مضرات آلودگی نوری در جهان را بشناسید

آلودگب نوری در بسیاری از مناطق جهان همه موجودات را دچار مشکل نموده است ما مشکلات بسیاری از نورهای مصنوعی در جهان داریم این نورها در همه جهان موجب شده است که پرندگان به سمت مرگ مهاجرت نمایند و یا انسان دچار مشکل در سلامتی خود شوند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر مضرات آلودگی نوری در جهان را بشناسید را در سایت مجله دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.
به گزارش سایت مجله دانستن : طبق گزارش سال ۲۰۰۱ , دو سوم ایالات متحده و نیمی از اروپا نمی‌توانند کهکشان منش شیری را با دیده غیرمسلح ببینند و تقصیرکار آن آلودگی فروغ است , فروغ و روشنایی تصنعی آنقدر بسیار است که هر گونه صورت معاش را مختل می نماید . بدتر این‌که بعضا راه و روش حل‌ها از خویش اختلال مضرتر می‌باشند , دست‌کم برای ما بشر ها .

 

آلودگی نوروروشنایی موجب تلفات لاکپشت‌های دریایی میشود

لاکپشت‌های دریایی نسبتاً کلیه عمرشان را در اقیانوس می گذرانند , ولی برای تخمگذاری به کنار دریا می آیند . بعد از آن هنگامی از تخم درآمدند با زحمت همت می‌نمایند قبلی از آن که طعمه شکارچیان شوند مجدد خودشان را به آب برسانند . البته با وجود هتل ها , رستوران‌ها و منزل هایی که امروزه کلیه زمین‌های ساحلی را اشغال کرده اند , لاکپشت‌ها به صورت فزاینده‌ای در معرض خطر میباشند . لاکپشت‌های ماده‌ای که در‌پی جایی برای تخمگذاری می باشند , در مکان‌های خیلی روشن این عمل را نمیکنند و چنانچه بعد از یک سری توشه همت مکان ظلمات پیدا نکنند به مکان‌های نامطمئنی متوسل میگردند که لاکپشت‌های برنا اقبال یه خرده برای زنده ماندن خواهند داشت .

خویش لاکپشت‌های کوچک با امداد روشنایی ماه راهشان را در جهت کنار دریا پیدا می کنند . فروغ تصنعی و مصنوعی بازدارنده آنان برای کشف کردن راهشان می گردد و می تواند آن ها را گیج و به جایی سوق‌دهی نماید که در معرض اتومبیل‌ها یا این که شکارچیان قرار بگیرند . سالانه هزاران لاکپشت دریایی برنا به خاطر نوروروشنایی تصنعی در فلوریدا کشته می گردند . برنامه‌ای با تیتر حفاظت از لاکپشت‌های دریایی به فراگیری اشخاص برای استفاده مطلوب از فروغ و روشنایی در املاک ساحلی میپردازد . در صورتی در حوالی کنار دریا معاش فرمائید , این برنامه به شما توصیه می کند که از نورهای زردرنگ , کهربایی و قرمز رنگ استفاده نمائید تا جمعیت لاکپشت‌های دریایی را مختل نکنید .

آلودگی نور و روشنایی چرخه تولیدمثل دوزیستان را مختل می‌نماید

چنانچه در حوالی برکه یا این که مرداب معاش نمایید , صدای قورباغه‌ها را شب‌های فصل بهار می‌شنوید . ولی آلودگی نور و روشنایی می تواند منجر شود که دیگر صدای آنها‌را نشنویم . بیشتر دوزیستان شب زی و متعلق به آب می‌باشند . به دلیل وابستگیشان به آب , در‌صورتی‌که زیستگاهشان مختل شود به رنج می توانند تغییر و تحول مکان دهند . آنها تحت عنوان حیوان ها شب زی , با تغییر و تحول دوره‌های نوروفروغ ( میزان هنگامی که در یک عصر ۲۴ ساعته در معرض نوروروشنایی خورشید قرار دارا هستند ) متوجه تغییرات محیطشان میگردند . دوره‌های فروغ , که حیوان‌ها متعددی از آن استفاده می کنند , صرفا ثابتی است که به دوزیستان میگوید وقت تولیدمثل یا این که خواب زمستانی است و آنان به شدت بدین اساسی می‌باشند . متاسفانه با وجود فروغ و روشنایی تصنعی و مصنوعی , اکثری از دوزیستان اختلالات رفتاری و فیزیکی از خویش نشان میدهند , اعم از ایراد در بضاعت تشخیص آن ها برای این‌که بدانند کی به منزل برگردند و ایجاد مانند نمایند . این یعنی مجال تولیدمثل را از دست میدهند . اکثری از گونه‌های دوزیستان اکنون با کاهش جمعیت مواجه گردیده اند و آلودگی نوروفروغ نقش مهمی در‌این نقص‌ دارااست .

آلودگی نور و روشنایی برای خفاش‌ها ویرانگر است

خفاش‌ها از حشراتی تغذیه می نمایند که موجب آزار و آلودگی ما می شوند و به این صورت یکی وسیع ترین منابع در دست گرفتن جمعیت حشره ها در طبیعت می‌باشند . ولی آلودگی نوروروشنایی روی آنها تاثیر میگذارد , به نحوی که جمعیت آنها در اکنون کاهش است . اگرچه آلودگی روشنایی کلیه گونه‌ها را زیر تاثیرقرار نمی‌دهد , ولی عمده گونه‌ها بشدت از فروغ متنفر می باشند و از چراغ‌های راهنما و بقیه منابع فروغ تصنعی اجتناب مینمایند . از آن‌جا که حشره‌ها جذب نوروروشنایی تصنعی میگردند , خفاش‌ها بخت شکار آنان‌را از دست میدهند . حالت آنجا بدتر میشود که مناطقی که خفاش‌ها به آن رغبت دارا‌هستند حشره‌ها زیاد پاره ای دارااست . همین مسئله معاش خفاش‌ها را مختل می نماید .

روشنایی تصنعی می تواند خروج خفاش‌ها از لانه‌های خویش را پس از غروب به تاخیر بیندازد که زمان مهمی برای تغذیه بیشتر دسته هاست . در بریتانیا که شکار یا این که کشتن خفاش‌ها به دلیل کاهش جمعیتشان غیرقانونی است , تحقیقی صورت گرفته که نشان میدهد اکثری از مناطقی که برای تغذیه خفاش‌ها اهمیت دارااست با نوروفروغ تصنعی روشن شده و خفاش‌ها ابدا نمی‌توانند وارد آن ها شوند . این یعنی جاده‌ها تحت عنوان موانعی بر راز خط مش خفاش‌ها چهت نیل به جنگل ها , رودخانه‌ها و جویبار‌ها فعالیت می نمایند , جایی که حشره ها شب‌ها توده می گردند . این نقص‌ آنقدر شدید است که استفاده از نور و روشنایی در بعضی از بخش ها می تواند جرم محسوب شود .

آلودگی نوروروشنایی الگوی هجرت ماهی‌ها را مختل می‌نماید

بخش اعظمی از ماهی‌ها برای ساخت مانند از اقیانوس‌ها به دریاچه‌ها یا این که رودخانه‌ها سفر می کنند . ولی پژوهش ها نشان می دهد که نوروروشنایی شهرهای اطراف الگوی مسافرت آن‌ها‌را مختل می نماید . تحقیق سال ۲۰۱۲ یک مجموعه در اختیار گرفتن شده از ماهی‌های سالمون اقیانوس اطلس را با گروهی زیر حالت شبیه اما با نوروفروغ تصنعی و مصنوعی مقایسه کرد . این تحقیق نشان بخشید که مجموعه نخستین در غروب هجرت می کنند . البته مجموعه دوم ظاهرا از موقعیت نوری گیج شده و به صورت تصادفی سفر می‌نمایند . این میتواند تاثیر منفی داشته باشد , علاوه بر این , از‌آنجا که ماهی‌های برنا برای اجتناب از شکارچیان شب‌ها ظواهر میشوند , این تغییرات تصادفی در الگوی هجرت , احتمال شکار آنان‌را ارتقاء می دهد . نیز چنین نوروروشنایی تصنعی و مصنوعی , مخصوصا در شب , تغذیه , شکار , مجموعه شدن و تولیدمثل آنان‌را زیر تاثیر قرار میدهد . این قضیه خیر فقط برای اکولوژی دریا بلکه برای صنعت ماهیگیری هم بد است .

آلودگی نور و روشنایی به درختان صدمه می زند

تا به درحال حاضر شده در فصل‌پاییز در یک کدام از خیابان‌های شهر شیوه بروید و با درختی مواجه گردید که هیچ برگی ندارد جز به عبارتی هایی که زیر روشنایی تیر چراق برق قرار دارند؟ این صحنه قادر است خوشگل و رویایی به حیث رسد , ولی علت آن ناگوار است . در فصل‌پاییز درختان وارد یک عصر خواب و استراحت میشوند که تا ماه‌های فصل زمستان ادامه داراست . به همین علت برگ درختان می‌ریزد تا حداکثر انرژی ممکن برای زنده ماندن در فصل‌زمستان ذخیره شود . آنها براساس دوره‌های نوروفروغ تصمیم میگیرند کی این مراحل را آغاز نمایند . روشنایی شب مخصوصا طیف قرمز‌رنگ تا مادون قرمز‌رنگ روز را برای اکثری از گیاهان امتداد میدهند .

از آن جا که بیشتر درختان چیزهایی نظیر خواب , گلدهی و رویش را مبنی بر میزان ظلمات گزینش می نمایند , این زمینه میتواند پیامدهای گسترده‌ای روی آنان داشته باشد . دوره‌های روشنایی قادر است روی صورت برگ , موداری مرحله ( بلوغ ) , رنگدانه و پرورش ریشه تاثیر بگذارد و کلیه این‌ها میتواند به واسطه آلودگی فروغ مختل شود . اما هرچیزی که روی گیاهان گلدار تاثیر میگذارد حشره ها گرده افشان را هم زیر تاثیر قرار میدهد ; و از آن جا که یک سوم کل موادغذایی ما به گرده افشانی بستگی دارد , ما‌را هم زیر تاثیر قرار می دهد .

پرنده‌های مهاجر به جهت مرگ جهت دهی میگردند

به استثنای مسائلی که مرتبط با خودمان میشود , هیچ یک از پیامدهای آلودگی نوروفروغ به مقدار حالت پرنده ها دقت عموم را جلب نکرده است . بخش اعظمی از گونه‌های طیوران , شب زی , مهاجر و متعلق به موقعیت خورشید , ماه و اسمان شب میباشند تا منش خویش را پیدا نمایند . نور و روشنایی تصنعی می تواند آنها‌را حیران نماید و اشتبا‌ها در راستای ساختمان‌ها جهت دهی نماید . برخورد آن ها با ساختمان‌ها می تواند پرنده ها را بکشد یا این که چه بسا قربانی شکارچیان نماید که در غایت موجب کاهش جمعیت آن ها و در قبال ارتقا جمعیت لاشخورهایی مانند موش‌ها شود که عمدتا از لاشه‌ها تغذیه می نمایند . فروغ شب در شیکاگو موجب برخورد پرنده ها مهاجر به برج‌ها و کشته شدن ۱۵۰۰ پرنده در شب می گردد .

فروغ تصنعی و حشره ها

تمامی شما با چشم انداز عده شدن حشره ها به دور لامپ خیابان یا این که تراس خلوت آشنا میباشید . بیشتر حشره‌ها بی وقفه جذب منابع نور و روشنایی تصنعی می گردند . بدین استدلال که اکثری از حشره‌ها , علی الخصوص شب زی ها , از منابع فروغ ارگانیک نظیر ماه برای شیوه یابی استفاده میکنند . روشنایی تصنعی و مصنوعی آن‌ها‌را گیج می کند . نیز عمل پرواز ارگانیک و نیز الگوهای مسافرت مختل میشوند و حشره‌ها متعددی در اثر گرمای چراغ‌ها یا این که شکارچیانی که به راحتی آن ها را پیدا می کنند کشته می شوند . این تعداد آنقدر دوچندان میباشد که تنوع حشره ها را زیر تاثیر قرار دهد و در شرایطی که یک دسته تولیدمثل سریعی نداشته باشد احتمال دارد به کلی در یک حوزه‌ پاک بشود .

خلل کلیدی دیگری هم با حشره‌ها و آلودگی نوروفروغ همراه است . پژوهشگران معتقدند که بعضی گونه‌های ناقل بیماری احتمالا به نماد این که انسان‌ها در‌این حیطه می باشند جذب فروغ تصنعی و مصنوعی شوند . بین آلودگی نوروروشنایی و بسط بیماری بوسیله حشره ها رابطه موجود هست . در امر پشه ها , که معمولا خودشان جذب نور و روشنایی نمی شوند , نورهای تصنعی مردمان را تا دیروقت خارج نگه میدارد به این ترتیب در فعال‌ترین عصر پشه‌ها , در مواجهه با آن ها قرار میگیرند .

آلودگی نوروفروغ ذهن ما‌را مختل می‌نماید
در سال ۲۰۱۱ پژوهشگران در رابطه اثر نور و روشنایی تصنعی روی موش‌ها تحقیقاتی انجام دادند و نتایج آن پیامدهای ناگواری برای آدم بود . موش هایی که از چرخه فروغ ارگانیک شب/روز جدا شده بودند علائمی نشان می‌دادند که ذهنشان مختل شده‌است . موش هایی که در چرخه نور و روشنایی ۲۰ ساعته نگه داشته می شدند تغییرات عصبی در مرکزها رمانتیک نشان می‌دادند که حرکات مارپیچی آن ها را با خلل مواجه میکرد و از محیط‌های تازه می‌ترسیدند . جسم آنها هم سختی میبرد , تپل می‌شدند و سطح های انسولین و لپتین آن ها که دو هورمون متابولیسم می‌باشند تغییر و تحول میکرد .

 

همگی جانداران اعم از بشر ها , یک ساعت درونی دارا هستند که ریتم شبانه روزی نامیده می گردد ; که نسبتاً ساختار ارگانیک ۲۴ ساعته دارااست . میزان نوروفروغ جانور به وسیله رنگدانه‌ای به اسم ملانوپسین که در شبکیه آدم نیز یافت می شود مسئولیت این ریتم شبانه روزی را بر عهده دارا‌هستند . این ریتم ارگانیک چیزهای متعددی به تن ما می گوید : کی بیدار باشیم , کی بخوابیم , کی اندام‌ها فعال‌تر باشند , کی بخوریم , کی هضم کنیم و هزاران راهبرد دیگر . خلق ما که به شدت زیر تاثیر ساخت هورمون‌ها در تن قرار دارا‌هستند , زیر تاثیر چرخه شبانه روزی ما هم می باشند ; و نظیر موش‌های این تحقیق , فروغ تصنعی تاثیر منفی روی ذهن و تن ما میگذارد و مارا در گیر اختلالات خواب , مشکلات رفتاری و اختلالات خلقی میکند . نیز چنین بخش اعظمی از پژوهشگران و محققان براین باوراند که توان کم شده ما برای تجربه شب و تماشای ستاره‌ها اثر منفی روی تندرست داخلی ما دارااست .

تحقیق دیگری در سال ۲۰۱۶ نشان میدهد که فروغ و روشنایی محیط داخلی , مرحله ملاتونین در تن ما‌را زیر تاثیر قرار می‌دهد که سبب ساز میشود در طول غیرمناسب شم خواب آلودگی کنیم . درین تست گروهی از اشخاص سحرخیز و شب زنده دار به اردوگاهی رسول شدند که صرفا از نور و روشنایی خورشید و حریق برای نور و روشنایی استفاده می شد . ریتم شبانه روزی هردو مجموعه با گاز با خورشید سازگار شد . دانشمندان این نظریه را مطرح کردند که خواب آلودگی صبحگاهی که خیلی از ما آن را تجربه میکنیم ناشی از نورپردازی محیط داخلی است که چرخه ارگانیک را مختل می نماید . آنها سفارش می نمایند که تا حد ممکن خودمان را در معرض فروغ ارگانیک در اختیار بگذاریم و چراغ‌های غیرضروری منزل را چندین ساعت قبلی از خواب خاموش کنیم .

آلودگی فروغ و روشنایی قادر است سالم جسمانی مارا مختل نماید

صرفا ذهن و خلق ما نیست که در معرض خطر است , آلودگی نوروروشنایی چنان نقص‌ تندستی یادگرفتن است که انجمن پزشکی ایالات متحده جدیدا آن را مسئول بخش اعظمی از مشکلات جسمی ما اعلام نموده است . به گفته آن‌ها , ارتقا فروغ عالم رابطه مستقیمی با سرطان پستان و اختلالات سیستم ایمنی دارااست . نیز چنین اثرها غیرمستقیمی نیز روی تندستی داراست . ارتقا نور و روشنایی , دیدن را نقص‌ مینماید در فیض در شب موجب مرگ‌های ناشی از تصادف بیشتری میشود . شورای اروپا هم آلودگی فروغ را با دیابت , افسردگی , ناکامی تحصیلی و مشکلات تمرکزی دارای ربط می داند و می دانیم که بین نور و روشنایی تصنعی و چاقی نیز رابطه موجود هست . نوروروشنایی تصنعی و مصنوعی چه بسا با خلل تکامل سیستم چرخه شبانه روزی در نوزادان نیز رابطه دارااست . سرطان پستان احتمال دارد خطرناک‌ترین خلل مربوط به آلودگی روشنایی دنیا باشد .

ال‌ای دی‌ها میتوانند تمامی چیز را بدتر نمایند

خوشبختانه مردمان روز آپ دیت از مشکلات ناشی از آلودگی نوروفروغ آگاه‌تر میگردند . از آن خوب تر این‌که یک کدام از مشکلات محیط زیستی است که حقیقتا می‌توان به راحتی با آن رویا رویی کرد . تکنولوژی LED با مصرف با صرفه انرژی احتمالا جایگزین چراغ‌های خیابان شود و ممکن است به صورت چشمگیری تاثیر روی حیات وحش محلی را کم کند . ال‌ای دی‌ها احتمالا گرانتر باشند , ولی زیاد بادوام‌تر از لامپ‌های سدیمی می‌باشند و انرژی کمتری مصرف می کند و نظیر فلوئورسنت‌ها دربردارنده جیوه نیستند . ارتفاع موج آن ها هم برای انواع گوناگون حیات وحش کم ضررتر است . البته شاید برای ما اختلال بزرگتری ساخت نمایند .
ال‌ای دی‌های آبی رنگ میزان آلودگی فروغ برای دیده بشر ارتقاء می دهند . ارتفاع موج آبی رنگ بیشتر ال‌ای دی‌ها مشابه روشنایی اوایل صبح است و به مغز این پیام را انتقال می دهد که وقت بیداری است ; به این ترتیب تمامی گجت هایی که در منزل دارید شب‌ها دقیقا پیام نادرست به مغزتان ارسال می‌نمایند . دانشمندان معتقدند روشنایی ال‌ای دی در فضای خارج به شدت اثرات آلودگی فروغ و روشنایی را ارتقا میدهد .

مضرات آلودگی نوری در جهان را بشناسید

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.