مقالات علمی مهم که معلومات ما را افزایش می دهد

مقالات علمی که شاید از این مقالات علمی بی خبرید و اطلاعات خاصی در این مورد نداشته باشید ولی به جرات می توان گفت که این بحث های علمی می تواند معلومات ما را افزایش دهد این موارد علمی بسیار باور نکردنی می باشد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر مقالات علمی مهم که معلومات ما را افزایش می دهد را در سایت مجله دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله دانستن : با وجود تضارب ها , جنایات و سوء ظلم هایی که امروزه در سراسر دنیا مشاهده می کنیم , احتمالا به راحتی باورمان به انسانیت را از دست بدهیم . نیز چنین , با پی بردن این‌که جنبه بدون نور و نامعقول وجود ما نیز عوارض علمی دارااست احتمال دارد هیچ امیدی به انسانیت نداشته باشیم . با این وجود , هنوز می توانید امیدوار باشید . همانطور که پژوهش ها زیر نشان می دهد , انسانیت هنوز موجود هست .

لاف اعلام کردن ما‌را مریض مینماید

ممکن است اندیشه کنیم لاف اعلام کردن بخش معمولی معاش روزانه بشر شده‌است . ولی درصورتی که بدانیم برخورد تن ما در قبال لاف هایمان چه می‌باشد متوجه می‌شویم که ما با لاف زاده نشده ایم . طبق تحقیقاتی که به وسیله دانشمندان دانش کده نوتردام صورت گرفته , اشخاصی که مضاعف لاف میگویند فراوان بیشتر از افرادی که لاف نمی‌گویند در معرض بیماری‌ها قرار دارا‌هستند . پژوهشگران بعد از مشاهده و بررسی دو تیم طی ۱۰ هفته بدین فیض رسیدند . در پایان این زمان ۱۰ هفته ای , گروهی که هیچ محدودیتی برای لاف بیان کردن نداشتند در مقایسه با افرادی که نباید لاف می‌گفتند , بیشتر به بیماری‌های مانند سردرد و مشکلات اضطرابی در گیر شدند . دانشمندان نیز چنین دریافتند مجموعه درست گو خیس سالم همگانی بیشتری دارا هستند و تعامل بهتری با اشخاص پیرامونشان دارا هستند .

فاجعه گونه صلح پدید میاورد

احتمال دارد تصور کنیم در فجایع بزرگی نظیر حمله ها تروریستی یا این که زمین لرزه , مردمان می‌ترسند و تلاش نمایند جان خودشان را نجات دهند . البته پژوهش ها نشان داده که دقیقا برعکس است . خیر فقط اشخاص در چنین موقعیت‌های اورژانسی آهسته میمانند بلکه حقیقتا به یکدیگر امداد می‌نمایند . هر چند در‌این مواقع جرم و جنایت هایی نیز پیش میاید , البته تعداد آنان در مقایسه با رفتارهای بشردوستانه و همیاری هایی که انجام میگردد , مضاعف کمتر است .

بلایا و فجایع بشردوستی را ارتقا می دهند و بین انسان‌ها هم بستگی تولید میکند که به نوبه خویش امداد میکند انسان‌ها در کیفر جان تندرست به در ببرند . در واقع مغز بشر طوری طرح ریزی شده که به سایرافراد یاری دهد . تحقیقی که بوسیله موسسه مکس پلانک آلمان انجام شد نشان اعطا کرد که چه بسا نوزاد ۱۸ ماهه نیز نماد هایی از بشردوستی داراست ; چه بسا زمانی هنوز مهارت‌های اجتماعی درست را یاد نگرفته است .

نوزادان نیز دارنده خلق و خوی میباشند

پژوهشگران کالج ییل بدین سود رسیده اند که صرفا هوش نیست که نوزادان هنگام ولادت به آن مجهز میباشند . طبق پژوهش ها آن‌ها , نوزادان ادراک ابتدایی از عالی و بد دارا‌هستند . برای ثابت این زمینه , آن ها به نوزادان مجموعه‌ای از نمایش‌های عروسکی نشان دادند , که بعضی از آن ها کارهای خوب و بعضا اعمال بد را به تصویر می‌کشیدند . آنگاه عروسک‌ها را به بچه‌ها دادند . بیشتر نوزادان ( ۸ نفر از ۱۰ نوزاد ) عروسک‌های عالی را تعیین کردند . در تحقیق دیگری دانشمندان چیزهای خوشایندی را کنار هر عروسک قرار دارا هستند و اذن دادند بچه‌ها آن ها را از کنار این عروسک‌ها بردارند . بیشتر نوزادان همت کردند چیزهای خوشایند را از عروسک‌های بد بدور نمایند .

ما طوری طرح ریزی شده ایم که دلسوز و همدل باشیم

مغز ما برای همدلی طرح ریزی شده‌است , آنقدر که زمانی عزیزانمان جراحت می بینند و غمگین میباشند گویی خویش ما مجروح ایم و به به عبارتی میزان ناراحتیم . دانشمندان کالج ویرجینیا آزمایشی انجام دادند و در آن کمپانی کنندگان را به شوک الکتریکی تهدید و برخورد آنان را با MRI بررسی کردند . همان گونه که توقع میرفت , کار بخش ها مغزی مربوط به تهدید آن ها ارتقا یافت ; و جذاب است که همین میزان عمل مغزی در اشخاصی که دوستشان مورد تهدید قرار گرفته بود نیز مشاهده شد . پژوهشگران نیز چنین دریافتند که تصاحب کردن دست عزیزان در حین این تست , اثر تهدید و استرس حاصل را مضاعف کاهش بخشید . دانشمندان این پدیده را به تکامل مغز ما برای هماهنگ شدن با دیگرافراد نسبت میدهند که ارتباطات ما‌را توسعه و اقبال بقای ما‌را ارتقا میدهد .

خرافات به انسانیت یاری مینماید

هر چند احتمال دارد با عقل گونه در نیاید , اما خرافات به نوعی به بشریت امداد میکند . اعتقادات خرافی اجداد ما , مانند اقتدار دارویی گیاهان , احتمالا از رفتارهای با فایده حقیقی نشات گرفته باشد که در آن زمان قابل توضیح نبودند . چه بسا روز جاری نیز خرافات نقش مهمی در جامعه امروزی بازی می نمایند . اثبات شده که باورهای خرافاتی میتوانند نتایج مثبتی داشته باشند مانند تحقیقی که نشان اعطا کرد یقین اشخاص به خوش شانسی یا این که خوش یمنی توپ گلف سبب به کسب امتیاز بالا در این بازی می‌شود.

پدران نقش فعالی در رشد کودکشان دارا‌هستند

در تحقیق چهار ساله‌ای به وسیله راءس در دست گرفتن و پیشگیری بیماری‌ها , این کلیشه که پدران سرد حاضر به محافظت از فرزندانشان نیستند مورد تحقیق قرار گرفت . از حدود ۴۰۰۰ بابا مورد بررسی , عمده آن ها در شغل های مراقبتی از فرزندشان مانند تغییر دادن پوشک , یاری به شغل های منزل و رابطه بی واسطه با آنان فعال بودند . حدود ۹۰ درصد از کمپانی کننگان تاءمل می‌کردند با این عمل وظیفه بابا عالی بودن را انجام میدهند . این تحقیق بقیه مطالعات دیگری که نشان میدهد حضور بابا , بچه‌ها را سالم‌تر و منظم‌تر می نماید را هم تایید می کرد .

کارهای خوب الهام بخش اعمال نبکو دیگر می‌باشند

به گفته پروفسور آدام گرنت , قوی‌ترین هدف برای اشخاص برای این‌که به کارشان ادامه دهند , انگیزه‌های فردی نیست . بلکه این است که بدانند کاری که انجام میدهند تاثیر مثبتی روی معاش بقیه افراد داراست . وی برای تایید این نظریه , در سال ۲۰۰۷ تحقیقی انجام اعطا کرد و در آن پرسنل راءس تماس دانش گاه را مکلف کرد که برای خیریه پول توده نمایند . پرسنل بعداز پی بردن اینکه کارشان صرف امداد مخارج تحصیلی می گردد زمان بیشتری را پای گوشی تلفن صرف می‌کردند و سه برابر بیشتر از اندازه میانگین پول جذب کردند . آدامز تحقیق دیگری روی غریق نجات‌ها انجام اعطا کرد .
افرادی که روایت هایی در رابطه همکارانشان خوانده بودند که معاش کسی را نجات داده اند نسبت به افرادی که چیزی در این زمینه نمی‌دانستند زمان فراوان بیشتری برای کارشان می‌گذاشتند . درک کردن اثرات اعمال خوبمان منجر می گردند باقیات و صالحات بیشتری انجام دهیم .

همگی ما برای صلح و دوستی جهانی طرح ریزی شده ایم

احتمالا تصور کنید همین روز‌هاست که همهمه و مبارزه جهانی سوم روش می‌ افتد . ولی به حیث روانشناس و معلم کالج هاروارد «استیون پینکر» ما حقیقتا در یک کدام از آرام‌ترین دوره‌های تاریخی معاش میکنیم . اگر‌چه مورخ معاصر ما متحمل ضربات جنگ‌های ظالمانه بزرگی بوده است , البته آمار تلفات آنان در مقایسه با زمان‌های پیشین دوچندان کمتر شده‌است . امروزه برخلاف پیشین نبرد یک چیز معمولی نیست . چه بسا خشونت و اعمال وحشتناک در تراز فردی هم در مقایسه با دوران پیشین کاهش پیدا کرده است . پینگر این صلح و آشتی طولانی را سود توسعه و گسترش دولت ها بافرهنگ میداند . چه بسا پروفسور هاوارد هگر از دانش کده اوسلو معتقد است عالم در سال ۲۰۵۰ دوستی آمیزتر نیز خواهد شد .

انسان‌ها سریعتر از مدام دگرگون سازی می یابند

برخلاف عقیده همگانی که تکامل انسان‌ به پایان رسیده , دانشمندان دانش کده ویسکانسین کشف کرده اند که انسان‌های امروزی با سرعت دوچندان بیشتری از مدام در هم اکنون تکامل می‌باشند . طبق یافته‌های آن‌ها , انسان‌ها نسبت به اجداد خویش در میلیون‌ها سال پیش , ۱۰۰ برابر سریع‌تر تکامل می یابند . به عنوان مثال , ویژگی‌های جسمانی اروپایی‌ها و آسیایی‌ها بعد از یک عصر کوتاه تکامل , تغییر و تحول قابل توجهی داشته است . حتی‌د‌ر یک زمان کوتاه خیس , بعضی آفریقایی‌ها مقاومت بالایی نسبت به بیماری هایی نظیر مالاریا پیدا کرده اند . واضح‌ترین نماد تکامل سرعت بالا بشر ها , بسط ژنی است که به اشخاص , علی الخصوص در اروپا , اذن میدهد که لاکتوز را تحمل نمایند . پژوهشگران میگویند جمعیت جهانی بیشتر , تکامل آدم را تسریع می بخشد .

بشر احتمال دارد از اقتدار فوق العاده خویش در روش عالی استفاده می کند

پژوهش ها جدیدی که به وسیله کارمندان کالج استنفورد صورت گرفته , نشان میدهد که اشخاص با وجود اقتدار یا این که چه بسا توان فوق العاده نیز می توانند قابل اعتماد باشند . در‌این تحقیق , پژوهشگران کمپانی کنندگان را مکلف به یک ماموریت مجازی کردند که شخص دچار به دیابت را پیدا نمایند و به وی انسولین تزریق نمایند . آنان یک مجموعه را مجهز به هلی کوپتر و به تیم دیگر بضاعت پرواز دادند . این کار خیر ناخواسته بود و کمپانی کنندگان نیز ارزیابی می شدند , البته سبب ساز به نتیج جالبی شد . بعداز ماموریت مجازی یک گفتگو فرد به فرد انجام شد . در‌این مقطع , یک آزمایشگر , با پرتاب کردن ظاهرا تصادفی یک خودکار روی زمین همدلی کمپانی کنندگان را می‌سنجید . آن هایی که توان فوق العاده پرواز اخذ کرده بودند سریعتر یاری می‌کردند و سه ثانیه سریعتر از اشخاصی که هلی کوپتر داشتند خودکار را از زمین برمی داشتند . نیز چنین آنان ۱۵ درصد بیشتر نسبت به مجموعه دوم خودکار را برمی داشتند .

 

مقالات علمی مهم که معلومات ما را افزایش می دهد

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.