ماهور الوند بازیگر خوش استایل ایرانی + بیوگرافی ماهور الوند

ماهور الوند دختر سیروس الوند کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس سینمای ایران است. او همچنین برادر خشایار الوند، فیلمنامه‌نویس ایرانی است ماهور الوند یکی از بازیگران خوش استایل و زیبای ایرانی می باشد که در فیلم های بسیاری به ایفای نقش پرداخته است در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر ماهور الوند بازیگر خوش استایل ایرانی + بیوگرافی ماهور الوند را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

ماهور الوند متولد تیـــرماه ۱۳۷۳ در تهران، بازیـــگر اســت.فارغ التحـــصـیل لیســانس رشـــتـــه تئاتــر از دانــشـکده هنـرهـای زیبای دانــشگاه تهران می باشد،وی دختـــر سیـــروس الوند کارگـــردان مشــهور ایــرانـی است و تنـــها یک خواهــر بنـــام آهو دارد.

معـــنی اسم

اسـمـم دو تا معـنی دارد هم نام یکـــی از دسـتگــاه های موسیــقـی است مانند شور و همایون و … و هم به معــنـــی دشــت هم هست مانـند ایـنــکـه می گوینـــد تپه ماهور …


عکــس ماهور الوند

فعالـــیـــت های تئاتری

رشــته من در دانـــشگاه تئاتر است و در رشته بازیگـــری و کارگردانـی تحصیل می کنم و کارهـــایی که درزمـینه تئاتــر کردم بیـشــتــر آنـــها در حوزه کارهـای دانــشـــجویی بوده و برای جشـنواره تئاتــر دانشــجویی بود.

دو سال در ایــن جشنواره شرکت کردم و دو کار داشــتم که هر دو آنـــها خوشبـــخـــتــانـــه به عنوان کار برگزیده انـتخــاب شدند که یکــی از این کارها را در سالـــن سمـندریان اجـــرا کردیـم و دیـگری را در تماشـاخانـــه آب.این دو کار مشخــص ترین کارهای تئاتـــری بوده که من انجام دادم.

فعــالیت مسـتـــقـــل از پدر کارگــردان

هم من و هم پدرم دوست داریـم که اگــر قرار است اتـفـاقــی برای من در این سینــما بیفــتــداز طرف خودم باشد و من بتوانم خودم به جایـــی برســم. دلـیـــل آن هم همــیـن اسـت که من واقعـادوست دارم مســـتقل از پدرم بتوانـم کار کنــم و واقـــعا این تصور نبـــاشــد که پدر من چون کارگردان اســـت من وارد سینـما شده ام.

دوست دارم که کار خودم به صورت مســتقـل قضـاوت بشود.


زندگـــیـــنامه ماهور الوند

اولیــن بازی

حضور در محـــیـــط های هنـــری باعـث می شود که از تست های بازیگـری مختلــف باخــبـــر بشوم.

از همیــن رو باخبـــر شدم که آقـای میــرکـریمی برای فیـــلــم جدیدشــان از دخــترهـایـــی کههـــم سن و سال من هســتـــنـد، تست می گیــرد. به همــین دلیـل تماس گرفـتــم و به دفتر ایـشـان رفـتم،تسـت اول را که شامل موقعیـت های مختـلـــفــی می شد، از من گرفـــتند، د از تســتبه من گفـتـــنــد که از بازی من راضـــی بودنـــد و قرار شد تماس بگــیرنـــد.

بعـــد از یک هفتـــه دسـتـــیـــار آقــای میــرکـــریمی تماس گرفـتـــنـد و گفــتنـــد که می خواهند یک بار دیـــگـر مرا ببـــیـــنـــنـد.رفتم و این بار تست های دیگری با حضور عوامــل دیـگـــری از فیــلـــم از من گرفــتــنــد و باز هم عنوان کردند تمـــاس خواهــنـد گرفـت،ـــکه یک شب خود آقای میـــرکـــریــمی زنگ زدنـــد و گفـــتنـد برای نقش اول دخــتر من را انتـخاب کردنـد.


ماهور الوند در جشنواره فجــر

درخشــش فیلـم دخـتر

فیـــلم دخـرت با بازی ماهور الوند برای نمــایش در بخـــش سودای سیمرغ سی و چهـارمـین دوره جشنواره فیـلـــم فجـر پذیرفــتــه گشـــت و در ۷ بخـــش نامــزد دریافــت سیــمـــرغ بلورین از سی و چهـــارمـــیـن دوره جشـنواره فیلـم فجـر شد و در نهایت سیمـــرغ بهـتریـــن موسیقـی متن را از آن خود کرد.

دخـــتر جایــزه گئورگ طلـــایــی بهـــتــریـن فیــلم از نگــاه تماشـاگـــران و جایـزه بهـــتـــریـــن بازیگر نقش اول مرد (فرهاد اصـــلـانـــی) در جشـــنواره بیـــنــ‌ المــلــلی فیلــم مســکو ۲۰۱۶ را به دســـت آورد.


بیوگرافی ماهور الوند

رویا پردازی

رویای من ایـــن است که با همــه کارگــردان ها کار کنم.

رویای من ایـن است که با کارگـــردان سخت گیـر، منـعطف، جوان، زن، باتــجربه، فیـــلم اولی کار کنـــم که بعــد از ایـن بتوانم به شکـــل مشــخص بگویم من در ایــن زمیـــنــه یا از کار فلـان کارگــردان خوشم می آیـد. الان هیــچ ایــده ای ندارم.

کارگـــردان مورد علـــاقـــه خارجــی

کریستوفر نولان را خیـلـی دوست دارم، شایـــد باورتـــان نشود ولی فیــلم ممـــنتو را ماهی یک بار می بینـم و هنوز هم نکــات تازه ای را در آن کشف می کنــم و لذت می برم.


ماهور الوند و پدرش سیـــروس الوند

 

در فیلـــم تهـــمینه میلانی

ماهور الوند در دومیــن تجـربه بازیـگـــریــ‌اش، نقش اصلـی فیـلــم تهــمیـــنـــه میلانــی را بازی کرد

او در «ملـــی و راه‌ـــهای نرفـــت ه‌اش» نقـــش دختری را بازی می‌ کنـد که در مســیـر کلـاس خیـاطـــی عاشـــق سیـــامک میــ‌ شود و علــی رغـــم مخــالـفـــت خانواده با او ازدواج می‌ کنـــد .ماهور الوند در این فیلم هم‌بازی میـــلـاد کی مرام است.

ازدواج

ماهور الوند هنوز ازدواج نکـــرده و مجـرد است.


تصاویر ماهور الوند

مصــاحبه با ماهور الوند

براساس خبـــرهایـی که در زمـــان ساخــت فیـــلــم تازه میرکـــریــمــی وجود داشـــت، می دانستیــم که دنــبال دختر جوانـی برای ایــفـای نقش اول فیـــلـم می گردند و برای این کار از تقـــریـــبـا ۴۰۰ دخـــتر هم تست گرفـتــنـــد که در نهـــایت ماهور الوند انـــتخاب شد. ایــن روند انتــخاب شدن شمـــا چطور اتـفـــاق افـــتاد؟

من دانـــشـجوی رشـتـه تئاتــر هســتم و حضور در ایـــن محـــیـــط ها باعث می شود که از تست های بازیگریــمخـــتــلـف باخـبـر بشوم. از همین رو باخـــبـر شدم که آقـای میرکریمی برای فیــلـــم جدیـدشـــاناز دخـــتـــرهــایـــی که هم سن و سال من هستــند، تست می گیــرد. به همیـن دلـــیـل تمــاس گرفـــتم وبه دفـتــر ایــشان رفتم. آن جا بود که فهمــیــدم برای فیــلم یک نقــش دخـــتـر نمـی خواهــنــدو به جز یک نقـــش اصلی، چند دخـتر دیـــگر هم هستـنـــد. که همــان جا با خودم گفـــتم نقش اصلـــی هیچ، ولی نقش های دیـــگـــر می توانــند تجربـــه خوبی برایم باشــنــد.

تســت اول را که شامل موقعیت های مخــتـلفی می شد، از من گرفتند. در همــان جا هم به من گفـتـندبـــرای نقش اصلــی به دنــبال یک دختـر بومی هستند که خودش لهــجه داشــته باشد و نیــازیبه تمـــریــن لهجه نبـاشــد. از چنـد نفری هم تسـت گرفــتــه ایـــم و نتـیـجه خوبی هم داشته،اما برای دخــتـرهای دیــگر که نقـــش کمـی هم ندارنـــد، بایـد انــتخـاب کنیـم. بعـــد از تســـت به من گفـتنــد که از بازی من راضی بودنــد و قرار شد تمـــاس بگیـــرند.


عکــس ماهور الوند

چه تسـت هایی گرفــتـــند؟

موقعیت های مخـتـلفی بود که الــبــته همــان موقع من فکـر می کردم از موقعـــیت های فیـلـــمـــنـامـه باشــدکه الـــبتـه حدســـم هم درست از آب درآمــد، چنـــد موقعـیت از فیلمنـــامـه مانــنــد رابــطــه میان دختـــر و پدر را انـــتـــخــاب کرده بودنـد.

در ادامه و بعد از یک هفتــه دسـتـیــار آقــای میـرکــریـمـــی تمــاس گرفـــتـــنـــد و گفـــتــنـــد که می خواهـنـد یک بار دیــگـر مرا ببـــیـــنـــند.رفتم و این بار تســت های دیگری با حضور عوامل دیـــگری از فیلم از من گرفتـــنـد و آن ها را هم فیــلم برداری کردند.بعـــد ایـن ها باز هم به من گفــتند برای تصمـــیـــم نهایـی تمــاس می گیــریـــم.

در همـین اوضاع بود که خبـــرهــایی منـــتشـر شد مبنــی بر این که پروژه ایــن فیـــلـــم تازه آقـــای میــرکــریمـی به دلـیلــبــرخــی مشکلات متوقف شده که پنج، شش ماهـی خبـری نبود تا این که بعــد از ایـن مدت خبر رسـیــد پروژه دوباره راه افتــاده اسـت.در ایــن دوران اضطـــرابـی هم من را گرفـتـه بود و خیــلـــی نگـــران بودم.

نگـران این که چرا تمــاس نگـــرفــتــه انـــد؟

بلـه، با خودم می گفـتم حتــمـا مرا انــتخــاب نکـرده اند.اما یک شب خود آقای میرکریــمـی با من تماس گرفتـند و گفــتند که با دیـــدن همه فیـلم های تسـت وبررسی هایـی که داشتـنـد، من بهتـریـــن گزیـــنه نقــش بودم. و آن جا بود که خیـــلی از ایـــن موضوع خوشحـــال شدم.

ماهور الوند و جایزه سیـمــرغ

گفتگو با ماهور الوند

می دانــستــند که شمـــا دختـر آقای الوند هســـتیـــد؟

بله می دانــســـتـنـــد، امـــا تاثـیــری در تصمیــمــی که گرفــتــه بودنــد،ــنداشت و از همـــان ابـتـدا هم به من گفـــتـــه بودنـد که دنبـــال یک دخــتر بومی برای نقش هستنـدو حتـی کسی را هم انـتـخـــاب کرده بودنـــد، امـا بعد نظرشان عوض شده بود.

به هر حال پدر شما خودشان کارگــردان هسـتـنــد و خیلی عجیـــب اســت دختر او که تئاتـــر هم می خوانـــد، تا به حال جلوی دوربین پدر نرفــتـه است. چرا شرایط به ایــن شکــل اتفاق افتـاد؟

به هر حال حیطــه های کاری ایـــن ها با یکـدیــگـر فرق می کند و من اگــر می خواســـتم در سیـــنـمــا فعـالـــیت کنــم،حتمـا سینمـا هم می خوانــدم. این که به سمــت تئاتــر رفـتم، به دلیل علـــاقه زیـــادم به آن بودو از همـــیــن رو در سه سالـــی که دانشـجو بودم، به سمــت سینـمـا و تصویر نرفــتـم تا در فضـــای تئاتر باشمو یاد بگـیرم و بازیـــگری در این محــیط را تجـــربه کنــم.

همـــیـن اتــفـاق ها هم برایـم افـتاد و در سال های ابتـــدای دانشگـــاه حتی در تســـت های بازیگـــری همشرکت نمـی کردم و با خودم فکـر می کردم هنوز زود اسـت و بایـــد تئاتـــر را تجربـه کنم.به همیـــن دلیل در چنــد اجـــرای دانــشــجویی و جشنواره ای بازی کردم و بعـــد وقتی خبــر تســـت فیلـم آقـای میـرکــریمــی آمـــد،ـبا خودم فکــر کردم شایـد تجربه خوبی باشد.


عکس ماهور الوند

با همـه این اوصاف هیـــچ وقت پدرتان نخواســتـــند در فیلـمـــی بازی کنـــید؟

هم پدرم و هم خودم خیلـی دوست داریـــم با هم کار کنـــیم، اما هر دو با این موضوع موافــق هستیمکــه شروع کار بازیــگــری من نبــایــد با کار پدرم باشـــد.

به این دلیل که فکـر می کنــم اگر قرار اســـت من جایـگاهــی در این سیـنمــا داشتـــه باشـــم،از طریـق خودم و کارم باشد، نه با برچـــسب این که دختــر سیــروس الوند هستــم و در فیـــلم پدرم بازی می کنـم.

در حقـیقـت با ایـن کار به دنـبـال این بودم که حاشـیــه ها را تا جای ممـــکن کم کنم،چون به هر حال از بیــن که نمـــی توانـــم ببـرم، ولی دلـم می خواسـت نشــان بدهم که بافـــیـلم دیگری کارم را شروع کردم و راهــم از پدرم جداسـت، با ایــن که در آیـنـــده با هم کار خواهیـــم کرد،ـاما می خواســـتــم اول جایـــگاه خودم را پیـدا کنــم.


ماهور الوند و میــلـاد کی مرام

مصاحــبــه ماهور الوند درباره فیـلم دخــتـر

موقعـیـــتی که امـروز برای شمـا به وجود آمـده، خودش به دو راه تقـسیــم می شود؛ یکی این که شمــا دخــتـــر سیـــروس الوند هستیـد و مثــل دیـــگــر بازیـگـــرهایــی که پدر یا مادرشـــان در این سیــنمـا حضور داشتـــه انـــد، با ایـن که ممــکن اســـت مسیـر بازیـــگــری کمــی راحـــت تر در ابتـــدا طی شود، امـا به مرور سنـــگـیـنـی این موضوع را هم بر دوش شمـــا می انــدازد. چطور می خواهــیـــد ایـــن سخــتی را سر و سامان بدهـــیـــد و چه رفـــتـــاری داشــتـه باشـــید که از زیر ایــن سایـه هم خارج شوید؟

فکر می کنـــم می توان همـــه چیز را تحت کنتــرل در آورد و این موضوع کاملـــا بستگـــی به توانـایی هاو استـــعدادهــای من دارد.

یعنی اگـــر من بازیگــر قابلـــی باشــم، برای همه مشـــخـص خواهدبود که من این کار را بلــد هستــمو دختــر سیروس الوند بودن باعــث نشــده که من ایـن مسیـر را طی کنـــم و ایــن اتفــاق در هر صورت می افتــاد.

اگر هم بلـد نبـــاشـــم، باز هم برای همـه مشـــخـــص اســـت که من بازیگـر نیســتم و با اســتــفاده از نام پدرموارد کار شدم، ولی چون بلـــد نیـــســـتـــم، کسی هم در ایـــن حیطـــه مرا نمـــی پذیرد.

به نظـر من اگر ایـــن مسیـــر خودش طی شود و من هم کارم را انـجـــام دهـــم، براسـاس بازخوردهــای مخاطـبـاناز فعالـــیـــت های من این موضوع به روشنـــی مشـــخـص می شود و فکــر می کنـم قضـــاوتی که مردم دارند،جدای از دخـتـر سیروس الوند بودن یا نبودن من اسـت و خودش دلـیـل محــکــمــی برای ماندن یا نمـــانــدن من در این حرفــه خواهدبود.


ماهور الوند و تهـمیــنـه میـلــانـی

یعـــنـی می خواهیـــد به ایـــن فضا توجه نکــنید و کار خودتـان را ادامـه دهـــیـد؟

بله، می خواهـم مســـیرم را ادامه دهم. شروع بازیگری سیـــنـمـایی ام هم با پدرم نبودهو از طرفی خودم بازیگــری را خیلـی دوست دارم و بعـــد از این تجـــربه با ایــن که در ابـتدا تئاتـــر را انتــخــاب کرده بودم،ـبه بازیگری سیـنــما هم علــاقه زیادی پیـــدا کردم. من کار خودم را انجــام می دهم.اگر مردم من را بپـذیرند که لطف آن ها بوده، اگـــر هم نپـذیرنــد، حتـما من شایـــستـگی آن را نداشتم.

شنـــیده ایم که پدرتان در فیــلم جدیـدش برای شمــا نقـشی را به شکل مشــخص می نویســنـد، درست اسـت؟

صحبـــت هایــی هســـت، ولی پدرم به تازگی نگـــارش فیـــلـمنــامـه را شروع کرده و نمــی دانم چه زمـانی به صورت عمــلـــی شروع می کنند و همــه چیــز در حد صحبــت است.

یعــنـــی مشخـص شده که شمـا در فیلـــم حضور داریـــد؟

همه چیــز در حد صحبت اســـت و هیــچ چیــز قطــعــی نشده. نقــش مشـخصـی وجود داردکـه به من فکــر می شود، اما ممـکـــن اســت در نهـــایــت ایــن طور هم نباشـد.


عکس ماهور الوند

کدام فیلم ساز ایرانی است که دوست دارید و دلـتان می خواهد با او کار کنـــیــد؟

خیــلــی ها هســتـنـــد. سوال سختی اسـت، چون من تنـــها یک فیلـــم بازی کردم و از طرفــی هم دوست دارم ژانـــرهـای مختــلف را امتـحـــان کنــم و نقـــش های مختــلـف را تجربه کنــم.

رویاپـــردازی نداریــد؟

رویای من این است که با همــه کارگردان ها کار کنم. رویای من این است که با کارگـــردان سخت گیــر،ـــمنعــطف، جوان، زن، باتــجربه، فیـــلـم اولی کار کنــم که بعــد از ایــن بتوانــم به شکل مشـــخــص بگویم منــدر ایــن زمـــینــه یا از کار فلان کارگردان خوشم می آید. الان هیـچ ایــده ای ندارم.


ماهور الوند

یعنـی الـــان نمی دانــی چه نقشــی دوست داری بازی کنـی؟

چرا می دانـــم، دلـم می خواهـد نقـشـی خیــلی متــفاوت از «دختـر» را بازی کنم.چون حتی در چند تئاتـــری هم که حضور داشــتم، همین حال و هوا تکــرار می شد؛ــدختـر ساده ای که بچـــه کوچک خانواده است. به همــیـــن دلـــیـــل دلم می خواهد در نقــش بعدی تفاوت داشـــته باشـم و حتی دخــتـــر برون گراتـری بشوم.شایـد جدی تر و سخــت گیــرتــر باشد و ویژگـــی هایی متــفاوت با ستاره داشته باشـــد.

کارگـــردان غیرایـــرانــی مورد علاقــه ات؟

کریستوفر نولان. شایـــد باورتان نشود ولی فیلـــم «ممنتو» را ماهــی یک بار می بیــنـم و هنوز هم نکــات تازه ای را در آن کشـــف می کنم.

سیروس الوند پدر ماهور الوند 

ســیروس الوند، فعالـــیـــت خود را به عنوان منـتـقد در سیـنمای قبـل از انقـــلـــاب و در مجـــلات ستاره سیـنــما و فردوسی آغاز کرد.

سیروس الوند پدر ماهور الوند

او بعدها با فیلـــمنامـهــ‌ــنویسی فعـالیت خود را ادامه داد و در سال ۱۳۵۴ موفق به ساخـــت اولین فیــلـــم سینمــایی بلـنـد خود شد.

سیروس الوند در سال ۱۳۵۶ فیـــلـمــی با نام «فریــاد زیـر آب» با بازی داریوش اقـبـالی و شهـره ساخـــت که در آن سال استــقبــال زیـــادی از فیـــلم شد.

سیروس الوند کارگردان 

الوند پس از انقــلـــاب و در سال ۱۳۷۱ با فیلـــم «یک بار برای همـیشه» موفق به دریــافــت سیـمرغ بلورین بهتـریــن کارگردانـــی از یازدهمیـن جشـــنواره فیـــلـــم فجـر شد.

فـیــلـــم‌ــشــنـاسـی سیروس الوند 

سیـــروس الوند در فیــلـمـــ‌های زیـــر به عنوان نویسنـده یا کارگــردان فعالیت کردهـــ‌ـــاست:
تلویزیونی

خســته دلــان (مجـموعه تلویزیونی) (کارگردان، ۱۳۸۸)

سینـــمایی

ایـــن سیب هم برای تو (نویســنـــده و کارگردان، ۱۳۹۳)
پرتـــقال خونی (کارگـردان، ۱۳۸۹)
ستاره‌های سوختـــه (تلـه فیلــم) (کارگـــردان، ۱۳۸۹)
زن دوم (کارگـردان، ۱۳۸۵)
تله (کارگردان، ۱۳۸۴)
رستــگـاری در هشــت و بیســت دقـیقـه (کارگـــردان، ۱۳۸۳)
برگ برنده (نویســنــده و کارگــردان، ۱۳۸۱)
مزاحـــم (کارگـــردان، ۱۳۸۰)
دســـتـــ‌های آلوده (نویســنــده و کارگـردان، ۱۳۷۸)
ساغر (فقط کارگردان، ۱۳۷۶)
هتل کارتن (نویسـنده و کارگردان، ۱۳۷۵)
چهره (نویسنـــده و کارگردان، ۱۳۷۴)
یکبار برای همیشـه (نویسنده و کارگردان، ۱۳۷۱)
برخورد (کارگــردان، ۱۳۷۰)
شب حادثه (نویســنده و کارگــردان، ۱۳۶۷)
محموله (کارگردان، ۱۳۶۶)
آوار (نویسنده و کارگــردان، ۱۳۶۳)
فرار (نویسـنـده، ۱۳۶۳)
ریـــشــه در خون (کارگردان، ۱۳۶۲)
تفــنگــدار (نویسـنده، ۱۳۶۱)
مرز (نویســنـــده، ۱۳۶۰)
نفـــس بریـــده (کارگـــردان، ۱۳۵۹)
تکــیه بر باد (نویسنـده، ۱۳۵۸)
جای امن (نویسنــده، ۱۳۵۶)
فریاد زیـر آب (نویسـنده و کارگــردان، ۱۳۵۶)
تنـــهـــا حامی (نویسـنـده، ۱۳۵۵)
همـ‌ــخون (نویسنــده، ۱۳۵۴)
شب آفـــتابـی (نویســـنده و کارگـردان، ۱۳۵۴)
تعصـــب (نویســنده، ۱۳۵۴)
سلــام بر عشـــق (نویســـنــده، ۱۳۵۳)
هرجـــایی (نویسـنده، ۱۳۵۲)
سالومه (نویسنــده، ۱۳۵۲)
مکــافـــات (نویسنـــده، ۱۳۵۲)
بندری (نویسنده، ۱۳۵۲)
مرد (نویسنـده، ۱۳۵۱)
میعادگاه خشم (نویسـنده، ۱۳۵۰)
ساعت فاجــعــه (نویسنـده، ۱۳۵۰)
حیـدر (نویسنـــده، ۱۳۵۰)

 

ماهور الوند در کنار پدرش سیروس الوند 

ماهور الوند بازیگر خوش استایل ایرانی + بیوگرافی ماهور الوند

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.