دانستنی های جالب درباره مسافرت به شهر مقدس مشهد

شهر مشهد یکی از شهرهای بزرگ و زیبای ایران می باشد که همه ساله در تابستان و عید نوروز مسافران زیادی را جذب خود می نماید مسافران مشهد باید مواردی را در نظر بگیرند تا در مسافرت به آنها خوش بگذرد و مکان های تاریخی و مذهبی مشهد را بشناسند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر دانستنی های جالب درباره مسافرت به شهر مقدس مشهد را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: مــشـــهــد، دومین کلان شهـــر ایران، نامــی آشنـــا برای ایرانی هاست. کمـتر کســـی را می توان در کشورمان پیــدا کرد که تاکـــنون به دلایل مخــتـــلف راهی مشهد نشده و از این شهـر زیـارتـــی دیــدن نکرده باشـــد. کوچک و بزرگ همـه ما با ایـن شهـر خاطره ها داریـــم و در اولین فرصــتــی که دست می دهـــد برای تجدید دیــدار با حرم امـام رضـا و حال و هوای مخـــصوص مشـــهد راهی سفر می شویم. به همیـــن دلـیل صحبت از ایــن شهـر که در جایگاه نخسـت شهرهـــای گردشگـــری ایـــرانی قرار دارد، کاری آســـان و در عیــن حال سخت اســت.

مشهـد در کنار حرم مطــهر امــام رضــا (ع) دلیـل های دیگــری نیز برای سفر در خود جای داده است. پارک های متـــنوع شهـری،ـــ‌ سوغات ویژه ایـن شهــر، خوردنـــی ها و خوشمـزه های خاص آن، مراکـز خریـــد بزرگ،‌ تجارت و کســـب و کار و موارد بسیـار دیــگر، ایــن شهــر را به توریستــی ترین مقـصد ایران تبدیل کرده اســـت. ما را در ایـــن سفر مجازی به مشـــهد مقـدس همـراهـــی کنـید.


چرا بازدیـد از شهر مشهـــد؟

مشـهد زیـارتگاه امام هشتم شیـــعیـــان، امـــام رضــا (ع) است و سالـانه خیل عظــیمـی از مشـتاقــان و دوستداران این حضــرت به ایـــن شهر سفر می کنند.
ایــن شهـــر زیارتـــی در کنار حرم امـــام رضـا دیـدنی های بســـیـاری از جمـــله پارک های متنوع موضوعی و مراکـــز خریـــد گوناگونی را در خود جای داده اســت.
مشـهد به صنایع دستی و سوغاتی های بی نظیری مانـنــد زیورآلـاتی با سنــگ عقیق و فیــروزه، چرم های خوش دوخت و زعــفــران خوش طعـم و عطر اصیــل معـــروف است.

اطــلــاعـــات کلی شهــر مشـهد

مشـــهــد، این کلـــانــ‌ـشـهـر خاطـــره‌ـانگیـز ایران ویژگـــیــ‌هـای بســیاری دارد که آن را از دیــگر مقـــاصـد در کشور عزیـــزمـــان متمـــایز می کنـــد؛ امـا ایـــن مشـخـــصــه ها چه هسـتـند که سبب تمـــایز مشهــد با دیـــگـر شهرها می شوند. در ادامه با ایـــن ویژگی ها آشنـــا می شویم:

نژاد و زبــان: نژاد بیـشتر مردم مشـهـد فارس است و بخـش اقـلـیتِ نژادی آن را قوم های افــغـان، ترک، بلوچ، کرد، عرب و سایـر تشـــکـــیل می دهند. زبان اصـــلـــی مردم مشــهـد نیز فارسی اســـت و بیـــشــتـر مردم این زبــان را با گویش مشـــهــدی صحبــت می کنـند. گویش مشــهـدی یکی از گویش های فارسی قدیــمـــیـ‌ـست. بســـیاری از واژه های کهـن و ریـشــه دار زبان فارسی به ویژه فارسی دَری در ایـــن زبـان دیــده می شود.

جمـعــیت: مطــابـق با آخـــریــن سرشمـاری کلــی در سال ۱۳۹۵، جمعـــیت ثابت شهـــر مشـــهد ۳,۳۷۲,۶۶۰ نفـر اســت. ایـــن جمعیت در سیزده منطــقــه شهری کنـــار یکـــدیـــگـر زنـدگـی می کننـــد.

دیـن و مذهب: بیــشـــتـر مردم مشـهد مسلـمـان بوده و شیـــعـــه دوازده امــامـــی هستند. در کنـار اکـــثــریـت شیعه، اقلــیـــتی از سنـــی ها نیـــز در این شهــر زندگــی می کنــنــد که بیشتر مهاجـــران کُــرد، بلوچ و افغـــان را شامـل می شوند.

اقــتصــاد: اقــتــصـــاد مشـــهـــد را می توان در پنج دسته صنایع خدمــاتی نظیــر گردشــگـری و هتلداری، صنـایع تولیدی و کارخـــانجات، معـــادن و منــابع زیـــر و روی زمــیـــنـی، کشاورزی و دامپـروری و تجـارت و بازار تقـسـیم بنــدی کرد.

صنعـت توریســم به ویژه گردشگـری مذهــبـی به واســطـه حضور حرم امام رضــا (ع) در ایــن شهر از پر رونق تریـن صنایـــع اســت و سالانـــه میلـیــاردها تومان درآمـــد را نصیـــب ایـــن شهـر می سازد. الــبته گردشگری در مشـهـــد تنـــهـــا به زیارت حرم مطــهر امـــام هشتم خلاصـــه نمی شود و پارک های آبی متنوع، مراکـز خریـد گسـترده و صنــایـــع دسـتـــی فراوان و پر ارزش، بخــش دیـگـری از درآمـد ایـــن شهـــر را شامـل می شوند. صنعت هتـلـــداری مشــهـد نیز به دلیــل خیــل عظــیـم گردشـگـــران داخــلی و خارجی رونق بالایــی دارد و یکی از مهــمـتریـــن بخـــش های اقتصـادی مشـهد را تشکیل می دهــد.

اما گردش مالــی شهـر مشهــد تنهـا در گردشـگـری خلـــاصــه نمـــی شود، محــصول هایی نظـــیر زعـــفران، زرشک، غلات، چغندر قند، محصول های جالیزی (مانـنـد خربزه معــروف مشـهدی) و میوه های باغـــی مانــنــد سیب، گلـــابی، هلو، گوجه فرنگـــی، گیلاس، بخش کشاورزی اقـتـصـاد مشهـد را تشکیل می دهند. در کنار ایــنـ‌هـا محــصول های تجاری مانــنـد نبـــات، آجیل و خشکبــار، بازار خریــد و فروش سوغات و خوردنی را در مرکـز خراســان رضوی گرم و پررونق نگـه می دارند.

بخـــش دیگر اقتــصـــاد مشــهــد به بازار صنــایع‌ــدســـتـی آن باز می گردد که ساخــته های دست هنــرمـــنـدان خراســـان بزرگ را در بازارهای پرشـــمـــار آن می توان دید. از جمله مهـــمتـرینـِ ایـن صنایــع‌دســتیــ‌، می توان به محصولات چرم مشــهد، که از معـــروفتـــرین انواع چرم در ایـران است، قالی‌بــافــی مشـهد، زیورآلــات ساخـــته شده از فیـــروزه و عقـــیـق و دیگـر سنگ های قیـمـــتی، سفالـگــری، قلـم زنـی روی سنـــگ، شعربـــافـی، پوستـــین دوزی و نمـــدمــالی اشـــاره کرد.

تمرکــز صنـــایع تولیــدی و کارخانه های مشـهد بیشتــر بر صنایـــع خوراکـــی و مواد غذایـی، نساجی و پوشاک، صنایــع وابــســـتــه به برق، الکـــتــرونیک و ساختمــان اســت. شرکـــت فرآورده های غذایـــی رضوی و نان قدس رضوی از مشــهورتـرین کارخانــه های غذایی این شهر هســتـــنـــد. جالـب اســـت بدانید علـــاوه بر محصول های مهـــمـی که تاکــنون معـرفی شد کالاهـــایی مانـنـــد قنـد، پتو، سیـب قیـســی، برگه زردآلو، ظروف آلومیـــنــیوم و رب گوجه فرنــگی این کلان شهر ایرانـــی نیـــز طرفــداران بســیاری داشته و در سبـــد صادرات شهـر مشــهــد به بســیــاری از نقـــاط ایران و کشورهایــی مانــنــد ژاپن، کانادا، امــارات و کشورهـــای اروپایــی قرار دارد.

شهـرهای خواهــرخوانـده: از میـــان شهرهـای مخــتــلـــف و متـنوع دنـیـا تاکـــنون شهـــرهـــای ارومچـــی (چین)، کراچی و لاهور (پاکـســتـان)، میلــان (ایــتـالیـــا)، فرزنو (آمـریـــکـــا)، کوالــالــامـــپور (مالـزی)، مونیـخ (آلـــمان)، کربـلـــا، نجف، بغداد و کاظمیــن (عراق)، سانتیاگو دکمــپوستـلــا (اســپانــیـــا)، مزارشـریـف (افــغـانـســـتان) و شانـــدیـز و شیـراز با مشــهد ایران قرارداد خواهــرخوانـــدگــی بستـه انـد.

حقـــایق جالـب در مورد مشـــهــد

۱- مشـهـد در سال ۲۰۱۶ از سوی شورای جهــانـــی صنـــایـــع دستـــی به عنوان شهـر جهانی گوهرســنگ ها انــتخاب شد.

۲- همـــچـنیـن شهر مشهــد در سال ۲۰۱۷ میلادی از طرف آیسســـکو (۱) به عنوان “پایـتـخـت فرهـــنـگـــی اسلـامــی” برگــزیده شده است.

۳- مشهــد تنـها در یک دوره تاریـخی به عنوان پایـتخـــت ایران برگـــزیـده شد. نادرشــاه افشــار، موسس سلسلــه افــشاریه (افشــاریان) پس از به قدرت رسیـدن، این شهــر را برای پایتـــختی ایران انتـــخــاب کرد و تا پایــانــِ عمرِ ایــن سلســله تاریخـی، مشهد مرکـز کشور باقی مانـــد.

۴- شهر مشــهد به عنوان قطـب و پایتخـت کُـــشـــتــی با چوخه (۲) دنـــیــا معـــروف اسـت.

۵- سومین دانــشــگاه معــتــبر و معـروف ایــران، دانـشـــگاه فردوسی در سال ۱۳۲۸ در این شهر ساخــتـه شد.

۶- در زمان حکومت صفویان ایــن شهـر یکی از ۱۳ بیگـــلـــربـــیـگی (۳) بزرگ ایـران محسوب می شد.

۷- حرم امــام رضـا (ع) و حرم حضرت معصومه تنهــا مکــان هایــی در دنـیـــا هســـتـند که در آن ها آیــیــن نقـاره زنی برگزار می شود. ایـن آیــین از زمــان حکومت غزنویان در حرم امـام رضا رواج پیـــدا کرد.

۸- مشهــد دیــار بزرگـــان اســت و مشاهیـــر و نام آوران بسـیاری را در محـــیـــط خود پرورش داده اسـت. از جملـــه ایــن نام داران می توان به فردوسی بزرگ (که در اصـــل اهل توس اســـت)، نادرشــاه افشار، مهدی اخوان ثالـــث شاعر نامدار ایـرانی، محـــمــد تقــی بهار، دکتر علـــی شریـــعتی (از اهالی سبـزوار)، نورالــدیــن زرین کلک انـیمیــشـن ساز بزرگ ایـــرانی، محمود خیامـــی پدر صنـــعـت اتومبیل ایران، محــمـدرضـــا شجریـــان خواننــده شهیـــر، سلـطـان علی مشـهــدی معروفتـریـــن نسـتـعـلــیـــق نویس سده نهــم هجـــری و ملقب به سلطـــان الخــطاطــین، محمدکاظم خراسانی از مراجــع صاحـب نفوذ و بسیــاری دیـگـــر اشـاره کرد.

اطــلـــاعـــات و سفر گردشگری مشهد

سفـر به هر منطـقــه و جاذبه ای نیاز به آمادگی دارد و دانستــن اطــلـــاعات گردشــگـری ماننـد سوغاتی ها، صنایع دستــی، غذاها و خوشمـــزه ها و دیــگر دانـــسـتـــنـی ها، می توانـــد به گردشی آسـان تر و مطــمئن تر در آن شهر کمک کند.

آداب و رسوم

آداب و رسوم مردم مشهـد برخاستـه از جغــرافیا، سنـــت ها و حیــطـه فرهنـــگی خراســان بزرگ بوده و در ایــن بســـتـر رشد کرده اســت. در کنـار آن اقوام مهـــاجری که به این شهــر سفر می کننــد آیـین های خود را به مشـــهد آورده و رنـگیــن کمـــانــی از سنـــت ها را تشکـــیـل می دهـنـد.

از جمـــله آداب و رسوم بسـیـار مشـهور و معـــروف مردم مشهد می توان به مراسـم های معمول ایام عزاداری در حرم امام رضـــا مانند برپــایــی تکیــه های عزا، دادن نذری و عزاداری های ویژه خادمـــان حرم اشـاره کرد.

پخــش نذری به ویژه شله مشــهـــدی:‌ شلــه مشهــدی که در مشـــهد با نام شله شناخـــته می شود، در خانواده آش ها قرار می گیرد. ایــن غذای محــبوب از گوشت، حبوبات و ادویه فراوان تهــیـــه شده و پس از پایان مراســـم عزاداری در میان مردم توزیع می شود. پخت شلــه مشهــدی تجــربه،‌ دقـــت و حوصله بســـیـاری می خواهــد.

مراسـم باران خواهــی:‌ خراســان به دلــیل قرار گیری در نزدیـــکـی کویر و داشـــتـن اقــلــیـم خشک همواره با مشکـل کم آبـی و ریزش باران مواجه بود. از ایـن رو در گذشـــتـــه مراسم باران خواهــی در بســـیـاری از نقاط این اسـتــان رواج داشت. در ایـن مراسم کارهـــای مخـــتـلفـــی انجــام می شد که به چند نمونه از آنهـــا اشاره می کنـیم: ۱- به مصــلـی می رفتند و نماز اســتـسقـــا می خوانـدنـد. ۲- سطـلی آب در پاشـــنه در امامـزاده محل خود می ریختند. ۳- آش می پخــتند و بیـن فقرا تقـســیم می کردند. الــبـــتـه ایــن آش در جاهــای مختـلــف خراســان نام های متــفــاوتی داشــت و به شیوه های گوناگون پختــه می شد. و …

کُـــشتــی با چوخه: همـان گونه که پیشتر نیــز گفتیم، کشتـی با چوخه از محبوب تریـــن و نام آشنـــاتــرین ورزش ها در میـان مردم دیـار خراســـان بزرگ اسـت. شیوه انجـام ایــن بازی به گونه ایـ‌ست که در مدت زمان ده دقــیــقه، یکــی از طرف های بازی بایــد پشــت نفر دیـگـــر را به خاک برساند. کشتـی گیـرها در این بازی آســـتـــیــن ها را تا آرنج بالــا برده و دامن های چوخه خود را زیر کمــربـندی محکم می کنند. طی برگــزاری این مسـابـقـه ساز و دهـل نیز نواخـــتـه می شود که شور و هیجـــان آن را دو چنــدان می کنـــد. به برنــده نیز جوایزی مانـند کله قنــد،‌ شتــر، قوچ،ــ‌ گوسفنـد،‌ لوازم منزل و وجه نقـــد داده می شود.

نقـاره زنــی در حرم مطـــهــر امــام رضا (ع): نقـاره زنـــی در حرم امــام رضـــا به دوران غزنویان باز می گردد. در نقـــاره زنـــی از چهـــار نوع طبل،‌ کرنـــا و متـعــلـقـــات آن استـــفاده می شود. تمــام ایــن ساز ها در مشـــهد ساخته می شوند. در هنگـام نقاره زنی ذکرهای خاصــی همــزمان با دمیــدن در کرناهـا گفته می شود. آهنگ ایــن کرناهـــا از قرن ها قبــل سیــنه به سینه نقـــل شده و تغییـر چنـدانـــی نکــرده اسـت.

از دیـگـر سنت های مذهبـــی که در مشــهــد و دیگر شهـرهـای ایران بسیــار مرسوم اســت، رسم وقف و واگـذاری امــلاک به آستان یک امـام و امـامـزاده یا برای انـجــام کاری خیــر اســت؛ امــا مشهورتریـــن عنـصر فرهـــنگــی که در خراســان بزرگ بســـیار رواج داشـته و آن را از دیگر اسـتان های ایــران متمـایز کرده، موسیـــقــی محـــلی خراســانــی اســـت که طرفـداران بســیاری دارد و نمونه ای عالــی از فرهـنگ و ادب ایـن دیار اســـت.

غذا و خوشمــزه

زمــانی که صحـبـــت از خوراکــی ها و خوردنـی های خوشمزه مشـــهــد می شود، دو نامــِ کبـاب شیــشلــیـــک و شله مشـهــدی بیش از دیــگـر نام ها در ذهـن می آیـــد.

شلــه مشــهدی: شله مشــهدی که پیـشتـر نیــز در مورد آن صحبـــت کردیم برای سالــیان طولانـــی غذای محبوب مشــهـــدی ها به هنــگـام ادای نذر بوده اسـت. خوب اســت بدانیـد که نام شلـه مشهــدی در فهرست آثار ناملموس ایـران به ثبـــت رســـیده اســت.

شیشلـیـــک: وصف شیشـلـیک شاندیز را تقریــبا همه ایـــرانــی ها شنیده و در سفــر به مشهـد حداقل یک بار طعـــم ایـن غذای لذیــذ را امـــتـحـــان کرده انـــد. در ایــن کبــاب محـبوب، یا به صورت کامـــل از قطـعات گوشت یا به صورت یک در میان از تکـــه های گوشت، چربــی و سبـــزیـــجـاتـی مانـنــد فلـفـل، پیـــاز و گوجه فرنـگــی استــفـاده می شود. گوشت شیـــشلـــیک به طور معمول یک شب در موادی مانـنـد سرکه،ـــ‌ ادویه یا میوه های ترش مزه خوابـــانده می شود.

شوری مشهــدی: این چاشـنــی جایــگـاه ویژه ای در سفــره اهـالـی این شهــر دارد و از مخــلـــفـات خوشمـــزه و محــبوب مشهــدی ها به شمار می آید. ایـــن شوری در خانواده ترشـــی ها قرار می گیرد و آب گوجه فرنگـی خیــلــی غلــیـــظ به همراه نمک فراوان، گل کلــم سفیـــد، ساقـه کرفس و ادویه ها و سبــزی های معـــطر گوشه ای از مواد تشـــکیــل دهنـــده آن را شامل می شوند.

از دیـگـــر غذاهـا و خوشمـــزه های مشـــهـد و اســتان خراسان رضوی می توان به دیــگــچـه، کوکو شیـــریـن، چنــگالـی، اشـکنـه، آش کُمـــایــل، کمه جوش، حلـیــم عدس خراسانـی، ساطـــری پلو، قروتو، آش بلغور گنـــدم نیـــشـابور و بسـتــنـــی های خوش طعـم اصیل و زعفــرانــی اشـــاره کرد.

سوغات و صنـــایـع دســـتــی

سفر بدون گشـت و گذار در بازارهای محلی شهـر و خریــد سوغات و صنــایع دستی آن تکمــیـــل نمـــی شود. سفـر به مشـــهــد از قدیم بدون آوردن تحــفه از ایـــن دیـار، کامـل نیـــســـت و به طور معــمول تمـــام اهالــی خانواده در انتظار هسـتنـد تا مسافر برای شان هدیه ای از مشهد بیــاورد.

انگشـــتـر فیــروزه و عقـــیـــق:‌ فیـروزه نیشابور به دو نوع تقـســـیـم می شود. نوع عجــمـی آن گرد و درشــت اســت و فیـــروزه خالص رنگ آبی سیـر دارد. ایـــن نوع از فیروزه گران قیــمــت تریـن فیــروزه جهـــان است. نوع دیــگر فیـروزه شجـــری است که رگـــه ها و نقش هایی به رنـگ سیاه زرد و قهوه ای دارد. رنـگ زمـیــنه ایــن نوع از فیـروزه نیز آبـی، سبز،‌ سبـــزآبــی اســت.

ادویه هفت قلـــم:‌ ادویه هفت قلم، نوعی از ادویه اســـت که در آبـگوشت، خورشـت و غذاهـایـــی نظیــر آن استــفــاده می شود و شامل ادویه هایی مانـــند دارچــیـــن، سمـاق، گلــپــر، زنجـــبـیـل، فلـــفـل سیاه، فلــفـل قرمــز و زردچوبه است.

دیـگ های سنـگی | هرکــاره: دیـــگ ها و ظروف سنگی در مشـــهــد با نام هرکاره شنـاختـــه می شود و از آن ها برای پخت غذا استفــاده می شود. هرکاره ها از نوعی سنگ به نام سرپـانـتین ساختــه می شوند که ویژگـی خاص آنـــها نرم و مقـــاوم بودن در برابر آتــش اســـت. ایـــن نوع سنـــگ از کوه های اطراف مشـهـــد استـخـــراج می شود.

سماور سازی، پوستـــیــن دوزی، ارغوان بافـــی (۱)، گلـیم بافــی، تولیـدات نمـــدی، سجاده، مهر، تســبـــیح، جانـــمـــاز و سفره صلوات دیــگـر شکل های صنــایع دستـــی و سوغات ایـن شهر مذهــبــی را تشکیـل می دهـــند.

اقــامـت

انتـــخـاب مکــانـــی برای اقــامت در مشـهد، هم آسان و هم سخـــت است. مشهــد به دلـیـــل داشتن هتـل ها، مهــمــانـــخـــانه ها و زایـرســـراهـای فراوان مشـــهور بوده و رتـبـــه یک هتل سازی در ایران را به خود اخــتـــصاص داده اســـت؛ اما با این همـه، پیــدا کردن محلـی برای ماندن در ایــام اوج سفر در این شهـــر کاری بســیار دشوار محسوب می شود. از ایـن رو بهـتر است قبل از سفر به مشــهــد، در اولیـــن اقدام مکان اقامت خود را مشــخص کرده و سپــس برنامـه ریـزی های دیــگر را انجـام دهید.

اقامـــتگـاه رایـگان

نکتـــه جالـــب دیــگـــر، وجود مکــان هایـــیــ‌ـســـت که به رایگان می توانیـد در آن اسکان داشتـــه باشید. از جمــله آن ها می توان به کمپ های طرق یا غدیـر در نزدیـــکی پلـــیـــس راه مشهد و کمـــپ بابــا قدرت در بلوار فرودگاه مشهـــد اشــاره کرد. اگر هم قصد داریـــد در سفــری یک یا دو روزه، زیارتی کوتاه از حرم امام رضــا داشـــتــه باشـــیـد می توانیـد روی خوابـــگـاه های حرم حســاب باز کنـید. این خوابــگاه ها برای استـــراحــت و خواب زایریـن در نظـــر گرفتــه شده و نیـازی به پرداخـــت هزیـنـه ندارنـد.

معــروف ترین و بهتریــن جاذبه های مشــهــد

سخـــن از مشهـد که به میان می آید، نخــسـتـــیـــن نام و تصویری که در ذهن نقـش می بنـــدد، بارگـاه ملــکوتی و خاطره انـگـــیــز امــام رضـــا (ع) اســـت. حرم امام رضـا اما خود مجموعه ای از دیـــدنـی هاســـت. اگر زمان کافی برای زیــارت و سیـــاحـت در مشـهـد دارید سعــی کنـــید از تمــام بخـــش های ایـن مجـــموعه بزرگ دیـــدن کرده و به ویژه بازدیـــد از مسجد گوهرشـــاد و موزه های آستان قدس رضوی و گنــجینــه های بی نظــیــرش را از یاد نبرید.

در کنــار این ها مشـــهد گزیــنه های خوبی برای گردش در شهـر در اخــتیارتان قرار می دهد؛ بازارهای سنتی و جدیـد که در سرتاسر شهـر حضور دارند، پارک های ملــت و کوه سنگـی، پارک جنگــلــی وکیــل آباد، آرامگـــاه نادرشـاه افشـار، آرامـــگـــاه خواجه ربـــیــع، گنبد هارونیـــه، آرامـــگاه فردوسی، بخــشی از ایــن گزیـنـــه ها را شامــل می شوند.

پارک ملــت مشـهد: پارک ملت مشــهد یکـی از محـبوب تریــن و مهمـــترین جاذبــه های تفــریـــحـی در مشهد است و شهربـازی آن با داشتـن بزرگـتـــریـــن چرخ و فلــک در خاورمـــیـــانـــه شهـــرت بسیار دارد.

پارک کوه سنــگـی:‌ این پارک دومین مجموعه تفریـحی بعــد از پارک ملـــت در مشـــهد به حســاب می آیـد و سومین جاذبـــه پرطرفدار ایـن شهر اسـت. کوه سنـگـی یکــی از زیبـاتـریـن پارک های ایرانیـــ‌ــست و سرگـرمی های متــنوعی مانند باغ های پذیرایــی، دریــاچــه مصــنوعی، رســـتوران و کافــه های مختلـــف در آن دیــده می شود.

آرامگاه فردوسی: سفـر به مشــهد بدون بازدیـــد از آرامگـــاه حکــیم ابولقاســـم فردوسی شاعــر پرآوازه شاهنامه کامل نمی شود. در این مکــان که در شهـر توس و در نزدیـکـی مشـهــد قرار گرفـتـــه قبر چند تن از مشاهیر ایـران نظیــر اخوان ثالـــث نیز به چشـم می خورد.

جاذبه های اطـــراف مشـــهـد

مشهــد در کنــار زیــبـــایــی هایـی که در خود جای داده اسـت، جذابیت هایـی متــعـــددی در روستـــاهـــا و شهـرهـای اطـــراف دارد که بازدید از آنها خالـــی از لطـــف نیـــست. از جمله آن ها می توان به ییلاق های شانـــدیـــز و طرقبـه، دهکده چوبی نیـــشابور، آرامـــگاه خیام و عطار در نیــشــابور و مجموعه تفریحـــی سد چالــیدره در نزدیـکی طرقـبــه اشاره کرد.

فاصــله تا مشـهـــد

ییـــلاق شانـــدیــز: ۴۴ کیلومتر، زمان تقـریبـــی از مرکـــز مشـــهــد ۴۵ دقیقه با ماشــیــن شخـــصــی

ییلـــاق طرقــبـــه: ۳۰ کیلومتر، زمــان تقــریـــبـــی از مرکـز مشهــد ۳۵ دقیقـه با ماشیـن شخصــی

آبـشـــار اخلمــند: واقع در روستـای اخـلــمند،ــ‌ ۹۱ کیلومتر، زمــان تقریبی از مرکز مشــهـــد یک ساعـت و ۲۵ دقیقه با ماشـــیـــن شخصـی

آبـــشـــار ارتوکنـد و کاخ خورشـیـــد در کلات نادری: ۱۶۰ کیـلومتـــر، زمـــان تقریـــبی از مرکـــز مشهـد ۲ ساعـت و ۲۵ دقیـقــه با ماشـــیـــن شخــصی

دهــکــده چوبی نیشـــابور:‌ ۱۲۲ کیلومتر، زمـان تقریـبـــی از مرکـز مشـهـد یک ساعـت و نیـم با ماشـین شخصی

آرامگاه خیــام: ۱۲۵ کیلومتــر، زمان تقـریـــبی از مرکـــز مشـهـد یک ساعـــت و نیـم با ماشیــن شخـصـــی

آرامـــگاه عطـار: ۱۲۷ کیـلومتـر، زمان تقـریبی از مرکـــز مشـــهـد یک ساعت و نیــم با ماشـــیـن شخـــصی

مجموعه تفـــریحی سد چالیـدره: ۳۵ کیلومتـر، زمان تقریبـی از مرکــز مشـهد ۴۵ دقیـقــه با ماشــیــن شخصـــی

حمـل و نقـــل در مشــهـــد

سفـــر به مشـهـــد از راه های مخـــتـلـــفـــی صورت می گیــرد و مردم وسایل نقــلـیه متفــاوتی را برای رسـیـدن به مشــهــد انتـخاب می کنـــنـــد. در ایـنجـا قصـــد داریم تا ایــن راه ها را به صورت مخـتـصـــر و مفــیــد به شما معرفـی کنیـم. الـــبتـه کارناوال در مطـــلـبـــی جداگانـــه به طور کامـل تمـام راه های حمـــل و نقـــل و شیوه های دســتـــرسی به شهـــر را معــرفی خواهد کرد.

حمل و نقل برون شهـری

برای رســیــدن به مشـــهـدالـرضـا می توانیـد از سیــستم های حمـــل و نقـل هوایــی، ریـلـــی و جاده ای استـفاده کنـــیـــد. فرودگـــاه بیــن الملــلی شهیــد هاشمـــی نژاد، ایـــسـتگــاه راه آهـــن مشـــهد و پایانه های اتوبوس رانی امـــام رضـــا، معراج و راه ابریـــشم در مســـیـــرهـــای ورودی شهــر به مســـافـران خدمـــات رســـانی می کنــند.

حمل و نقل درون شهـری

تردد در شهر مشـهد با وجود تاکـسـی های متـــعدد خطی، خطوط اتوبوس رانـی شهری خصوصی و تندرو (بی آر تی) و مترو به آسانی صورت می پذیـــرد و حمـــل و نقــل عمومی کار دستـرسی به نقاط مخـتـلــف را آسـان کرده اســت.

شما می توانیــد با استفـاده از سامـــانـه http://map.mashadtraffic.ir موقعیت مکـــانی خود را بر روی نقـشـه به راحــتـــی مشـــخص کرده و با اســتـفـاده از وسایـل نقلــیه ای که می خواهــیـــد، مسیـــر خود را به راحتـی پیدا کنید. همـــچــنـین با اسـتــفــاده از این نقـشه آنلاین می توانیـد به راحتــی از ترافیـک آنــلــایـن، دوربیـن ها، پارکیـنــگ ها، مناطـق شهرداری،‌ محدوده طرح ترافـــیک،‌ جایگاه های CNG، مراکز معـایــنه فنی، پایـانه های مســـافربـــری، قطـــار شهری، ایــسـتگــاه دوچرخـــه، پارکینـــگ معـــلولین و جایــگاه های بنزین باخبر شوید. نحوه کار با این وبسایـت در قسـمت نکـــات ضروری به طور کامـــل آورده شده است.

اقلیــم مشهد

شهر مشــهـد در منطـــقــه مرزی بین شمال و جنوب استان خراسان قرار گرفـتـه است و تداخـــل جبهه های مختـلـف آب و هوایی، ویژگـــی های اقــلیـمـی خاصــی به آن داده است. بیـشــتـر دشــت مشــهـد-نیشـابور اقــلـــیمی سرد و خشـــک دارد، بخشـــی از دشت مشهـد-قوچان نیمه خشـک اســت و قسمــتی دیگر از بلنــدتـــرین ارتـــفاعات رشتـه کوه های بیــنالود و هزار مسجد سرد و مرطوب هستـند. ایــن عوامل باعـث می شود مشـهد آب و هوایــی متـــغـیـــر داشـته باشـــد؛ امــا در مجـــموع معـتــدل و متـمــایل به سرد و خشـک اســت. رودخانه مهــم مشهد کشف رود است و آب ایـن شهر از چشـــمـــه، قنـــات و چاه های عمــیـق و نیـــمه عمیـق تامیـــن می شود. میــزان بارنــدگی سالــانه مشـهـــد نیز به ۲۵۳ میلــی متر می رسـد.

بهار: ماه اول ایــن فصـل در مشهد هنوز حال و هوای زمستان را در خود دارد و برخی مواقع با بارش برف همراه اســـت؛ امـا هوا از اردیـبـــهـــشــت ماه رو به گرمـی و نشـاط می رود و زمــیـــنـه را برای شکوفایـــی زمین آماده می سازد.

تابستان: تابـــسـتان های مشهــد آب و هوایـــی گرم و خشـــک داشته و دمـای هوا در این فصــل در بالــاتـرین میــزان به ۳۵ درجه بالای صفر می رســـد.

پاییز: پایـیز در مشــهــد به ویژه در ماه پایــانی، بسیار سرد اســت. بارش گاه و بیـگـاه و طولانـی مدت باران و برف ارمغــان پایـــیز برای مردم این دیـــار است.

زمــسـتــان: زمــستـــان های مشهـــد سرد است و کمـــتــرین دما در این شهــر به ۱۵ درجـه زیــر صفر می رســـد.

اطلـــاعــات جغرافیایی مشــهد

دشت مشهـــد در دره ای پهـناور به وسعــت بیـش از ۱۰۰ کیلومتـر طول و ۲۵ کیلومتـر عرض قرار گرفته اســـت و مســاحــتــی ۲۵۰۰ کیــلومتــر مربعی دارد. شهر مشهـــد نیــز در میان ایــن دشت واقع شده و با مختصـــات طول جغـــرافیایی ۵۹ درجـه و ۱۵ دقــیـقه تا ۶۰ درجه و ۳۶ دقــیــقه و عرض جغرافیایـــی ۳۵ درجــه و ۴۳ دقیقـــه تا ۳۷ درجه و ۸ دقـیــقـــه روزگـار می گذرانـــد. ارتــفاع ایــن شهر از سطح دریـــا حدود ۱۰۵۰ متــر است و ۳۵۱ کیلومتر مســاحت دارد. مشـهـد مقـــدس در میان حوزه آب ریــز کشـف رود و در نزدیــکی رشتـــه کوه های بینـالود و هزار مسـجد واقع شده اسـت.

تاریـخـچه شهـر مشـــهـــد

آن گونه که از شواهــد تاریـخی بر می آیـد شهــر مشـهد و محــدوده اطـراف آن بخـشی از دشـت باستانی توس بوده اســـت. تاریخ مشهد امـــا به واقع از زمـان شهـادت حضرت امام رضـــا (ع) شروع می شود. در اواخـــر قرن دوم هجـــری، جایـــی که مشـهــد امروزی در آن قرار گرفته دهـکده ای به نام سنابــاد وجود داشـــت. ایـن روستـا در آن زمــان از توابـع نوغان، بزرگتــریــن شهـــر ولایت توس محــسوب می شد. روستــای سنــابـاد به ماننـــد دیـگـــر روستـــاهـــای خراسـان قنـاتــی داشــته که نام آن بر روی دهکده گذاشـتــه شده بود.

در نزدیکـی این قنات باغ و کاخــی وسیــع قرار داشــت که متــعلق به والی خراسان بود. بعد از شهـــادت امام رضا، پیـکـــر مطهـــر ایـــشان در آب این قنـات غسل داده شده و به این صورت آب آن متبرک شد. این گونه شد که سنـاباد به واسطه حضور آرامـــگـــاه امام هشـــتــم شیـــعیـــان مورد توجه قرار گرفـــتــه و انــدک انـــدک گستـــرش یافت و به نام مشهــدالــرضا شنــاخـتـه شد.

در میانه نیـــمــه قرن سوم هجــری بود که علــاقـه منـدان به خاندان اهل بیــت به تدریـــج در کنار حرم مطـهــر خانه های خود را برپا کرده و شهـــر مشـهد را پایـــه گذاری کردند. به مرور زمـان به ویژه در زمــان شاه تهماســب صفوی مشهـــد وسعت پیدا کرد و رونق یافت. وی بسیاری از مردم توس را به مشـــهـد کوچ داد و بر جمـــعــیـــت آن افـزود. توجه خاص پادشـاهان صفوی که همـــگـی شیــعـــه مذهـب بودنــد به حرم امام رضا (ع) باعـث شد تا مشـهد اهــمیـــت بسـیــاری پیـدا کنـــد. در ایـــن زمان بود که شهـــر هرات در افغانـسـتان در عهد شاه اسمـــاعیـــل اول از دارالـــمـلــک خراســان خارج شد و مشـهد جای آن را گرفــت.

اما آن چه مشهــد را بر سر زبان ها انـــداخـت و یکــی از شهـــرهای مهـــم کشور کرد انـتـخاب آن به عنوان پایــتخـــت در زمــان سلـــطنت نادرشــاه افشــار بود. نادر پس از تاج گذاری به عنوان شاه ایــران و پیروزی هایـی که در هنـد و افــغانستان به دســت آورده بود، ترجیــح داد تا پایتـخــت را جایـی انتخاب کنــد که دســـترســی خوبی به قلمــروی تحــت فرمـــانــش داشتــه باشـد. از همـــیـــن رو مشـــهد در شرق ایــران برای ایـن کار انتـــخاب شد. همــچنیـن نادرشاه کمک زیادی به گستــرش حرم امام هشتـــم کرد. او بعــد از پیروزی بر ملـــک محـــمود سیـــستانــی و به شکــرانــه آن، گلـــدســتـه ای طلـایـــی در جنوب صحـن عتیــق (انقلــاب فعلـی) ساخـت. سقـاخانــه وسط صحــن نیز به دستور او بنا شد و در فرمـــانــی دیــگر چهــارصد جلــد کتـاب به کتابخانـه آستان قدس اهدا کردند.

شهر مشـهد اما پس از قتل نادرشاه افـشـــار از رونق افـــتـاد و تا دوره به حکومت رســیدن قاجار از جمـــعـــیــت آن کاســـته شد. از مهـم تریـــن اتــفـــاق هایــی که در دوران قاجار در مشهــد افــتاده اســت، می توان به اعتـراض حاکــم خراســـان و مردم ایـن اســتـان به واگذاری امـــتــیـاز تنـــباکو و همچـنـــیـــن خیــزش مردم در دوران انـــقــلاب مشروطه اشاره کرد. حادثــه مهـم دیـگر زمــان قاجـــار ماجــرای تحـــصـــن مردم مشهـــد در مسـجـد گوهرشـــاد بود که در اعـتــراض به قرارداد رژی (۱) انجـام گرفت. ناصرالدین شاه پس از این تحـصن اجــرای قرارداد را در مشهـــد شش ماه به تاخیر انـداخت و بعــد از آن نیز اجـرای قرارداد در ایـــن شهر اجباری نبود.

پیشـیــنه نام مشـــهد

نام مشهـــد همان گونه که در قسمت تاریخـــچه نیز آوردیـــم در قرن سوم هجـــری بر سر زبان ها افــتـاد و رایـــج شد. ابـــن بابویه قمـــی در کتـاب خود «عیون الــرضــا» فصلـــی را به مشهـــد اخـــتـــصاص داده و همه جا از نام مشــهد و مشــهـد رضوی اســتـــفـاده کرده اسـت. «ابـن حوقل» در قرن چهـــارم هجـری نیــز در نوشتـــه های خود از ایـــن شهر تنـــهــا با نام مختـــصــر مشـــهد یاد کرده و یاقوت حموی نیز این شهـــر را مشـهــد رضوی حرم رضــا نامــیـــده اســت.

در میانـه قرن هشـتــم هجـری قمری ابـن بطوطه نیز در سفرنامـه مشـــهور خود اصـــطلــاح شهـر مشهـد الرضا را به کار برده اسـت. بر روی سکــه هایــی که متعــلــق به نیـمـه اول دوره ایـــلــخانان است هنوز نام نوغان دیـده می شود ولی به تدریج این اســم جای خود را به المشــهد یا مشـهد می دهــد. از این دوره به بعـــد اما با صراحت بیــشــتری از عنوان های مشـــهـــد رضــا، مشهد مقـــدس و مشهـد توس برای نامـیــدن ایــن شهر اســـتفاده می شود.

خوب است بدانـــید در برخی شعــرها از مشهد به عنوان توس جدید در مقـابـــل توس قدیم که آرامـگـــاه کنونی فردوسی در آن قرار دارد اسـتفـاده شده است. حال ایـن نام ها را با هم مرور کردیم. اما خود واژه مشـــهــد در زبــان چه معـنـــی می دهــد؟

کلمه مشـهد (جمــع مشاهد) در لغــت به معنـــای محـــل شهود و محــل شهــادت است. آن طور که شیعـیان اعـتــقاد دارند پس از قتل امـام رضـــا به دست مامون، خلـیـفـه عبـاسی ایـن نام به این مکـــان داده شد. از مشـــهد با عنوان قبلـــه هفـتم هم یاد می کننـــد.

شمـاره تماس های ضروری

در ادامه برخـــی از شمـــاره تمـاس های ضروری مشهد را در اخــتـیار شما قرار دادیـــم. برای تمـــاس با شمــاره های شهری مشــهـــد و اسـتـان خراسان رضوی نیاز اســت ابتـــدا از پیش شمــاره ۰۵۱ اســتفاده کنیـــد. اگر هم لازم داشتـــیـــد تا از اســتـانـــی غیــر از خراســان رضوی با مرکز مخـابــرات ۱۱۸ تماس بگــیــریـــد ابـــتدا کد ۰۵۱ را گرفــتـه و سپس ۳۳۳۳۳۳۳۳ (۸ تا ۳) را شمــاره گیری کرده و منـــتـــظــر اپـــراتور بمـــانـیـد.

در کنـــار شمــاره تمـاس های ضروری هر شهر، یک سری از شمــاره های ضروری وجود دارد که در تمام ایران ثابت اسـت. شمـــا می توانیـــد در هر نقـطــه از شهــرهای خراسان و ایـران مشـکل خود را با تمــاس با این مراکز حل نمـــایـید. شمـاره تماس ۱۱۰ نیــز به صورت رایگـــان شمـاره گیری می شود.
نام و شمـــاره تماس خدمات و مکان های مهــم در شهـر مشـــهد

پلـیـس ۱۱۰
پیام شهرداری ۱۳۷
بهداشت ۱۴۹
پایــانــه مسـافـــربـری ۰۵۱-۳۸۵۹۹۰۰۱-۷
تاکـــسـی بیسـیــم ۱۸۲۹-۱۸۳۰-۱۸۳۲-۱۳۳
اطـلــاعــات پرواز ۱۹۹
آتــش نشانـــی ۱۲۵
نام خدمـــات و مکان های مهــم در شهـر مشهد شماره تمــاس
مدیریــت بازرســی و نظارت اصـنـاف اســتـــان دریــافت شکـایـات ۳۴۴۳۳۸۲۷
بازرسـی کل کشور ۱۳۶
اورژانس ۱۱۵
ستـــاد هواشنــاسی ۱۳۴
آتـش نشـانــی ۱۲۵
اطـلـاعات راه آهن ۱۵۳۹

دانستنی های جالب درباره مسافرت به شهر مقدس مشهد

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.