مکان های تفریحی و توریستی در اطراف تهران

تهران یکی از بزرگترین استان های ایران می باشد مکان های تفریحی و تفرجگاه های بسیاری در خود جای دارد بسیاری از افراد به تهران رفته و از پارک های استان تهران دیدن می نمایند این مکان را در این مقاله به شما عزیزان معرفی خواهیم نمود در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر مکان های تفریحی و توریستی در اطراف تهران  را در سایت مجله خبری خواهید دید با ما همراه باشید.

 

به گزارش مجله خبری دانستن : استان تهران یک کدام از ویژه‌ترین استان‌های مرزو بوم است . استانی که دارنده طبیعت بی‌نظیری است . نیز کوه دارااست , نیز رود , نیز بیابان دارااست و نیز بیشه . به این ترتیب چنانچه بومی تهران می باشید و طاقت سفرهای یک سری روزه را ندارید ممکن است بد نباشد در‌صورتی‌که با جاذبه‌های توریسم استان تهران و جاذبه‌های توریسم همسایه این استان آشنا گردید که با آشنایی آن‌ها می توانید یک روز خاطره‌انگیز را برای خودتان و عزیزان‌تان ساخت فرمایید .

 

روستای آبگرم لاریجان

روستای آبگرم احتمالا توریستی‌ترین روستای این حیطه باشد که‌این وضعیت را مرهون چشمه آب گرم لاریجان است . در‌این قریه حمام‌های آب گرم فراوانی موجود هست که جمعیت متعددی را در فصل‌های گوناگون به سوی خویش جلب مینماید . این قریه دربرگیرنده یک خیابان دارای اهمیت است که در هر دو سمت آن تعداد متعددی دکان , برای رفع نیازهای گردشگران موجود هست . از چشمه آبگرم لاریجان در هر دقیقه حدود 1000 لیتر آب بیرون می شود . جايگاه حرارت آن بین 65 تا 70 جايگاه سانتی‌گراد است .

طعم این آب نامطبوع و بوی هیدروژن سولفور داراست و رنگ آن زلال است . این چشمه دارنده املاح بیکربنات منیزیم است و برای بیماری‌های پوستی , زخم‌های کهنه , رماتیسم , بیماری‌های مجرای تنفسی و ناراحتی‌های عصبی دارای منفعت است . از بناهای دارای اسم و رسم این ده خزینه پاد شاه عباسی مرتبط با زمان صفوی است .

روستای خور

روستای خور نزدیك شهر هشتگرد جای‌دارد . علاوه بر طبیعت خوشگل دارای سابقه تاریخی هم می‌باشند . به لحاظ میرسد اسم روستای خور به جهت داشتن آب و هوای عالی و دلخواه , ابتدا عالی یا این که خرداد ماه بوده كه با مرور زمان به خور تبدیل شده‌است . از دیدنی‌های این ده و حیطه اطراف آن می‌توان به امامزاده سلیمان , تپه‌ها و دره دوچنار , امامزاده برچشمه یا این که زبیده خاتون , ساختمان بلند و باروی قلعه خور و چنار 800 ساله‌اش اشاره كرد .

در منطقه زرچه كانی كه به چنار تپه دارای اسم و رسم است درختان كهنسال و بزرگی از مدل چنار چشم می گردد كه دوچندان قشنگ و جالب می باشند . در نزدیكی محوطه مسجد جامع هم چناری 800 ساله موجود است كه سندی زنده از تاریخی بودن ناحیه است . از محوطه ساختمان بلند و باروی قلعه خور , بخش مضاعف كوچكی ما‌نده است . سازه به بررسی‌های انجام یافته یكی از برج‌های این قلعه تا سال 1340 هم پابرجا بوده كه متاسفانه امروزه منتخب كوچك از آن باقی است .

روستای کردان

روستای كردان هم یكی دیگر از روستاهای خوشگل و تاریخی ناحیه هشتگرد است . از دیدنی‌های این ده می‌توان ساختمان بلند آرامگاهی كردان , پل قدیمی‌بانو صحرای كردان , امامزاده شاهزاده حسین و بی‌بی شهربانو را اسم موفقیت . در دو كیلومتری شمال غرب آبادی پلی سابق ‌به اسم بانو صحرا موجود است كه از اسم ناحیه كه به همین اسم است گرفته شده . این پل آجری در زمان صفوی تشکیل شده كه صرفا دوپایه و جزء تاق‌های آن باقیمانده است اما دیدن روستای سرسبز و خوش آب و هوای فشند را نیز به همگی كسانی كه بدین ناحیه مسافرت می‌كنند , سفارش می‌كنیم .

توچال

دامنه جنوبی البرز که به کوهستان توچال آوازه داراست . میعادگاه مهم کوه نوردان و ورزشکاران تهران است . مشهورترین و پررفت و آمدترین پناهگاه‌های توچال از شرق به غرب عبارت است از : کلک چال , شروین , شیرپلا , توچال , اسپید کمر و پلنگ چال که کلیه آن‌ها مشرف به تهران‌اند . علاوه بر تله‌سی‌یز کوچکی که حیطه دربند دارااست تله‌کابین توچال دارنده بالا بر صندوقی است و پیست توچال هم صرفا مکان قابل اسکی روی برف این حوزه‌ است .

بوستان جنگلی چیتگر

1450 هکتار زمین لبریز درخت و وجود یک پیست ویژه دوچرخه سواری از شمال به زمین‌های چیتگر از جنوب به بزرگ راه کرج , از غرب به پیکان‌شهر و از شرق به ناحیه خرگوش‌دره محدود می شود . بوستان چیتگر از بزرگ‌ترین پارک‌های جنگلی استان است که در بیشتر فصل‌های سال از آن استفاده میشود .

بوستان جنگلی لویزان

این بوستان با وسعتی مساوی 1100 هکتار که بیشتر کاربرد تفریحی است . از شمال به قوچک , از جنوب به شمس‌آباد , از غرب به قریه لویزان و از شرق به پادگان خاتم‌الانبیاء محدود میگردد . بوستان لویزان هم از گردشگاه‌های بزرگ استان , مخصوصا شهر تهران است .

بوستان ملی خجیر و سرخه حصار

بوستان ملی خجیر و سرخه حصار در طول 1547 متری از مرحله دریا قراردارد . میانگین حداکثر طول آن 2600 متر و دستکم آن 1450 متر است . تمام این حیطه به جز بخش شمال شرقی آن , قسمتی از بخشها حفاظت شده میباشند . مساحت بوستان ملی ملی سرخه حصار 9380 هکتار است که تحت کنترل و حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد.

 

پارک جنگلی وردآورد

پارک جنگلی وردآورد با 1020 هکتار وسعت , دومی بوستان جنگلی بزرگ استان است که در محدوده کوه‌های وردآورد در توان فاصل بزرگ راه کرج و پادگان سپاه جای‌دارد .

دره جاده چالوس

این دره که در مسیر جاده کرج به چالوس جای دارد . یک کدام از زیباترین دره‌های کشور‌ایران و احتمال دارد عالم به شمار می آید و چشم‌اندازهای بی‌مانند دارااست . در‌این دره‌ها رستوران و هتل‌های پرشماری موجود هست که می‌توان شب را در آنجا گذراند .

دره چالوس به دلیل زیبایی‌های فراوانی که دارااست در کلیه روزها سال حتی‌در فصل‌زمستان که برودت هوا در آنجا به یک‌سری سکو زیرصفر میرسد و برف و سراسر آن را می‌پوشاند پذیرای گردشگران است و به‌طور کلی از بخشها جذاب استان است . کنار جاده کرج – چالوس در 70 کیلومتری تهران و در انتهای یک جاده فرعی مکانی به اسم توکل سپه سالار موجود هست که چشم‌انداز آن قله هفت خوان‌هاست دراین مکان ساختمانی بزرگ با سالنی مجهز به تجهیزات رفاهی برای مسافران موجود هست .

دره اوین – درکه

این دره در شمال شهر تهران واقع است . اولِ مسیر دره اوین – درکه روستای درکه جای دارد که یک کدام از خوش آب و هواترین بخشها روستایی تهران است . در زمان دره اوین رودخانه‌ای لبریز آب جریان داراست که در جزو مسیر خویش , به طور پله‌پله در می آید که به هفت‌حوض مشهور است و به طور یک استخر ارگانیک فعالیت میکند . دره اوین – درکه به جهت قرار دریافت کردن در مسیر روش کوهنوردان , یکی پررفت و آمدترین دره‌های شهر تهران است .

دره کن – سولقان

این دره در شمال شرقی شهر تهران جای‌دارد و رودخانه که از بلندی‌های شمال البرز سرچشمه میگیرد در مسیر آن جریان داراست . در زمان دره‌ها قهوه‌خانه‌هایی موجود هست که در روزهای هفته مخصوصا در روزهای تعطیل فصل تابستان از مسافران پذیرایی می نمایند .

دره اوشان – فشم

این دو حیطه به ترتیب در 30 و 35 کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارا‌هستند . فشم از مسیر از جاده لشکرک دارنده باغ‌های میوه مضاعف است و هوای آن در فصل بهار و فصل تابستان معتدل است . روستاهای آهار , شکرآب , زایگون , گرماب دره و میگون هم در به عبارتی حوالی , از بخش ها تفریحی‌اند که برای سفرهای یک روزه فراوان مطلوب می باشند .

کردان , واریان , ارنگه

از مسیر جاده کرج می‌توان به شماری از خوش آب و هواترین گستره‌های ییلاقی پیرامون تهران رسید . بعد از پی‌ریزی سد امیرکبیر , فقط خط مش ارتباطی به آبادی واریان گذر با قایق از دریاچه سد کرج است . در هتل واریان هم که در کنار جاده چالوس جای‌دارد . امکاناتی برای قایقرانی و اسکی روی آب آماده آمده است . هوای این حوزه‌ در فصل‌تابستان ملایم و معتدل و در فصل‌زمستان دوچندان سرد است . باغ‌های سیب و گلستان‌های ارتگه هم آوازه زیاد دارااست .

آبشار گزو

این آبشار با طول ۷۵ متر میان بیشه زیبای لفور در استان مازندران واقع شده‌است . مسافت اين مسير تا تهران نزدیک به دو ساعت است . چهت نیل به آنجا بایستی از جاده فیروزکوه تا شیرگاه رفته , بعد از شیرگاه از روش جاده لفور در پشت سد در اکنون ساخت البرز وارد بیشه خوشگل و بکر لفور شویم .

بعد از طی ۲۸ کیلومتر جاده خاکی در‌این بیشه خوشگل به امامزاده برادران گزو می‌رسیم . ولی در حین مسير به دو راهي‌هاي زيادي مي‌رسيم كه با تابلوي به طرف امامزاده گزو رویه كاملا مشخص و معلوم مي‌شود . از امامزاده تا آبشار به‌مدت نیم ساعت پیاده‌روی به‌سمت زیر بیشه با یک شیب نسبتا تند مسافت داریم . به تمامی‌دوستداران طبیعت توصیه میکنم که برای یکبار نیز که شده از این آبشار دیدن نمایند اعتقاد فرمایید که پشیمان نمی‌شوید .

دریاچه سد امیرکبیر ( کرج )

دریاچه سد امیرکبیر , در کیلومتر 23 جاده کرج – چالوس در تنگه واریان واقع است . هوای این حوزه‌ در تابستانها خنک و مطبوع است . در‌این دریاچه , فعالیت‌های ورزشی و تفریحی نظیر قایقرانی , ماهی گیری , اسکی روی آب , شنا و پرواز با کایت انجام می شود .

دریاچه شورمست

در مسافت 170 كيلومتري تهران مكاني زيبا و رويايي موجود است به اسم درياچه شورمست . درياچه‌اي طبيعي به وسعت ۱۵ هزار متر مربع و عمق پنج متر . اين درياچه در پنج کیلومتری غرب شهر پل سفيدو در ارتفاعات مشرف بدین شهر در جوار روستای شورمست واقع شده است . مسافت زماني ازمركز تهران تا درياچه نزديك به دو ساعت و نيم است .

نشانی: تهران، فيروز كوه، مدخل ورودي پل سفيد، سمت چپ جاده، راهي فرعي كه از روي پلي مي گذرد كه زير آن ريل راه آهن وجود دارد.

دریاچه سد لتیان

این دریاچه در 25 کیلومتری شمال شرقی تهران واقع شده است. علاوه بر زیبایی‌های طبیعی خود محل مناسبی برای پرورش انواع ماهی نیز می‌باشد.

 

دریاچه سد لار

دریاچه سد لار در 84 کیلومتری تهران است این منطقه به دلیل نزدیکی به قله دماوند هوایی خنک و چشم اندازهایی زیبا دارد و ورزش‌هایی مانند شنا و اسکی در این دریاچه امکان‌پذیر است.

 

منطقه حفاظت شده لار

این منطقه در شمال و شمال شرقی تهران و در فاصله 90 کیلومتری آن قرار دارد و به دلیل وجود رودهای پر آب، از مناطق آب خیز ایران به شمار می‌رود. منطقه لار به علت غنای ساختارهای طبیعی، گونه‌های مختلفی از حیات وحش مانند قوچ، میش، پلنگ، گراز، روباه، شغال و 97 گونه پرنده و انواع خزندگان را در خود جای داده و از گستره بسیار متنوع گیاهی نیز برخوردار است. عقاب طلایی، گونه‌ای بی‌همتا، تنها در این حوزه از ایران زیست می‌کند و بومی‌این منطقه است.

 

منطقه حفاظت شده ورجین

شکارگاه حفاظت شده 28 هکتاری ورجین در 15 کیلومتری شرق تهران قرار دارد و دسترسی به آن از مسیر جاده لشگرک امکان پذیر است.

پارک ملی کویر

پارک ملی کویر در 50 کیلومتری جنوب شرقی تهران و در غرب کویر مرکزی ایران و شرق دریاچه نمک قرار دارد. اراضی مسطح این پارک با پوشش گیاهی کویری و نیمه کویری، زیستگاه پستاندارانی چون جبیر، آهو و گونه‌های با ارزشی چون یوزپلنگ و گورخر است. در ناحیه کوهستانی بخش شمالی پارک، کل و بز و قوچ و میش به سر می‌برند.

پرندگانی چون کبک و تیهو بومی‌این منطقه هستند ولی هر سال پرندگان مهاجری چون فلامینگو، آنقوت، سرسبز و خوتکا به آب بندهای این منطقه می‌آیند.علاوه بر آن در این پارک آثار فرهنگی و تاریخی مانند کاروانسرای قصر بهرام و باقی مانده آثار کاروانسرای عین الرشید نیز به چشم می‌خورد.

آبشار شاهاندشت و قلعه ملک بهمن

آبشار زیبای شاهاندشت در قسمت شرقی جاده هراز و در فاصله 100 کیلومتری شهر تهران، در کنار روستای شاهاندشت (شونادشت) واقع شده است. این آبشار بلند حدود 50 متر ارتفاع دارد که از کنار قلعه ملک بهمن عبور کرده و به سمت پایین سرازیر می‌شود. قلعه ملک بهمن در جنوب آبشار قرار دارد و قدمت آن دست کم به دوره ساسانی باز می‌گردد که یکی از بزرگ‌ترین قلعه‌های کوهستانی رشته کوه البرز به شمار می‌رود.

ظاهرا این قلعه به نام ملک بهمن (ملک قلا)، آخرین امیر سلسله استندر لاریجان نامیده شده است. سلسله استندر متعلق به زمان حکومت شاه طهماسب صفوی بوده. این قلعه بنا به فرمان شاه عباس صفوی در سال ۱۰۰۵ هجری تسخیر گردید.قلعه ملک بهمن به شماره 2788 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

مکان های تفریحی و توریستی در اطراف تهران

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.