معرفی زیباترین جاده های ایران برای مسافرت

جاده های زیبایی در ایران وجود دارند که برای مسافرت بسیار خوب می باشند این جاده ها را باید زمینی طی نمود و از زیبای های این جاده ها نهایت لذت را برد و جاده های زیبای ایران که بیشتر برای روزهای برفی و زمستان مناسب می باشند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر معرفی زیباترین جاده های ایران برای مسافرت را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : تصادفات مرگبار , بسياري از راه‌هاي ايران را به جاده‌ مرگ دارای اسم و رسم كرده است البته در قبلی پيش از آنكه اين راه‌ها به‌دليل خطا‌ يا ایرادات رانندگان به جاده مرگ پر اسم و رسم شوند , جاده‌هايي رويايي بودند كه ايرانيان خاطرات شيريني را از آنها در ذهن خویش ثبت كرده‌اند . جاده‌هايي كه درجه خاصي در داستان‌ها و اشعار ايراني دارا هستند .

جاده‌هايي كه بسياري از داستان‌هاي عاشقانه سينما نيز از آنجا آغاز مي‌شوند . جاده‌هايي كه گاهي وقت ها زيبايي‌ها مقصد در سايه آن ها گم شده و آنچنان رهگذران را جذب زيبايي‌هاي خویش مي‌كنند كه هرآنچه گذشته از آن مكان را به‌وادي فراموشي مي‌سپارند .

کناره و كنار ايران زمين , جاده‌هاي رويايي وجود دارا هستند كه دل هر گردشگري را مي‌ربايند ; برخي جاده‌ها نظیر چالوس , آوازه جهاني داشته و بخشی از زيباترين جاده‌هاي دنيا می باشند . در اين گزارش به معرفي یک سری جاده‌ رويايي از شمال تا جنوب ايران مي‌پردازيم كه بايكديگر مي‌خوانيم .

مخمل سبزي به‌نام جاده شهرکرد به ایذه

این جاده درفصل فصل بهار فوق‌العاده زیباست و استان خوزستان را به استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری وصل میکند . ولی این جاده در فصل زمستان مضاعف برفگیر و سرد است . در واقع شما بایستی از مسیر ارتفاعات زاگرس ( زردکوه ) عبور فرمایید تا بتوانید به راءس کشور‌ایران برسید . این مسیر مملو‌از جنگل‌های بلوط است و در فصل بهار و فصل‌تابستان , سرسبز و زیباست . در اسفند , میتوانید دو هوای مختلف بهاری در ایذه را با هوای سرد چهارمحال و بختیاری حس کرده ودر پهنا یک‌سری ساعت از فصل‌زمستان به فصل بهار هجرت كنيد . همچنين سد زیبای کارون نيزدر این مسیر جای دارد .

جاده‌ فيروزه‌اي جم به فیروزآباد

جاده جم به فیروزآباد , راس استان عجم را به عسلویه در کرانه خلیج عجم , زیاد نزدیک کرده و از جاده‌های مضاعف جذاب استانهای جنوبی است . ابتدا , جاده‌ای کوهستانی با شکل‌های فرضی و شگفت‌انگیز دو طرف جاده را گرفته است ولی هرچه بیشتر وارد استان عجم می شوید , جاده سبزتر و طبیعت شگفت‌انگیزتر میگردد . تنگه‌های اطراف جاده به‌ویژه رخنه‌ «هایقر» تصاویری همچون «گراند کانیون» را برای‌تان تصویر خواهد کرد ; با این تفاوت که‌این جاده‌ها علاوه‌بر سبز بودن , درآن‌هارودخانه‌ای پرآب نيز سرازیر است .

جاده جندق به معلمان , روياي كوير

در حالتی که به تصاویر شگفت‌انگیز , وهم‌آلود و زیبای کویری علاقه‌مندید , جاده جندق به معلمان را از دست ندهید . این جاده از قلب بیابان مرکزی کشور‌ایران می‌گذرد و جنوب و شمال آن را به يكديگر وصل میکند . هنگام طی فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری این جاده , گونه های بافت‌های تعجب آور و غریب کویری را مشاهده خواهید کرد . در بعضی نقاط در دوسوی‌تان تا خط عرش چه بسا بوته‌ای خار چشم نمی شود و گهگاه تپه‌های سرخ رنگ خاکی نيز عرصه دیدتان را می گیرد . بی صدا بیابان را اینجا می توانید تجربه نمائید , این جاده از جندق در اطراف شهرستان خور و بیابانک استان اصفهان تا معلمان در اطراف دامغان استان سمنان است .

چالوس , چهارمين جاده زيباي عالم

جاده چالوس , خیر صرفا در کشور ایران که در دنیا هم به‌عنوان یک کدام از زیباترین جاده های جهان شناخته می‌شود . این جاده که یک کدام از پاتوق‌های پایان هفته گردشگران است , جاذبه‌هايي مثل آبشار , بیشه , گلشن میوه , رودخانه , کوه های بلند و . . . را دارااست . این جاده بیشتراز 80 سال عمر داراست و پیچ و تاب های آن برای بسياري گردشگران , خاطره‌های طلايي را ثبت كرده‌است .

نگيني به‌نام جاده هراز

زيبايي جاده هراز بر هيچ‌كس پوشيده نيست , دركنار زیبایی جاده اصلي هراز , مسيرهاي فرعي مثل گنج‌ نهفته‌اندكه در كنار جاده هراز دلبري مي‌كنند . از جاذبه‌هاي اين جاده مي‌توان به دره گل زرد رنگ , ‌ آبشار ملک بهمن , آبگرم لاریجان , منظریه , ‌ استله رمز , ‌ آبگرم بایجان و اسک اشاره نمود .

گردنه حيران , زمرد سبز ايران

گردنه حیران در مسیر رویکرد ارتباطی آستارا – اردبیل قرار گرفته ‌است . این گردنه , از یک طرف به کوه‌های پوشیده از جنگل‌های انبوه‌ و از سوی دیگر به دره‌ای خیر چندان عمیق مشرف است . از فی مابین این دره , رود آقچای عبور می کند که مرز فی مابین استان گیلان کشور ایران و مرز و بوم آذربایجان است . این گردنه در بیشتر اوقات در زیر پوششی از مه قراردارد و از دید ارگانیک دره‌ها و کوهپایه‌های آن , پوشیده از گل‌ها , گیاهان جنگلی و مرتعی می‌باشند . این گردنه حدود ۱۵۰۰ متر از تراز دریا مسافت داراست . علت دارای اهمیت مه دايمی گردنه حیران , رطوبت دریای شمال است , خیر طول دوچندان .

كرند غرب ـ بابایادگار , جاده زيباي كوهستانی

جاده‌های كوهستانی استان كرمانشاه با طبیعت متفاوتی كه پیش روی گردشگران قرار میدهند , از دیدنی‌ترین جاده‌های جمهوری اسلامی ایران به شمار. یكی از بكرترین آن ها خروجی بابایادگار از جاده كرند غرب به سرپل ذهاب است . دو طرف جاده جنگل‌های بلوط و تپه‌های سبز و زردرنگ , نگاه‌تان را مجذوب و گیج می‌كند و دیواره‌های سنگی عجیبی كه گاهی اطراف‌تان میبینید , شكلی اسطوره‌ای به جاده می دهند . در كنار جاده بابایادگار , آبشار گمنام البته بی‌مانند ریجاب را نيز میتوانید مشاهده کنید كه طول آن بیش تر از 150 متر تخمین‌زده می گردد .

جاده افسانه‌اي شهداد به نهبندان

زیباترین جاده کویری جمهوری اسلامی ایران , جاده شهداد به نهبندان است . هر ساله بر شمار گردشگرانی که برای دیدن بیابان زیبای شهداد , به‌این جاده میایند , افزوده می شود .

گذر جاده از بین بزرگ‌ترین عارضه‌های کلوخی دنیا مشهور به «کلوت‌های شهداد» که گردشگران از آن به‌عنوان قصرهای «جن و پری» اسم برده‌اند , از خصوصیت های مخصوص این جاده است . از سمت دیگر برآمدن خورشید از شرق و تابش آفتاب بر شن‌های طلایی بیابان و تماشای غروب و نشستن ستاره‌هایی بر عرش بیابان که کلیه زمان‌ها برای شمردن آنها کم است , جاذبه‌هایی است که هر شخصی را به بیابان می خواند .

جاده چابهار به بریس , مرواريد ساحلي

جاده ساحلی چابهار – بریس فقط یک جاده حاشیه دریا نیست بلکه راهی برای لینک دریا و یک‌سری جاذبه ارگانیک دیگر است . سواحل صخره‌ای , تالاب لیپار , کوه‌های مینیاتوری , درخت انجیر معابد , بیشه حرا و پوششي از خزه و جلبک , از جاذبه‌های این جاده میباشند . درخت انجیر معابد , حدود یک سری 10 متر قطر و تاجی برفراز خویش داراست ; میوه‌های آن هم به صورت انجیر میباشند .

بین درختان بیشه حرا , طیوران اکثری نظیر فلامینگو , عقاب‌و مرغ ماهی خوار را می‌توانید ببینید که روی این درختان آشیانه دارا هستند . حاشیه دریا بکر و دریای چابهار در جاده ساحلی هم , از سایر زیبایی های آن می‌باشند .

جاده رويايي زنجان به منجیل

از کیلومتر 15 بزرگراه زنجان – قزوین , جاده‌ای درسمت شمال منشعب می گردد که بعد از ورود به آن می‌توانید از زیبایی‌ها لذت ببرید . این جاده پیچ های اکثری دارااست و در مرز استان زنجان و گیلان , نمای دریاچه سد منجیل فراوان خوشگل و جذاب است .

جاده طلايي طبس ـ خور و بیابانك

جاده‌های كویری صرفا به دلیل بافت بیابانی اطراف‌شان قشنگ نیستند ; در شرایطی‌که در یك غروب زمستانی یا این که چه بسا فصل‌پاییز در جاده طبس به خور و بیابانك جنبش فرمایید , شم می‌کنید جاده از فی مابین دریا می‌گذرد . رفلکس نور و روشنایی در دوسوی جاده , دریایی را پیش چشمان تماشاچی رسم می‌كند كه دریا نیست البته تا آن را لمس نكنید , یقین نخواهید كرد كه صرفا نمك سراسر چشم‌اندازتان را فراگرفته است . اگردیدنی‌هایی همچون تل‌ماسه‌ها , قلعه‌های اسماعیلی , درختان كهنسال و سدهای تاریخی ‌را به‌این و نیز شگفت‌انگیز طولانی تر كنید , عارضه ها كافی را برای هجرت به اين مكان خواهید یافت .

جاده هجیج ـ اورامانات , فردوس گمشده

در صورتی جاده پاوه تا هجیج را تا پایان بروید , با مناظر بكر و بدیعی از رودخانه پرآب سیروان , آبشارها و چشمه‌های متفاوت روبه‌رو میشوید . پهنا كم , ریزش هر از گاه كوه , شیب تند و طرح هندسی خیره کننده این جاده هم , هیجانی ماندگار را برای گردشگران رقم می زند . در بعضا نقاط جاده , باغ‌های سرسبز و در نقاط مرتفع چند‌متر برف , تنوع آب و هوایی بی‌مانند این جاده میباشند .

چشم‌اندازي فوق‌العاده در جاده سراوان ـ فومن

این توشه كه از جاده رشت به شمال كشور میروید , نرسیده به رشت , جاده سمت‌چپ‌تان را كه به فومن میرود , تعیین كنید . جدا از سرسبزی بی‌همتا و بكرش , در‌حالتی که فصل‌پاییز یا این که فصل زمستان و به‌ویژه در ساعتها نخستین صبح بدین جاده برسید , با دیدن مه صبحگاهی كه بر رنگ قهوه‌ای مات درختان در قضیه آبی‌رنگ عرش نشسته , رویایی در بیداری را تجربه می‌كنید .

جاده جنگلي عباس آباد به کلاردشت

به احتمال مضاعف از دربین بیشه زیاد زیبای عباس‌آباد گذشته‌اید . جاده‌ای زیاد سرسبز و قشنگ با درختان کهنسال و رستوران‌ها و سفره‌خانه های متفاوت که در زمان مسیر عباس آباد به کلاردشت گسترده می‌باشند . این بیشه به میزان ای زیباست که در صورتی هر روز نيز از آن عبور نمایید , مجدد دیده اندازهای آن , نگاه‌تان را جذب می کند و از زیبایی هایش لذت میبیرید .

جاده مرزي ارس به جلفا

یکی دیگر از جاده های زیبای کشور‌ایران در شمال غربی و در امتداد رود ارس جای دارد . این جاده که به موازات ارس از حیطه ارسباران استارت و در جلفا تمام میشود , زیبایی های اکثری در خویش داراست . در حین مسیر این جاده , از یک طرفرود ارس و خانه‌های روستایی و البته خالی از سکنه کشور همسایه. جاده‌هاي آن‌طرف را که برای کشورهای ارمنستان و منطقه مستقل نخجوان هستند، می توانید بسیار آسان ببینید و تنها فاصله با آن‌ها، یک رود است.

معرفی زیباترین جاده های ایران برای مسافرت

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.