نشانه های بیماری پلی کیستیک و نازایی در دختران

بیماری پلی کیستیک باعث ناباروری در دختران و زنان می شود بیشتر زنان چاق دچار این بیماری در تخمدان هایشان می شدند ولی امروز دختر 17 ساله نیز به این بیماری دچار شده و بعد از ازدواج نازا می شوند علت این بیماری خطرناک را در این مقاله خواهید خواند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر نشانه های بیماری پلی کیستیک و نازایی در دختران را درسایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

تخمدان پلی کیـــسـتیک ، بیـــمـــاری ای است که امـــروزه انگار گریـــبـانــگـــیــر بسـیــاری از دختران جوان شده و آنهـــا را با مشـــکـــلات باروری مواجه کرده است. دکتـر آزیـــتـا صفــارزاده، متـخصص زنـــان و فوق تخـــصــص نازایـی و لاپـاراســکوپی به شمـــا میــ‌ـگوید که آیــا ایـــن نگــرانـــی را بایــد جدی بگـــیــریـــد یا خیر.

تخـــمـدان پلــی کیـــســتیک، بیــماری است که امــروزه انگار گریـــبانـــگـیر بسـیــاری از دختـــران جوان شده و آنــها را با مشـــکـــلات باروری مواجـــه کرده است. ایـن بیماری شایـد ۳۰ سال پیش فقـط در خانــم های چاق دیــده می‎ــشــد امـــا الـان دختـــرهـای جوان لاغر حتی در سنـیـــن ۱۷ سالــگی هم به آن مبــتـــلا میـ‎ـشوند!

شاید شمــا هم تا به حال با جابـه جایـی های چنـــد روزه عادت ماهانه تان و رشد چند موی زائد روی چانـــه یا قفسه سیـــنـه و افزایـــش آکـنه هایـــتــان دلــهره کیـست های تخمدانی را از سر گذرانده باشید.

وقتی محـــیط بدن مردانه می‎ـشود!

تخـــمـدان پلـی کیـســتـیک همان بیـمــاری «اشـــتــیـن لونتایـن» است که در زمان قدیــم با علائم «هیرسوتیـسم» (افــزایش رشد موهای زائد)، افزایـــش آکنـه صورت، الـیـــگومنوره (تعداد کم دفــعات قاعـدگی) یا آمــنوره (فقدان قاعــدگی) و نازایــی توسط آقــای «اشــتـیـــن لونتـایــن» شنـــاخته شد. دربـاره افــزایـــش موهای زائد و ارتبـــاط آن با نازایــی می توانیــد به ایـن پسـت ها مراجـــعـه داشـتــه باشید: هیــرسوتیــســـم و رویش موهای زائد در زنان و موهای زائد زنــگ خطــر نازایی اسـت؟ .

در زمــانــی که بیـماری پلی کیـستــیک مطـــرح شد بیـــشـــتــر مخـتـص افـــراد چاق بود و علت بروز آن به هم خوردن تعــادل هورمون ها در خانـــم هاست به ایـن ترتیـــب که سطــح هورمون های مردانه یا به طور مســـتقیم در خون بالــا می‎رود یا گیــرنـده ها نسبت به ایـــن هورمون ها حساس تر می‎ـــشوند و محیط بدن خانـــم ها تبــدیـــل به یک محیـط مردانه میـ‎ـــشود.

تخـمک گذاری ها معــمولا در این محیط مردانه اخـــتـــلـال پیــدا می‎ـکند. در چنیــن مواقـــعــی شاهــد عدم تخمـــک گذاری یا کم شدن تخـــمک گذاری ها و افزایش علـــائم مردانه ازجـمـــلـه رشـــد موهای ریش و سبیل و بقیــه قســـمـــت های بدن و ریزش موهای سر به طریق مردانــه در دو طرف شقــیــقه ها می‎شویم.

تخمــدان پلی کیستـیک چه علائمی‎ دارد؟

هر فردی که بیـمــاری پلـــی کیـستـیـــک دارد ممکـــن است تمام علائم ذکر شده برای آن را نداشــتـه باشد. ایــن بیـــمـــاری طیف گسـترده ای دارد. برای مثـال ممـکن اســـت دورتـا دور تخــمـــدان فقط فولیـکول های ریــز با فاصله بین ۲ تا ۹ میــلـی متر وجود داشته باشـد و بیمـار هیچ گونه علــامــتـی نداشتـه باشــد یا کسـی که اصلـــا در سال پریود نمـیـ‎شود و تمـام بدنش از موهای زائد پوشیـده شده و موهای سرش به میزان زیادی کاســتـــه شده است.

بیــماری پلــی کیســـتیـــک معمولا از ابـتـــدا با نامـــرتـــبــی پریودها شروع میــ‎ـشود به ایـن ترتیب که پریودها یک تا ۲ هفته عقـــب میـ‎افـــتـد و در نهـایــت به جایی ختـــم میــ‎ـــشود که بیـمار فقط با اســتفاده از آمپول ها یا قرص های پروژســتــرون پریود میــ‎ـــشود.

کم یا زیـــاد بودن خونریزی ها در زمـان عادت ماهـــانه بســـتـــگی به جایـگاه بیـمار در ایــن طیــف دارد. برخی از افـــراد مبـــتـــلا بسـیار چاق هستـند و معمولا سطــح هورمون های زنانــه شان هم بالـاســـت.

در این افراد ضخامت لایه داخــل رحــم زیاد می‎ـــشود در نتیجه خونریـزی هایشـــان می‎تواند زیاد باشـــد. بیمـاران دیگری هم هســتـــند که هر ۲ تا ۳ ماه یک بار پریود میـ‎ـشوند و چون در این فواصل چند ماهـــه تخمــک گذاری ندارنـــد سطح داخـلی رحم شان ضخـیم میـــ‎ــشود.

ایــن ضخـیم شدن آنـــدومتـر یا لایه داخـلـــی باعــث می‎شود بعد از چنـــد ماه که پریود اتفـــاق میــ‎افتد بسیار شدیــد باشــد. وضعـیت برای برخـــی افـــراد نیــز برعـــکــس اسـت، یعـــنی بیــمار هر ۲ تا ۳ هفـــتـه یک بار پریود میـ‎ـشود. در ایـن افراد سطـــح هورمون ها به علـــت تخمــک گذاری به طور مرتــب بالا و پاییــن نمـــی‎ــشود و چون در وسط سیکل به طور ناگـهانی یکـــی از هورمون های اسـتـروژن یا پروژســـترون افـــت میــ‎ـکنــد بیـــمـار دچـــار خونریـزی میـــ‎شود و فکـر میـ‎کــنـــد پریود شده درحــالــی که ایـــن خونریزی پریود نیـــست و مربوط به عدم تعادل هورمون هاست.

حتی دخـتـران ۱۶ ساله لاغر هم ممـــکـــن است مبتـلـا شوند!

بیمـــاری پلی کیــستـیـــک میـ‎ـتوانـد جنـــبـــه ارثـی و مادرزادی داشــته باشد به خصوص در خانواده هایـی که دچار چاقــی موروثی نیـــز هســتــنـــد. در حال حاضـر شیوع آن نسبــت به ۳۰ سال پیش خیـلی بیــشــتر شده است.

در قدیم ایــن بیـــماری فقط در بیــمــاران چاق دیده می‎ـشـد امـا امــروزه حتـی لاغـرها هم ممـــکـــن است دچـــار پلی کیــسـتــیک های بسـیار مقاوم به درمــان شوند.

متـــاســفـانه درحـال حاضـر کمـــتــر کســی پیـدا میــ‎ـشود که در سونوگرافـــی اش این کیـــست ها دیده نشود و علـــائمی‎ نداشتـــه باشد. تنـها کسانی که به طور مرتـب ورزش می‎ـکنـــنـد و غذای فست فود و چرب نمـی‎خورند و مراقــب هیـــکـــل خود هســـتنــد، دچـار ایــن علائم نمـی‎شوند.

بیـــشــتر افراد مبـتـــلـا به بیـمـاری پلی کیســتیـــک زمـــانـی به پزشــک مراجعه میـــ‎ـکنـــنــد که با علـائم آن مواجه می‎ـــشوند. دخــتـــران جوان مبــتــلا به این بیـماری که تازه پریود شده انـــد و معمولا هم لاغـر هسـتـــنــد کمتر متوجه علــائم آن می‎شوند بنــابـــرایـن بیـشتر مراجعان در رابــطه با ایـن بیماری در سنیـــن بالــای ۱۶ سال قرار دارند.

این افراد ۱۶ تا ۱۷ سالــه معمولا باید پریودهـایــشان بعــد از ۴ تا ۵ سال مرتب شده باشد اما باز هم شاهــد بی نظمی‎ـهــای عادت ماهانه هســتـــنـد و آمــنوره دارنـــد. در کل میـــ‎توان گفــت رده سنــی مبتــلــایـــان بیشـتــر بیــن ۱۶ تا ۳۶ سال اسـت.

مبـتلـایان به ایـــن بیــمـاری نازا نمـیـ‎شوند

بیماری پلــی کیـــستیـک را میـــ‎ـــتوان با در نظــر گرفــتــن علــائم کلـــیـــنیکـــی، سونوگرافـــی و آزمـایـــش های خاصـی تشـخـیص داد. زمـــانـی که بیـمـار با علائم هیرسوتیســم، آکــنــه، نامرتبی پریود یا حتـی نازایـی مراجــعه می‎کنـــد برای او آزمایش هایی در روز دوم عادت ماهانـه درخواســت می‎ــشود تا اختلـالات هورمونی اش مشـــخــص شود.

در این افـــراد معــمولا سطح هورمون های هیپوفیزی LH و FSH دچار اخــتــلـــال می‎ـشوند به ایــن ترتیب که نســبت هورمون LH به FSH بیـــشــتر از ۲ می‎شود.

علــاوه برایـن فاکـتور مهـم دیگـری به نام(AMH (Anti Mullerian Hormone نیــز وجود دارد که میزان طبیــعــی این هورمون معمولا بیـــن ۵ تا ۵/۵ است امــا میزان آن در مبــتــلـایـان به بیماری پلـــی کیــســتـیـک حتی تا ۱۲ هم میـــ‎ـــرســـد.

در سونوگرافی نیز به خصوص اگر به طریق واژیـنــال انجام شود معـمولا فولیـــکول های زیر ۱۰ میلــی متـری بسیار زیادی دور تا دور تخمدان مشـــاهده میــ‎ــشود.

برخـــی پزشــکـان به بیماران ترس واهی میـ‎ـــدهـــنـــد مبنی برایــنکه مبـتـــلــایـان به این بیـمـاری هیچ وقت باردار نمـیـــ‎شوند درحالی که ممکـن اسـت حتی پریود بیمـــار مرتب و علـــائم شدید نداشـــته باشد.

ایـن اظــهار نظر بیـــمار را وحشت زده میـ‎ــکنـد درصورتی که باید در مورد بیـــمــاری پلـــی کیـســـتـیـک به خوبی توضیـح داده شده و به آن رسیـدگــی شود. در بسـیاری از موارد مبتـــلــایـان به این بیـــمـــاری یا با رژیم یا با درمـــان بالـــاخـــره باردار میــ‎شوند.

پزشک برایتــان قرص ضد دیابــت تجویز کرده اســت؟!

برای درمان بیــماری پلـــی کیـــستـــیک جدا از کاهش وزن و ورزش مرتـب می‎توان برحسب علــائم بیمار از درمان های دارویی نیـــز اسـتــفـــاده کرد. یکــی از این داروها متـفورمـیــن یا همان داروی ضددیـــابت است.

متـــفورمـیـــن ورود قنـد را به سلول تســـهـــیـــل میـــ‎ـــکنــد و این باعـث می‎شود فرد همیـشـه گرسنه نباشد و احساس سیـــری کنـــد. درنتیجه وزن بیمــار کاهـــش پیـــدا خواهــد کرد. ایــن کاهـش وزن باعـــث می‎شود متــابولیســم هورمون ها بهـــبود یابـــد و چربی بدن کاهش پیـــدا کنــد در نتــیـجـه هورمون های جنـــسـی کمـتــر داخـــل ایــن چربی ها تجمـع پیــدا می‎ـکننـد.

بارها دیده شده که با تجویز متــفورمــین برای چند ماه، پریود بیــمــار مرتـــب شده یا بیــمـاری که نازایــی داشـتـــه خود به خود باردار شده اسـت. در آخــر اگر هیچ یک از روش های درمانـی ازجمله اســتفــاده از متـفورمـیـــن، دگـــزامتازون، رژیم غذایـــی، ورزش و … جواب نداد و بیـمار نتوانـــست وزنش را پاییــن بیاورد و پریودهـایش را منـــظم کنـد، مجبور میــ‎ــشویم از لاپاراسکوپی استـفـاده کنیـــم.

در لاپاراسکوپی فولیـــکول هایــی که ریز هستـنــد را معـمولا با الـــکـترود میـ‎سوزانــیم. الـــبتـه در گذشــتــه متاسفانـه پزشــکان یک قطـعــه از تخمدان را برمی‎ــداشتـــند و ایــن باعث می‎شـد سطح هورمون های مردانــه افـت کند و فرد باردار شود.

برای رفع موهای زائد یا هیــرسوتیـسم نیز میـ‎ــتوان از داروهای بسیار ساده مانـــنـــد اسـپیرونولاکـــتون اسـتفاده کرد. ایـــن دارو مدر اســـت و باعـــث افــزایش ادرار می‎شود و علاوه بر کاهـش موهای زائد رشد موهای سر را نیز بهــبود می‎بـــخـشـــد.

از طرفـــی اگر بیمـــار آکنــه داشتـــه باشـــد معمولا از داروهای ضد آکنـــه موضعی یا حتـی داکسی سایکلـــیـن میـــ‎توان اسـتـــفـاده کرد. اگر هم آکـــنه خیـلی شدیــد باشد گاهی اوقات بیــمــار مجــبور میـ‎شود تحت نظـر متخـصص پوست از دارویی به نام روآکوتان اسـتـــفـــاده کنـــد که حاوی اسیـــد رتــینوئیک اســـت. البــتــه ایـــن دارو بایـــد باتوجه به آزمــایـــش های کبـدی مصرف شود

نشانه های بیماری پلی کیستیک و نازایی در دختران

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.