نحوه مراقبت از گیاه آپارتمانی فیکوس بنجامین Ficus benjamina

فیکوس بنجامین Ficus benjamina  گیاه زیبای آپارتمانی می باشد شما می توانید از این گیاه در خانه نگهداری نمایید برگ های این گیاه بسیار زیبا می باشد این گیاه به نور غیر مستقیم نیز دارد ولی اگر نور مستقیم به این گیاه بتابد به برگ های بنجامین ضرر رسانده و خراب می نماید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر نحوه مراقبت از گیاه آپارتمانی فیکوس بنجامین Ficus benjamina را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : کسي نيست كه منكر زيبايي و شادابي استفاده از گياهان در منزل شود . آفتابي كه به‌ملایمت از پنجره نشيمن منزل می‌گذرد , فرش زيباي كنار مبل را روشن كرده و درختچه آپارتماني کناره فضاي اتاق را نيز غرق نوروفروغ مینماید . بنجامين مغرورِ باصلابت و پایدار , زيبايي خویش را به فیس میکشد و به تمامی اثبات می‌نماید كه می‌توان در فضاي منزل نیز زندگي سالمي داشت , به آن , اكسيژن بخشيد و با برگ‌های سبز خویش , طبيعت را اگر چه كوچك به اشخاص منزل هديه كرد .

شناسنامه‌ای از جنس گیاهی

نام: فیکوس بنجامین
نام علمی: Ficus benjamina
نام انگلیسی: Weeping fig
خانواده: Moraceae- توت

ویژگی ها کلی گياه استوايي ; بنجامين

فيكوس بنجامين , بومي جنوب و جنوب شرقي مجموعه کشور ها آسيا و اروپا است و به دليل شرايط مرطوب و استوايي اين حیطه , نگهداري گياه در پاسيو و فضاي منزل تعیین مناسبي است . برگ‌های اين گياه به رنگ سبز روشن و درخشان , بیضی‌شکل و نوک‌تیز بوده و شاخه‌های آن آويزان و آبشاري است . طول اين گياه در شرايط مساعد تا پنج‌متر نیز می رسد .

در جور ابلق , برگ‌ها به رنگ سبز روشن و سفيد – كرم ديده میگردند , آويزان بودن شاخه‌ها در بنجامين ابلق بيشتر است و ریشه‌ها بسط كمتري دارا هستند ; به همين دليل گونه های ابلق را روي جور برگ سبز پيوند می‌زنند .

خاک , آب , نوروروشنایی و مواد غذایی موردنیاز

براي زندگي سالم‌تر بنجامين به فروغ و روشنایی زياد و غيرمستقيمی نياز است . اعتنا داشته باشيد كه نور و روشنایی مستقيم منجر صدمه به برگ‌ها میگردد . نوروروشنایی جنوبي براي آن بهترين وضعیت است . بنجامين گياه حساسي است ; بنابراين گلدان آن را جابه‌جا نكنيد .

این گیاه مرتبه حرارت محيط را در كمترين وضعیت به ميزان 15 مرتبه سانتی‌گراد و در بيشترين دما به اندازه 24 سکو سانتی‌گراد تحمل میکند و به سوزوسرما دارای اهمیت است .

در طول آبياري اذن دهيد مرحله خاك خشك شود . بنجامين آب ولرم را ترجيح می دهد . در فصل‌تابستان دو توشه در هفته و در فصل‌زمستان روستا روز يكبار گياه خویش را آبياري كنيد . مقاومت آن به کم‌آبی , پايين بوده و در گیر ريزش برگ میگردد . براي تأمین رطوبت , هر دو روز يكبار غبارپاشي و اسپري برگي را انجام دهيد .

بهترين خاك براي اين گياه آپارتماني , ترکیب خاک‌برگ , خاك باغچه و ماسه است .

براي تغذيه بنجامين , كوددهي را هر دو هفته و به ميزان سه گرم در ليتر انجام دهيد . در طول سوزوسرما كوددهي را فراموش كرده و براي اين خواسته از آخرها فصل زمستان تا مهرماه مبادرت كنيد .

نکات حساس در حفظ بنجامين

برگ‌های رنگ‌پریده و با لکه‌های قهوه‌ای در گیر شپش آرد آلود شده اند , آن‌ها را با پنبه آغشته به حشره‌کش نفوذي سم‌پاشی كنيد . اين فرآیند را هر دو هفته ادامه دهيد تا علامتها از بين بروند .
لكه سياه و آبكي نشان میدهد که بنجامين شما در گیر بيماري قارچي شده‌است . می توانید آن را با آب و صابون رقيق تيمار كنيد .
برگ‌های زرد رنگ نشان از آبياري زياد دارااست .
در حالتی که میبینید زير برگ‌ها موقعیت تارعنکبوتی داراست , بدانيد كه كنه قرمزي در كار است! سم‌پاشی با كنه‌كش يا حشره‌كش , آن را از بين میبرد .
درصورتی که برگ , خشك و شكننده باشد , رطوبت محيط كم است .
برگ‌های جديد كوچك و ريز به شما میگویند كه فضاي كمي براي پرورش دارا‌هستند و يا تغذيه آن‌ها دلخواه نيست . گلدان را بزرگ كرده و كوددهي را پيش بگيريد .
براي تميز كردن برگ , اسپري آب كافي است , به‌هیچ‌وجه به سراغ مواد براق‌کننده نرويد .
در صورتیکه گلدان بنجامين شما برنا است , از قيم استفاده كنيد تا زماني كه ساقه و شاخه‌ها چوبي و مشقت بار شود .
در‌حالتی که برگ تندرست و سبز است و ريزش مینماید , گلدان را به مكان پرنورتر منتقل كنيد .

چه گونه این گیاه را انتشار کنید؟

فيكوس بنجامين را در بهترين وضعیت از وسط فصل بهار تا اوايل فصل تابستان تكثير كنيد . تكثير با قلمه از قلمه انتهايي ساقه به ارتفاع 10 – 8 سانتی‌متر انجام میگردد , ولي ریشه‌دار شدن آن به‌سادگی صورت نمی‌گیرد .
میتوانید از هورمون ریشه‌زایی براي سرعت بخشيدن به ريشه دادن قلمه استفاده كنيد . براي قلمه دریافت کردن , شاخه دست‌کم بايد يك جفت برگ داشته باشد .

نحوه مراقبت از گیاه آپارتمانی فیکوس بنجامین Ficus benjamina

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.