موزه قاجار خانه امیر نظام گروسی جاذبه گردشگری در تبریز

موزه قاجار یکی از زیباترین موره های با بنای زیبای تاریخی در یکی از کوچه های قدیمی شهر تبریز است امیر نظام گروسی در زمان قاجاریه این خانه را بنا نهاد معماری فوق العاده زیبای این موزه طراحی از تمدن غنی ایران می باشد موزه قاجار تبریز یک باغ بزرگ بسیار زیبا دارد که جزو یکی از جاذبه های مهم گردشگری در تبریز به حساب می آید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر موزه قاجار خانه امیر نظام گروسی جاذبه گردشگری در تبریز را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

موزهٔ قاجار در تبریز

موزهٔ قاجار یکی از موزه‌های شهر تبریز است. موزه قاجار در محل خانهٔ امیرنظام گروسی و در محلهٔ ششگلان قرار گرفته‌است. این موزه در سال ۱۳۸۵ خورشیدی پس از مرمت و بازسازی، به‌طور رسمی راه‌اندازی شد.

موزه قاجار,آشنایی با موزه قاجار,معرفی موزه قاجار موزه قاجار در محل خانهٔ امیرنظام گروسی و در محلهٔ ششگلان قرار گرفته‌است.

خانه امیرنظام گروسی که در دوره ناصرالدین شاه و در زمان پیشکاری امیر نظام گروسی و توسط وی ساخته شده‌است در سال ۱۳۷۰ توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شد با شماره ۱۷۴۹ در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردید. پس از مرمت و بازسازی بنا با حفظ ویژگی‌های معماری و شاخص‌های سنتی بنا به عنوان موزه قاجار مورد استفاده قرار گرفت. این موزه در نزدیکی مقبره الشعرا تبریز که مدفن بیش از ۴۰۰ شاعر نامی از جمله شهریار، قطران، اسدی طوسی، فاریابی و ثقةالاسلام است قرار دارد.

موزه قاجار,آشنایی با موزه قاجار,معرفی موزه قاجارتصاویر موزه قاجار تبریز

ویژگیهای معماری موزه قاجار
عمارت امیرنظام در دو طبقه و با زیربنای ۱۵۰۰ مترمربع ساخته شده‌است. ساختمان مشتمل بر دو حیاط اندرونی و بیرونی است که باغچه‌ها و حوضها، زیبایی آن را دو چندان می‌کند. ۱۶ ستون با سرستونهای زیبا ایوان سراسری را نگهداشته‌اند. در طبقه بالا پنجره‌های مشبک ارسی با شیشه‌های رنگی، گچبری‌های نمای شمالی و جنوبی، و همچنین آینه کاریها و گچبریهای تالارهای داخلی وطنبی‌ها به زیبایی مجموعه می‌افزایند و در زیرزمین حوضخانه وسیعی وجود دارد که یکی از زیباترین قسمتهای بنا است. ستونهای استوار حوضخانه و آجرکاری سقف آن نیز بسیار چشمگیر است.

موزه قاجار خانه امیر نظام گروسی

تالارهای موزه قاجار
تالارهای طبقه اول: تالار سکه، تالار بافته، تالار چینی، تالار آبگینه، تالار فلزات، تالار موسیقی، تالار خاتم.
تالارهای زیرزمین: تالار سنگ، تالار اسلحه، تالار رجال و فرامین، تالار معماری و شهرسازی و تالار قفل و تالار فانوس

موزه قاجار خانه امیر نظام گروسی

موزه قاجار خانه امیر نظام گروسی

موزه قاجار خانه امیر نظام گروسی جاذبه گردشگری در تبریز

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.