دانستنی های جالب در نحوه تهیه مواد اولیه پارچه ها

پارچه هایی با جنس های بسیاری در جهان وجود دارد که از مواد مصنوعی و پلاستیکی استفاده می نمایند ولی برخی از پارچه ها وجود دارند که مواد اولیه آنها بسیار جالب و جزء شگفتی ها در جهان می باشد کلا خیلی از افراد کم می دانند که مواد اولیه این پارچه ها از این مواد اولیه تهیه شده اند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر دانستنی های جالب در نحوه تهیه مواد اولیه پارچه ها را در سایت مجله دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت مجله دانستن: بیشتر اقلام جان دار در یک کمددیواری معمولی از کتان , ریون , پنبه و پلی استر تشکیل‌شده گردیده اند . البته در‌این مقاله با ۱۰ چیز عجیبی آشنا میشوید که در ساخت پارچه استفاده میگردند.

 

تفاله توفو

با استفاده از پوست لوبیای سویا که هنگام ایجاد توفو به دور ریخته میگردد , پارچه‌ای ساخته می شود که میتواند در تنظیم پوشاک مورد استفاده قرار گیرد . وسیع ترین سهام بازار وابسته در راستای سیلک ( Soysilk ) , یک مارک تجاری پارچه سویا است . سوی سیلک با استخراج پروتئین لوبیای سویا ساخته میشود که گردآوری شده و بعد از آن به صورت نخ درمی آید . پارچه سویا را به دلیل نرمی فوق العاده اش «پارچه کشمیری گیاهی» نیز می‌نامند . متاسفانه بیشتر خرقه هایی که با سویاسیلک ساخته میگردند ترکیبی می‌باشند , چون پارچه سویا به مقدار پنبه مقاومت ندارد .

گزنه

محققان دانشکده دی مونتفورت انگلستان یکپارچه نو با استفاده از گیاهی ساخت کرده اند که بیشتر مردمان آن را آزاردهنده میدانند : گیاه گزنه . به دلیل استحکام این پارچه که چه بسا از پنبه نیز بیشتر است و نیز چنین خاصیت ارگانیک ضد حریق و پرورش سرعت بالا گیاه سوای نیاز به آب مضاعف و آفت کش , این پارچه را پایدارترین پارچه می دانند . پارچه گزنه با اسم «STINGplus» شناخته میگردد و ترکیبی از ۲۵ درصد گزنه و ۷۵ درصد پشم است و به دلیل تجدیدپذیری ۱۰۰ درصدی که داراست موفق جایزه شده‌است .

میلیون‌ها ارگانیسم کوچک

سی سل ( SeaCell ) یکپارچه سلولزی است که از مخلوط خمیر چوب , جلبک و جلبک دریایی ساخته می شود . سی سل در سال ۲۰۰۷ تحت عنوان جزو یک پروژه تحقیقاتی به وسیله یک کمپانی اتریشی بسط یافت که فقط خالق دنیا نیز می باشد . این پارچه نسبت به پنبه , نرم‌تر و تنفسی‌تر است . پژوهش ها نشان می دهد که‌این پارچه به جریان خون پوست و نوسازی سلول‌های آن و نیز چنین انتقال بعضی مواد پرخاصیت جلبک به پوست یاری مینماید . از این پارچه بیشتر در ساخت لباس‌های زیر و ملحفه استفاده می شود .

ضایعات پپسی

دانشمندان پیرو راه و روش حلی برای میلیون‌ها بطری پلاستیکی که هر سال به دور انداخته میشود به ایده جالبی رسیدند و آن تبدیل این بطری‌ها به پارچه‌ای است که میتواند در پوشاک استعمال شود . پارچه نیولایف ( Newlife ) در ادغام با پلی استر بازیافت شده , در مقایسه با پارچه‌های پلی استر خالص نسبتاً غیرقابل تشخیص است . نیز چنین ایجاد آنها نسبت به پلی استرهای تازه به انرژی کمتری نیاز داراست . اکنون در بخش اعظمی از شرکت‌های مد از این پارچه استفاده میگردد و جورجو آرمانی از پارچه نیولایف در یک خرقه شب در سال ۲۰۱۲ استفاده کرد .

نارگیل

هزاران سال است که انسان‌ها از شیر , روغن و گوشت نارگیل استفاده می‌نمایند ; و به تازگی کشف شده که پوسته و فیبر نارگیل می توانند در پارچه استفاده شوند . بیش تر از ۲۰ میلیارد نارگیل در سال در خوراک , پزشکی و اثاثیه آرایشی استفاده میشوند که‌این تعداد نارگیل ضایعات متعددی نیز ایجاد میکنند . کمپانی کوکونا «Cocona» راهی برای استفاده از این ضایعات پیدا کرده و ان نیز ساخت پارچه است .

عصاره درخت

سلولزی که با توجه از درخت نراد سپید گرفته شده به یکپارچه زیست تخریب پذیر تبدیل شده و به مشتریانی ارائه میشود که در پی «راحتی ابریشم , نرمی کشمیر و سبکی لینن هستند» این پارچه که با اسم لنپور شناخته می گردد , رطوبت را به طور کامل جذب میکند به همین بهانه اکثر زمان ها در لباس‌های ورزشی استفاده می گردد . نیز چنین در فصل‌تابستان خنک و در فصل زمستان گرم است که بستگی به موادی دارااست که با آن مخلوط گردیده اند . نیز چنین بازدارنده بوی بد تن میگردد .

ذرت شیرین

شرکتی در نبراسکا در سال ۲۰۰۵ پارچه اینگو ( Ingeo ) را توسعه و گسترش داده است . این پارچه با تصاحب کردن قند ذرت ( ۰ . ۰۴ درصد از محصول هر ساله ذرت ) و قرار دادن آن در فرآیندی به اسم پلیمریزاسیون , قند را به پلاستیک تبدیل می‌نماید . این رشته‌های پلاستیکی به قرص هایی تبدیل میشوند و علاوه بر این‌که به صورت پلاستیک‌های معمولی با مبنا نفت استفاده میگردند , در پوشاک و ملحفه نیز مورد استفاده قرار می گیرند . مزیت این پارچه این است که نسبت به پلی استر یا این که نایلون ۶۸ درصد انرژی کمتری نیاز داراست .

قهوه

یک کمپانی تایوانی , پارچه‌ای از یک منبع بعید یعنی پودر قهوه ساخته است . تحقیق در رابطه ایده اضافه کردن پودر قهوه به ترکیبات جان دار پارچه به دلیل کیفیت ارگانیک قهوه در در دست گرفتن رایحه آغاز شد . اندازه قهوه‌ای که برای در کنترل بو آغاز شد. مقدار قهوه‌ای که برای یک فنجان قهوه لازم است برای سه تیشرت کافیست. این پارچه عمدتا در لباس‌های ورزشی استفاده می‌شود، زیرا در برابر اشعه فرابنفش مقاوم است و به سرعت خشک می‌شود.

مخاط ماهی

موجودی به نام هاگ فیش در اقیانوس زندگی می‌کند که برای دور کردن شکارچیان مخاط یا ماده چسبناکی ترشح می‌کند. این ماهی ۵۰۰ میلیون سال است که روی زمین زندگی می‌کند که احتمالا یکی از دلایل آن همین مخاط است. اکنون مزایای این مخاط به انسان‌ها هم رسیده است. محققی به نام داگلاس فاج (Douglas Fudge) و تیمش از رشته هایی از مخاط این ماهی ساختند که ۱۰ برابر محکم‌تر از نخ نایلون است. علاوه بر این، این پارچه بسیار اقتصادی‌تر از سایر محصولات حیوانی است.

دانستنی های جالب در نحوه تهیه مواد اولیه پارچه ها

 

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.