ملایر یکی از شهرهای پر جاذبه های استان همدان

ملایر یکی از شهرهای استان همدان می باشد انگورهای شهر ملایر بسیار مشهور می باشد استان همدان یکی از کلان شهرهای ایران می باشد  یکی از محصولات شهر ملایر انگور می باشد و بیشترین صادرات این شهر انگور می باشد بسیاری از شهرها از انگور شهر ملایر در فصل پاییز استفاده می نمایند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر ملایر یکی از شهرهای پر جاذبه های استان همدان را در سایت مجله دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت مجله دانستن : صبح زود خط مش افتادیم . این توشه فصل‌پاییز است و هوس انگور میل کردن در گلشن , به رمز اهل یک محل تیم زده بود . توافق کردیم سفری دو روزه به سوی شهر ملایر , شهر انگور و شیره و کشمش , داشته باشیم .

ظلمات های صبح و بعد از میل کردن ناشتایی مفصل و خوشمزه رستوران مهتاب مسیر را ادامه میدهیم . گذر از شهر قم و اراک و بالاخره قربت های ظهر به آب و هوای عالی دامنه کوه ای حوالی توره می رسیم . از خوشی های درون اتوبوس نمیشود به سادگی گذشت . شعر و شاعری برپا و بازار داغ گفتگوهای چهل نفری در دستان رهبر مجموعه . متوجه نمی شوی کی به مقصد میرسی . البته هوای عالی مملو از اکسیژن که صورتت را مهرورزی می‌دهد می‌دانی که نزدیک مقصد هستی . گندم های درو شده در مزارع و درختان صنوبر و گردو , زردآلو و هلو و آلوی باغستان های نزدیک ملایر .

ملایر و طبیعت معتدل کوهستانی

ملایر شهری بزرگ و تاریخی در غرب جمهوری اسلامی ایران است . این شهر راءس شهرستان ملایر و در سیصد و هشتاد و شش کیلومتری غرب پایتخت و در هفتاد کیلومتری جنوب شرقی راءس استان واقع شده . پس از همدان او‌لین شهر بزرگ استان , از دید جمعیت به شمار میاید . ملایر در مفهوم به مرزو بوم آریایی ها تعبیروتفسیر شده‌است . عمر سکونت در محل کنونی ملایر به فرهنگ وتمدن ایلام گشوده می گردد . بعداز ایلامی ها , مادها در ملایر مستقر شدند . مردمان میهمان دوستش به لهجه پارسی و زبان ملایری تکلم می نمایند .

ملایر دارنده طبیعت معتدل کوهستانی با فصل زمستان های سرد و مالامال برف و فصل تابستان های معتدل است . وجود روستاها و زمین های پهناور کشاورزی و گلشن های حاصلخیز انگور , همینطور گستردگی صنعت مبلمان و منبت در توسعه و گسترش آن مفید بوده اند . اعم از اثرها جذاب در ملایر می شود به بوستان سیفیه , سردخانه میرفتاح , شهر زیرزمینی عصر اشکانیان , موزه منزل لطفعلیان , پروژه در دست احداث مینی ورد , بام ملایر و دریاچه کوثر اشاره نمود .

به مقصد که می رسیم , نوید صرف ناهار در یکی‌از منزل های سبک سابق ملایر را به ما می دهند . دیگر رمز از پا نمی شناسیم . برای مان آبگوشت محلی پخته باشند و با ترشی های مختلف پر اسم و رسم آنجا کنارش و نان جدید محلی , بعداز استراحتی کوتاه تیم به راه و روش می افتد تا از مکان های جذاب بازدید نماید .

بازار شهر ملایر

بازار دیرین شهر را تا گذشته از تعطیلی نباید از مداد انداخت . در شروع محل ورود آن گونه های سبزی های محلی و بوی گیاهان جدید دارویی و کوهی مشامت را عالی نازونوازش می‌دهد . گونه های سوغات شهر کشمش , سایه کم آب , مویز , آلو کم آب , پره آلو و زردآلو , شیره انگور , باسلق , سجق , ترخینه , گردو , کلوچه ملایر و هر چه بگویی کم گفته ایم .

ملایر ; محل تولد انگور

ملایر محل تولد انگور و فرآورده های آن یعنی کشمش و شیره انگور است . همینطور نوعی شیرینی به اسم باسلوق از شیره انگور میسازند که مضاعف لذیذ است . به دلیل داشتن دشت های بزرگ , زنبورهای عسل این شهر , عسل های خوشمزه ای نیز ساخت می نمایند . گردو هم دیگر سوغات ملایر است . آنچه بر جذابیت این شهر میافزاید بندهایی است که در بعضی از اتاق های منزل های کهن با سقف تیرک چوبی می بینی . انگورها از این بندها معلق می‌شوند تا در سایه کم آب شوند . به آن‌ها سایه کم آب میگویند . مزه ارگانیک و خوشمزه کشمش حقیقی وواقعی را آنجا بچشید . بی سابقه است .

منزل لطفعلیان

منزل لطفعلیان جالب است , با حیاطی بزرگ در اواسط منزل و پنجره های رنگی به دور تا بدور که به تراس مشرف می‌باشند و اتاق ها را زیباتر نموده اند . پلکان هایی باریک که شما‌را به طبقه بالا ساماندهی می نمایند . معماری خاصی دارااست . نمای فرنگی منزل کاهگلی و فاقد پنجره است . گفته میگردد استدلال حفاظتی داشته است . سقف طبقه دوم با تیرک های چوبی تشکیل‌شده که به نوبه خویش بی سابقه و جذاب است .

بوستان سیفیه

بوستان سیفیه , با صفا با چنارهای مخصوص و تنومند سابق اش و هوای پاک و خنک شباهنگام هوش را از سرت میبرد . بالای آن بام ملایر و شهر را زیر پای خویش می‌توانید عالی مشاهده کنید .

یخچال کهن دوقوزپله
یخچال دیرین دوقوزپله , در محله کهن به همین اسم در کنار نهر کوچکی واقع شده‌است . این سازه از اثر ها مانده عصر قاجاریه است که از آن یخ می گرفتند .

طرح عالم مینیاتوری

این طرح که چهار‌مین طرح دنیا مینیاتوری در دنیاست تا به امروز صرفا در سه مملکت چین , ژاپن و بلژیک احداث شده‌است . برای اجرای این طرح 138 اثر تاریخی مطرح عالم شناسایی شده و در مقیاس یک دهم در‌این طرح توریسم احداث می‌شود . اثر ها تاریخی زیرا ساختمان بلند ایفل , اهرام ثلاثه , پرسپولیس , دروازه قرآن , تخت جمشید و بقیه اثرها مطرح عالم و کشور ایران در طرح مینی ورد خواهد بود که بیش تر از 15 اثر آن مرتبط با اثر ها تاریخی مطرح دنیا و سایر , اهل ایران است .

بانوی نیکو‌کار ملایری

در اینجا ذکر یادی از بانوی خیر ملایری به اسم فخرالحاجیه ترکمان سهرابی که موسس مکتب دخترانه این شهر و مریضخانه فخریه بوده است , جایز است . بانویی در‌ستکار که ملایری ها مدام او را به خاطر خواهند سپرد . مکتب و بیمارستانی که هنوز نیز پابرجاست و یادبود آن بانوی بزرگوار .

گلشن های انگور و مراسم شیره پزی

دیدن گلشن های انگور و مراسم شیره پزی در رأس برنامه های تیم جای‌دارد . شب را بعداز این گشت های پشت نیز بایستی زودتر خوابید .

روستای مانیزان

بامداد با اکسیژن مضاعف هوای منزه شهر مهیا بسوی بازدید از روستای مانیزان و مراسم شیره پزی شدیم . روستای مانیزان در جنوب شرقی ملایر با محصول ها دوچندان زراعی و باغی و حیاتی خیس از همگی انگور , پذیرای تیم ماست .

انگور ملایر در میهن بی سابقه است . این انگورهای ساخت شده بخصوص در روستای مانیزان به دلیل خاک کیفیت بالا این حیطه فراوان شیرین و مرغوب می‌باشند و با دقت به مهارت بالای اهل یک محل این قریه در پخت شیره , کیفیت عالی ترین شیره و انگور و باسلق سرزمین در‌این قریه ایجاد می گردد . شیره انگور محصولی مضاعف مقوی است که از انگور کشمشی صحیح میگردد .

ملایر یکی از شهرهای پر جاذبه های استان همدان

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.