مضرات عمل زیبایی بر روی چهره

عمل زیبایی هر روز در جهان بیشتر می شود و همه دنبال عمل های زیبایی عجیب و  غریب برای تنوع می باشند و بیشتر این عمل ها برای خیلی از افراد که اصلا ایرادی در چهره خود ندارند نیز انجام می شود در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر مضرات عمل زیبایی بر روی چهره را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : تعداد اعمال جراحی زیبایی پلاستیک در کل جهان رو به ارتقاء است . علت چنین گرایشی از طرف مردمان به تغییرات زیباسازی مبحث مضاعف گسترده ای است و اپیدمیولوژی و الگوی اعمال جراحی زیبایی صورت به مساله فرهنگی , نژادی و . . . مربوط است .

گرچه این اعمال سبب ساز رضایت جمع ای می گردد , البته کماکان با تمامی پیش بینی ها جراحان و مطالعات بزرگ دراین مورد دلایل متعددی ساخت می نمایند که احتمالا بتوان ذکر کرد بخش متعددی از این دلایل ناشی از درخواست های غیر نرمال شخص درخواست کننده جراحی پلاستیک صورت است .
جراحی های زیبایی در صورت گوناگون می‌باشند . اعمال جراحی شایع در کشور‌ایران و بقیه کشورها دربرگیرنده اعمال جراحی بینی , جراحی پلک , تزریق چربی , استفاده از پروتز و مداخلات غیرجراحی زیبایی نظیر استفاده از بوتاکس و فیلر یا این که ژل است .

اگرچه امروزه هرمورد از این اعمال زیبایی موفقیت بالایی دارا‌هستند , البته عاری از عارضه نیز نیستند . خبر عالی این است که عارضه ها بسیار نگران کننده نیستند و مدام نیز ارتباطی با تکنیک های جراحی و مهارت پزشک معالج ندارند , البته بیشتر عارضه ها ایجادشده ناشی از سماجت به کار جراحی شخص درخواست کننده یا این که سماجت به دسته خاصی از جراحی است که خلل ساز می‌شود , به عنوان مثال پزشک معالج پیشنهاد می نماید این کار جراحی مطلوب مریض نیست , ولی مریض روی کلام خویش اصرار می نماید یا این که این جور بینی در آتی ایراد تولید می نماید , البته مریض توجهی به پیشنهاد با اهمیت دکتر معالج ندارد .

جراحی پلاستیک بینی

مرسوم ترین کار جراحی در کشور‌ایران و کل جهان فعالیت جراحی پلاستیک بینی است . جراحی پلاستیک بینی عارضه ها شایع و شناخته شدهای دارااست , اگر چه درصد موفقیت این جراحی 90 تا 95 درصد است . هنگامی که مریض انتظار تغییرات خاصی از جراحی پلاستیک دارااست و درخواست می نماید بایستی بینی یا این که لب وی مثل فلان بازیگر شود , احتمالا چنین تغییراتی در صورت وی قابلیت و امکان پذیر نباشد و در حالتی‌که جراحی انجام گیرد , احتمال عارضه ها بعداز کار و نیاز به جراحی دوباره و نارضایتی مریض موجود هست .

عارضه ها جراحی پلاستیک از این قرارند : خون‌ریزی بعداز فعالیت متداول ترین عارضه است . بیمارانی که آلرژی متعددی دارا‌هستند , احتمال دارد مبتلا چسبندگی بینی ناشی از ویرایش سپتوم یا این که دیواره بینی شوند . اکثر زمان ها جراحی های بینی زیر بیهوشی همگانی انجام میشود . تعداد فراوان مقداری از بیماران شاید مبتلا دلایل بیهوشی شوند .

اشخاصی که در گیر مشکلات مورد ای مثل بیماری های قلبی – عروقی , کلیوی , فشار خون , دیابت و . . . باشند داوطلب نیکی برای جراحی نیستند زیرا درصد عارضه ها ناشی از بیهوشی درین اشخاص نسبت به یک شخص معمولی یک‌سری برابر خواهدشد . خوب تر است چنین اشخاصی انجام فعالیت جراحی را فراموش نمایند .

رد پای تجارت

در میهن ما مساله تجاری وارد دانش جراحی پلاستیک صورت شده‌است . تبلیغات غیر علمی دوچندان می باشند , به عنوان مثال دو موردی که در سرزمین ما متداول شده و بیماران نیز درخواست کننده آن می باشند , کار جراحی پلاستیک بینی با لیزر است . در شرایطی که شخصی چنین ادعایی دارااست , ابدا لیزر را نمی شناسد و قصدش فریب دادن مشتری برای کسب درآمد است .

مورد دوم هم تبلیغات برخی از شرکت ها مهندس است که با پرینت سه بعدی به اشخاص قسم می دهند صورت آنان مطابق تصویر مرمت خواهدشد . وقتی که تصویر غیرواقعی به شخص درخواست کننده نشان داده می گردد , پزشک معالج برای این‌که بتواند آن تصویر را در شخص تولید نماید , بدون چاره است اعضای اساسی را در رمز و صورت قربانی نماید .

متاسفانه اینک نوعی بینی به اسم سربالا یا این که عروسکی در مرزو بوم ما مد شده و اکثری از جوان ها خواستار آن می‌باشند . برای این که جراح بتواند بینی عروسکی ساخت نماید بایستی نصیب استخوانی و غضروفی را که حافظ بینی میباشند و به تنفس امداد می نمایند و روزنه های بینی محسوب می گردند , بردارد . در حقیقت , این بخش کلیدی از بینی می بایست قربانی ظواهر بینی شود و سالم بینی به خطر بیفتد .

دانش پزشکی متوجه شده کلیه استخوان ها , ماهیچه ها , بافت ها و . . . کارکرد مفیدی دارا‌هستند و برای ادامه معاش و داشتن کیفیت مطلوب معاش واجب اند . در حالتی‌که از جراح پلاستیک بخواهیم که غضروف را به قدری بردارد که موقعیت قوس دار پیدا نماید , نوک بینی را بردارد که نوک بینی بالا برود یا این که آنقدر بینی گوشتی را کوچک نماید که بدون چاره شود نسوج زیر پوست را بردارد , شاید مریض صحیح پس از کار جراحی مبتلا نکروز بینی شود .

سوراخ شدن غضروف میانی بینی , افتادگی نوک بین و نمایان شدن غضروف های داخلی بینی هم عارضه ها دیگر جراحی بینی می باشند . در صورتی‌که که مریض راضی باشد و در جوانی در گیر عارضه نشود می بایست توقع این را داشته باشد که در سالهای آن‌گاه عارضه ها سراغ وی بیایند . در دوران سالمندی پوست خواص الاستیته و ارتجاعی خویش را از دست می‌دهد و بینی حتما مبتلا خلل خواهدشد .

در شرایطی‌که بخواهیم چنین ایراد خویش منظور ای را با کار جراحی بعدی برطرف کنیم , کار فوق العاده پیچیده خواهد بود و نیازمند برداشتن غضروف از دیگر نقاط تن نظیر دنده , گوش و . . . است . این مشکلات در سنین بالا احتمالا به طور چین و چروک پوست , خلل در تنفس , فرورفتگی پره های بینی , سردرد و . . . نمایان شود .

هنگامی دکتر معالج به بیماری که بینی گوشتی داراست می گوید سود کار جراحی پلاستیک عالی نخواهد بود , خوب تر است مریض بپذیرد چون درین بیماران شاید نکروز سطحی پوست , برجستگی و فرورفتگی سطحی پوست بینی و ناهنجاری به اسم بینی منقار طوطی موجود است . ( پشت بینی متورم و نصیب ذیل بینی در سوی ذیل متمایل میگردد . )

زیبایی بینی می بایست به طوری باشد که در کارکرد ارگانیک آن گونه های ساخت نکند . زیبایی با نقص‌ در ساختار بینی پیامدی جز دردسر و جراحی های گوناگون و هزینه بالا و آزار رسانی مریض ندارد .

کار جراحی پلک

کار پلک هم در مرزوبوم ما مرسوم است . این فعالیت در کسانی که به دلیل سن بالا در گیر افتادگی پلک یا این که به صورت ژنتیکی مبتلا افتادگی پلک می باشند , انجام می گردد . فعالیت جراحی پلک مثل هر کار جراحی زیبایی دیگری نیاز به حالت داراست و چنانچه قوانینی رعایت نشود , احتمال این عارضه ها موجود هست .

در‌صورتی‌که این فعالیت سوای وجود کارشناس بیهوشی و اتاق فعالیت استریل صورت پذیرد , سود ای جز عفونت و مشکلات پس از کار نخواهد داشت . در بعضا از مورد ها به هیچ عنوان این فعالیت جراحی زیبایی نباید صورت پذیرد . اشخاصی که داروهای روان یا این که داروهایی که سبب بی آبی دیده میگردد , مصرف می نمایند , همینطور کسانی که در گیر بی آبی دیده اکتسابی یا این که مادرزادی میباشند و فرم قرارگیری پلک نامطلوب است و افتادگی پلک مامان زادی دارا‌هستند نباید جراحی زیبایی پلک انجام دهند یا این که ضروری است پیشین از جراحی معالجه هایی روی پلک انجام گیرد .

عارضه ها در‌این اشخاص دوچندان است . یک کدام از دلایل شایع خون ریزی بعداز فعالیت است که گهگاه به بصیرت شخص نیز زخم می‌زند . عفونت های مکرر دیده هم احتمال دارد رخداد بیفتد . در دراز مقطع هم احتمال افتادگی دوباره پلک و تکرار فعالیت جراحی زیبایی و ترمیمی موجود هست .

تزریق چربی

تزریق چربی هم آمار متعددی از اعمال زیبایی صورت را به خویش اختصاص داده است . تکنیک های نو موجود هست که با استفاده از آن می توان لینک چربی را از نواحی دیگر تن به طور انتقال بخشید .

در زمان زمان و با ارتقاء سن چربی های همگی نقاط تن و صورت چک میرود و منجر میگردد در حیطه صورت فرو رفتگی هایی تولید شود . درین مواقع جراحی فارغ از تجدید بنا بافت صورت تاثیر متعددی در بهبود زیبایی ندارد , ولی نکته مهمی که بایستی به آن اشاره کنیم مشکلاتی است که در تزریق چربی ساخت می گردد .

مردمان اعتنا نمایند این فعالیت بایستی در محیط منزه و استریل و به وسیله پزشک معالج کارشناس دراین مورد صورت بپذیرد . برداشت چربی از شکم و تزریق آن به طور نباید در مطب انجام گیرد زیرا احتمال عفونت , ساخت آبسه و برجستگی و فرورفتگی مضاعف بالا خواهدرفت . چه بسا در شرایطی که شخص تزریق کننده تکنیک قابل قبولی به عمل نزاع , شاید انسداد عروق و آمبولیزاسیون چربی حادثه بیفتد . ولی مورد نادری است .

پروتز

پروتزها از موادی تشکیل شده گردیده اند که برای تن بی خطر میباشند . درواقع , هنگام قرار تصاحب کردن درون تن واکنشی تولید نمیکنند و سبب ساز صدمه به بافت نمی‌شوند . رایج ترین پروتز , پروتز زنخدان و بعد از آن دسته است که در سالهای اخیر متداول شده‌است .

دلایل ناشی از پروتز

پروتز می بایست در حالت استریل و در اتاق فعالیت صورت بپذیرد . گهگاه دکتر معالج سفارش می نماید برای مثال پروتز شماره 2 برای نوع مریض مطلوب است , البته مریض پروتز بزرگ تری درخواست می نماید . در‌این مواقع پروتز نا مناسب خواهدبود و احتمال پیدایش عوارضی مثل عفونت , تولید آبسه , هماتوم یا این که خونمردگی موجود همچنین احتمال دارد پروتز از مکان خویش جا به جا شود . در‌این مواقع پروتز حتما بایستی بیرون شود .

روش های زیبایی غیر جراحی

یکی‌از از طریق های متداول غیرجراحی تزریق بوتاکس است . بوتاکس سم باکتری به اسم «کلستریدیوم بوتولینوم» است که برای فلج کردن ماهیچه ها استفاده میگردد . این سم را نمیتوان برای تمامی اشخاص استفاده کرد . چه بسا برای حوزه‌ محدودی از تن یعنی یک سوم فوقانی صورت قابل استفاده است و درصورتی که در نقاط دیگر استعمال شود , احتمال ساخت عارضه بالا میرود .

یک کدام از عارضه ها با اهمیت تزریق بوتاکس بسط نامطلوب این ماده در صورت است . هنگامی بوتاکس در حوالی دیده تزریق می‌شود , احتمال توسعه آن و افتادگی پلک موجود است , ولی خوشبختانه این عارضه گذراست و با گذشت زمان برطرف خواهدشد .

مورد دیگر آلرژی نسبت به بوتاکس است . کسانی که به صورت مکرر از بوتاکس استفاده می نمایند , احتمالا در زمان طولانی بدنشان نسبت بدین ماده مقاومت پیدا نماید که در آن صورت نیاز به جور دیگری از بوتاکس است .

فیلر

مصرف فیلر یا این که ژل هم در میهن ما رو به ارتقا است . فیلر برای پر رنگ کردن لب ها , زاویه فک و صورت و . . . استفاده میشود . تزریق فیلر هم در بعضا مواقع عارضه تولید می نماید . فیلرها در همگی جای عالم برای زیبایی موقت استفاده میشوند و در شرایطی که شرکتی یا این که شخصی داعیه نماید که فیلر مستمر داراست , حتما قرار است از ماده منسوخ و غیرمقبولی برای صورت مریض استفاده نماید .

تعدادی سال گذشته اشخاصی که از فیلر های نامرغوب استفاده کردند , مبتلا دلایل شدیدی شدند و سال‌ها به درازا کشید تا پزشکان با جراحی های گوناگون و پیچیده صورت را به حالت نسبتا مناسبی درآوردند . آبسه های مکرر , جابجایی فیلر , نکروز یا این که مگر بافت اطراف فیلر و . . . از دلایل زیاد بد این مدل از فیلرها بود , البته خوشبختانه فیلرهای نو عارضه ها پیشین را ندارند . با وجود بهبود در کیفیت این گونه از فیلرها , گشوده نیز عوارضی دارا هستند که بایستی به آن دقت شود .

مهم‌ترین و خطرناک ترین عارضه فیلر نکروز پوستی است . درصورتی که شخص بعداز تزریق شم نماید حوزه‌ یا این که نواحی اطراف تزریق گزگز می نماید , رنگ پوست نیز سفیدتر از اطراف است و پس از مدتی درد شدید ساخت و در غایت پوست سیاه شد , حتما بایستی به دکتر معالج مراجعه نماید . ( اما نباید مراجعه به پزشک معالج را آنقدر به تاخیر انداخت تا پوست سیاه شود ) .

این علامت ها آرم های مردن بافت است و در‌حالتی که که جلوی آن گرفته نشود , حیطه وسیعی سرگرم خواهدشد . این عارضه هنگامی تولید میگردد که شخص درخواست کننده بوتاکس , درخواست غیرمعمولی از پزشک معالج داراست , به عنوان مثال زمانی دکتر می گوید این اندازه از بوتاکس برای پر رنگ کردن لب ها کافی است و مریض درخواست میزان بیشتر نماید , احتمال عارضه مضاعف میگردد .

فیلرها یا این که ژل های غیرمناسب سبب ساخت عفونت می‌شوند . اشخاصی که در گیر عفونت میباشند , برای مثال بیماری تبخال دارا هستند و داروی قابل قبولی نیز استفاده نمی‌کنند با تزریق ژل احتمالا در گیر عفونت شوند . عارضه بعدی تجمع فیلر در منطقه خاصی است که به طور برجستگی و فرورفتگی پیدایش می نماید .

کوچک سازی بینی ; سوای جراحی؟!

پزشک معالج ابراهیم رزم پا , فوق تخصص جراحی راز و گردن , عضو هیات علمی دانش کده علم ها پزشکی تهران : دستگاه هایی با اسامی متعدد در رسانه ها تبلیغات می گردند و مردمان هم رغبت متعددی برای استفاده از آن‌ها دارا‌هستند , برای مثال فرض فرمائید دستگاه کوچک کننده بینی که ارزش مقداری دارااست و می‌تواند بینی را کوچک کنی , ارگانیک است که شخص نا مطلع این وسیله را ترجیح می‌دهد به میلیون ها تومان هزینه جراحی و دشواری اتاق فعالیت و . . . .

چنین دستگاهی احتمالا در بعضا اشخاص تاثیر موقت داشته باشد و سیستم حرارتی دستگاه سبب ساز بخار شدن یه خرده از آب فی مابین بافتی شود , ولی این تاثیر موقت است . اما این دستگاه عارضه چندانی ندارد , البته در صورتی مقطع طولانی مصرف شود , شاید سبب به سوختگی بافت شود . خرید این دستگاه تنها هدر دادن پول است .

لیزر منجر کوچک شدن بینی نمیشود . چون تلاش محدودی داراست و نمی تواند غضروف , استخوان و گوشت های طولانی تر را از بین برنده شود . بدین ترتیب ادعای خارکردن بینی با لیزر , دروغی بیش نیست . لیزر در بینی صرفا برای ترمیم های دقیق نظیر از بین بردن چسبندگی های خفیف یا این که کم کردن حجم شاخک های بینی استفاده میگردد , البته کوچک کردن بینی با لیزر تاکنون در هیچ جای دنیا انجام نشده است.

در برخی تبلیغات کرم هایی نشان داده می شود که می توانند باعث کوچک شدن بینی شوند. چنین کرم هایی نیز تاکنون به بازار نیامده است. شاید منظورشان کرم های آرایشی است که آرایشگر کرم را با تکنیک های خاصی از زوایای مختلف روی پوست بینی می زند تا بینی کوچک تر به نظر برسد. این کار باعث خطای دید اطرافیان می شود و وقتی فرد صورت خود را بشوید و آثار کرم از صورت پاک شود، بینی دوباره شکل و ظاهر قبلی خود را خواهدداشت.

مضرات عمل زیبایی بر روی چهره

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.