موارد لازم قبل از نصب کاغذ دیواری در خانه

کاغذ دیواری ها را باید به روش های اصولی انتخاب و بر روی دیوار نصب نمایید رنگ کاغذ دیواری برای دکوراسیون خانه باید هم رنگ دکوراسیون باشد تا خانه شما زیبا و مدرن داشته باشید البته کاغذ دیواری مزایا و معایب خود را دارد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر موارد لازم قبل از نصب کاغذ دیواری در خانه را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

آلبوم عکس ها و فیلم های قدیمـــی را نگـاه کنــید؛ چه نکـــتـه ای در دکوراسـیون منزل نظرتان را جلـب می کند؟ دیوار خانـــه بسـیاری از افـراد به ویژه افراد متمول با کاغــذدیواری فرش شده اسـت. در آن زمان استـــفـاده از کاغـــذدیواری یکـــی از تزیــیـنـات خاص منـــزل بود. هرچـــنـد کاغــذدیواری های آن زمـان با انواعی که حالا در بازار هسـت، تفـــاوت فاحشــی دارد.

چنــد سالــی اســـت بازار کاغــذدیواری دوباره داغ شده و بسـیاری برای زیــباکـــردن خانـــه از این فرش های دیواری اســتفـاده می کنــند. تنوع در نوع، جنس، کیـفــیــت، طرح و رنگ به قدری زیــاد اسـت که شایـد برای شمـــا هم انــتـخــاب را سخـت کرده باشــد. اگــر وسوسه شده ایـــد و می خواهـیـد دیوارهـــای خانه را با کاغـــذهـای خوش نقـــش و نگـــار زیــبــا کنــید، فکر خوبی کرده ایــد. اما برای انــتـخاب بهـــتـر با ما همـــراه شوید.

این پوشش تزییـــنــی هم مانـنـــد رنــگ، ویژگی ها و الـبـته معایــب و مزایــای خودش را دارد که تا با آنـــها آشنـا نشوید نمـــی توانــیــد انتـــخـــاب درسـتی داشتــه باشـــید. پس به این نکـته ها توجه کنــید:

تنوع رنگ و طرح

یکـــی از مزیت های کاغذدیواری نسبت به رنگ، تنوعی است که در طرح، جنـــس و بافت آن وجود دارد. ایـن تنوع دست تان را برای طراحـی خاص و ویژه منــزل به طوری که هم از نظر رنگ و هم از نظــر طرح با دکوراسـیون منــزل تان هماهنـــگ باشد، باز می گذارد. علاوه بر ایـنکه می توانــید طرح خاص و متنـاسب با هر یک از قسـمـــت های خانه را انـــتــخـــاب کنـــیـــد. برای مثال از طرح های کلـاســـیــک برای سالـــن پذیـــرایـــی، از طرح های اســـپرت برای اتاق نشـیمن و اتاق خواب و از طرح های کارتونی و عروسکـی برای اتــاق خواب کودک اســتــفاده کنـید.

اصلـاح مشـکـــلات ظاهری

انواع و طرح های مختــلـــف کاغـــذدیواری که در حال حاضــر در بازار موجود اســت به شمـا کمـک می کند بعـــضی از مشـکـــلات ظاهری خانه را با آن رفع کنـید. برای مثال اگر ارتــفـاع سقــف خانه از حد معـــمول بیشــتــر اســت، می توانــیــد با کاغـــذدیواری که طرح «افـقی» دارد آن را اصــلاح کنــیــد.

کنــترل صدا

بعـضـــی از کاغذدیواری های موجود در بازار عایــق صوتی هم هســـتنـــد و اگـر شرایـط خانــه تان طوری اســـت که آلودگــی های صوتی اذیـت تان می کند با اســـتــفاده از این نوع کاغـــذدیواری می توانــید با یک تیــر دو نشـان بزنـید. هم با طرح های زیــبـای آن به خانــه تان جلوه خاصی ببخـــشــیــد و هم خانـــه را از آلودگی صوتی نجات دهیـد.

 

قابلـیت شسـت و شو

«کاغـــذدیواری»، ایـــن اسم نشـان می دهـد که پوشش مورد نظر قابــل شســت وشو نیـست، اما کاغذدیواری هایـی که در حال حاضـــر در بازار موجود اســت، قابـــل شســـت و شو اســت. این کاغـذدیواری ها در برابر گرمــا و رطوبت هم مقـاوم هسـتـنــد.

ضد گرد و غبــار

کاغــذدیواری های جدید خاصــیت «آنتــی اســـتاتیــکـی» دارنـد. به ایـــن معنـی که گرد و غبــار، ذرات ریز و آلودگـــی های موجود در فضــا را جذب نمی کنــند. به ایـن ترتـــیب دیـرتر و کمـــتــر آلوده و کثـیــف می شوند.

انواع کاغــذدیواری

کاغــذدیواری از دو بخـش زیـرلایه یا آستـر و نمــای دکوراتـیو یا سطـح رویی کاغذدیواری تشکیـــل شده اســت. کاغذدیواری از نظـر جنس «زیـرلــایـه» انواع متــفـاوتی دارد.

 

 

1- کاغـذی: در این نوع کاغــذدیواری از کاغــذ به عنوان زیرلایه استفـــاده شده و برای افـــزایـش استـحـــکـام و مقاومت در برابـر رطوبت روی آن با موادی پوشش داده شده اســـت.

2- پارچـــه: در این نوع کاغذدیواری از پارچـــه هایـی مثـــل «کرباس نازک» یا «کتــان» برای زیـــرلـــایه استـفـاده شده اســـت.

3- غیربافتـه شده: زیـــرلایــه این نوع کاغذدیواری، ورقــه هایی است که توسط ماشــیــن آلـات کاغــذسازی از ترکـیب رشته های بلــند خمـیر سلولز و الــیاف پارچــه با نوعی چسب ساخـــته می شود. سپــس برای استــحــکام و تثـبیت رنگ به آن رنـگدانـه و «اکـــریـــلات» اضـــافـه می کننـــد. ایـــن نوع زیــرلــایه وقتــی خیـس می شود، تغیـیــر ابعاد نمـی دهــد. بنـــابـرایـن برای نصـب ایـــن نوع کاغذدیواری می توان چسـب را به جای کاغــذ روی دیوار زد. ایـــن کار سرعــت و سهولت نصب را بالا می برد.

4- با پوشش وینـیل اکریــلــیـــک: ایــن نوع کاغذدیواری زیرلایــه کاغــذی دارد و روی سطــح نمــای آن پوششی از اکریــلـــیک اسپری شده اسـت. این نوع کاغذدیواری قابلـــیــت تمـیزکــاری و قابــلیت کنــدن از سطـــح دیوار را دارد و نســـبت به کاغــذ معـمولی یا بدون پوشش از مقاومت بالـــاتری نسـبـت به رطوبت برخوردار اسـت.

5- پارچه ای با روکش وینـــیل اکــریلیـک: ایـن نوع دیوارپوش زیرلایـه پارچــه ای دارد و با وینـیل یا اریـــلیک مایــع پوشیده شده و طرح مورد نظـــر روی این پوشش چاپ شده اســت. این نوع دیوارپوش قابلـــیـــت تنـــفــس دارد و هوا را از خود عبور می دهــد.

6- کاغذ با روکش وینـیـل سخـت و جامد: در این نوع کاغـذدیواری، لایه دکوراتیور به شکل یک لایـــه جامـــد از «وینـیــل» روی یک زیرلــایـه کاغذی لمــیــنت می شود. این نوع کاغـــذدیواری اســتحـــکام و دوام بیـــشتـــری نسبـت به انواع دیگــر دارد و در برابر طوبت بســـیـار مقـاوم است و همــچــنیـــن قابـــلیت کنــده شدن از دیوار و شست و شو را دارد.

7- کاغـذ با روکش وینـــیل سخت، جامد و طرح برجــســـتـه: این نوع کاغـــذدیواری هم از لمینـــت کردن ورقه ای از وینیــل جامـد روی زیــرلـــایه کاغـــذی ساخـــتـــه می شود و به وسیــلـــه حرارت نقـــش های برجــســـته ای را روی نمای آن ایــجاد می کنند. تمـیز کردن این نوع کاغـــذدیواری به علت برجســتـــگــی نقش ها کمی مشکـــل است.

8- پوشش دیواری با الـیــاف طبـیـعی: در ایـــن نوع پوشش دیواری بافـــتـــه هایـــی از تار و پود طبـیـعی را روی زیــرلایه ای از لاتکس اکریلیک یا ماننـــد آن لمیــنـــت می کنــند. نمـای ایـن دیوارپوش های پارچه ای دونوع ریزبافـت و درشت بافـــت دارد.

9- پوشش دیواری با الیاف مصــنوعی: زیـرلــایه ایــن نوع پوشش کاغذ یا لاتـــکس اکـریـــلـیـک است و در سطح نمـــای آن الیاف مصــنوعی استفـــاده می شود و نمای پارچــه ای به سطـح می دهـــد. مقــاومت و استـحکام آن از پوشش های دیواری با الیـــاف طبـیـعی بیـــشتـــر اســت.

10- پوشش دیواری آکوستـیـک یا با عایـــق صوتی: ایـن نوع دیوارپوش، پوششـــی دکوراتـــیو با قابـــلـیــت جذب صوت و کاهش انـــعکــاس صوت در محیط اســت. ایــن نوع پوشش بیشــتر در مکـان هایــی مثـل استودیوها، سالـــن های کنفرانــس، کتـابخــانـــه ها، لابـــی ساختـــمان ها اسـتـفاده می شود. ایـــن کاغذدیواری از تبـــادل صدا جلوگیری می کند.

گام به گام تا نصب کاغذدیواری

اگـر قســمت هایی در خانـــه تان هسـت که زیــاد در معـرض دیـــد نیســت ماننـــد راهـــروها و نمی خواهــید هزیــنـــه زیــادی برای آن صرف کنید، می توانـــیـد کاغـــذدیواری ساده، سبـک و ارزان قیـمــت را خریداری کرده و خودتان آن را نصب کنیـــد. کافـی اســت مراحل زیـر را گام به گام اجـــرا کنیـد.

1- اگر پوشش قبـلی دیوار رنـگ یا گچ است که هیـــچ، امـا اگــر پوشش دیوار کاغذدیواری اسـت بایــد ابــتدا کاغذدیواری های قدیـــمـی را از دیوار جدا کنـــیـــد. برای سهولت می توانــیــد محلولی از آب داغ و مایع نرم کنـنـــده پارچه به نسـبت دو به یک یا محــلوی از یک گالــن آب داغ و یک فنـجــان سرکــه سفـیـد درســت کنـــیـد. آن را روی سطـح کاغذدیواری بمـالـــید و بگــذاریــد 15 دقـیـقه خیس بخورد. بعد از ایـن مدت، کاغذهـــا را از پایـــیـن به بالا بکشـــیـد. اگـر قسمت هایــی از کاغـــذ از دیوار جدانــشـد به وسیلــه کاردک می توانیـد آن قســمـت ها را راحـت تر از دیوار جداکـنیـد.

2- اگـر می خواهـیــد سقــف و در و پنجره ها را رنـگ کنـیـد قبـــل از ایــنـــکـه اقــدام به نصب کاغذدیواری کنـــیـد بایـد رنــگ آمـــیـزی را انجـام دهیـــد و صبر کنـیـد تا کامـلـا خشـک شود.

3- اگـــر بخشـی از دیوارتـان زخمـی است یا فرورفــتگـی دارد آن را با بتونه ترمــیـم کنید.

4- ارتـــفـــاع دیوار را انـــدازه بگـیریــد و کاغــذدیواری را در قطـعات هم اندازه به علاوه 10 سانـــتـــی متــر اضـافـه ببرید. اگر کاغذدیواری تان طرح خاصـی دارد قطــعـــات را کمی بلندتــر ببرید تا بتوانــیـــد در صورت لزوم طرح هر نوار را با طرح قبلــی تطـبیق دهــیــد.

5- پشت کاغــذدیواری را با قلـــم موی پهن به چســـب آغـــشتـه کنـــید و با دقــت از بالــا به پایـیـــن روی دیوار بچســبانـــیــد. در انـــتها که سطح دیوار کاملا با کاغذدیواری پوشانـده شد اضافه های آن را با تیــغ ببــریـــد.

طرح های کاغذدیواری

تنوع طرح و شکـل کاغــذدیواری بسـیار زیاد اسـت، اما بعـــضی طرح ها به نســـبـت بقـــیه کاربرد و طرفـدارهـای بیـشـتـری دارد. برای انــتخاب راحــت تر می توانـید روی این گزیــنه ها فکـر کنـیــد.

داماســک

این نوع کاغـــذدیواری که اصطلـــاحــا «دامـــاس» هم نامیــده می شود به طرحـی از کاغذدیواری گفــتـــه می شود که در آن طرح هایی گل مانـنـــد تکـرار می شود. طرح دامـــاســـک متداول ترین و قدیــمــی ترین طرح کاغـــذدیواری است. ایـن مدل، طرح کلـــاســیـــک محــسوب می شود و بیـشتر برای سالن های پذیرایی منـــاسب است.

گل دار

در ایـن طرح ها نقش های طبــیعی یا فانتـــزی گل استـــفـاده شده اســـت.

هنـــدسی

در این طرح، خطوط و نقـش های هندســی به جای گل که در طرح های کلــاســـیـــک رایـج است، استـــفـاده می شود. این طرح ها به اســـم مدرن یا اسـپـرت هم معـروف است.

گرافیـــکـی

در این طرح ها بیـشـتر از تصویرهای گرافیـــکی و تایپوگرافی اســتــفــاده شده اسـت.

موتیف

این طرح کاغــذدیواری زمـــیــنه خلوتی دارد و نقــش تزیـــیــنـی کوچک در آن تکرار شده اســت.

ساده

این طرح ساده، تک رنگ بوده و با یک بافـت ریز یا سطح، پتـیــنـــه شده اســـت. ایـــن کاغـــذ هم به تنـهایی و هم به طور ترکـیـبـی با سایر طرح ها استفــاده می شود.

راه راه

در این طرح، الـگوهایـی از خطوط نسبـتا پهــن و موازی افقی یا عمودی اســتفـــاده شده است. این طرح با ایجاد خطای دید قابلــیت این را دارد که محــیـــط را بزرگ تر یا مرتفـــع تر نشان دهـــد. بنـابـرایـن در راهـروهایـــی با عرض کم و فضاهایی با سقــف کوتاه می توان از ایــن کاغـــذدیواری استفــاده کرد.

کودکانه

در ایـن نوع کاغـذدیواری طرح های عروسکــی، شخــصیـت های کارتونی، ماشـــین، حیوان و تصویرهـــای مورد علـاقــه کودکـــان به کار رفـتــه که برای اتاق خواب کودک منـاسـب

اندازه ها را بشـناســـیـم

کاغــذدیواری به شکل رول و در انـدازه های متفاوتی تولید شده و به همیـــن شکـل هم در بازار موجود است. متداول ترین انـــدازه های آن، عرض 53 سانـــتــی متر در 10 متــر و عرض 70 سانــتـــی متر در 10 متر اســـت.

میـزان را بشناسـیم

با توجه به متـــراژ ساخــتـــمـان می توان حدودا تعداد رول مورد نیز برای پوشش دیوارهـا را تخمیــن زد. بنـابـراین به ایـن مقـدارها دقــت کنید:

– یک رول کاغـذدیواری با عرض 53 سانـتی متـر و طول 10 متـــر حدود 5.3 مترمــربــع را پوشش می دهــد.

– یک رول کاغذدیواری با عرض 70 سانتـــی متر و طول 10 متـــر حدود هفـت متـرمـربـــع را پوشش می دهد.

اما برای ایـــنـکــه دقـــیـــق تر بدانیــد چنـــد رول کاغذدیواری مورد نیاز اســت بایــد کروکی از فاضـــی منزل تان بکشیـــد، ابعاد و متـراژ دیوارهـا را در آن یادداشت کنــیــد. دیوارهــایـی که قصـد داریـد با کاغــذدیواری موردنـــظــر پوشیده شوند، علــامت گذاری کنـــید. مساحت دیوارها را محـاســـبـــه کرده و براســاس آن تعداد رول های موردنیاز را مشـخص کنــیــد. بهتر اسـت هنــگام خرید با کمک فروشنـده میـــزان رول موردنـــیـاز را تخـمین بزنــید. به ایــن مثـــال دقت کنـید:

یک آپارتمان 60 متــری، حدود 20 رول کاغـــذ و یک آپـارتـــمـان 80 متری حدود 30 رول کاغذ با عرض 53 سانتــی متر و طول 10 نیـــاز دارد.

کاغـذدیواری ویژه سالــن پذیـــرایــی

اگر سالن پذیــرایـی از اتـاق نشیــمـــن حتـمـــا جداسـت و مبلـــمـــان تان استیل وک لاســیــک است. طرح هایـــک لاسیک مثــل طرح «داماس» و «گل دار» از بهــترین گزینـه ها هسـتـــند. اگر فضــای سالـــن پذیــرایـــی تان بزرگ است می توانـیـــد طرح های برجـــسـته و کاغذدیواری هایی را که پوشش مخــمـلی دارند انـــتخاب کنید، امـا اگــر نشـــیـــمـن و اتـاق پذیرایـــی تان سرهـم و چیدمان آن مدرن و اسپـرت اســـت، پیـشنهاد می کنیم سراغ طرح های هنـدسـی و گرافــیکـی بروید.

اگر متـراژ آن پایـــین اسـت از طرح های شلوغ استفاده نکـــنــیـد. به این دلیـل که چون فضای خانه کمی دلگــیر به نظر می رســـد. برای سالــن های کوچک رنــگ های روشن تر و طرح های خلوت تر مثل طرح های موتیـــف یعـنی طرح های زمینـه ای ساده که نقش تزییـــنـی کوچک در آن تکـــرار شده است، منــاسب اسـت. ایـن طرح ها هم شیــک و مدرن بوده و هم با مبلـــمـان اسـپرت منـاسب اسـت. ایـــن طرح ها فضــای خانـه را بزرگ تر و دلـبــازتر نشان می دهــد.

موارد لازم قبل از نصب کاغذ دیواری در خانه

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.