مفهوم شیر و خورشید و تاریخچه این نماد ایرانی

شیر و خورشید نماد ایرانی و مذهبی می باشد که در دوران محمدرضا شاه  روی پرچم ایران نقش بسته بود این نماد در دوره های مختلف مفهوم خاص خود را دارد شیر در این نماد نشانه قدرت می باشد و خورشید نشانه نور بی پایان در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر مفهوم شیر و خورشید و تاریخچه این نماد ایرانی را در مجله دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : در زمان صفویه نقش شیر و خورشید تماما نمادی مذهبی و شیعی است , آن نیز مقابل هلال و ستاره عثمانی که نمادی برای حکومت سنی مذهب عثمانی هاست .

زمانی در رابطه شیر و خورشید صحبت میگوییم می بایست این نکته را در حیث داشته باشیم که‌این نشانه در ادوار گوناگون مفاهیم متفاوتی داشته است . به صورت نمونه در شرایطی‌که کشتن شیر به دست یک شخص نماد توان و توانمندی بوده , در زمان های دیگری علامت کشتن هوا و هوس و ارتقای تراز شیخ شخص به شمار می رفته است و جای دیگر منظور از این شیر صورت فلکی اسد است و اشاره داراست به نقشی که از منظر ستاره شناسان دیر باز , این صورت فلکی در معاش و آخر و عاقبت آدم ها بازی می نماید . بر همین اصل در ادوار متفاوت , طرح شکار شیر روی نقوش پر رنگ معانی مختلفی را در بر می‌گیرد .

ما نقش شیر و شکار شیر را از عصر هخامنشی تا فتحعلی فرمان روا روی سنگ نگاره ها می‌بینیم , ولی مورخ نقش کردن حیوان‌ها به دست آدم به درازای مورخ حیات آدمی روی کره زمین است .

می توان داعیه کرد که شیر نقش متمایزی در‌این بین داراست , چرا‌که در معاش ایرانیان این حیوان مقام ویژه ای داشته است ; از تیم ستارگانی که گفتیم اسم صورت فلکی اسد دارا‌هستند تا الهه ها و خدایانی که از بین النهرین ایلام به جمهوری اسلامی ایران آمدند .

دیدنی است بدانید شیرهایی که در قصرهای چین و بقیه نقاط آسیا بوده اند , از کشور‌ایران به آن بخش ها رفته اند ولی پادشاهان کشور‌ایران که تحت عنوان تحفه برای پادشاهان بقیه ممالک شیر می فرستادند صرفا شیر نر را کادو می دادند مبادا که نژاد شیر اهل ایران در بیرون از مرزهای این کشور انتشار شود . با وجود این نشانه حکومت جمهوری اسلامی ایران در دوران سابق که روی درفش جمهوری اسلامی ایران آمده بود , عقاب است .

عقاب ; سرطلایی که در پرچم شهداد و همین طور روی درفش های زمان ساسانی و اشکانی به چشم میخورد . همینطور نقش پرچم کاویانی هم عقاب است . البته نقش شیر در کشور ایران نیز تحت عنوان یک نقش ملی و نیز تحت عنوان نقشی مذهبی همواره مورد دقت بوده است تا آن جا که سنگ نگاره تخت جمشید را تحت عنوان نشانه عید باستانی می‌شناسیم ; به عبارتی سنگ نگاره ای که در آن شیری در اکنون غلبه بر گاو است .

شیر بعداز اسلام هم مضمون‌ و معنا دیگری برای ایرانیان پیدا کرد و آن نشانه حضرت علی ( ع ) بود , برای همین در تشیع شیر تحت عنوان یک آرم مقام رفیعی به دست آورد . کماکان که اسدالله , کنیه علی ( ع ) بود و چه بسا میبینیم در قصه های مرتبط با کربلا هم شیر حضور داراست . به همین جهت است که در شمار نقش های ملی ما تصویر شیری قرار می‌گیرد که توی دستش ذوالفقار امیرالمومنین ( ع ) را دارااست و خورشید به آن طولانی تر می‌شود و اسم «شیر و خورشید» می‌گیرد .

خورشید نشانه بخش اعظمی از خدایان در مذهبها متعدد بین النهرینی و میترائیسم و . . . است ولی در اعتقادوباور ایرانیان , خورشید این نقش , نمادی از خورشید نبوت و وجود حضرت محمد ( ص ) است و در اعتقادوباور شیعه خورشید نبوت و رسالت پشت شیر ولایت قراردارد .

براساس همین باورهاست که زمان صفویه نقش شیر و خورشید که به طور کامل نمادی مذهبی و شیعی است برعلیه هلال و ستاره عثمانی که نمادی برای حکومت سنی مذهب عثمانی است , قرار می‌گیرد .

دیدنی این است که پیش از اسلام حدود 9 قرن , بین النهرین و شهر تیسفون پایتخت کشور‌ایران بود و در تمام آن دوران این هلال و ستاره نقشی بود که روی تاج پادشاهان ساسانی قرار داشت ; در حقیقت علامت ایرانیان گذشته از اسلام به حساب آورده می شود . عثمانیان زیرا خویش را ادامه حکومت سلجوقیان می دانستند و سلجوقیان مقطع ها حاکم بر کشور ایران بودند , نمادی را برگزیدند که یک علامت ساسانی بود تا بگویند ادامه امپراتوران بزرگ مورخ جمهوری اسلامی ایران می‌باشند .

در این خصوص ولی ایرانیت و تشیع چنان به نیز آمیخته می‌شوند که دیگر به هیچ صورت قابل تفکیک نیستند , از قدیم هر جا صحبت از شیعه به بین آمده است , اسم کشور‌ایران هم راز لهجه هاست و بالعکس . خصوصیت مذهبی بودن آرم شیر و خورشید اداره ملل تحت عنوان آرم یک جامعه بین المللی به عهده گرفت , زیرا یک نشانه ملی نمی تواند و نباید نشانه جامعه ها بین المللی باشد ; منظورم چون یک نماد ملی نمی تواند و نباید نماد جوامع بین المللی باشد؛ منظورم سازمان شیر و خورشید سرخ است.

اولین گروه مسیحیان بودند نماد صلیب را برای این سازمان برگزیدند و سازمان صلیب سرخ جهانی را که در جنگ ها و بحران ها بی طرفانه در سطح بین المللی به آسیب دیدگان کمک رسانی می کند، تاسیس کردند. پس از آن کشورهای اسلامی که در آن زمان یعنی هنگام وقوع جنگ جهانی اول نیز شیعیان نماد شیر و خورشید را به عنوان نماد مذهبی شان مطرح کردند و به این ترتیب سازمان بین المللی شیر و خورشید سرخ تاسیس شد.

آنچه به این نماد آسیب زد، افزودن تاج به این نماد ملی و مذهبی در ادوار متاخر بود و همین دست بردن در نمادی که به مرور زمان و براساس باورهای مردم شکل گرفته بود، سبب شد بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جایگاهش را از دست بدهد.

 

مفهوم شیر و خورشید و تاریخچه این نماد ایرانی

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.