مرگبار ترین ورزش های قدیمی جهان را بشناسید

ورزش های قدیمی که افراد بسیاری در این ورزش ها صدمه می دیدند این ورزش ها بسیار خطرناک بودند ولی بسیاری از مردان و زنان به این ورزش ها علاقه خاصی نشان می دادند این ورزش ها تلفات جانی بسیاری در برداشت در این مقاله به بررسی این ورزش ها خواهیم پرداخت در ادامه جزئیات و تصاویر  مرگبار ترین ورزش های قدیمی جهان را بشناسید را در سایت مجله دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت مجله دانستن: همه هیجان را دوست دارا‌هستند . برای بعضا اشخاص هیجان در چیزهای کوچکی نظیر یک پیتزای بیشتر خلاصه میگردد اما بعضا دیگر با ماجراجویی‌های بزرگ مرحله دوپامین خویش را بالا میبرند . انسان‌ها از قبل پیرو آدرنالین بوده اند . در اینجا روستا عمل ورزشی باستانی را مشاهده میکنید که نشان میدهند اجداد ما حاضر بودند برای پاره ای لذت بیشتر , معاش خویش را به خطر بیندازند .

شیرجه روی خاک

پنته کاست ( Pentecost ) یکی جزیره‌ها جنوب اقیانوس آهسته است . مردان این جزیره مراسمی اجرا می نمایند که از نگاه سایر دیوانگی است . آنان از سکوی بلند ۲۵ متری بالا میروند که از شاخه‌های بریده درختان ایجاد شده است . بعد از آن پاهایشان را با ساقه‌های تاک رونده بسته و از بالای ساختمان بلند زیر میپرند . گفته میگردد آنها ۱۵۰۰ سال است که‌این مراسم را اجرا می کنند , ولی منشاء ظریف آن مشخص و معلوم نیست . این مراسم با برداشت محصول یام همراه است . اشخاصی که از ارتقاع بلندتری شیرجه بزنند شایسته ترین محصول را خواهند داشت . باوجود ظواهر خطرناک این ورزش , به تدریج کسی در آن جراحت می‌بیند . ساقه هایی که به پاهایشان می‌بندند الاستیسیته خیر و خوبی دارا‌هستند و خاک ذیل ساختمان بلند نیز شخم زده میگردد تا هنگام فرود قابل انعطاف باشد .

پولوی باستانی

پولو یکی قدیمی‌ترین ورزش‌های تیمی دنیاست . در دنیای باستان , سواره نظام‌ها نقش مهمی در نبرد‌ها ایفا می‌کردند . بازی پولو احتمال دارد از تمرینات سواره ریشه گرفته است . ممکن است تصور کنید که پولو نیز یک بازی بی خطر است , البته نگاهی اجمالی به مورخ پولو , رویدادها خونین بی شماری که در آن پیش آمده را صریح می‌نماید . پولو در امپراتوری کشور‌ایران باستان قبلی از قرن ششم پیش از ولادت آغاز شد و بازی محبوبی میان جنگجویان بود . هنگامی اسکندر کبیر در اندیشه هجوم به جمهوری اسلامی ایران بود , داریوش یک توپ و چوگان پولو برای وی ارسال کرد و اورا بدین بازی دعوت کرد . این بازی در سراسر اروپا و آسیا توسعه و گسترش یافت . زمین پولوی تامرلان بزرگ هنوز در سمرقند چشم میشود . اسب‌های سرکش با پر سرعت , چوب‌های بلندی که می‌توانست به پای اسب‌ها گیر نماید و امکانات ایمنی ضعیف این بازی را خطرناک می کرد .

آناستناریا ( Anastenaria )

هرساله در بخش اعظمی از شهرهای یونان و بلغارستان , مراسمی برگزار میشود که احتمال دارد هزار سال عمر داشته باشد . آناستناریا در صورت فعلی اش , نیایش مسیحی سنت کنستانتین و سنت آتاناسیوس است . عبادت کنندگان علامت سنت‌ها را نگه می‌دارند و روی انبوهی از چوب‌های سوزان شیوه میروند . طبق افسانه‌ها هنگامی که یک کدام از کلیساهای بلغارستان حریق گرفت , روستاییان اطراف صدای سنت‌ها را می‌شنیدند که درخواست یاری می‌کردند . روستاییان با دعای خیر سنت‌ها توانستند یادگار‌ها و تمثیل‌های آنها‌را از دربین حریق خارج بیاورند . حال نیز به یاد آن روز همین عمل را تکرار مینمایند و معتقدند لطف الهی آنان را روی حریق داغ مراقبت میکند . اکنون اشخاص متعددی از آناستناریا حمایت نمیکنند . آنان کار خط مش رفتن روی حریق را با پرستش باستانی خدای یونانی دارای ربط می داند و معتقدند منشاء کفرآمیز داراست و نباید بوسیله مسحیان با خدا صورت بپذیرد .

کالچو فیورنتینو

رومیان باستان یک بازی توپی به اسم هارپاستوم داشتند که ظاهرا مشابه راگبی بوده است . یک توپ کوچک بین بازیکنان پاس داده می‌شده و بایستی فارغ از این که به زمین بخورد در هوا گرفته می‌شده است . رومیان آن را ورزش ایده آلی برای مردان برنا می‌دانستند . تصور میگردد کالچو فیورنتینو نیز از هارپاستوم گرفته شده‌است و تمام قانون ها فیزیکی راگبی را نگه داشته و تمامی قانون ها مزاحم را کنار نهاده است . فوتبال تاریخی کالچو فورنتینو در عرصه مرکزی فلورانس در قرن شانزدهم بازی می‌شده است . تیم‌های ۲۷ نفره مقابل نیز رقابت کرده و عملکرد می‌کردند به هر وسیله ممکن توپ را به نقاط درنظرگرفته شده در هر دو طرف زمین برسانند . بازیکنان میتوانند گلاویز شوند , مشت یا این که لگد بزنند تا در اختیار گرفتن توپ را به دست آورند . برای این‌که احساس جنگجویی مسابقه ارتقا یابد , هربار که یک گل به ثمر می‌رسیده یک توپ جنگی منفجر می گردد . در سال‌های پیش به مجموعه چیره یک گاو داده می شد , البته درحال حاضر برندگان یک وعده غذای مجانی اخذ می‌نمایند .

ناتلیکر ( Knattleikr )

ناتلیکر بازی وایکینگ‌ها بود و همین برای خشن بودن آن کافیست . داده ها متعددی از این بازی مو جود نیست , ولی براساس سرنخ‌های جان دار در حماسه‌های وایکینگ‌ها به نوعی نوسازی شده‌است . دو مجموعه با چوب با نیز پیکار می‌کردند . این چوبها به شکلی درست شده بودند که بتوان با آن توپ را گرفت این چوبها به شکلی درست شده بودند که بتوان با آن توپ را گرفت و گهگاه نیز در عصبانیت وایکینگ‌ها شکسته می‌شدند . توپ مورد استفاده تیم‌ها آنقدر محکم و کوچک بود که در حالتی‌که سفت پرت می شد سبب زخم و خون‌ریزی رقیب میشد . بعضی معتقدند این بازی در حوضچه‌های منجمد یا این که دشت‌های مسطح در فصل زمستان برگزار می‌شده , البته به لحاظ نمیرسد چنین زمینی الزامی بوده باشد . مسابقات ممکن بود چندین روز ارتفاع بکشد . بازیکنان نیز ممکن بود هنگامی توپ در جنبش است به نیز هجوم نمایند یا این که ضربه بزنند .

 

ارابه رانی

ثروتمندترین ورزش‌کار مورخ گایوس آپولوس بوده که در فن خویش تحت عنوان یک ارابه ران , توانسته ثروتی مساوی میلیارد‌ها دلار به پول روز جاری عده نماید . باتوجه به خطراتی که‌این ورزش دارااست احتمالا وی حقیقتا شایسته این سرمایه بوده است . رومیان مسابقات ارابه رانی را دوست داشتند . تصاویر مسابقات همگی جای شهر چشم میشد . شرط بندی‌های بزرگی راز این مسابقه انجام می شد . مسیر بزرگ سیرکوس ماکسیموس در رم ساخته شد و ۱۵۰ هزار نفر می‌توانستند این مسابقات را تماشا نمایند .

ارابه‌ها به وسیله دو یا این که چهار اسب کشیده می‌شدند . رویدادها متعددی در‌این مسابقات رخداد می‌افتاد و ارابه ران‌ها به صورت میانگین در ۲۲ سالگی جان خویش را از دست می‌دادند . مسابقات ارابه رانی آنقدر خطرناک بود که چه بسا مرمت آن ها برای فیلم نیز قادر است مرگ آور باشد . در فیلم بن هور سال ۱۹۲۶ یک مسابقه ارابه رانی برگزار شد که جان ۵ اسب و یک بدلکار را گرفت .

جنگ با نیزه روی آب

این پیکار به نحوه خنده داری خطرناک است . تا قبل از این اشخاص چوب‌های تیز را برمی داشتند و سوار بر اسب به یکدیگر ضربه می‌زدند به قصد این که با نیزه اورا مغلوب کرده و روی زمین بیندازند . البته آن گاه تاءمل کردند این ورزش به میزان کافی خطرناک نیست و تصمیم گرفتند هیجان غرق شدن را به آن بیش تر نمایند .

در جنوب فرانسه در قرن هفدهم , گروه هایی از مردان برنا روی آب با نیزه با نیز جنگ می‌کردند . تیمی از مردان مجرد با قایق آبی‌رنگ به مردان متاهل با قایق قرمز رنگ یورش می‌کردند . دو قایق با سرعت دوچندان در کنار نیز و بوسیله قریه نفر پاروزن جنبش می‌کردند , در حالیکه قهرمانان با سپر و زره روی قایق‌ها ایستاده بودند و کارایی می‌کردند رقیب خویش را باخت دهند . روی رود نیل باستان نیز این مسابقات بسیار انجام می شد . ماهیگیران رود نیل برای دسترسی به آب پیکار می‌کردند . بعضی اوقات زمانی مبارزان ناکامی می‌خورند و باطن آب می‌افتادند گرفتار اسب‌های آبی‌رنگ و کروکدیل‌ها می‌شدند .

پانکریشن ( Pankration )

پانکریشن در یونان باستان یک کدام از ورزش‌های المپیک بوده که دو مرد در یک جنگ خشن سوای هیچ رسمی با نیز روبرو می‌شدند . فقط ضوابط بازی این بود که جنگجویان نمی‌توانند یکدیگر را گاز بگیرند یا این که به آلت تناسلی یکدیگر هجوم نمایند . هرچیز دیگری در‌این نزاع مجاز بود تا هنگامی که یک جنگ جو تعظیم کردن خویش را اعلام می‌کرد و می‌باخت .

پریدن از روی گاو

۱۴۰۰ سال قبلی از به دنیاآمدن در کرت , یک نگارگری روی دیوار کشیده شد که جوانی را در درحال حاضر آویزان زدن روی یک گاو خشمگین در اکنون جنبش نشان می‌داد . چنین تصاویری منحصربفرد نیستند . نقاشی‌ها و مجسمه های متعددی از اشخاصی که شاخ گاو را چسبیده اند در مکان‌های مختلفی پیدا شده‌است . بعضا دانشمندان معتقدند چنین تصاویری یک روی داد حقیقی وواقعی را نمایش نمی‌دهند بلکه تصاویر افسانه‌ای می باشند . اکثری از تصاویر کرتی مردانی را نشان می دهند که از شاخ گاو برای پرش پشت این حیوان استفاده می‌نمایند که فراوان خطرناک به لحاظ می رسد .

مرگبار ترین ورزش های قدیمی جهان را بشناسید + تصاویر

 

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.