پارک جنگلی لویزان،جنگلی خرگوش‌دره مکان های برای تفریح در سیزده بدر

سیزده بدر برای بسیاری از ایرانی ها یک جشن ملی در طبیعت بشمار می رود این مکان های تفریحی بسیار زیبا و برای مسافرت یک روزه مناسب می باشد اگر دوست دارید از آخرین روز تعطیلات لذت ببرید فردا بهترین روز برای رفتن به این مکان ها می باشد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر پارک جنگلی لویزان،جنگلی خرگوش‌دره مکان های برای تفریح در سیزده بدر را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: آیین سیــزده به در از جشـن‌ـهای نوروزی ایـــرانیــان است که در سیـــزدهمین روز فروردیـن ماه هر سال برگزار میـــ‌ـشود.همـــ‌اکــنون این روز با نام روز طبیعت در تقویم رسمـی کشورمـــان ثبـــت شده است.در روز سیزده به در اقشـار مخــتـلـف جامــعـه به دامن طبیــعـــت می‌ـروند و ساعـــاتـی را در محـــیط سرســـبـز پیرامون منـــزلشان سپری میـــ‌ـکنـند.
آیین سیزده به در

اهـالـــی تهــران هم در سیـــزده به در همچون اهالــی شهـــر‌هــای دیـــگـــر کشورمان، به دامن طبیعـــت میـ‌ــروندو از حضور در محیــط سرسبـــز اطـــراف منـــزلـــشان لذت میــ‌ـبـــرنـــد. ما در این گزارش سعی میـــ‌ــکنــیــمبرخـی از مکان‌ــهایـــی که مردم تهــران میـ‌ــتوانـــنـــد مراسم سیـزده بدر را در آنـــجـــا برگــزار کنند، معــرفـی کنـیــم.

پارک جنـگـلی لویزان

پارک جنــگـلــی لویزان با مســاحتی بالـغ بر ۱۱۰۰۰۰۰۰ متر مربع در منــطـقـه ۴ شهـر تهران قرار گرفــتــه است.ایـــن پارک جنــگــلـــی که در شمال شرق شهـــر تهــران واقــع شده، در حدود ۱۳ کیلومتـــری مرکـــز شهر قرار گرفــتــه اســـتو از شمال به قرچک، از جنوب به شمـــس‌ــآبــاد، از غرب به ده لویزان و از شرق به پادگان خاتـم‌الــانبیا منـــتـــهی می‌ــشود.


پارک جنگـــلی لویزان

پارک جنـــگلـی وردآورد

پارک جنگــلــی وردآورد یکـی دیــگـــر از پارکــ‌های جنـــگـــلـی اســتـــان تهران است. ایـــن پارک جنـگلـــی با مساحتـــیبــالغ بر ۱۰۴۵۸۰۰۰ متر مربع در منـــطــقــه ۲۲ شهــر تهران قرار گرفته و در کوه‌های وردآورد و کنـار آزادراه ۲ واقـع شده است.

چیــتگـر

یکـی دیگـر از پارک جنـــگـلــیـ‌های شهـر تهـــران با نام چیـــتــگر شنـــاخـتـــه میـ‌ــشود. این پارک جنگـلیــبـا مسـاحـــتـــی بالــغ بر ۹۵۰۰۰۰۰ متر مربع در منطــقه ۲۲ شهـر تهران قرار گرفـــته است و از شمــالـبه زمیـن‌ــهـــای چیتگر، از جنوب به اتوبان تهــران-کرج، از غرب به شهــرک سرو آزاد و پیکانـ‌ـشــهـــر و از شرق به منطــقــه خرگوش‌ـــدره منـــتـهـــی میــ‌ــشود.

پارک جنـگــلــی چیتــگـر یک پیسـت و مسیـر‌های دوچرخــه‌ـــسواری و امکـــانـات اســـکـیتـــ‌سواری دارد. افرادی که میـ‌خواهند با متـرو به ایــن پارک جنگـــلی بروند میـــ‌ـــتوانــنـــد در ایستگاه چیتگــر یا ایــرانـــ‌خودرو پیـاده شوند، زیرا ایسـتگــاه متـروی چیتـگـــر در مقـابل درب شمـاره ۱ و ایستـــگـــاه متــروی ایـــران‌خودرو در مقابل درب‌هــای شمـــاره ۵ و ۷ پارک جنگلی چیتگر قرار گرفــتـــهـ‌ـاند.

سرخــه‌حصار نام یکـــی دیگـر از پارکــ‌ــهای جنگـــلی شهر تهران اسـت. ایــن پارک جنـــگلی با مســـاحتـــیــبالغ بر ۸۵۰۰۰۰۰ در منــطقه ۱۳ شهـر تهـران قرار گرفــته اســـت.

پارک جنگلی پردیـســـان

پارک جنـگــلی پردیــســـان که با مســاحتـی بالـغ بر ۳۰۰۰۰۰۰ متــر مربـــع در منــطــقــه ۲ شهر تهـران قرار گرفتـــه است،از سمــت شمـــال به بزرگــراه همــت و محلـه شهـــرک غرب، از شرق به بزرگـــراه شیخ فضــلـ‌ـاللـه نوری، از غربــبـه مســـیـل رودخـــانه پونک و از جنوب به بزرگراه حکیــم و محـله بلوار مرزداران منتـــهــی می‌شود. ایـن پارک جنگـلـــیموزه تنوع زیـستـــی، موزه آب و باغ وحش را در خودش جای داده است.

کوهسـار

کوهســـار نام یکــی دیگـر از پارکـــ‌هـــای جنگلــی تهــران اســـت. ایـن پارک جنـــگـــلـــی با مســاحــتـــی بالغ بر ۱۰۰۰۰۰۰ در منــطـقـه۵ شهـــر تهـران و در دامنه رشــته کوه البرز قرار گرفـــته است. افرادی که میــ‌خواهــند به این پارک جنگـلـــی بروند میــ‌توانــنـــداز طریــق بزرگراه آبـــشـــنــاسان به آن دســـتـرسی پیـدا کنـــنـــد. منطقه ۳ شهر تهران نیز با ۳ پارک جنگلـــی به نامـــ‌هایــطــالـقانی با مســاحــت ۳۱۰۰۰۰ متـــر مربـع، آب و آتش با مساحت ۲۴۰۰۰ متر مربـــع و پارک ملـــت با مساحت ۳۴۰۰۰ متر مربــع پذیرای افرادی اســت که می‌خواهنـــد ساعـــتــی را در دامــان طبیـعـت بگــذرانند.


کوهسار

پارک آب و آتـــش

پارک آب و آتش یا بوستــان حضـــرت ابــراهـیــم (ع) شامل پل ابریــشـم، لانــه کبوتر، کالسکهـــ‌ـرانی، فانوس دریایــی، آبـنـما و برج آتش اســت. این مجموعه در خیابان آفریقــا، نرســیـــده به چهـارراه جهـــان کودک و در انتـــهای کوچهژوبیـــن قرار گرفتـــه است. پارک جنـــگلی طالـــقــانـی یا پارک جنگـــلـــی عباس‌آبـــاد نیـز در نزدیکی ایستـــگــاهــمتـــروی شهید حقانـــی و بر روی تپــه‌ـهــای عباس‌ــآباد قرار گرفـتـــه است.

پارک جنگـــلی خرگوش‌ـدره

پارک جنـــگــلی خرگوش‌ـــدره یکی دیـگر از پارکـــ‌هـــای جنگــلی شهـــر تهـــران است. ایـــن پارک جنـــگلـی با مسـاحـــتیبــالغ بر ۶۵۰۰۰ متـر مربع در منــطـــقه ۲۲ شهر تهران قرار گرفتـــه اســـت. ایــن پارک جنگـــلــی رو به روی درب اصــلـــیمـجـــموعه ورزشــی آزادی واقـــع شده اســـت. پارک جنــگـلـــی توسکــا نیز با مساحتی بالغ بر ۳۰۰۰۰۰۰ متـــر مربع در منــطقــه ۱۵ شهر تهـــران قرار گرفته اســت.

روستای کردان

روستــای کردان نیـز یکــی از روستاهـــای زیـــبـا و تاریـــخـــی منـــطقه هشـتـگرد تهران اســـت. از دیدنــی‌هـــای ایـــن روستامـیـــ‌ـتوان برج آرامگـــاهـــی کردان، پل قدیمیـــ‌ـبــانو صحرای کردان، امـامــزاده شاهــزاده حسـیـــن و بیـ‌بی شهــربــانو را نام برد. در دو کیلومتری شمـال غرب روستا پلـی قدیـمی ‌بــه نام بانو صحـرا وجود دارد که از نام منطـــقــه ایبه همیـــن نام گرفتــه شده. ایـــن پل آجـری در دوره صفوی ساخــته شده که تنـهــا دوپایه و بخــشــی از طاقــ‌هـای آن باقی مانده اســـتالبــتــه دیـــدن روستــای سرســبـــز و خوش آب و هوای فشم را هم به همه کسانی که به ایـــن منـــطقه سفر میـ‌ــکنــنـــد، توصیــه میــ‌ـکــنــیــم.

دره کن – سولقـــان

این دره در شمال شرقی شهـر تهـران قرار دارد و رودخانــه ای که از بلـــندی‌هـــای شمـــال الــبـــرز سرچــشـمــه میـــ‌ـگـیــرد،ـــدر مسیر آن جریان دارد. در طول دره‌ها قهوه‌خانـهـــ‌ــهایی وجود دارد که در روزهای هفته به ویژه در روزهــای تعطـیـــل از مسـافــران پذیرایی میـ‌کـنــنـد.

بام تهـــران

بام تهــران به بخـــش بالایی ولنجک و قســـمت ابــتــدای تلــه کابـــیـــن توچال گفـــتـــه میـــ‌ـشود. ایــن مجـــموعه‌ـــبـــیـــن بخــش پارکیـــنــگ تله کابیــن و ایــســتـــگـاه اول آن به صورت جاده آسفــالـته بوده و به علت وجود منــاظر زیـــبای کوهســتانیو نیــز دیـــد زیـــبا از بالــایـــی‌تـــریــن نقـــطه شهــر تهران ؛ شهروندان برای اســتــفاده از طبیعت و مناظـــر زیبـــا، ایـن جاده را بهـــ‌عــنوان مسـیری تفــریــحــی و محلی برای پیـادهـ‌ـروی انتخـاب می کننـــد.
خیـــابـــان بام تهران

خیــابـــان بام تهران از ارتـفاع ۱۸۳۰ متــری در انتـــهـای خیابــان ولنــجـک تهـــران آغـــاز و در ارتـفاع ۱۹۱۰ متـریاز سطح دریــا در ایـــستگـــاه ۱ تلــه کابـــیــن توچال به پایان می رسـد.

بوستان ولایـــت

مســاحــت کل این پارک هم بعـــد از راه انــدازی تمام فازهایش به ۲۷۰ هکتار می‌ـرسـد.بوستـان ولایـــت در انتهای اتوبان نواب، تقـاطــع اتوبان تندگویان در زمین های پادگــان قلــعــه مرغـی ساخته شده اســت.


بوستــان ولایت

در گذشــتــه ایـرانـــیـــان باسـتـــان عدد ۱۳ را نحـــس میــ‌ـــدانسـتند و به همـــیـن جهت این روز را در طبـیعـــت به جشنو شادی می‌پـــرداخــتـــند تا خود را از نحـــسی آن حفظ کننــد. ۱۳ به در، در تقویم رســمــی کشور به نام “روز طبــیـعت”ثـــبت شده است. در ایـــن روز مردم از خانه بیرون می روند و چند ساعـــتـــی را در دل طبـیـعــت به تفـــریح می پردازنــد.

سیزده به در سیــزدهمـیـن روز از فروردیـــن هر سال، همـچون دیگر آیین‌ــهای قدیمی کشورمان مانند چهـارشـنـبــه سوریو شب یلدا، آداب خاصـــی دارد که از جملـــه میـــ‌توان به گره زدن سبــزه و دور انـــداخـــتن یا به قولی به آب دادن سبزه اشــاره کرد. ایـرانیـــان باســتـان عقـــیـــده داشتـــنـد بدیــ‌هـــا و مریضــیـ‌ـــها در سبـــزه جمع می‌شود بنـابـرایــن با به آب دادن یا دور انــداختـن آن، پلیدیـــ‌ـها و مریضـیـــ‌هـــا را از خود دور می‌ــکردند.

پارک جنگلی لویزان،جنگلی خرگوش‌دره مکان های برای تفریح در سیزده بدر

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.