قونیه شهر مولانا مذهبی ترین شهر ترکیه

مولانا یا مولوی یکی از شاعران معروف ایرانی می باشد اسم واقعی مولوی جلال‌الدین محمد بلخی دارد مقبره او در شهر قونیه قرار دارد قونیه هم یکی از مذهبی ترین شهرهای ترکیه می باشد مولانا در افغانستان به دنیا آمده بود در زمان مولانا افغانستان جزی از خاک ایران محسوب می شد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر قونیه شهر مولانا مذهبی ترین شهر ترکیه را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن: مولانا جلال الدین محمد بلخی را «مرد جهانی» می نامند . این آوازه , جدای از سرگذشت فرامرزی او که از «بلخ» تا «قونیه» تعیین شده ; حاصل اندیشه های مولاناست . سه عنصر اصلی تفکر گانی وی , «عشق» , «صلح» و «تحمل» ممکن است شایسته ترین نوشدارویی باشد که خاورمیانه این ایام به آن نیاز داراست .

صرفا خاورمیانه که خیر , بلکه در تمامی نقاط جهان که دگم اندیشی و تعصب نژادی و مذهبی , جواز جنایات خصمانه ای را برعلیه بشریت صادر می کند . مولانا عارف , خداپرست و شعر سرا قرن هفتم , در «بلخ» خراسان , شهری نزدیک «مزارشریف» افغانستان , چشم به جهان گشود . وی در سنین جوانی همانند بابا عازم «قونیه» شد , تا به علم آموزی علم ها شرعی بپردازد . او تا انتها قدمت خویش , حدود 56 سال , در «قونیه» ماند . پس از مرگ مولانا , اورا در محل معاش و درسش دفن کردند و زیارتگاهی بر سر مزارش ساختند که تا روز جاری پا برجاست . این سازه و شهر قونیه ,  کم کم ملجأ علاقه مندان طریقت او شد , تا جایی که گهگاه بر سر فارسی تبار بودن مولانا هم مجادله هایی صورت گرفت .

هفته ای به اسم مولانا

«بنیاد مولانا» که دربرگیرنده نوادگان و هوا داران اوست , سالانه , هفت روز ما‌نده به سالگرد مرگ او را گرامی می دارند . هفت روز از10 تا 17 دسامبر , که به روزنگار ما 19 تا 26 آذر است . در‌این ایام , همایش های متفاوت دانشگاهی و «جشنواره سماع» در «قونیه» برگزار می شود . اگرچه برنامه های دانشگاهی گهگاه عام المنفعه کسالت آور می شود , البته «جشنواره سماع» که هر شب در یک استادیوم ورزشی سه هزار نفره برپا می شود , زیاد جالب و خیره کننده است .

اکنون و هوای قونیه

جو «قونیه» , در مقایسه با دیگر شهرهای توریسم ترکیه تماما مختلف است . «قونیه» در واقع مذهبی ترین شهر ترکیه است و هر روز , پنج توشه صدای اذان در سراسر شهر می پیچد . چه بسا بانوان محلی هم عفاف دارا‌هستند , ساکنان آن جا به اعتقادات خویش فراوان پایبندند و رعایت شئون مذهبی شهر برایشان اساسی است . اهمیت این فرمان تا آن جا پیش می رود که چه بسا زنان غیر مسلمان برای ورود به فستیوال می بایست عفاف را رعایت نمایند . همینطور برای بانوان جایگاهی غیر وابسته در لحاظ گرفته شده‌است .

در «شب عَروس مولانا» چه می گذرد؟

ابتدا یک سخنرانی در رابطه مولانا نقص‌ می شود , اما به گویش ترکی . پس از آن نوبت به موسیقی زنده با سازهای سنتی می رسد . درین بین , اشعاری از «دیوان کبیر» و «مثنوی معنوی» خوانده می شود , که زیرا به گویش پارسی است برای ما ایرانیان فراوان دلنشین و جالب است . نهایی برنامه رقص «سماع» است . مردانی با لباس های سپید , دامن های بلند چین دار و کلاه های مخروطی شکلِ نمدی به دور مرشد می چرخند . چرخیدن , با موسیقی و اشعار مولانا همراه است . فراوان باشکوه و مسحور کننده که انسان را به یاد منظومه خورشیدی می اندازد . احتمالا مراسم ساعت ها ارتفاع بکشد , ولی انرژی مخفی در مجلس نمی گذارد حس خستگی فرمایید .

دیگر دیدنی های «قونیه»

عمر «قونیه» به یونان باستان می رسد , ولی بیشتر اثرها باستانی این شهر , مرتبط با زمان سلطنت شاه سلیم است . درشهر و حومه آن مکان هایی دیرین وجود دارا هستند که , نرفتن به آن جا سفرتان را به «قونیه» نصفه تمام می گذارد . «مقبره مولانا» , «مسجد پادشاه سلیم» , «مسجد علاء الدین» , «تپه تصنعی و مصنوعی علاءالدین» , «مسجد دارالفنون» , «شهر زیرزمینی در مجموعه کشور ها پینار» , «موزه آتاترک» , «موزه آنتوگرافی» و «موزه باستان شناسی» , فقط جزو جاذبه های «قونیه» اند .

شهر زیرزمینی در قاره پینار

موزه آتاترک

مسجد دارالفنون

مقبره مولانا

«قونیه» به چه شکل شهری است؟

«قونیه» به مدد مولانا یکی‌از شهرهای پررفت و آمد ترکیه است . به این ترتیب هتل ها و رستوران های متعددی در شهر وجود دارا هستند که نگرانی مسافران را از هر نظر برطرف می کنند . همینطور کانال حمل و نقل شهری , فراوان منظم عمل می کند . شما برای سفرهای باطن شهری , می توانید با پرداخت یک تا یک و نیم لیر , از «تراموا» استفاده فرمایید . ولی نرخ تاکسی ها , کمی گران خیس است , ولی در تمامی جای شهر و حومه به راحتی تاکسی گیر می آورید . ممکن است صرفا مشکلی که در «قونیه» با آن مواجه گردید رابطه با مردمان باشد . چراکه اهل یک محل «قونیه» به گویش ترکی محلی حرف می کنند و با انگلیسی تماما بیگانه اند .

آب و هوای «قونیه»

دسامبر یا این که به عبارتی آذر خودمان , جزء سردترین ماه های سال در «قونیه» است . بادهای سرد و استخوان سوز آن مضاعف مشهورند .دمایی که برای این هفته در «قونیه» پیش بینی شده , بین 11 تا 9 – سکو سانتیگراد در نوسان است . پس برای این‌که هوای سرد غافلگیرتان نکند , چمدان ها را از لباس های گرم لبریز نمایید .

دیگر رویدادهای فرهنگی «قونیه»

در حالتی که با سوز و سرما ارتباط نیکی ندارید یا این که مجال برای کمپانی در مراسم را از دست داده اید , غمگین نباشید . «بنیاد مولانا» دو تکریم دیگر برای وی در زمان سال برگزار می کند . یک کدام از آن ها سالروز به دنیا آمدن او و دیگری مصادف با زمان بیرون شدن مولانا از بلخ و ورودش به «قونیه» است .

ویزا ترکیه

طی مذاکراتی که در میان کشور‌ایران و ترکیه انجام شده است , گردشگران اهل ایران برای ورود به خاک ترکیه نیاز به ویزا ندارند . در واقع داشتن گذرنامه ای با اعتبار دست کم شش ماه , کفایت می کند . اما می بایست یادآور نحس که مقطع اقامت گردشگران نباید بیشتر از 90 روز شود .

مهاجرت فردی یا این که گروهی؟

به چند علت با اهمیت سفارش می کنم که در مسافرت به ترکیه , با یک تور توریسم همراه گردید . نخستین این‌که از خلل برقراری رابطه با مردمان نباید غافل شد . پس حضور راهنما زیاد اصلی است . دوم آن که , متاسفانه طی سال های اخیر گردشگرانی که به صورت جدا به ترکیه می روند , با مشکلات امنیتی زیرا انسان ربایی رو به رو می شوند . اگرچه تعدادشان کم است , ولی عقل حکم می کند که خطر نکنید . سوم به دلیل اقتصادی , چراکه مهاجرت با تور زیاد به صرفه تر از مهاجرت فردی برایتان در می آید . نهایی برهان برای برتری مهاجرت با تور , این است که خیالتان از بابت جای خواب و طعام راحت می شود و خوب تر می توانید از لحظه لحظه مهاجرت خویش لذت ببرید .

جشنواره ای شبیه در کشور ایران

متاسفانه ترک ها آن چنان شیدای مولانا شده اند ; که درصدد می‌باشند , گواهی شش دانگ اش را به اسم خویش بزنند! با آن که اشعار مولانا تمامی به گویش پارسی است ; ترک ها حتی‌در پارسی تبار بودن او هم شک دارا هستند . متاسفانه در سال های پیش همین نیت منجر شده‌است بی مهری هایی به میهمانان پارسی گویش , مخصوصا ایرانی ها , صورت بگیرد که‌این فرمان با وجود سرمای شدید هوا , مشکلات مهاجرت به آن سوی مرز وهمچنین هزینه های بالای هجرت به قونیه زیاد در سلیقه مولانا عزیزان , زده است . به همین منظور در حوالی آرامگاه «شمس تبریزی» , مرشد و دوست مولانا و هم زمان با سالروز به دنیاآمدن مولانا , جشنواره ای برگزار می شود . تبریز , تحت عنوان یکی زیباترین شهرهای کشور‌ایران , هرساله در میانه آبان ماه صاحبخانه فستیوال «شمس و مولانا»ست . ولی ناگفته نماند که آرامگاه «شمس» در شهرستان «خوی» قراردارد .

در روزها فستیوال در «خوی» هم شب شعرهایی در «مقبره شمس» برپا می شود که دیدن آن ها خالی از لطف نیست . در حین برهه زمانی فستیوال تبریز , شب شعرها وکارگاه های تخصصی «مولانا شناسی» برای دانشجو یان و اهل رشته برپاست که استفاده از آن , عام المنفعه مشتاق هم آزاد است . ممکن است فستیوال تبریز تا حد پاره ای از زیبایی های بصری فستیوال در قونیه بی بهره باشد , ولی به به عبارتی نسبت از ادویه تخیل و افسانه پردازی در رابطه منزلت و اندیشه های مولانا می کاهد ; تا جایی که شم قربت بیشتری به وی می کنید .

اکنون و هوای تبریز و «خوی» در روزها فستیوال رنگ و بوی شاعرانه به خویش می گیرد , و بازار سوغاتی ها و صنعت های دستی فرهنگی , هم حسابی داغ می شود . با دقت به آسانی و بی آلایشی مراسم اهل ایران و همینطور واقع گرایی در رابطه مولانا , توصیه می کنیم فستیوال تبریز را به هیچ عنوان از دست ندهید .

اثرها تاریخی و جاذبه های متعددی در تبریز موجود هست , که نباید آن ها را فراموش کرد . «دریاچه و بوستان ائل گلی» , «پارک مینیاتوری» , «خانه مشروطه» , «پارک موزیکال» , «موزه سنگی» , «مجموعه باغلارباغی» , «آرامگاه معلم شهریار» , «مسجد کبود» و «کلیسای مریم مقدس» صرفا بخش دوچندان کوچکی از جاذبه های توریسم تبریز را تشکیل می دهند .

قونیه شهر مولانا مذهبی ترین شهر ترکیه

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.