مکان تاریخی لکهنو شبیه شیراز در هندوستان

هندوستان یکی از کشور های بسیار زیبا می باشد در این کشور بناها و سازه های عجیبی ساخته شده اند این مکان مورد توجه بسیاری از توریست های جهان می باشد یکی از این مکان های تاریخی لکهنو می باشد و بیشتر افراد در این مکان تاریخی برای گردشگری به کشور هندوستان می آیند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر مکان تاریخی لکهنو شبیه شیراز در هندوستان را در سایت خواهید دید با ما همراه باشید.

لکهنو گرچه در مقایسه با آگرا و بنارس تا حدود متعددی در لبه است , البته بدون شک یکی‌از هدف های حیاتی توریسم ایالت اوتار پرادش در هندوستان به شمار میرود ; شهری که در امتداد رودخانه گومتی صورت گرفته و به واسطه8 سنت بی نیاز فرهنگی و هنری‌اش دارای اسم و رسم است . پایتخت ایالت اوتار پرادش آوازه خویش را وام دار نواب‌هاست ; حکمرانان شیعه‌ای که شیدا کشور‌ایران بودند و موسیقی و هنر آشپزی شهر را متحول کردند .

از سال 1350 این شهر زیر لحاظ حکومت‌های مختلفی سازمان شده که از در میان آنان می‌توان به شاه دهلی , امپراتوری مغول , نواب زادگان , کمپانی هند شرقی و بریتانیا اشاره نمود , ولی مردمان لکهنو استقلال طلب می باشند و در حرکت استقلال هند هم حضور لبریز شوری داشتند . قول سال 1917 بین کنگره و مسلم لیگ در لکهنو مورد گفتگو قرار گرفت تا فشارهای بیشتری بر انگلیس به خواسته ارتقاء خودمختاری اعمال شود .

لکهنو را شیراز هند هم می‌نامند ; چون این شهر به نوعی پایتخت هنر , موسیقی و شعر هندوستان است . این شهر توانسته تعادلی تعجب آور بین مدرنیته , معماری استعماری و سنت‌های اسلامی برقرار نماید . همین سبب شده که به‌عنوان یک مقصد توریسم بی‌نظیر در شمال هندوستان معروف شود . ردپای دوران‌های تاریخی متعدد درین شهر به خیر و خوبی نگهداری شده و شما میتوانید دیده اندازهای تاریخی , بناها , ساختمان‌ها و اثرها به جای باقی‌مانده از هر عصر را با گام زدن در شهر ملاحظه کنید .

شعرخوانی در لکهنو شب و روز نمی‌شناسد و کشف رموز معاش بی نیاز فرهنگی مردمان شهر یکی‌از لذت‌های گردشگرها در حین هجرت است . این شهر یکی مرکزها پیشرو در ادبیات اردو و هندی است و ممکن است به همین بهانه است که به قسطنطنیه هندوستان نیز معروف است . بازارهای کهن , غذاهای لذیذ مغولی , باغ‌های خوشگل , معماری شگفت‌انگیز و شعر و موسیقی در شهر طلایی مشرق توقع شمارا میکشد .

 

روزنگار مسافرت

لکهنو مکان زیاد جالبی است که در هر فصلی از سال می توانید به آن مهاجرت نمایید . شایسته ترین زمان مسافرت از حیث آب و هوایی آبان تا فروددین ماه است . تابستان‌ها با دقت به جايگاه حرارت بالا و زمستان‌ها به دلیل سوز و سرما چندان برای هجرت پیشنهاد نمی شود . هنگام محرم و صفر این شهر آئین ویژه‌ای برای تکریم شهدای کربلا دارااست و به همین علت این دو ماه نیز برای اشخاصی که دوست دارا‌هستند با آیین‌های تشیع در دیگر کشورهای دنیا آشنا شوند فصل قابل قبولی برای هجرت به لکهنو به شمار می رود .

 

اتوریشکا سواری

وسایل حمل و نقل همگانی در لکهنو دراختیار و مطمئن می‌باشند به گونه‌ای که به راحتی می توانید اطراف شهر را بگردید . برای گردش در شهر گزینه‌های متنوعی پیش روی‌تان جای دارد و وسایل نقلیه همگانی مقرون به صرفه‌تر و راحت‌تر می‌باشند . اتوبوس‌های محلی در لکهنو بسیار می باشند و مسافت‌های طولانی را نیز پوشش میدهند .

در کنار این وسایل همگانی , اتوبوس‌هایی نیز به توریسم اختصاص داده شده که بوسیله آژانس‌های مسافرتی مورد استفاده قرار میگیرند . اتوریشکا یا این که موتورهای سه چرخه نیز که یک صندلی در جلو برای راننده و در عقب صندلی برای مسافران دارا هستند , یک کدام از وسایل همگانی برای گردش در شهر است . این موتورها کار کشته به حمل چهار نفر همزمان می‌باشند .

خوبتر است پیش از سوار شدن بر اتوریشکاها با راننده درباره‌ی بها توافق فرمائید و زنخدان زدن را نیز فراموش نکنید . ماشین کرایه ای نیز یکی دیگر از گزینه‌های دوستداشتنی گردشگران برای گردش در لکهنوست . شما می توانید در جای‌جای از شهر تاکسی‌ها را پیدا نمائید . ولی فراموش نکنید که پیشین از سوار شدن درباره ی ارزش با راننده کلام نمایید تا سرتان کلاه نرود .

 

عشق و علاقه به امام حسین ( ع )

لکهنو بافرهنگ شیعه و مراسم سوگواری محرمش در عالم پر اسم و رسم است . محرم برای تمام مردمان این شهر اهمیت ویژه‌ای دارااست . تکریم محرم در لکهنو از زمان سلطنت نواب‌ها در‌این شهر آغاز شد و از آن موقع تا به امروز سالانه در ماه محرم مجالس سوگواری و اجتماعات گسترده مردمان در شهر برگزار می شود .

قربانی‌کردن یک کدام از رسوم مرسوم درطول روز عاشوراست و رسومات دیگری مثل شاهی بارگاه , جالوس مهندی ( Jaloos – e – Mehndi ) و دانش عاشورا نیز در لکهنو برگزار میگردد . مراسم عاشورا برای مردمان شیعه این مرزوبوم مضاعف حیاتی است و آنان با شور و تعصب خاصی سالانه آن را به جای میاورند .

در دوران نواب‌ها مراسم عاشورا با حضور پر شور سنی‌ها و شیعیان برگزار می‌شد، اما متاسفانه در سال‌های بعد اختلافاتی پیش آمد که منجر به ممنوعیت برگزاری مراسم عزاداری محرم در لکهنو شد.

در سال 1977 با منع شدن سوگواری , اعتراضات بالازد تا آنجاکه هزاران بدن از شیعه ها در 10 محرم به عبارتی سال زندانی شدند , ولی آئین محرم در زیرپوست شهر زنده ماند . در سال 1997 با ممنوعیت مجدد برگزاری مراسم عاشورا , شیعه‌ها دست به اعتراضات گوناگونی زدند که از آن جمله می‌توان به اعتصاب غذای سراسری اشاره نمود , البته تلاش‌ها برای کنسل ممنوعیت برپایی سوگواری بی‌فایده بود و چه بسا باعث به دستگیر عالم شیعه این شهر یعنی مولانا سید جواد شد .

در‌این امسال مراسم سوگواری به ضرب و شتم شیعه‌ها بوسیله نیروهای پلیس انجامید و صدها نفر زندانی شدند . اعتراضات شدید مردمی سبب ساز شد شهرهای دیگر هندوستان و شیعه‌ها کشورهای دیگر نیز بدین ممنوعیت عکس العمل نشان دهند . ارتقاء اعتراضات سبب ساز به عقب نشینی دولت شد و با آزادی علمای شیعه شهر از سال 1998 و با اذن قانونی دولت برگزاری مراسم از رمز دریافت شد .

امروزه بیشتر مساجد شیعه‌ها و امام باره‌های شهر در محرم سیاهپوش می‌باشند و شما می توانید مراسم سنتی سوگواری را در امام باره آصفی , امام باره حسین آباد , درگاه حضرت عباس و امام باره زین‌العابدین خان دنبال فرمائید . دانش فتح فرات درطول روز هشتم محرم از مسجد داریوالی در پشت دانش گاه پزشکی تکان داده می گردد .

این مراسم در امام باره غفران مآب در نصف شب مراسم پایان مییابد . درطول روز نهم محرم نیز دانش شب عاشورا به شیوه میفتد . مراسم یاد سکینه در چهار‌مین یک شنبه ماه محرم در امام باره حسین آباد لکهنو برگزار می گردد . تمام مراسم‌ محرم با حضور پرشور جوان ها و مردمان لکهنو برگزار میشود و سالانه گردشگران متعددی برای کمپانی در‌این مراسم راهی این شهر میگردند .

 

شایسته ترین مکان اقامت

در لکهنو برای اقامت مبتلا خلل نخواهید شد ; چون این شهر گزینه‌های بخش اعظمی با کیفیت‌ها و قیمت‌های متنوع پیش روی‌تان میگذارد و میتوانید با اعتنا به عشق و بودجه‌تان درخصوص مکان اقامت تصمیم بگیرید . ضمنا اقامت درین شهر به نسبت اکثری از شهرهای توریستی هندوستان مقرون به صرفه‌تر است .

 

منظره دل‌انگیز

هتل ویوانتا ( Vivanta ) با چشم‌انداز جذاب رودخانه شهر اقامت شما‌را دلپذیرتر می نماید . اتاق‌های این هتل که در راس شهر واقع شده مجهز به دستگاه تهویه مطبوع است و میز عمل , دستگاه چای ساز , یخچال فریزر و گاوصندوق در تمام آن ها در نظرگرفته شده است . علاوه بر این چیدمان داخلی اتاق‌ها شیک و دیدنی است . این هتل 20 کیلومتر از فرودگاه بین‌المللی شهر مسافت دارااست و تا گلشن وحش و موزه ایالتی صرفا 2 . 5 کیلومتر رویکرد است . مدعوین می توانند از استخر روباز , تالار تندرستی , گلشن هتل و رستوران‌های هتل استفاده نمایند . برای اقامت درین هتل می بایست شبی 100 دلار بپردازید .

 

اتاق‌های بزرگ و امروزی

هتل گلدن تولیپ ( Golden Tulip ) با اتاق‌های بزرگ و مدرنش در تمام شهر آوازه داراست . هتل صرفا 1 کیلومتر با پایانه چارباغ مسافت دارااست و مجهز به دو رستوران , یک راءس کسب و فعالیت و تالار بدنسازی است . وب سریع مجانی در هتل قابل دسترسی است . اتاق‌های هتل مجهز به تلویزیون ورقه تخت , یخچال فریزر و مبلمان راحت است . در رستوران شرقی هتل میتوانید گونه های غذاهای محلی لذیذ را میل نمایید . برای اقامت درین هتل می بایست شبی 70 دلار بپردازید .

دوست داستنی ورزشکاران

هتل رانجیز ( Ranjee ’ s ) با راس آبگرم , تالار تندرستی و راس تناسب اندامش دارای شهرت است . اتاق‌های نسبتا بزرگ , تلویزیون کاغذ تخت و اتاق نشیمن برای استراحت پس از یک روز گردش در شهر از ویژگی‌های دیگر این هتل است . آشپزهای حرفه ای این رستوران اشکال غذاهای بین‌المللی و محلی را برای‌تان فراهم می‌كنند و کافی شاپ هتل 24 ساعته است . وب و پارکینگ درین هتل بدون‌پول است . برای اقامت درین هتل 4 ستاره می بایست شبی 50 دلار بپردازید .

 

دسترسی مطلوب

هتل سابهاجیم ( Saubhagyam ) که در حیطه گومتی ناگار واقع شده اتاق‌های مجهز با بها قابل قبولی را در اختیار گردشگران شهر می گذارد . رستوران این هتل با گونه های غذاهای چینی و هندی از میهمان ها پذیرایی می کند . بازار پاتراکارپورام فقط 500 متر از هتل مسافت داراست و مسافت تقریبی تا فرودگاه حدود 25 کیلومتر است . شما می توانید از مشاور توریسم هتل برای طرح ریزی سفرتان یاری بگیرید . برای اقامت در‌این هتل 2 ستاره بایستی شبی 40 دلار بپردازید .

عاشق فرهنگ و تمدن

تانیا سودان/ مولف و جهانگرد

اغلب کسانی که لکهنو را به‌عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کنند عاشق و شیفته فرهنگ هستند. شهر محبوب نواب‌ها هنوز زنده است و جذابیت دنیای قدیم خود را حفظ کرده است. لکهنو به واسطه غذاهای لذیذ سنتی، هنرهای دستی زیبا و مردم خونگرمش در تمام هند شهرت دارد. بسیاری از میراث فرهنگی این شهر به دوران مغول‌ها برمی‌گردد.

هنوز هم می‌توان ردپای مغولان را در معماری، آشپزی و آیین‌ها و رسوم مردم شهر پیدا کرد. مردم لکهنو جزو خونگرم‌ترین و مودب‌ترین مردم هندوستان هستند.آنها بسیار آهسته صحبت می‌کنند و به مهمان احترام زیادی می‌گذارند. سنت‌های موسیقی در لكهنو به سلطه مغولان بر این شهر بر می‌گردد. پادشاهان مغول به هنر موسیقی به شکل سرگرمی نگاه می‌کردند.

اردو زبان رسمی لکهنوست، اما در کنار آن زبان‌های دیگری هم در بین مردم متداول است. نسل جوان لکهنو به خوبی انگلیسی صحبت می‌کنند. بنابراین هر وقت نیاز به کمک داشتید می‌توانید از آنها راهنمایی بگیرید.

سفر به لکهنو بدون سر زدن به مراکز خرید و فروشگاه‌های بزرگ قطعا ناقص خواهد ماند. خرید یکی از سرگرمی‌های مردم این سرزمین است و شما هم به‌عنوان گردشگر تجربه متفاوتی از خرید در این شهر پیدا خواهید كرد. لکهنو مانند دیگر شهرهای معروف هندوستان پاساژ‌های پر زرق و برق ندارد، اما لذت خرید در دستفروشی‌ها و بازارهای سنتی شهر را نباید دست کم گرفت.

سوغاتی اصلی شهر نوعی قلابدوزی است که به چیکان(Chikan) معروف است و توسط صنعتگران ماهر لکهنو تولید می‌شود. ترکیب این قلابدوزی با زردوزی برای لباس‌ها، ملحفه و رومیزی در اکثر مغازه‌های شهر به فروش می‌رسد که می‌تواند یک سوغاتی زیبا از صنایع دستی شهر باشد. در این شهر بازدید از چاتار منزیل را که به معنای قصر چتری است، نباید از دست بدهید. بیگام حضرت محل پارک هم که در سال 1962 ساخته شده یکی از نقاط تفریحی شهر به شمار می‌رود.

دنیای طعم‌ها

غذاهای لکهنو هویت و فردیت خاص خود را دارد. آشپزی این شهر تا حدود زیادی تحت تاثیر مغولان بوده و سرآشپزهای سلطنتی در گذشته از افراد ثروتمند و پرنفوذ شهر محسوب می‌شدند. آشپزهای دربار به خوبی می‌دانستند چگونه غذاها را تزئین کنند تا سلطنتی به نظر بیایند و طعم ویژه‌ای هم داشته باشند. امروز هم پختن غذاهای سنتی و اصیل این شهر نیاز به مهارت و استعداد بالایی دارد. سبکی از پخت و پز از گذشته تا به امروز در این شهر رواج دارد که به آن سبک دام (Dum) می‌گویند.

این سبک به زبان امروزی به معنای پختن غذا با شعله کم و به‌صورت آرام پز است. ترکیب ادویه‌ها به نحوی که طعم غذا را متفاوت کند مهارت دیگری است که نسل به نسل در این شهر رواج پیدا كرده است. همین باعث می‌شود که شما در این شهر با مزه‌های جدید و شگفت‌انگیزی روبه رو شوید.

مشهورترین غذاهای سنتی لکهنو شامل کورماس(kormas)، کالیا(kaliya)، ناهاری کولچاس(nahari-kulchas)، زردا(zarda)، شیرمال(sheermal) و رومالی(roomali) است.

در مورد غذاهای این سرزمین باید این نکته را بدانید که طعم متفاوت غذاها تنها مربوط به استفاده از مواد خاص نیست؛ بلکه شیوه پخت و تزیین غذاها هم در این منطقه با تمام دنیا تمایز دارد. بنابراین عجیب نیست که تماشای غذاها در لکهنو شما را گرسنه کند. از آنجایی که تعداد زیادی از جمعیت این شهر مسلمان هستند شما می‌توانید با دنبال کردن علامت حلال در رستوران‌ها غذای مناسب را تهیه کنید. کباب و کوفته دو غذای محبوب گردشگران در این شهر است که انواع مختلفی هم دارد.

اگر به دنبال غذاهای سنتی هندوستان و چیکن بریانی خوشمزه هستید بهتر است سری به رستوران ساخاوات (SAKHAWAT) بزنید. کباب‌های لذیذ و خوشمزه را می‌توانید در توندی کبابی(Tunday Kababi) امتحان کنید. اگر هم به دنبال غذاهای تند و لذیذ محلی هستید بهتر است سری به رستوران اودهیانا (Odhyana) بزنید.

72 ساعت در شهر نواب‌ها

پایتخت اوتار پرادش که غالبا به‌عنوان شهر نواب‌ها نیز شناخته می‌شود، یکی از مقاصد بكر برای گردشگرانی است که به آثار فرهنگی و هنری علاقه دارند. در طول قرن 18 و 19 لکهنو مرکز فرهنگی و هنری هندوستان شد و بخش اعظم تاریخ شهر در این مقطع زمانی شکل گرفت. این شهر دومین شهر بزرگ شمال هند و همچنین یازدهمین شهر این کشور از نظر مساحت به شمار می‌رود.

روز اول

گردش مذهبی

شهر لکهنو شکوه و جلال خود را مدیون دوران نواب‌هاست. بناهایی که در این دوره ساخته شد نمایانگر فرهنگ و تاریخ این سرزمین است. اکثر آثار آن دوره بناهای مذهبی، مساجد و حسینیه‎‌هایی هستند که هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

امام باره آصفی

«امام باره» یا «امام بارا» بناهایی هستند که شیعیان هندوستان برای برپاکردن مراسم ماه محرم تاسیس می‌کنند. باره یك واژه‌ «‌‌اردو» و به معنای بزرگ است. بنابراین امام باره به معنای آرامگاه مقدس بزرگ ترجمه می‌شود. امام باره آصف الدوله که در سال 1784 ساخته شده به حسینیه آصفی هم مشهور است و یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی لکهنو به شمار می‌رود. این مجموعه شامل مسجد آصفی، آرامگاه آصف الدوله و حسینیه است. دخمه پیچ در پیچ این عمارت که یک مجموعه زیرزمینی کامل است یکی از شگفتی‌های معماری هندوستان به شمار می‌رود.

 

امام باره چوتا

یکی دیگر از شگفتی‌های معماری لکهنو امام باره چوتا (Chota Imambara)ست. ساختمان این عمارت در سال 1838 توسط نواب محمد شاه علی ساخته شد. آرامگاه نواب که در کنار مادرش دفن شده نیز در این مکان قرار دارد. درست در بیرون این امام باره برج نگهبانی ناتمامی قرار دارد که داستان‌های زیادی در مورد آن بر سر زبان‌هاست. نواب تلاش داشته این برج را به ارتفاع قطب منار و شبیه برج پیزا بسازد، اما کارش ناتمام ماند.

 

دروازه مولانا

دروازه مولانا که به دروازه ترکی هم معروف است در سال 1784 توسط نواب آصف الدوله ساخته شد. این بنای تاریخی یک دروازه عظیم است که یکی از بهترین نمونه‌های سبک معماری آوادهی (Awadhi) به شمار می‌رود. معماری این اثر تاریخی با آثار رومی‌ها و امپراتوران عثمانی مقایسه می‌شود و نشانگر ورود به شهر قدیمی لکهنوست.

 

روز دوم

تاریخ‌گردی

لکهنو به اندازه تاریخ هندوستان قدمت دارد. پادشاهانی كه در این شهر حکومت کردند هر یك آثاری از خود به جای گذاشته‌اند. از آنجا که این شهر یکی از مراکز عمده شورش‌های استقلال‌طلبانه هند بوده در تاریخ این کشور هم نقش موثری ایفا کرده است.

 

یادبود استقلال

در محل اقامت بریتانیایی‌ها یک بنای یادبود ملی قرار دارد که به شورش‌های بزرگ سال 1857 اشاره دارد؛ نبرد تاریخی که به نام «محاصره لکهنو» مشهور است. این بنا درست در کنار محل اقامت سردسته نیروهای انگلیسی ساخته شده است. خرابه‌های این جنگ تاریخی هنوز برجای مانده است. اطراف این منطقه باغ‌های سرسبزی قرار دارد که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

 

موزه لکهنو

موزه لکهنو با بیش از 100 هزار اثر باستانی قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین موزه در ایالت اوتار پرادش محسوب می‌شود. آثار كهن این موزه به دوره گوپتا بر می‌گردد. همچنین آثار زیادی از جمله سفال، ابزار، سلاح و نسخه‌های خطی در این موزه نگهداری می‌شود که دیدنی است.

 

کاخ تاریخی

خانه کنستانتینا که هم‌اكنون تبدیل به یک کالج شده یکی از جاذبه‌های معماری لکهنو محسوب می‌شود. در معماری این کاخ كه یک معماری ترکیبی است از تکنیک‌های مختلف معماری ایتالیایی استفاده شده است. این کالج جزو معدود موسسات آموزشی است که به واسطه نقش پر رنگ آن در طول محاصره لکهنو مدال افتخار دریافت کرده است.

 

روز سوم

ماجراجوییسفر به هندوستان برای گردشگران بسیاری از کشورهای دنیا به معنای آغاز ماجراجویی است، اما لکهنو به گونه‌ای دیگر شما را غافلگیر خواهد کرد. روز سوم سفرتان را به گردش و ماجراجویی در شهر اختصاص دهید.

 

باغ وحش

باغ وحش لکهنو به نام پارک جانورشناسی شاهزاده ولز هم مشهور است. مساحت باغ وحش 28 هکتار است و در سال 1921 به منظور استقبال از شاهزاده ولز ساخته شده است. در این باغ وحش گونه‌های مختلفی از پرندگان، حیوانات و خزندگان زندگی می‌کنند. این باغ وحش برای پرورش گونه‌های در معرض خطری مانند ببر سفید، گرگ هندی، گراز و گوزن آموزش‌ها و برنامه‌های ویژه‌ای دارد.

 

بازارگردی

بازارگردی یکی از تفریحات عمده گردشگران در هندوستان به شمار می‌رود و بازار‌هازراتگانجی (Hazratganj) که یکی از بازارهای محلی این منطقه است، جزو جاذبه‌های شهر محسوب می‌شود. این بازار شامل مغازه‌های متنوعی است و اجناس مختلفی از طلا گرفته تا صنایع دستی و لوازم الکترونیک در آن خرید و فروش می‌شوند. در این مرکز شما می‌توانید سری هم به رستوران‌ها و سینماهای مشهور شهر بزنید.

 

پارک آمبدکار

پارک دکتر آمبدکار(Ambedkar) با مساحتی حدود 104 هکتار جزو آثار معماری مدرن شهر به شمار می‌رود. کل این بنا با ماسه و سنگ‌های قرمزی که از مناطق راجستان آورده شده ساخته شده است. پارک در منطقه گومتی ناگار قرار گرفته که یکی از محله‌های مدرن و شیك لکهنوست. چمن زیبا، ستون‌های متقارن و کانال‌های پارک، این محیط را زیباترکرده است.

در محرم و صفر لكهنو آیین ویژه‌ای برای بزرگداشت شهدای کربلا دارد و به همین دلیل این دو ماه هم برای کسانی که دوست دارند با آیین‌های تشیع در دیگر کشورهای جهان آشنا شوند فصل مناسبی برای سفر به لکهنو به شمار می‌رود.

 

مکان تاریخی لکهنو شبیه شیراز در هندوستان

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.