مدل طاقچه یا شلف های قدیمی در دکوراسیون خانه

طاقچه یا شلف ها که در زمان های بسیار قدیم از آنها استفاده می شد در حال حاضر نیز در دکوراسیون خانه ها مد شده است بسیاری از افراد از این شلف ها استفاده های زیادی می نمایند و برای تزیین دیوار گزینه بسیار مناسبی می باشد در ادامه جزئیات و تصاویر بیشتر مدل طاقچه یا شلف های قدیمی را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : شلف دیواری , تمامی ما دوست داریم که وسایل دوست‌داشتنی و چیزهایی که به آن‌ها تعلق‌خاطر داریمرا جلوی چشمان بگذاریم تا هرروز نگاهشان کنیم و تصدقشان برویم .گهگاه ضروری است یادمان بماندکه چقدر دوست داشتن و لذت و شیرینی درین جهان است که روبه‌رویمان ایستاده و احتمالا آن‌ها را به خاطر نمی آوریم .

و از نگاه دیگری به آن بنگریم ; طاقچه‌ای که از پیشین تا کنون در شمایل مختلفی ,خویش را نشان داده و پناهی است برای یادگاری‌ها و وسایل دوست‌داشتنی مان تا آن‌ها را پیش چشمانمان نگهداری کنیمو جان بگیریم . در کنار این , می خواهیم گوش جان بسپاریم به کلامِ خوشبوی خاطراتِ طاقچه و احتمالا نیز حروفِ شیرین شلف!

شلف دیواری در قبل

طاقچه یا این که تاقچه یا این که به عبارتی شلف دیواری از مؤلفه‌های معماری در کشور ایران بوده ,به صورت فرورفتگی و یا این که برآمدگی بر روی دیوار صورت گرفته و غالبا از جنس چوب , سنگ و گچ است .بد نیست به‌این نکته هم اشاره کنیم که معمولا برای زیبایی و تزئین طاقچه ها از گونه های گچبری و آیینه‌کاری‌ها استفاده ‌شده است .بیشتر مورد ها استفاده از آنان هم برای قرارگیری وسایل دکوری و یا این که چه بسا لامپ و چراغ به اکانت می‌آید .

بد نیست به‌این نکته هم اشاره کنیم که طاقچه‌های بلندی که برای دسترسی بزرگ سالان بوده را هم «رف» می نامند .جذاب است بدانید که در نواحی شمالی جمهوری اسلامی ایران , معمولا از طاقچه‌هایی از جنس چوب استفاده میگردد .شلف دیواری در چینش منزل در گذشته‌ها بیشتر در منزل اعیان و تسلط از طاقچه استفاده می شد.

اما رفته رفته این المان دکورا سیون خانه سنتی بخشی از ترسیم و رسوم قرار گرفت و دیگر منزل اهل ایران فارغ از طاقچه ,بی معنا بود . پس از آمدن طاقچه به منزل عوام مردم , در بالا آن را در فضای پذیرایی قرار می‌دادند.البته پس از گذشت مدتی این المانِ کارآمد و دوست داشتنیدر هر اتاقی جای پیدا کرد و با پارچه های سه گوش , کناره های ترمه و طوطیا دوزی پوشش داده شد .

میزان های متفاوتی از طاقچه در چینش خانه های دیرین وجود داشت ;
از شلف دیواری خیلی کوچکی که احتمال دارد فقط یک کناره دیوار را اشغال میکرد گرفته تا طاقچه های بزرگی که سرتاسر آن را پوشش می اعطا کرد.

طاقچه روز قبل و شلفِ روز جاری در چیدمان خانه

با گذشت زمان و تکوین تغییر و تحول و تحولاتی در ساخت و ساز و معماری ساختمان ها ,
کاربرد طاقچه تحت عنوان عنصر اثبات بر روی دیوارها کاهش یافت ,ولی به‌تدریج در شمایل جدیدی با اسم شلف , استارت به خود نمایی کرد .

بد نیست به‌این نکته هم اشاره کنیمکه احتمال دارد نمودِ اولی نماد های برگشت طاقچه یا این که به عبارتی شلف دیواری مدرن , فضای روی شومینه ها باشد!

شلف دیواری ; طاقچه امروزی

قضیه ای که راجع‌به شلف های مدرن موجود است عدم وجود محدودیت در فضای محافظت آنهاست . شما می‌توانید از لابی و پذیرایی گرفته تا گرمابه و دستشویی از شلف دیواری استفاده فرمائید .شلف ها به دو نوع اثبات و متحرک تقسیم میگردند .شلف اثبات سطحی است که در طول ساخت و ساز با امداد وسایل ذی‌ربط ساخته میشودو در پایان هم با مصالحی نظیر گچ , سنگ و چوب پوشش مییابد .

شلف اثبات سطحی است که در حین ساخت و ساز با امداد وسایل ذی‌ربط ساخته می شود

شلف متحرک هم سطحی است که معمولا صورت دکوراتیوی داشته و علاوه بر کاربردی که دارا‌هستند
به زیبایی دیوار هم امداد می نمایند . این جور شلف ها از جنس های متفاوتی مانند گچ , پلی استر , چوب , فلز و یا این که به صورت ترکیبی ساخته میشوند .

مدل طاقچه یا شلف های قدیمی در دکوراسیون خانه

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.