جاذبه های گردشگری و مکان های تاریخی شهر قم

شهر قم یکی از شهرهای مذهبی در ایران است مکانهای جالب قم , قم , شهری سابق با تاریخی بی نیاز است که آن را مهد دانش و معرفت می‌نامند . این مرزوبوم دیدنی‌های قابل توجهی را در خویش جای داده است که تماشای آنان دیدنی و جالب است در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر  جاذبه های گردشگری و مکان های تاریخی شهر قم  را در سایت مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت مجله خبری دانستن : قم در میان اکثری از گردشگران و مسافران داخلی و فرنگی , به اسم شهر حضرت معصومه ( س ) , دختر بزرگوار امام هشتم شیعه‌ها امام رضا ( ع ) آوازه یافته است . همینطور این شهر مقدس بواسطه‌ی حضور مسجد مقدس جمکران هم در شبهای چهارشنبه هر هفته , صاحب خانه عده متعددی از عاشقان حضرت حجت ( عج ) است ;

مسجد مقدس جمکران

مسجد مقدس جمکران , دومی جاذبه‌ی مذهبی در شهر قم است در فاصله‌ی ۶ کیلومتری از شهر جای دارد .

 

مسجد اعظم قم

«مسجد اعظم قم» , اعم از اثرها تاریخی در شهر قم است .
در جبهه‌ی غربی آستانه‌ی حضرت فاطمه‌ی معصومه ( س ) , جای دارد .
این مسجد تاریخی در یازدهم ذی‌القعده سال ۱۳۷۳ هجری قمری , مقارن با به دنیاآمدن حضرت علی بن موسی‌الرضا ( ع ) , برابر با ۲۱ تیرماه ۱۳۳۳ شمسی , به تلاش آیت‌ الله بروجردی و به دست معلم «حسین بن محمد معمار» که به مدرس لرزاده هم آوازه داراست , ایجاد شده است .

 

مقابر گنبد سبز

«باغ گنبد سبز» سه اثر تاریخی است که عمر آن ها به قرن هشتم هجری قمری بازمی‌گردد .
این اثر ها تاریخی در محله‌ای به اسم دروازه‌ی کاشان قرار گرفته و همین فرمان سبب ساز شده‌است تا گنبدهای آن هم به گنبدهای دروازه کاشان آوازه یابد .

مکتب فیضیه قم

 

از سایر مکان‌های جالب در شهرقم , «مدرسه‌ی فیضیه» است که در جوار بقاع حضرت معصومه ( س ) , جای‌دارد . اهمیت این مکتب به دلیل تربیت و رویش عالمان و مجتهدان اکثری است که بازه هنگامی در آن مستقر بوده و به علم آموزی و درس دادن پرداخته‌اند.

 

مسجد جامع قم

مسجد جامع قم که یکی دیگر از جاذبه‌های توریسم در قم است در راس این شهر و در خیابان آذر , محله‌ی مسجد جامع و در حوالی دروازه‌ ری واقع شده‌است .

کوه خضر فرستاده ( ع )

کوه خضر رسول ( ع ) که در فاصله‌ی ۶ کیلومتری از راس شهر قم جای‌دارد , یکی دیگر از جاذبه‌های توریسم این شهرستان است که در اطراف آوازه ایثار قرار گرفته و هنگام حضور دراین جا می‌توان اشرافی بدون نقص به کلیه شهرتسان داشت .

 

منزل یزدان پناه ( موزه صنعت های دستی )

خانه‌ی یزدان پناه , یکی دیگر از عمارات تاریخی در شهرستان قم است .
عمر آن به آخرها حکومت قاجاریان و اوایل حکومت پهلوی نخستین بازمی‌گردد .
مساحت این عمارت تاریخی بیش تر از هزار متر مربع است که درحال حاضر تحت عنوان موزه‌ی صنعت های دستی استان قم , کار می کند .

منزل ملا صدرا

«خانه‌ی ملاصدرا» , یکی عمارات تاریخی در استان قم است که در روستای کهک و در فاصله‌ی مقداری از شهر قم قرار گرفته است . این سازه سکونتگاه یک کدام از علما و حاکمان بزرگ اسلامی و بنیانگذار حکمت متعالیه به اسم «محمد بن ابراهیم یحی شیرازی» است که به «ملاصدرا» , آوازه دارااست .

دارای شهرت ترین مکانهای جالب قم

بازار سابق قم

از سایر جاذبه‌های توریسم در قم , بازار آن است که با قدمتی حدود ۴۰۰ سال , یک کدام از قدیمی‌ترین بخش‌های این شهرستان محسوب میشود . بازار قم در راس شهر واقع شده و دارنده سراهایی است که می‌توان آن ها را یک گونه مجتمع تجاری فارغ از سقف یا این که به عبارتی سراهای فضای گشوده معماری درنظر گرفت .

بیت امام خمینی ( ره )

از بناهای دارای شهرت و ولی با اهمیت در شهر مقدس قم , «بیت امام خمینی ( ره ) » است که در محله‌ی یخچال فریزر قاضی جای دارد . ساختمان با حدود یک قرن عمر , در اوایل قرن ۱۴ هجری خورشیدی احداث شده و نهایی سکونتگاه امام در قم است .

کاروانسرای دیر گچین قم

کاروانسرای دیر گچین قم , یکی دیگر از اثرها تاریخی باارزش جمهوری اسلامی ایران است .
از قدمتی حدود ۱۵۷۰ سال برخوردار بوده و کنیه مامان کاروانسراهای جمهوری اسلامی ایران را به خویش اختصاص داده است .

منزل حاج علی خان زند ( ساختمان شماره دو سازمان ارثیه فرهنگی )

«خانه‌ی حاج علی خان زند» , عمارتی است قدیمی و وابسته به آخرها دوران حکومت قاجاریان که طبق بیانات کارشناسان با دقت به فرم و مصالح مستعمل در ساخت , دارنده قدمتی بالغ بر ۱۳۰ سال است.این عمارت از سه بخش فرمان روا نشین تابستانی با بادگیر منفرد ,فرمان روا نشین زمستانی و بخش خدمتکاران ساخته شده شده‌است.

 

جاذبه های گردشگری و مکان های تاریخی شهر قم

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.