دره ستارگان،تنگه چاهکوه و مکانهای تفریحی در قشم

قشم یکی از جزیره های دیدنی در ایران می باشد که برای تفریح در تعطیلات عید بسیار مناسب می باشد این جزیره مورد پسند بسیاری از توریست ها واقع می شود و در نوروز مسافران زیادی به این جزیره وارد می شوند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر دره ستارگان،تنگه چاهکوه و مکانهای تفریحی در قشم را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: ســـفرکـــردن یکـــی از خوشایندتـــریــن تفریحـــات مردم اســـت. کمتر کســی را می توان سراغ گرفــت که میــل و علـاقه ای برای سفــر کردن نداشـــتــه باشـد. اغلـــب آنــهـــایـی هم که اهل سفـر هستـــنـد، برای تفـــریـــح و گشـت و گذار فصــل نمــی شنـاسـنـد. عزمشــان را جزم می کنــنـد و راهـــی سفر می شوند، امـــا برخـی دیگر برای سفر رفـــتـــن فصلی قائلند. ایـــن دسـتـــه افـراد معـــمولا در فصول گرم سال، برای خود زمانـبـــنــدی می کنــند و به سفــر می روند، اما در فصول سرد در خانــه هایشان منــتـظـــر می مانــنــد تا دوباره بهــار و هوا گرم بشود. جالب این جاســت که خیلی از این افـــراد نمـی دانند در فصول سرد هم می توان به سفـر رفت. جنوب بهـــتـریـــن نقطـــه از ایــران برای سفرهــای زمستــانه اسـت.

به همیــن دلـــیــل قصـد داریـــم در این مطلب شما را به قلب خلــیــج فارس، جزیره عجـــایب هفتگـــانـــه یعـنــی جزیـــره قشــم ببـریـم. قشم به عنوان بزرگ ترین جزیره ایــران، همــه ساله مســـافـــران زیـادی را به سوی خود می کشـاند. این جزیره دیدنـی بسـیــار دارد. عجـــایب طبیـعـــی روایت ها و داســـتـــان های افــسـانــه های ساکـــنان، دره ها، تنگـه ها، غارهـا و سواحل شگفــت انگیـز هر یک برای شیفــته کردن هر مســـافـــری کافــی هستــند تا از رفــتــن به قشـــم پشـــیمــان نشود. سوای ایـــن ویژگی ها، قشـم حیات وحش بی نظیری هم دارد. این جزیــره زیـــسـتگاه گونه های مخـــتلـف و کمـیـابـــی از حیوانــات اسـت که برخی از آن ها در خطر انقـــراض قرار دارند. شگـفتی های قشـــم را نه باید خواند و نه بایـد شنیــد. آنــها را بایـد از نزدیک دید و لمـــس کرد. با ما همـــسـفر شوید تا در سردتریـن فصـل سال، گرم ترین سفر را تجــربه کنـــیـــد.

قشـم؛ جزیـره عجایـــب هفتـگانـه
عکس هوایی از جزیره قشم

شماره تلــفن های ضروری

پلیـس: 110
اورژانس: 115
آتـــش نشــانــی: 125
هواشناســی: 134
هلـــال احمـر: 112

سفر به قشـــم یک تجـــربـه خوشایـند اسـت. امــا چگونه باید به قشــم رفـــت؟ برای رفــتـن به این جزیره اسرارآمـــیـــز چند انتخـــاب داریــد: هوایپمــا، قطـار، اتوبوس، یا خودروی شخــصـی.

سفر با قطـــار

در این انــتـــخاب هم شما بایـد بلیـــت قطـار تهران بنـــدرعـبــاس را تهــیــه کنــید و بعـــد از رســیدن به بنــدرعـباس به وسیــلــه لنج ها و قایق های مســـافربــری به جزیـــره قشم بروید. قیمــت بلیــت قطار تهــران تا بنــدرعباس هم 80 هزار تومان اســـت.

سفر هوایی

سفـر هوایــی کم دردسرتــریـــن انتــخـــاب برای رفـتـــن به قشـم اســت زیـــرا همـــه روزه بیـن تهـــران و قشـم پرواز رفت و برگـشت برقرار اســت و شمـا مســـتـقیــمــا می توانـــید وارد ایـــن جزیــره شوید.

قیـــمـــت بلـیت رفـــت و برگشت هواپــیـمـا تهــران به قشـــم هم 80 هزار تومان اســـت.

سفـر به قشـــم با خودروی شخصــی

سفـر به قشــم با خودروی شخـصـــی خارج از هزینه های جانبــی، یکــی از بهتـریـن انـتخـــاب هاست. زیـــرا قشم جزیـــره ای بزرگ و جاذبه های گردشــگــری اش پراکنده است، بد نیسـت که هر گردشگری در این جزیره خودروی شخـــصی داشته باشد. شمـــا در ایـــن انـتخـاب می توانیـد تا بندرعباس اتومبـیل رانـــی کنیـد و بعــد از رسیـــدن به بنـــدرعــبـاس با شنـــاورهـــای مخـــصوص حمــل خودرو، وسیـلـــه نقـلــیــه تان را به جزیره ببـــرید.

پیشنهـــاد

1. جزیره هنـگـــام

جزیـــره هنـــگـــام در جنوب مرکـزی جزیـره قشم و در حد فاصـل 2 کیـلومتری این جزیـره و در جلوی روستای شیـــب دراز واقع است. این جزیـره از چنــد روستای مسـکونی چون هنـــگـــام جدیـــد، هنگـام قدیم، خماســی و غیــل تشـــکـیل یافته و محل بسیـار مناسبـــی برای دیـدن حیـات وحش از جمـــلــه دســـتـه های دلـــفـــین ها، پرنده ها و جبـــیـــر (نوعی غزال) است. ساحل نقره ای در حاشـیـــه جزیــره هنــگــام، ساحل بسـیـــار دیـدنــی است.

کجـا بمـــانیــم؟

هتــل ارم

هتــل چهــار ستـــاره ارم بهـــتریــن و لوکس تریـن هتــل جزیـره زیــبـــای قشم اسـت که به تازگی تاســـیــس شده اســت. ایـن هتل دارای 5 طبـقـه اسـت و از 105 فضـــای اقامــتی با چشـــم انداز فوق العــاده از دریای نیلگون خلیج همــیـشه فارس تشکـــیل شده اسـت.

امکانـات هتل: رستوران در 2 طبـــقه، کافـــی شاپ، سالــن صبــحانــه خوری، سالـــن آمـــفــی تئاتر، سالــن همــایش و کنفرانــس، گیـم نت، سالـن بیــلــیارد، سالـــن بدنــسازی و ماســـاژ، اتاق بازی کودک، فضـــای سبـز، آب نما و فواره موزیکال، آلــاچـیـق، چای خانــه سنتی، مســـیر پیاده روی، زمین تنیس، خدمات خانــه داری و ایــنـــترنـت رایگـان پرســرعت.

نشـــانــی: جزیــره قشم، بلوار آزادگــان، رو به روی شیـلات.

هتـــل الوند

هتـل الوند قشم از بهــتریــن هتل های سه ستاره و ساحـــلی جزیــره قشــم اســـت که از 16 اتاق با امکـانات رفـاهی مطـــلوب، تشکیل شده است. تعدادی اتـــاق های ایـــن هتــل چشــم انداز رو به دریــا دارنــد. هتـــل الوند دسـترســی خوبی به جاذبه های گردشــگـری جزیره شگـفـــت انگــیز قشم دارد.
ایـــن هتــل فاصـله کمی تا پارک زیـــتون، قلـــعه پرتـــغـــالی ها و میـــدان امـــام قلی خان دارد و میـهـــمانان آن به راحـتـــی می توانـــند از ایــن جاذبـه های دیـــدین بازدیـد کنـــنـد. از دیـــگر مزایـــای ایـــن هتـل نزدیکـــی به مراکز خرید قشم است.

نشـــانـی: جزیره قشـم، بلوار آزاگان، میدان سعــدی

هتـل ماریــنا 2

هتل سه ستاره ماریـــنـا یکی از هتـل های تازه تاسیس مجـــموعه هتــل های ماریـنا در جزیـره قشم اسـت که رو به روی در جنوبی بازار ستـاره قشـم قرار گرفــتــه اســت. این هتــل 25 واحـد اقامــتــی متــنوع در فضایـی آرامــش بخــش، گرم و دوستــانه برای میهمانــان عزیز فراهم کرده اسـت و خدمـــات و تســهــیـلات منـاسبـــی نیـز به آنهـــا ارائه می دهـــد. دســتــرسی مناسـب به بازارها و ساحــل، ایـــن هتــل را به یکـی از بهـــترین هتــل های جزیره قشـم تبـــدیل کرده است.

نشـــانی: جزیره قشـــم، بلوار ولی عصـر، خیـابـان فارس، رو به روی درب جنوبی بازار ستــاره.

هتـــل سینــگو درگهــان

هتـل سه ستـاره سیـــنـگو، هتــلی نوساز و باکــیـــفیت است که در قلـــب مراکــز تجــاری بزرگ درگـهــان، در طبـــقـــه دوم مجتــمع تجـــاری قرار گرفتـــه اســـت. ایـــن هتل دارای 65 فضـای اقامتـــی مجـــهــز به امکـانات رفاهـــی منـــاسب اســت. با اقـامت در هتـل سیـــنگو می توانــیـد به راحتـی با چنــد قدم پیـاده روی به ساحــل بروید و اوقات فراغت خود را به تمـاشـــای موج های نقره فام خلـیـــج فارس بنـشـــینـــید.

نشانی: جزیره قشم، درگـهـان، مجمتــع تجـاری دریـا، طبقه دوم

هتــل ژئوپارک

هتـــل ژئوپارک یکی از هتل های سه ستاره بسیـار تمیز و خوب قشــم اسـت که در یکی از بهــتریــن مناطـق ایـــن جزیره زیـبا قرار گرفته است. این هتـــل که اخـــیــرا بازسازی شده اسـت دارای واحــدهـــای اقامتی متنوع و امـــکانات مطـــلوبی است. برخــی از پنجـره اتـــاق های هتل رو به ساحـــل زیبــای خلــیـــج فارس باز می شوند به گونه ای که می توانــید در اتاق خود نظـــاره گر خلــیـج فارس بی کران باشید. نزدیکــی هتــل ژئوپارک به بازار قدیم قشـــم و قلـعه پرتغـالی ها نیز از امتیـــازات آن محــسوب می شود. همــچــنـیــن ایــن هتـــل انـــتــخـــاب بسیـــار مناسبی برای مســـافرانی اسـت که قصد سفـر به جزیره هرمــز یا بنـدرعــباس را دارند، زیـــرا ایــن هتــل فاصلــه کمـــی با اسـکلـــه ذاکـــری دارد.

نشــانی: جزیره قشم، میــدان امام، اسـکله ذاکــری، جنب ساختمـــان معـــراج

طبیـــعـــی

دلـفـــین ها

در حد فاصل قشــم و جزیـره هنـگـــام، دلــفـــیـــن های زیـــادی در آب های نیلــگون خلــیـج فارس به زندگی مشـــغولنــد. ایــن حیوانات بامـــزه و شیـــطـــان گردشـــگـــران زیـادی را ترغــیـب می کنند تا سوار بر قایـق به دیــدارشـــان بیـایـــنــد و جست و خیـــزشــان در آب و بازیگوشی هایـشـان را تمـاشا کنــنـــد.

جنــگل های حرا

نام جنـگل حرا به گوش هر ایـرانی و یا گردشـــگـری که به جزیره قشـــم سفـر کرده باشــد آشناســـت؛ زیـرا که این جنــگـــل اسـرارآمـیز با زیبایی های منـحــصـر به فردش از هر بیننده ای دلربایـــی می کند. اکنون به عنوان یکـی از مشــهورتـریـــن جاذبه های قشم شناخــتــه می شود. حرا نام درخـتی اســـت که نمونه اش در نقـاط مخــتلف جهـــان از جمله قاره آفــریــقا، آسیا و اسـترالــیــا به وفور یافـت می شود. پوست ایـن درخـت خاصـیتی دارد که آب شور را جذب و آن را به آب شیریـن تبــدیـــل می کنـد.

غار نمــکدان

غارهای نمکی یکی از جاذبـه های طبــیعـی قشم است. گنــبــد نمکـدان قشــم، یکـــی از 7 عجایـب ایـن جزیـره اســت که قدمت آن به پیــش از دوره کامبـریـــن، یعنـــی حدود 570 میلیون سال پیـش، باز می گردد. با ورود به غار و کمی پیشـروی، مشــاهده خواهـــیدکرد که کف غار با نمـک کریسـتالـه پوشیده شده است؛ ایـن کف پوش زیــبــا، منـــظــره ای باورنـکردنـــی پدید می آورند. نمـــک موجود درون غار نمکدان قشـم، از نوع نمک طبی اســـت که کاربـــردهـای درمانـــی گوناگون دارد.

لاک پشــت پوزه عقابی

لاک پشت های پوزه عقـــابـــی یکی از عجایـــب هفـتگـانـــه جزیـره و متـاســـفـــانه از گونه های حیوانـــی در حال انــقـــراضی هستــند که جنوب کشورمـــان را برای سکـنـــی برگزیـده انـــد. متـــاسفانـه از سال 1970 میــلادی تاکنون، محقـقــان اخطار انـــقـراض ایـــن لاک پشت را اعلــام کرده انـد.
مدتی اســـت که گردشـگران بسیاری برای مشــاهده ایــن گونه کمیـاب راهی قشــم می شوند؛ همچــنــیـن از سال 1395 منـطــقه ای حفاظت شده برای تخـــم گذاری و رشـد ایـن لاک پشــت ها در جزیـــره قشم ایجاد شده اســـت.

تنـــگـــه چاهـکوه

تنگـــه چاهـکوه یکی از جلوه های شگـــفـت انگـــیــز طبـــیـــعـــی قشـم است که به عنوان بخشـی از ژئوپارک ایـن جزیـــره به شمـــار می رود. این تنـــگه منحصر به فرد که نزدیک به 100 متـــر طول دارد، در قســـمـت شرقی جزیـــره قشـم واقـــع شده و حس و حالـــی مرموز به این ناحــیه بخشیــده است. دیواره های تنــگــه چاهـکوه که از جنــس سنگ های رسوبی هستــنـــد، فاصلـــه های بســـیــار کمـــی از یکـدیگـر دارنـد. در برخی نقاط ایـــن فواصل به کمـــتــر از نیـــم متر می رسد که ممکــن است عبور و مرور را برای برخی گردشگـران دشوار سازنــد. اگر جزیــره قشم را به عنوان مقصد برگــزیـده ایـد، حتـمــا به تمــاشـــای تنـگــه چاهکوه بروید. همچــنیــن تمـــاشای آسمان پرستاره بالای تنــگــه را هم از دسـت ندهید.

جزایــر ناز

ناز، نام مجموعه جزایری اســـت با 34 هکتـــار وسعت، که اطـرافـش با دیواره هایــی 5 تا 10 متری پوشیــده شده اســـت. این پدیده حیرت انـگیـــز تنـــهـــا نقطــه از خلـیج فارس اســت که می توان بدون به آب زدن وارد آنجا شد. زیرا این جزایر هنـــگام جزر و مد قابـــل دسـتـرســـی هستنـــد. یعـــنـــی وقتی پدیـــده جزر اتفـــاق می افـتـد شمـــا می توانیـد به نزدیـکــی جزیــره بروید. مرجـان ها و صدف های رنـــگین که در اطـــراف جزیـــره پراکـــنده شده انـد، روحی تازه به چشم انــداز ایـــن محــدوده می بخــشـند. امــکانات مخـــتلفی همــچون غواصــی در اطـراف جزیــره ناز، شتـرسواری به هنگام جزر و جت اسـکی هم از دیـگر دلـــایل هجوم گردشـــگــران به سوی ایــن مکــان اســت.

غارهـای خربـس

غارهای خربــس، به فاصلـه 11 کیلومتری از شهر قشـم (در جاده مجـاور ساحل جنوبی) عارهـــای خربس بر سیـنــه کوهی مشــرف به دریـا و دشــتـی میـانکـاسـه قرار گرفــتــه اسـت، خربـس از غارهای دریـــایی است که بر اثــر گرداب و تخلیـه ماســـه ها از حفره سنـــگ ها به وجود آمده است.

دره ستـــارگان

دره ستارگــان، پدیـده ای زمـــیــن شنـاســی اســت که بر اثـر فرسایـش خاک در جزیره قشـم و نزدیـــکــی روستــای برکه که خلف شکل گرفـــتـــه است. بومیـــان این منــطــقــه بر این باورنـد که در سالــیــان دور شهـــاب سنـگــی به ایـن ناحــیـه برخورد کرده و سبب شکل گیری دره ای با اشـــکــال نامـــتعارف شده اســـت. هنــگــامــی که قدم به درون پیچ و تاب های دره ستارگـان می گذارید، هیبت چشـم انــداز طبـیعـی مقــابـلــتـان، شمـا را شگـــفــت زده خواهــدکـــرد.

تاریخی

چاه های تل آب یا طلـــا در جزیره قشــم

در 76 کیلومتری شهــر قشم و در 30 کیـــلومتـری شمال فرودگـاه بیــن الملــلــی قشم چاه های طلــا قرار دارد. در روستـــای لافـت قبـــل از همه، بادگــیــرهــای منازل روستایی چشـــم مشـتـاقـان دیدار از قشم را به خود جلـب می کند. پس از آن به محــض ورود به لافــت و در جوار قلــعه نادری حلقــه های چاه آب متعدد در داخـل گودال دامـــنه کوه به چشم می خورد که حکایـــت از تکـنولوژی ذخیـــره آب پارســیان جزیــره نشــین عهــد هخـــامنشی و دوره زرتشـتیـان دارد.

قلـــعه پرتـــغــالــی های قشـــم

در انتهـــای شمـال شرقـی جزیـره قشم، یک قلــعـه قدیـمـی و مخــروبه وجود دارد. این قلعه را در سال 1030 هجری قمـــری (میلـادی 1621) به دستور پادشــاه پرتــغـال، به عنوان دژ نظامی برای کنتـــرل ترافـیـک دریــایـی منطقـــه هرمـــز و خلـــیـــج فارس در بندر قشم ساختــه اند. ایــن قلـعـه در سال 1622 میـــلــادی به دســت سپــاهــیـــان ایــران فتــح شد. قلعــه مذکور دو حصــار و برج هایی در چهارگوش دارد. در پشــت حصار بیرونی قلــعه، خنـــدقــی وجود داشته که اینـک پر شده است.

مقــبره بی بی مریـــم (تم سنـیـــتی)

مقبره بی بی مریم، آرامگـاهـی اســـت باقـــی مانــده از قرن 8 هجری قمــری که در روستـای تم سنــیتی جزیره قشــم قرار دارد. ایـــن بنـای کهـن، در بیــن اهالــی روستــا به تم سنـیتی نیز شهرت یافتـــه است و امروزه یکی از جاذبــه های گردشگـری جزیـــره اســت.

 

ماهی برشتـه (کباب ذغـالــی)

مردم قشم برای برشـتـه کردن ماهی هایـی مانــنـد سنـگـــســـر و سرخو ابـــتدا شکــم شان را خالــی می کننــد و ترکیــبی از گشنیز، شوید، پیاز خردشده، فلـــفـل، ادویه و فلـفـل سبــز داخل آن می گذارنـد. سپـس ماهی را روی ورقه فلـزی که روی آتش گاز یا ذغال آماده کرده انــد، می گذارند تا کبابی شود. سپـــس ماهــی ها را در ظرفـی دردار قرار می دهنـد و چنــد قطـره آب به آن می پاشنـــد تا در اثـر بخـــار، روغن در زیـــر پوست ماهی بچـسبـد و هنــگام مصـرف، پوست ماهـــی ها به راحتـــی کنـده شود.

برنج دیـشو

برای تهـــیـه این غذا مقـداری شیـــره خرمــا را در آب حل می کنـــنــد تا رقیـق شود؛ سپـس آن را روی گاز می گذارند تا به جوش آیــد و برنــج خیـسـانده شده را در آن می ریزنــد تا آب آن بخـــار شود و برنـج دم بکشد. ایـن برنـــج را به همـراه ماهــی برشته سرو می کننـد.

پودیــنــی کوسه یا سفره ماهــی

پودیـنـــی کوسه یا سفره ماهـــی یکــی از غذاهـــای معـروف و لذیــذ جنوب و جزیـره اسـت که معـمولا با گوشت کوسه یا سفـره ماهی تهــیـــه می شود.

نان تموشی و نان های محــلـی

در قشـم بیش از 20 نوع نان محـلــی پخـــتـــه می شود که یکــی از مشــهورتـــریـن آن ها نان تموشی است. برای پخــتــن نان تموشی، ابـتدا خوب تابه را داغ می کنـنـد و بعد آرد را با آب مخـلوط و تکه ای از خمــیر درست شده را با دست بر می دارنـــد و لایــه نازکــی روی تابه پهن می کننــد.
روی آن پنــیــر یا تخـــم مرغ می ریزند و وقتـــی آمـــاده شد با سس مهـیــاوه یا ماهــی آبــه که سسی اسـت تهیـــه شده از آب ماهی، نمک، خردل، گشـــنیـــز و رازیانه می خورند.

هواری ماهـــی

هواری ماهــی یکـی از غذاهـای محلی قشـم است که از ترکـــیـــب ماهــی، ادویه، پیاز، سبزی و برنـج تهـــیه می شود.

زیـبون

زیـبون از ترکیـــب خلــال سیب زمــینـی سرخ شده و ماهی ادویه و زردچوبه خورده تهـــیه می شود.

رستوران قلعـــه

کمـی آن طرف تر از قلعــه پرتــغــالــی، رســـتوران قلـــعه را می بینـــیـــد که یکی از بهتریــن رستوران های قشم به حسـاب می آید. نمـای رو به دریـــای ایـــن رســتوران مطمئنا لذت غذا را برای شمـا دوچنـــدان می کنـد. در صورت مایــل می توانیـــد در داخل یا در خارج از رستوران غذا را میـــل کنـــیـــد.
منوی این رســـتوران بسـته به صیـد روزانه تغیــیر می کند، بنـــابـرایـــن هر روز باید منــتـــظر یک منو یا یک سورپرایز باشید.

رستوران الوند

رستوران الوند در هتل الوند قرار دارد و منوی آن شامل انواع غذاهـــای دریـــایی مانـــنــد قلیه ماهــی، کوسه، میـــکـــس دریـایی، شیـــرمــاهـــی میــگو و ماهی سوخاری و غیره اســـت.
در صورت تمـــایل می توانــیــد از بوفه سلــف سرویس رستوران نیــز اســتــفـــاده کنــیـد.

رسـتوران خالــه

رستوران خالــه در نزدیکـی رسـتوران قلعه قرار دارد. این جا همـان جایــی اسـت که می توانــیـــد طعــم غذاهـــای اصیـل و خانگـــی را بچــشید، زیــرا آشـــپز ایـــن رســتوران خانــمـــی از بومیان همیـن جزیره است که در ایـن رستوران غذاهای محلی تهـــیه می کنـــد.

رســتوران نعـیـم

اگــر هوس میــگوی پفکـــی کردیــد، رسـتوران بزرگ و شلوغ نعـــیــم همـــان جایـی اســـت که به دنبالـش هســـتیــد. رســتوران نعـــیـم دارای فضایــی گرم و دوستــانه بوده و منوی ایــن رسـتوران شام انواع غذاهـــا مانند مرغ، کبــاب، استیـک، قلیـه ماهی (از جملــه غذاهای معـروف نعیم)، ماهـی شیـــر، میــگو، و ماهـی کبـــابــی است. سر و غذا به صورت سلــف سرویس است.

چی بخـریــم؟

بازارهــای قشـــم

بازارهای قشم هم از جمـــله بازارهـایی است که هنوز انحـــصـــار خود را دارنـــد. جذابـــیت های منــحــصــر به فرد ایـــن بازارهـا در این اسـت که هم به صورت سنتـی هم به صورت مدرن در ایـــن شهر فعالیـت دارنـد. قشم بازارهای شیـک و گران هم دارد، امـا به واسطه منـطـقـه آزادبودنـش نسبت قیـــمــت اجــناس اش نسـبـــت به بازارهـای دیگر مناسـب تر اســـت. بازارهــای قشم، قدیم، ستــار، فردوسی، پردیـس، خلـــجـی فارس، مرجـان، مجــتــمــع اداری، و تجـــاری نخــل زرین، بازار سیمــرغ، راه ابریـــشـــم، مجـــتـمع اداری مسـکونی خورشـیــد، مجـــتـــمع تجــاری پاســـارگــاد و بازارچـــه امـام قلـی خان از جملــه مراکــز تجـــاری ای هستـنـــد که شمــا می توانـــیــد خریـــدهـای خود را در این مکـــان ها انـجــام دهــیـــد.

مرکــز خرید ستاره

مرکز خریـــد ستاره دارای 3 طبقه تجــاری اســت که بیش از 400 واحد فروش فعال دارد، ایــن واحـدهـا در زمـیــنـــه پوشاک، کیـــف و کفـش، عیـنک، محـصولات آرایشـــی و بهداشـــتــی، عطر و ادکــلـــن، خرازی، لبــاس مجـلــسی، لوازم کامپـــیوتر و لوازم خانـگی مشـغول به فعـــالیت هستـــنـــد.

سوغات قشـم

پوشاک

قشـم، مراکـــز خرید متعــدد و مشــهوری دارد. یکی از سوغاتـــی هایی که معـــمولا مســـافـــران قشم تهـیه می کنــند انواع لبــاس اســت. در این مرکـــز خریــد از آنــجـــایـی که قیـمــت ها نســبتـا مناسـب است، می توانـید هم برای خودتــان و هم به عنوان سوغات، لباس تهــیه کنـید. برای آشـنـایـی با مراکز خرید قشـــم می توانــیـــد به مقاله مراجعـــه کنــیـــد:

کیــک هلر

روستـــای هلر در 18 کیــلومتری قشم قرار دارد. ایـــن روستــا 2 کارگـاه شیریـنـــی پزی و حلواپزی دارد که شیریـنـی های محــلـی متعددی در ایـن 2 کارگـــاه تهــیه می شود. یکی از ایـــن شیــریـــنی ها کیـــک هلــر نام دارد. کیک هلر نوعی کیک اســـفـنــجی است که از ترکـــیــب آرد، تخم مرغ، شکر و وانــیل درسـت می شود. در قشـم، بیـشــتـــر شیــریــنی فروشی ها کیــک هلـر دارنــد. از آنـجـایــی که ایـــن کیـکی را در هیــچ جای دیـــگــر دنیــا نمی توانـــیــد پیـدا کنـیـــد بهـتـریـــن انتخــاب به عنوان سوغات اسـت.

صنایع دستی دریـایــی

هنــگـام جزر و مد دریـــا، مقدار زیادی از انواع صدف ها، حلــزون ها و بقایـــای آبزیـان خلــیج فارس در سواحل جزایــر متـــعـدد ایــن خلـــیج (کیـــش، ابوموسی، لارک، قشــم هرمز و…) می ریزد. اهـالــی بومی و خوش ذوق منطــقـــه آن ها را جمع آوری می کننـــد و از آن ها تابلو نقش برجـســـته، آویز، پرده، زیورآلات مجســـمـــه ها و اشـیــای گوناگونی می سازنـــد.

گلیــم و رودوزی های سنـتـی

یکی از جاذبـــه های مهــم و باارزش قشــم، تولیدات دست دوز زنان و دخـــتران محلـــی است. گلـیــم بافی، رودوزی و نواربـــافــی در این منـــطقــه یکی از سنت هایی است که از قدیــم در این منـطقه وجود داشـتـه و هنوز هم زیبـایـی و اصـالـــت خود را حفظ کرده است.

ادویه

یکی از بهــترین و مهم تریـن سوغات قشم ادویه اسـت. درواقــع آن چیزی که موجب می شود بعـــد خوردن غذاهای لذیـــذ جنوبی در قشـم نمـــک گیر شوید وجود ادویه در غذاهــای ساکـــنــان منطـقه است. پیـــشنـهاد می شود حتــمـا در فهـــرست سوغاتـی هایتـــان ادویه را از قلــم نیندازید.

دره ستارگان،تنگه چاهکوه و مکانهای تفریحی در قشم

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.