رشد جنین و تغییرات هورمونی در هفته دوازدهم بارداری

در هفته دوازدهم بارداری مادر باید آب زیادی روزانه بنوشد از میوه های اّبدار زیاد استفاده نموده و سعی نماید تغذیه مناسبی در این هفته داشته باشد در این هفته جنین در حال رشد می باشد و حرکات جنین را می توانید در داخل رحم احساس نمایید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر رشد جنین و تغییرات هورمونی در هفته دوازدهم بارداری را در سایت دانستن خواهیددید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: این هفـــتـــه شمـــا 3 ماه بارداری را تمـام میــ‌کنـــیــد. به ایـــن فکـر کنــیــد که یک سوم از بارداری گذشته و تا چشم بر هم بزنــید مابـقـی ایـن زمان هم تمـــام خواهــد شد.

امـــا به هر حال یادتــان باشـدســـختـی‌ــهــای فیـلمی که بازی می‌ـکــنــیـــد همچنان وجود دارد و ممـــکــن اســت شمـا را در این راه کم طاقـــت کنـــد، اما فراموش نکنیـــد که بازیــگـر اصــلـــی بودن در یک فیـلم کار آسـانـــی نیــسـت و این شمــا هســتـیــد که تا به حال ایــن سختیــ‌ـــها را پشت سر گذاشتهـــ‌ایـد.

هفتــه دوازدهــم بارداری

وضعیـــت جنـیــن در هفــتــه دوازدهـم بارداری
از ایـن هفتــه حرکات او برای بازی افـــزایــش میـــ‌یابد. با آنـــکه به اندازه یک آلوی سیاه است، بیش از بیـــش شبیـه به یک مبــارز انقـلابی می‌شود‌. نخـنـــدیــد او میـــ‌ـتوانـد دستـــ‌ـهایــش را گره کنــد، مچ‌هــایـــش را بچــرخاند و با پاهـــایـش لگد بزنـد. مراقـــب رفـتـــارتــان باشـــید او لب‌هایـــش را به هم فشـار می‌ـدهــد و به شمــا اخــم می‌ـــکـــنـد حتی ممــکــن اســت همین حالا در حال درآوردن شکــلک برایــتـان باشــد چون میـ‌ــتوانــد صورت خود را به حالت‌هــای مخــتلـف در بیــاورد.

بدن او 24 ساعـــتـه شبـانــه‌روز در حال فعــالـیــت اسـت تا بتوانـــد در موقع مقـــرر کودکی سالـم به شما تحویل بدهد. چشم و گوش‌هـایـــش تقـریبـــاً به دنـبـــال مکـانــ‌یـــابی هســتـنـــد تا درست سر جای خود قرار بگـــیـرند. کلــیهـ‌ـهـــایش مسئولیـــت تولید ادرار را برعـــهده‌ــگــرفتــهـ‌ـانـــد و این روزهــا جنـــیـــن مایع آمنیوتیـــک را می‌ــنوشد.

دستـگـاه گوارش (روده کوچک) قادر به تولیـد انـــقبــاضــات اســت که از طریـق آن مواد غذایی با فشـــار وارد روده بزرگ میــ‌ـــشود. در این هفته دســـتــگـــاه تنـاسلــی اندام نشـــانـهــ‌ــهـــای کمـــی از خودش را بروز میــ‌دهـــد. ششـــ‌ها، گوش و ناخنـــ‌هـــا در حال رشــد است. الآن جنــیــن کمـــ‌ـکم دارای بزاق می‌شود. قلبش می‌توانــد تا حدود 28 لیتــر خون را در روز پمــپـــاژ کند.

دوست داریـــد بدانــیــد او اکـنون چه کاری انـــجـام میــ‌ـــدهــد او الان در حال مکــیــدن شصـت خود است. تارهای صوتی او در حال شکــلـــ‌گــیـری اسـت. در این هفـته شمـــا قادر خواهـید بود بالأــخره از او صدایـــی بشنوید. بلـــه شمــا صدای ضربـان قلبــش را بلـنــد از طریـــق دســـتگـاه اولتراسوند خواهید شنید. در قاعـده مغز جنـین شمـا غده هیپوفیز شروع به ساخت بسـیاری از هورمون‌ــها میــ‌ـکــنـد.

قد: 6.8 سانـــتی متر
وزن: 20 گرم

وضعـــیت مادر در هفـتــه دوازدهـم بارداری

وضعــیــت مادر در هفتــه دوازدهـــم بارداری
در ایـــن دو هفتــه اخـیـــر وزن شمـــا تغییـر می‌ـــکنـد احــتـمالـاً برای بازی تا آخـــر این سریـال مجـبوریـــد که حداقل 12 کیــلوگرم وزن اضافه کنید. در انتـهــای هفتـــه دوازدهـم دیگـــر رحـــم در لگن جا نمـــیـ‌گـیـرد و میـ‌ـتوانـــیـد آن را در پایـیـــن شکــم خود احساس کنــیـد.

خوب در این هفـــتــه احـــتــمــالــاً دردی را در بالـای شکـــم درسـت زیـر اســتخوان جنـــاق احســـاس می‌ـــکـنیـــد که از شایعـــ‌ترین شکـایـت خانــمـ‌ـــهای باردار اســت. ایــن مشکل به علــت ورود اســـیــد معده مری اسـت ورود محـتویات معـــده به مری به دو علـت عمـده اسـت دلیــل اول کاهـش حرکات روده و دلیل دوم فشار رحم بر معـده اســت.

در ایــن هفته احــتمالاً فشار رحم از روی مثـــانه کم می‌شود و مشکــل تکـرر ادرار شما هم رفــع خواهد شد.

حتــمــاً دیــده‌ای که روی شکـــم زنـــان باردار از ناف تا زیـر شکــم یک خطر تیـره رنگـی کشیده شده ممکن است ایــن خط را در این هفــتــه ‌بــبینـید. نگران نبـاشید این خط پس از زایــمان از بیـــن خواهد رفــت. البــتـه ممــکــن است ایـن خط بر روی بدن همه ایـجــاد نشود.

مراقـبت های بارداری در هفــتــه دوازدهـم بارداری
همانـــ‌ـقـدر که ممـکن اســـت پوست شمـــا به دلـیــل افزایـــش هورمون‌ـــهـا سفیــد و درخــشــان شود، ممــکن است که آکـــنـهـــ‌هـــا هم به سراغ پوست صورتـــتان بیـــایــند. سعی کنـــیـد قبــل از آنـــکه به فکــر اســتـفـاده از محـلول‌ــها و کرمـ‌های آرایـشی و بهــداشتی باشـــیـــد از پزشکــتــان کمک بگیـریــد.

این هفته میـــ‌ـتوانیـد آرامش بیـــشتـری داشــته باشــیــد چرا که خطـــر سقـــط‌ـــجـــنـــین تا سه ماه اول بارداری زیـــاد اسـت و بعـــد از آن ایـــن خطر کاهـــش میــ‌ــیـابد.

فعـــالــیــت را در برنامـــه روزانـــه خود وارد کنیـد.

وضعــیت جنیــن در هفــته دوازدهـــم بارداری

تغـذیه در هفـــتـــه دوازدهـم بارداری
زمـانی که شمــا باردار هستـــید، هورمون پروژســـتـــرون روند هضـــم را کنــد میــ‌کند. این روند فوایـد زیادی برای بدن شمــا دارد. به عنوان مثـال بدن زمـــان بیـــشــتری را برای هضم مواد مغذی صرف میــ‌ــکند.

غذاهــای حاوی فیبر ماننـــد نانــ‌ـهــای سبوس دار، جو و برنـج قهوه‌ـــای بخوریـد.

مصرف سبــزیجـــات، حبوبات، آجــیــل، نخود فرنــگـــی، کلم بروکلی و بادام خود را افزایـش دهید.

به مقـدار زیـاد آب بنوشید، حداقل 10 لیوان در روز.

آب میوه به خصوص آب آلو، گلــابی، تمشک که سرشار از فیبر است، مصـــرف کنــید.

سعـی کنیـــد غذای خود را کمــتر اما وعده های غذایی خود را بیشـــتـــر کنید.

سعـــی کنــیـد مواد غذایـــی را کامـــلـــاً پخـــتـــهــ‌ـــشـده مصرف کنـیــد تا عفونتـ‌ــهـــا از این طریـــق وارد بدن شما نشود. یکــی از ایـن موارد که باید حتــمـــا حواستــان به آن باشــد اســتـفاده از گوشت نیـم پز اســـت که از پخــت کامل آن مطــمئن شوید.

مکــمل های آهـــن میـ‌ــتوانـد موجب یبوست شود. سعـــی کنید آنــهـــا را با 28 گرم فیـبر که برای زنــان باردار توصیــه میـ‌ــشود، مصرف کنیــد.

رشد جنین و تغییرات هورمونی در هفته دوازدهم بارداری

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.