـلـــی نداشتـــه باشید، اضـــافه کردن پیـــاز باعـث خوش طعــم و خوش بو شدن پیتـزای شما می شود. البتـه اگر مشـــکـــل شمــا ریــز کردن پیــاز باشـد، می توانید از تیـغــه مخــصوص ریـز کردن پیـــاز غذا ساز استـــفـــاده کنــید. ایـن طوری در کســری از زمـــان خرد کردن پیاز تمام می شود و خبری از اشـــک چشـم هم نیســت.

۵- سس را پخــش کنـــیـد.

میـزان سسـی که روی خمـــیــر پهـن می کنــیــد، به ذائقه خودتــان بستـگی دارد، ولی به یاد داشته باشید اگر بیش از حد از سس استـــفـــاده کنـید، پیتزا خیـس می شود. حتـــمـــا هنـگـام پخش کردن سس یک و نیم تا دو سانـــتی متر حاشیــه یا فضای خالی بگـــذاریـد تا هم پیتـــزا شکـل بهتــری به خود بگـــیرد و هم از ریختـن پنــیـر ذوب شده یا بقــیــه مواد به داخل فر جلوگیری کنـــید.

داغ کردن فر قبـــل از گذاشـــتـن پیـــتزا خیـلی مهـــم و ضروری است

۶- سس مخــصوص

نگـران مزه پیـــتــزا نبــاشـــید. با درست کردن یک سس خوب، پیتزای خاص خودتون رو داشته باشید. پنیـــر پیتـزا رو با سبـــزی های تازه و سیر خرد شده و کمی فلـفل و نمک مخلوط کنیـد و روی مواد انـتـــخـــابـــی خودتون بریزد و بگـذارید تا پختــه شود.

۷- فر را داغ کنـیــد.

داغ کردن فر قبـــل از گذاشـــتـــن پیـــتزا خیلـــی مهــم و ضروری است. چون تنـــها در ایـنــصورت اســـت که یک پیتزای ترد با پخـــت سریـع و یکـســـان خواهید داشـــت. براساس نوع ظرفــی که پیتــزا را در آن قرار داده ایـد، باید فر را با دمایـی بیـن ۴۲۵ تا ۵۰۰ درجــه فارنهــایـت گرم کنــید. تنوع تئوری برای قرار دادن ظرف پیـــتــزا در رک بالا، وسط یا پایــیـــن فر به اندازه تنوع پیـتزاها است، ولی راحت تریـن انـــتـخاب، رک وسط بخاطـــر پخــت یکــسـان و همزمــان بالـــا و کف پیتزا اســـت.

۸- قانون طلـــایی

قدم آخر برای یک پیــتـزای براق قهوه ای طلـــایی اضافـه کردن کمی روغن زیـــتون به لبه های بیــرونی خمـــیـــر اســـت. پس قبـــل از ایــنـــکه پیــتزا را داخل فر قرار دهیـد، کمی روغن زیــتون را با یک قاشق چایـخوری سیر ریـــز شده مخـــلوط کرده و روی لبــه های پیـــتـزا با قلـــم مو بزنـــید.

۹- کمـــی صبـــر کنــیـــد

پیدا کردن نقطه تعــادل بین پنــیـر ذوب شده و حالــت تردی پیــتـزا کمــی مشکل به نظــر می رســد و باعـــث می شود زودتــر از زمـان منـاسـب پیــتـزا را از فر خارج کنـیـد. پس بهـتــر است از حباب های سیاه پنیـــر نتـرســید، زمان اضـافی داخـل فر ترد شدن و ظاهــر و شکل منــاسب پیـــتــزا را بعد از برش گارانـتـــی می کند.

۱۰- برش صحــیح

حالا که پیتــزای تازه و از تنور بیرون اومده شما حاضــر اســـت، تنهــا کاری که باقی مانـــده برش زدن است. برای ایــن کار بهـــتر اســت از چرخ پیــتزای تیز به جای چاقو اســـتـفـــاده کنید. چرا که خیـلی تمــیز و بدون زحـــمت پیــتـــزا را برش زده و شکل آن را به هم نمی زند.

فوت و فن پختن پیتزاهای مختلف در منزل

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.