چگونه خانه را با مصالح ساختمانی مدرن زیباتر نمایید

مصالح ساختمانی باید از مواد خوب باشد تا وقتی ساختن خانه تمام شد برای دکوراسیون و چیدمان خانه هم لوازم خانه مناسبتر و بهتری را می توانید از روی رنگ دیوارها انتخاب نمایید پس از اول خانه خود را مصالح زیبا مدرن تر نمایید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر چگونه خانه را با مصالح ساختمانی مدرن زیباتر نمایید را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

منزل , فضایی است که انسان‌ها بیشترین زمان خویش را در آن سپری میکنند . یکی‌از مسائلی که امروزه در معماری فضاهای متفاوت موردتوجه قرار گرفته است مورد احساس مکان است ; حسی که به‌واسطه وابستگی و دلبستگی در اشخاص نسبت به گوشه و کنار بوجود میاید . هر چه شخص با منزل خویش رابطه نزدیک‌تر و قوی‌تری برقرار نماید , تعلق‌خاطر عمیق‌تری نسبت به آن پیدا خواهد کرد . آنچه در صورت تصاحب کردن این ارتباط و درنهایت , ساخت حس دلبستگی و احساس مکان مؤثر است , خصوصیات کالبدی منزل است ; لذا دقت به عناصری که خالق و شکل‌دهنده کالبد فیزیکی منزل می‌باشند اهمیت متعددی دارااست . در‌این مقاله میخواهیم تأثیر مصالح به‌کاررفته در چینش داخلی بر تولید احساس وابستگی و شم مکان در منزل را بررسی کنیم.

نقش مصالح در تولید شم تعلق‌خاطر

در معماری , همواره از مصالح به‌گونه‌ای استفاده می شود که معنای خاصی را به ذهن مخاطب متبادر نمایند ; یعنی مصالح , کارکرد ارتباطی دارا هستند .

بایستی بدین نکته هم دقت نمود که برای محافظت احساس اصالت در منزل می بایست از مواد و مصالحی منفعت پیروزی که اصیل و ارگانیک باشند خیر تصنعی و مصنوعی , اما این زمینه را هم نمی توان نادیده گرفت که به‌کارگیری مصالح این چنین در ساخت‌وسازهای کنونی به‌عنوان ساختار دارای اهمیت منزل با محدودیت‌هایی مواجه است , البته استفاده از آن ها به‌صورت محدود در چینش داخلی می تواند بر روی تکوین احساس اصالت منزل تاثیرگذار باشد .
به‌دنبال می خواهیم با نمونه‌هایی از نفوذ طبیعت در منزل , بیشتر آشنا شویم . . .

نقش مصالح در ایجاد حس تعلق‌خاطر

در معماری , همواره از مصالح به‌گونه‌ای استفاده می شود که معنای خاصی را به ذهن مخاطب متبادر نمایند ; یعنی مصالح , کارکرد ارتباطی دارا هستند .باید بدین نکته هم اعتنا نمود که برای نگهداری شم اصالت در منزل می بایست از مواد و مصالحی سود موفقیت که اصیل و ارگانیک باشند خیر تصنعی و مصنوعی , ولی این مسئله را هم نمیتوان نادیده گرفت که به‌کارگیری مصالح این چنین در ساخت‌وسازهای کنونی به‌عنوان ساختار اساسی منزل با محدودیت‌هایی مواجه است , ولی استفاده از آنان به‌صورت محدود در چینش داخلی می تواند بر روی تکوین شم اصالت منزل تاثیرگذار باشد .
به‌دنبال میخواهیم با نمونه‌هایی از نفوذ طبیعت در منزل , بیشتر آشنا شویم . . .

سنگ

استفاده از سنگ از گذشته‌های به دور به دلیل فراوانی در طبیعت و استحکام دلخواه این عنصر ارگانیک در ساختمان‌سازی فراوان به عمل می‌رفته است . رایج‌ترین راه‌ استفاده از سنگ ارگانیک در چیدمان داخلی برای تزئین دیوارها است که‌این دستور قادر است دیوار مذکور را به نقطه مرکزی منزل تبدیل نماید . اشکال مختلفی از سنگ‌های ارگانیک برای استفاده در پباده سازی چینش داخلی موجود هست ; از قبیل سنگ‌آهک , سنگ ماسه , سنگ آجری , تخته‌سنگ و سنگ مرجانی .

بعضا مزایای استفاده از سنگ ارگانیک در پباده سازی داخلی

بافت کارکشته , قشنگ و مخصوص
القای احساس ارگانیک
جذب فوق‌العاده صدا
سهولت در حفظ و تداوم بالا

شاید به لحاظ رسد که استفاده از سنگ در فضای داخلی منزل سبب به ساخت احساس سردی شده و منزل را بی‌روح جلوه دهد , ولی سنگ‌های ارگانیک در مخلوط با اقلام دارنده طبیعت گرم مثل ترمه , قالیچه‌ و بالشت‌های پشمی می توانند احساس سردی سنگ را تلطیف کنند . هم‌چنین , وجود نورپردازی با رنگ‌های گرم بر روی سطح ها سنگی علاوه بر بخشیدن زیبایی به بافت , موجب گرم‌تر به لحاظ وصال سطح های هم می شود .

خشت

خشت از سایر مصالحی است که از دیر باز مورداستفاده انسان بوده و امروزه هم از پرکاربردترین‌ها در صنعت ساختمان‌سازی به حساب میآید . ماهیت خشت با طبیعت پیوند خورده است : خاک , آب و حریق . این عنصرها در کنار نیز مصالحی را بوجود آورده‌اند که برای ما یادآور طبیعت است .

خشت ازجمله مصالحی است که از منش آن , زمان کافی برای نمایش هنر معماران در اختیار آن‌ها قرار داده شده‌است . معماران با کنار نیز قرار دادن قطعات خشت در گونه های متفاوت به ساخت نقوش و بافت‌های گوناگونی می پردازند که هریک از آنان همراه با رنگ‌های متنوع , حسی گوناگون از یک دسته مصالح یگانه را در دور و اطراف به‌وجود میاورد . درنهایت , این عوامل در کنار نیز , باعث به ساخت انس با اطراف و خوی احساس مکان خواهند شد .

فلز

اشکال فلزات , موادتشکیل دهنده ارگانیک دیگری می‌باشند که با پرداخت و رنگ‌آمیزی بر روی آنان به عنصری پرمصرف در ساختمان‌سازی تبدیل خواهند شد . تراز صیقلی این عنصر با رنگ‌های گوناگون , زیبایی خاصی به فضای داخلی می بخشد . با نیز نگاهی به اشکال فلزات مورد استفاده در چینش داخلی می‌اندازیم :

فلزات طلایی

امروزه فلزاتی که در وسایل گوناگون منزل با رنگ طلایی به فعالیت میروند , فضای منزل را به محیطی امروزی تبدیل نموده و برای تولید فضاهای شیک استفاده میگردند ; مثلا در یک آشپزخانه‌ سپید می‌توان برای دستگیره‌های کابینت‌ , حباب لامپ‌ و پایه‌های صندلی‌ها از فلزات طلایی‌رنگ استفاده کرد .

فلزات برنجی

برای تولید فضایی سنتی , خوب تر است از وسایلی با جنس و رنگ برنجی استفاده نمود . ازآنجایی‌که این وسایل , نور و روشنایی را منعکس می نمایند برای استفاده در فضاهای کم‌نور مطلوب می باشند .

فلزات برنزی

برنز روغن‌خورده به رنگ تیره‌ مایل به مشکی در‌ میاید و برای استفاده در فضاهایی با پیش‌زمینه‌ سپید فوق‌العاده است . علاوه بر اینها این فلز , تداوم متعددی دارااست و آدم را به یاد گذشته‌ها می‌اندازد .

فلزات نقره‌ای

درخشش فلزات نقره‌ای صیقل‌خورده , اعتنا هرکسی را به خویش جلب می نماید . خواص انعکاسی آن سبب می گردد گوشه و کنار بزرگ‌تر به لحاظ بیاید ; لذا برای استفاده در چیدمان اتاق‌های کوچک مضاعف دلخواه است . فلزات چکش‌کاری شده هم به دلیل بافتی که دارا‌هستند , الگو و بافت خاصی را نمایش می دهند . شما میتوانید آن‌ها‌را در طرح‌ , رنگ‌ , جنس و کیفیت‌های متنوع در بازار پیدا فرمائید .

چرم

چرم به خاطر جلوه‌ گران‌قیمت و ثروتمندانه‌اش محبوبیت متعددی دارااست . در مبلمان به‌وفور از جنس چرم استفاده می گردد که سبب ساز القای احساس و حالی قانونی به محیط می گردد . علاوه بر این , چرم ارگانیک با محیط‌زیست هم فراوان سازگار بوده و محیط سلامتی را مهیا میاورد .

فرش چرمین

فرش‌ها و قالیچه‌های تهیه‌شده از چرم و پوست ارگانیک گاو که به‌صورت حرفه‌ای و با استفاده از شایسته ترین مواد , دباغی و آنتی باکتریال شده و در طرح‌ها و نقش‌های مختلف و قشنگ و در رنگ‌های مختلف در اختیار افراد قرار می‌گیرد، نوع دیگری از حضور مواد طبیعی در محیط خانه را به دنبال دارد.

چرم در دیوار پوش

دیوار و کف ازجمله عناصری میباشند که میتوانند پوشش‌های مختلفی داشته باشند . دیوارپوش و کف‌پوش‌های چرمی میتوانند مورد قابل قبولی برای این سطح ها باشند که در بازار به‌صورت رول و تایل موجودند . چرم به دلیل ماهیتش احساس گرمای مطبوعی در فضای داخلی ساخت می‌کند .

طبیعت در دستان ما

تمامی این مواد و مصالح و بخش اعظمی مصالح ارگانیک دیگر که در دکورا سیون داخلی فضاهای متعدد به فعالیت میروند و با ظواهر ارگانیک خویش در فضاهای معاش ما حضور دارا‌هستند , به‌واسطه این که خاستگاهشان , طبیعت است , حسی از بودن در کنار طبیعت و رابطه عمیق با آن را در اشخاص ساخت نموده و با گذشت وقت گیر اصالت گوشه و کنار میافزایند . با حضور در چنین فضاهایی شم عمیقی از دلبستگی به مکان و تعلق‌خاطر در مخاطبان شکل‌گرفته که منجر بوجود داخل شدن شم مکان میشود .

چوب

یکی مصالح ارگانیک که می‌توان در چیدمان منزل استفاده نمود , چوب است . عمر استفاده از چوب در ساخت منزل به دوران ابتدایی سکونت انسان‌ها برمی‌گردد . به‌کارگیری این عنصر ارگانیک در گونه های متفاوت نظیر ساخت اسباب کاربردی , دکوری , مبلمان و . . . سبب می شود اشخاص , خویش را در رابطه بی واسطه با طبیعت حس کرده و آن را جزئی از فضای معاش خویش بدانند .

چگونه خانه را با مصالح ساختمانی مدرن زیباتر نمایید

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.