جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی کشور آذربایجان

کشور آذربایجان یکی از منطقه های دیدنی در جهان می باشد ایران با این کشور همسایه می باشد و مرز بسیار نزدیکی با کشور آذربایجان دارد شهر باکو پایتخت این کشور است که منظره های زیبایی طبیعی بسیاری دارد باکو مانند شمال ایران زیبا و جذاب است در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی کشور آذربایجان را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : نام سرزمین زیبای آذربایجان , نامی آشنا برای همگی ما اهل ایران هاست . علاوه بر ارتباط ها نزدیک و همسایگی کشور‌ایران و آذربایجان , پیشینه ای تاریخی , پیشین ی این مرزو بوم را با ما گره میزند و برایمان یادآوران روزگارانی می گردد که مردم این مرزو بوم با ما هموطن بودند و قراردادهایی زیرا ترکمانچای و گلستان , بین ما مسافت افکندند . شهری که هنگامی پایتخت شَروانشاهان بود , برای سال ۲۰۰۹ از سمت اعضای اداره کنفرانس اسلامی , تحت عنوان پایتخت فرهنگ وتمدن اسلامی برگزیده شد .

در کنار بعد ها تاریخی , سرزمین آذربایجان در باب توریسم هم , مقصد مورد‌علاقه ی خیل عظیمی از گردشگران اهل ایران است . قربت مرزو بوم آذربایجان به کشور ایران و نیز مرز بودن این دو سرزمین , صرفه ی اقتصادی نسبی مسافرت به آذربایجان و نیز چنین آب و هوای متنوع و دلچسب در فصول متعدد سال , سیلی از توریست را برای آذربایجان درپی داراست .

شهر باکو , پایتخت و اصلی ترین شهر و بندر آذربایجان است . گردش در باکو حسی خیره کننده و دوست داشتنی را منتقل می نماید , گویی در چکیده اصلی از مورخ جمهوری اسلامی ایران گام می زنیم . میتوانید چشمانتان را ببندید تا نزاع های نادرشاه با دولت عثمانی در ذهنتان نقش ببندد و یا این که سایه ی اقتدار حکومت صفوی را در ذهن , متصور گردید .

تصمیم داریم شمارا برای مهاجرت به کشوری که روزگاری جزو وطن ما بوده , مهیا کنیم . در‌حالتی که مسافر باکو می‌باشید , این مقاله برای شماست به دلیل آن که می‌خواهیم در‌پی نکاتی را به شما متذکر شویم که در صورتیکه آنان رعایت فرمایید , بدون شک سفری بی نقص و کامل خواهید داشت به گونه ای که می‌توانید داعیه فرمائید , تمام آنچه را که باکو برای عرضه به شما داشته را به دیده چشم اید .

هسته تاریخی باکو را حسابی بگردید

در صورتی‌که میخواهید از به عبارتی اولِ مهاجرت مستقیما به سراغ اثرها ثبت شده ی باکو در یونسکو بروید , هسته ی تاریخی باکو جایی است که به دنبالش میگردید . عمق مورخ و فرهنگ آذری در بین دیواره های سنگی , سنگ فرش خیابان ها , ساختمان بلند ها و ساختمان های قدیمی این حوزه‌ به خیر و خوبی قابل لمس است .

دهخدا در قسمتی از لغت طومار اش باکو را چنین تعریف می نماید :

آبش اندک و خوشگوار و هوایش به گرمی مایل و زمینش ریگزار است .

در لا به لا به لای پیچ و تاب های سنگی این بافت تاریخی بگردید و پایتخت شروانشاهان ( ۱ ) را پاره ای بررسی نمائید . ساختمان بلند سنگی به جای باقیمانده از قرن دوازدهم را رصد فرمایید , خصوصی به خزینه ی قرن ۱۷ میلادی بزنید و از بقعه ی فیلسوفی به اسم سید یحیی باقوی ( آذربایجانی : سید یحیی باقووی ) , دانشمند و فیلسوف قرن ها وسطایی آذربایجان , که قلعه ای به جای باقی‌مانده از دوران حکومت شروان هاست , دیدن فرمایید . چای نوشیدن از چایخانه های سنتی باکو و بازدید از موزه های نگارگری مینیاتور و به تماشا نشستن اثرها هنری نمایشگاه های دایر در باکو نیز در کنار کار های دیگر , خالی از لطف نیستند .

در بوستان ملی قبوستان نماید و کاو فرمایید

در غرب شهر قبوستان و در ۶۴ کیلومتری جنوب غرب باکو و در کرانه های غربی دریای کاسپین , بوستان ملی موجود است که وجود اثرها باستانی , سنگ نگاره های تاریخی , گل افشان ها و گازسنگ‌ها در آن , باعث شده تا در سال ۱۹۶۶ حیطه ای حیاتی ملی – تاریخی اعلام شود . سنگ نگاره هایی که در‌این حیطه قرار دارا‌هستند به حدی اساسی و باارزش می باشند که یونسکو آنان را در سال ۲۰۰۷ در فهرست به جا مانده جهانی به ثبت رساند .

پیرامون تاریخچه این مکان عالی است بدانید که در سال ۱۹۳۰ زمانی که گروهی برای استخراج شن به محل اعزام شده بودند , متوجه و جود نگارگری ها و سنگ تراشی هایی در حیطه شدند . تعداد این نگارگری ها و سنگ تراشی ها به بیشتراز ۶۰۰۰ می‌رسد که بعضی وابسته به ۴۰ هزار سال پیش می باشند . ولی نیاکان ما درین حوزه‌ ی باستانی , فقط نگارگری و سنگ تراشی برایمان به یادگار نگذاشته اند , غارهای مسکونی و گورهای آن ها هم در بوستان قبوستان قابل رویت و عبرت گیری می باشند .

اما هنوز بُعد باستان شناسی قبوستان اندکی برای گردشگران ناشناخته است و بیشتر آن ها برای مشاهده ی آتشفشان های گِلی که در حوالی بوستان ملی قبوستان می جوشند , راهی این بوستان ملی میشوند .

نشانی : آذربایجان , باکو , جاده ی قبوستان , تپه ی دَسگیل

Address: Dasgil Hill, Qobustan ۳۷۰۰, Azerbaijan

موزه ی فرش را از خودکار نیاندازید

موزه ای آکنده‌از فرش های نفیس که در آن فرش های گران بها را باطن کادر هایی منحصر نگه داری می نماید , در سال ۱۹۶۷ به فرمان لطیف کریموف و در بنای مسجد جامع بنا شده در بافت کهن باکو بر پا شد . در حین گشایش موزه ی فرش , این موزه اولی موزه ی اختصاص یافته به هنر فرش بافی بود و اکنون بدون نقص ترین تیم ی فرش های آذربایجانی را در معرض روئت کرد عموم قرار می‌دهد .

هنوز نیز رد دستان بافندگان این قالی ها بر تار و پودشان پیداست , تار و پودی که هر کدام از عصر ای متفاوت می‌آیند و داستان هایی برای بیان کردن دارا هستند .

ساعتها بازدید : سه‌شنبه تا آدینه ۱۰ تا ۱۸ – روز شنبه و یک‌شنبه ۱۰ تا ۲۰ – دو‌شنبه ها تعطیل است

هزینه بلیط محل ورود موزه : برای بزرگسالان حدود ۱۶ هزار تومان – برای علم آموزان حدود ۷ هزار تومان

نشانی : آذربایجان , باکو , خیابان گرین , موزه ی فرش

Address : Stour Vale Mill , Green St , Kidderminster DY۱۰ ۱AZ

در حریق بازی ها کمپانی نمائید

دربین جشن و پایکوبی های نوروزی سراسر جهان , آذربایجان یک کدام از باشکوه ترین نوروزها را اجرا می نماید .

مراسم چهارشنبه اهل سوریه نیز از آیینی است که تماما , یا این که بخش هایی از آن هنوز نیز فی مابین بعضی کشورهای جدا شده از خاک جمهوری اسلامی ایران ترویج دارا‌هستند . گردشگرانی که در روزها عید نوروز به باکو هجرت می نمایند در کناره کناره ی شهر میتوانند غرق در لذت تماشای پرش مردمانی بشاش از روی حریق باشند ; ملتی که با عبور از فراز حریق بدی ها , موانع و بیماری های سال پیشین را بدان می سپارند و با دلی امیدوار وارد سال نو میگردند . مخلوط رنگ های خنده رو شعله های حریق و شور و اشتیاق مردمان نیز می‌تواند سوژه ی زیاد جالبی برای عکاسان باشند .

مثل یک آذری طعام بخورید

در صورتی به یاد داشته باشیم که آذربایجان روزگاری جزء خاک مرز و بوم عزیزمان جمهوری اسلامی ایران بوده است , دیگر از شباهت بسیار عادات و تمدن غذایی مردم این دو مملکت شگفت‌زده نخواهیم شد . تعداد متعددی از غذاهای آذری را اکنون ما تحت عنوان اغذیه محلی استان های آذربایجان شرقی و غربی میشناسیم . از جذاب ترین نکات در طبخ غذاهای آذری , حضور برجسته میوه‌جات به ویژه میوه ی خوش مزه انار بر راز سفری آذری ها هست . استفاده از برنج در کنار بخش اعظمی از وعده های غذایی و همینطور استعمال زعفران در طبخ خوشمزه های آذری , شدیدا مزه غذاهای اهل ایران را یادآور میگردند .

غذا یک کدام از مهمترین مساله معاش برای یک آذریست , پس در پایتخت این سرزمین , جایز است که حسابی به خودتان برسید و از اشکال برنج , کباب و شیشلیک , دلمه ها و کوفته ها , سوپ ها و حلوا ها و دیگر خوش طعم های باکو , خویش را دریغ نکنید .

در بلوار باکو گام بزنید

استفاده بری از سواحل دریای کاسپین , از نقاط مشترک ما و همسایه مان , آذربایجان است . در شمال کشور ایران می‌توانیم به اشکال شهرهای این خطه مسافرت کنیم و در شهرهای زیادی از نعمت ساحلی قابل انعطاف , امواج زیبای آب و صدای جوشش و خروش دریا لذت ببریم .

ولی نکته ای که بلوار باکو را مختص و ویژه تولید میکند , صرفا قرارگیری اش کنار خزر نیست , بلکه تجهیزات عالی , این بلوار ساحلی را به یک تفرجگاه بدل کرده اند . راءس خرید بلوار و سینمای ۵ بعدی , تالار اجرای کریستال ( Crystall Hall ) , موزه ی فرش و چرخ و فلک بلوار , همه در بلوار باکو قرار گرفته اند .

در سفرتان به باکو حتما وقتی را به گام زدن در بلوار باکو اختصاص دهید و از تجهیزات رفاهی و تفریحی مو جود استفاده فرمائید .

محرمانه به کوه سوزان بزنید

فراوان چشم و شنیده ایم که در آتشکده های زرتشتی , شعله هایی نگه داری میشوند که سالیان سال زیر محافظت هایی یگانه روشن باقی‌مانده اند , ولی اینکه شعله ای روستا متری در دل طبیعت سوای دخالت آدم همواره در هم اکنون زبانه کشیدن باشد , مقداری حیرت انگیز است .
در شبه جزیره ی آب شورانِ باکو , کنار تپه ای , آتشی افروخته شده که سال هاست می سوزد البته خاموش نمی‌شود . این جاذبه ی متحیر کننده که به تپه ی یانار داغ ( Yanar Dag ) یا این که کوه سوزان دارای شهرت است , سطحی است نازک از سنگی متخلخل و زیر آن ذخایر

آدرس: آذربایجان، باکو، اتوبان بیناگادی بالاخانی

Address: Binagadi-Balakhany Highway, Baku ۰۱۲۵, Azerbaijan

غرق در لذت معماری امروزی گردید

تنوع اثر ها دیده نواز آذربایجان , هرگونه کسالت و روزمرگی در هجرت را از بین میبرند . در باکو می‌توانید پس از جست و جوی مورخ در بافت کهن شهر , از طعام و چای خوب آذری لذت ببرید , در فضای آزاد به موازات خزر گام بزنید و هنگامی را به تماشای ساختمان های امروزی با معماری های مختص احتصاص بدهید . مثلا , می‌توانید از یکی‌از بنا های امروزی باکو با اسم راءس فرهنگی حیدر علی اف ( Heydar Aliyev ) دیدن فرمائید . این راس که از مشهورترین مرکز ها برگزاری نمایشگاه و آلبوم در باکو است , ساختمانی قشنگ و احتمالا خیره کننده داراست . در دیدگاه نخستین که بدین ساختمان مینگرید , ممکن است پاره ای گیج گردید ; شما با بنا ای تعجب آور و لبریز پیچ‌و‌تاب روبرو می‌باشید که جلوه ای از معماری امروزی را برای شما به تصویر میکشد .

ذهن هر تماشاچی ای با دیدن ساختمان علی اف درگیر چگونگی ساخت بنایی با نقشه ای چنین مشقت بار میگردد . این ساختمان که نامش برگرفته از اسم یکی روسای جمهور قدیمی آذربایجان است , به وسیله معمار معروف بریتانیایی – عراقی , زها حدید پباده سازی شده و عملیات ساخت آن در سال ۲۰۱۲ به خاتمه یافته است .

نشانی : آذربایجان , باکو , خیابان حیدر علی اف

Address : ۱ Heydar Aliyev prospekti , Bakı AZ۱۰۳۳ , Azerbaijan

با مترو به گردش بروید

هجرت در‌صورتی‌که کاری و بدون میل نباشد , فرصتی است برای تفریح و استراحت , پس استفاده از مترو , با تصوری که ما از متروها داریم چندان نیز راحت و مطلوب برای مسافرت به حیث نمی آید . احتمال دارد خیلی از ما ترجیح دهیم تا به جای عبور و مرور در متروهای نا مرتب , با اندکی هزینه بیشتر مستقیما با ماشین کرایه ای فردی به محل متبوع برسیم .

در آذربایجان ولی وضع متعدد است , استفاده از متروی باکو یک کدام از شایسته ترین تجربه های متروسواریتان خواهد بود . محل ورود هایی با معماری های یگانه ماند هرم شیشیه ای , که به پایانه های شیک و پاک مجهز به پلکان برقی منتهی می‌شوند , این قابلیت را برایتان مهیا می نمایند که به راحتی و در کمترین زمان خودتان را به اقصی نقاط شهر برسانید . کانال ی حمل و نقل زیرزمینی آذربایجان برای مسافرانی که می‌خواهند در کمترین مجال بیشترین تعداد جاذبه ها را مورد بازدید قرار دهند و اندکی نیز به صرفه جویی عشق و علاقه دارا هستند دلخواه ترین شیوه ی حمل و نقل میباشد . یک بلیت چهار سفره ی مترو در آذربایجان , نزدیک به ۱ منات ( چیزی نزدیک به ۲۳۰۰ تومان ) میباشد .

چای بنوشید

مردمان مرزو بوم آذربایجان , به سمت شباهت هایشان به آذری زبانان اهل ایران و در کل همگی ایرانیان عشق و علاقه ای وافر به نوشیدن چای دارا هستند . پیشین و بعداز هر وعده ی غذایی , زمانی که در میهمانی ها به دور نیز عده میشوند , یا این که وقتی که برای دیدارهای از صمیم قلب به کافه و رستوران ها می‌روند , چای عضوی است که از سفره هایشان حذف نخواهد شد .
در هیچ نقطه ای از باکو , برای یافتن چای مبتلا ایراد نخواهید شد . البته در‌صورتی‌که می‌خواهید مزه حقیقی و واقعی چای آذری را بچشید خوبتر است چنانچه دود قلیان شما‌را در گیر نقص‌ نمی‌کند , به چایخانه های کوچک و دیرین شهر بروید و در بین مردمان محلی , چای بنوشید .

 

از حیث وفور چایخانه , این سرزمین برای ایرانیان چای دوست , مقصد ایده آلی به شمار میرود .

 

جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی کشور آذربایجان

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.