مضرات قرص استامینوفن برای افراد مخصوصا بچه ها

قرص استامینوفن یکی از مسکن های بی ضرر می باشد ولی برای بچه های بیش فعال زیاد خوب نیست و نباید کودکان بیش فعال از این قرص استفاده نمایند شما نباید بدون تجویز این دارو از آن استفاده نمایید در ادامه ثصاویر و جزئیات بیشتر مضرات قرص استامینوفن برای افراد مخصوصا بچه ها را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : مطالعه‌ای که اخیرا انجام یافته و نتایج آن در نشریه‌ی Pediatrics نشر داده شده , شواهد بیشتری در زمینه‌ی رابطه بین استفاده از استامینوفن در دوران بارداری و ADHD بچه در سالیان بعد از آن ارائه اعطا کرد . سازه بر یک‌سری از پژوهش ها , مشکل بیش فعالی – کم توجهی یا این که به عبارتی ADHD رو به ارتقاء است , که ولی علت ظریف آن هنوز معین نیست .

جدیدا بعضا از محققان روی مصرف استامینوفن در دوران بارداری تحت عنوان فاکتوری بالقوه مطالعاتی انجام داده‌اند . مصرف این داروی مو جود روی پیشخوان داروخانه‌ها که نیازی به تجویز دکتر معالج ندارد , در دوران بارداری نسبتا بی‌خطر بوده و پیشنهاد میشود برای تب و درد از آن استعمال شود .

در ایالات متحده‌ی ایالات متحده , بیشتراز 70 درصد از زنان حامله از استامینوفن استفاده میکنند و بین 50 تا 60 درصد از زنان حامله در شمال و غرب اروپا استامینوفن مصرف مینمایند . در سالیان اخیر , نسبت به رابطه بین مصرف داروهای جانور روی پیشخوان داروخانه‌ها و ابتلا به ADHD , اطمینان خاطر داده شده‌است .

پژوهش ها راجع به استامینوفن و ADHD

مطالعه‌ای که در سال 2013 در نروژ صورت گرفت اخذ بچه‌هایی که مادران‌شان در دوران بارداری به مقطع 28 روز و یا این که بیشتر , استامینوفن مصرف کرده بودند , در سن سه سالگی مبتلا اختلال‌های حرکتی و ادراکی شده بودند . همینطور مطالعه‌ای در سال 2014 در دانمارک انجام شد که رابطه بین مصرف استامنیوفن در دوران بارداری و پیدایش علامت ها ADHD طفل در سن هفت سالگی را نشان بخشید . آن‌گاه پژوهش ها بیشتری روی این مطالعات انجام شد و مقاله ها متعددی دراین باره منشتر شد . یک کدام از این تحقیق‌ها , رابطه بین مصرف استامینوفن در دوران بارداری و رفتارهای ADHD نظیر نوباوه در سنین 7 تا 11 سالگی را ثابت کرد .

نکته‌ای که‌این در بین موجود است این است که به عنوان مثال , استامینوفن برای زنان بارداری که مشکلاتی زیرا بیماری‌های التهابی یا این که خویش ایمنی دارا هستند تجویز میگردد . این بیماری‌ها هم به خودی خویش , سبب به اختلالات عصبی – رشدی در طفل می گردند . براین اساس احتمال دارد این بیماری‌ها , استدلال ابتلای نوباوه به ADHD باشند , خیر مصرف استامینوفن .

نقص‌ دیگر نیز این است که مصرف استامینوفن در زنان حامله با ابتلای مامان به وسواس‌های مادرانه رابطه داده شد ; یعنی ژن‌هایی این دربین فعال می باشند که موجب رفتارهای وسواس آمیز در مامان شده و روی ابتلای نوباوه به ADHD اثر می گذارند . در تازه‌ترین مطالعه‌ی انجام یافته , محققان تلاش کردند بعضا از این متغیرهای گیج کننده را رمزگشایی نمایند . به عنوان مثال نشانه ها ADHD خردسالان را در مادر‌ها در گیر به افسردگی زیر در دست گرفتن گرفتند , چون افسردگی , ریسک فاکتوری برای ADHD است .

همینطور آن ها نقش مصرف استامینوفن به وسیله بابا را هم بررسی کردند . در مطالعات پیشین این فرضیه وجود داشت که استامینوفن قادر است عمل غدد داخل ریز در بیضه‌ها را مختل نماید و بر رویش مغز فرزندان آینده‌ی مردها اثر بگذارد .

در تحقیقی که در نروژ انجام شد , 114744 نوپا که بین سال های 1999 و 2009 متولد شده بودند و 95242 مامان و 75217 بابا مورد بررسی قرار گرفتند . در میان این مادرها , نسبتاً نیمی از آن ها در دوران بارداری از استامینوفن استفاده کرده بودند . این گروه تحقیقاتی اخذ که مصرف استامینوفن به برهه زمانی 7 روز یا این که کمتر در دوران بارداری , ارتباطی با ADHD نداشت , ولی مصرف طولانی مدت‌تر , یعنی بیشتر از 7 روز , ریسک ابتلا به ADHD را ارتقا داده بود .

بچه‌های مادرانی که به بازه زمانی 29 روز استامینوفن مصرف کرده بودند , ریسک ابتلا به ADHD در آن‌ها بیشتر از دو برابر شده بود . همینطور بچه‌های مادرانی که برای کاهش تب و معالجه عفونت به بازه زمانی 22 تا 28 روز , استامینوفن مصرف کرده بودند , شش برابر بیشتر در معرض ADHD قرار داشتند!
پژوهشگران با بررسی داده ها مرتبط با پدران متوجه شدند آنهایی که به دوران 29 روز یا این که بیشتر پیشین از مسدود شدن نطفه , استامینوفن مصرف کرده بودند , فرزندان‌شان دو برابر بیشتر در معرض ADHD بودند .

به گفته‌ی این محققان :

«ارتباط بین مصرف استامینوفن بوسیله پدران پیشین از مسدود شدن نطفه و ADHD , شبیه رابطه بین مصرف استامینوفن به وسیله مادر‌ها در دوران بارداری و ADHD بوده است . »

این مطالعه , شهودی بوده و به همین علت نمی‌تواند علت و عقب افتاده جسمی را معین کرد . ولی در‌این مطالعه عملکرد شد با اعتنا دوچندان , تا جایی که قابلیت داشت متغیرهای منحرف کننده حذف شوند .

علت این رابطه چه می تواند باشد؟

تئوری‌هایی موجود هست که علت و چگونگی تاثیر استامینوفن بر احتمال ADHD در جنین  متولد نشده را توضیح می‌دهد. سرپرست‌های این مطالعات، سه تئوری را اینگونه ارائه می‌دهند:

۱. در مدل موش، مصرف استامینوفن توسط مادر، موجب افزایش فاکتور نورون زایی مشتق شده از مغز شده و منجر به تغییر رفتار شده بود.

۲. استامینوفن می‌تواند در هورمون‌های مادر مانند تیروئید و هورمون‌های جنسی که در رشد مغز جنین دخالت دارند، اختلال ایجاد کند.

۳. استامینوفن می‌تواند به طور بالقوه، بواسطه‌ی استرس اکسیداتیو، رشد مغز را مختل کند و منجر به مرگ نرون‌ها شود.

اما تا کنون هنوز دقیقا مشخص نیست که کدام یک از این تئوری‌ها و مکانیسم‌ها درست یا مهم هستند و به تحقیقات گسترده‌تری نیاز است. اما به این دلیل که مصرف استامینوفن رواج بسیار زیادی دارد و ADHD نیز در حال حاضر مورد توجه عموم است، تحقیقات و مطالعات بیشتر حتما به زودی انجام خواهند شد.

مضرات قرص استامینوفن برای افراد مخصوصا بچه ها

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.