هفته چهل و یکم بارداری | تغییرات و رشد جنین

هفته چهل و یکم بارداری یبوست در این هفته بیشتر از همیشه شما را آزار می دهد می‌توانید با نوشیدن مقدار زیادی آب و مصرف غذاهای حاوی فیبر بالا مانند نان‌های سبوس دار میوه و سبزیجات از یبوست جلوگیری کنید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر هفته چهل و یکم بارداری | تغییرات و رشد جنین را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

اصلــا ترس و اســـترس به خودتان راه ندهــیـد. درست اســـت جنیـن شمــا خیلی صبوری کرده است اما ایـــن هفته دیـــگر هفتـــه آخـــر اســت. یادتان باشد وقتـــی از هفـــته چهلـــم عبور کردیـــد و دردهای زایمــان نیامدند حتمـــا بایـد با پزشـــکتان در تمـــاس باشیـــد. حتــما با تمـــهـیـدات پزشــک این هفته نوزاد صبورتان را به آغوش می گیریـــد. بالاخره تمـام می شود. ایـــن روزهـای شیریـن و گاهـــی هم تلــخ و با استــرس می گذارد و شمـا می مانیــد و یک دنیا خاطـــره. خاطـــراتی که برای همـیشـه با شما هسـتــنـــد و با یاد آوری آنــها یک لبخند روی لبهـــایتــان می نشــیـــنــد.

هفـتـه چهل و یکم بارداری
نگــران نبــاشـیـــد. حدود 10 درصـــد از جنین‌هـا یک یا دو هفتـــه دیرتــر از موعد مقــرر به دنـــیـــا میــ‌ـــآیـــنـــد. اگر نوزاد از 42 هفتــه دیرتـر به دنیا بیــایـد، نوزاد دیـــررس یا بعد از موعد نامیـــده می‌شود. معــمولا در این زمـــان پزشک شما را معـــایـــنـــه می‌کـند تا ببیـنـد جنــیـــن در چه وضعـیتی اســـت. اگــر خانــم یا آقـا کوچولو سالـم باشــد تا زمــانـی که زایـــمـان به خودی خود اتفـــاق بیفــتد زیر نظــر میــ‌ـمـــانـــد. با ایـن حال ممکن اســت این مدت زمانـــی که در رحـــم بیشــتـــر مانده کمـی روی پوستـش اثــر بگذارد. جنیـن ممــکن اســت با چین و چروک، پوست خشـک و مو و ناخــنــ‌های بلـند به دنیـا بیاید که البتــه خیــلی هم زیــباست.
قد:52.7 سانـتی متـــر
وزن: 3625 گرم

شـــما اصلـــا نگران دیر به دنـــیا آمدن فرزنـدتـان نبـــاشیـد. در ایــن شرایط دکـــتر مجبور میـــ‌شود از شیوه الـقـای زایـمــان اسـتـــفـــاده کند. این شیوه را هر ساله 450 هزار نفـــر امــتحــان میـــ‌کــننـــد. به هر حال شمـــا انتخاب کرده‌ــاید که به صورت طبیـعی زایـــمان کنـــید و خودتـان هم خوب میــ‌دانــید که انـقبــاضات رحمـــی در حین زایـــمـان تحمل بالــایی میـ‌ــطلـــبـد.

هفــتــه چهل و یکــم بارداری
برای به دنیا آمـدن کودکانی که سر وقت خود متولد نشــدهــ‌اند پزشـکـان گاهی مجبور می‌شوند که الـــقـای زایمان کنــند. الـبتـــه القای زایـــمان صرفا برای بارداریــ‌ــهـای با تاخیر نیـــســـت بلکه در مواردی مثـل فشـــار خون بالای مزمــن، پره اکـــلــامـــپــسی، دیابت بارداری و محـــدودیـــت رشـد رحـــمـی و ناســازگاری Rh نیز استـــفـــاده می شود. الـــبـتـه پیــش از الــقای زایــمان پزشـــکــان به آمــاده کردن دهانـــه رحــم می‌پــردازند که در این مرحله از داروهایی برای نرم و نازک کردن دهـانه رحــم استفاده می‌شود. برای الـــقای زایمان داروی اکسی توکسیــن به صورت وریــدی یا با پاره کردن پردهـ‌ــهای جنـــیــنـی الـــقــا میـــ‌شود. پزشک هنــگام معایـــنه با اســـتــفاده از یک قلـــاب پلــاستکـــی پرده های جنـین را پاره میـــ‌کنــد. نگران ایــن مرحلــه نباشــید. بعـــد از آن اکـسی توکســـیــن تزریــق و از طریق سرم و پمپ ویژهــ‌ـــای میــزان آن کنـتـرل میــ‌ـشود. میزان ایـــن دارو ابـتدا با مقـدار کمی شروع می‌ـــشود و مقدار آن در طول مدت فرایـند زایــمان افــزایـش میـ‌یـــابد که این کار میـــزان انـقــبـــاضـــات را به حد کافــی می رســـانــد. گاهـی این انـقـــبــاضـات و دردهای زایـــمـانـــی بعد از چند ساعــت خودشـــان را نشــان میـــ‌ـدهـند. الـقــای زایـمــان ممـکـن است لزوما به زایمان طبــیعـی نکــشـــد و شمــا سزارین شوید. اما این الـقای درد اجـبـــاری شرایـــط زایمان را فراهــم میـ‌ــکنــد.

تجویز نکنید
از تجویزهای خودسر برای زایـمــان بپرهیــزیـد. درســت است زایـــمــان شما با تاخـیر مواجــه شده اســـت و ممــکن است دیگران به شمـــا توصیــه کنـــنـــد برای زایـــمـــان فلان داروی گیـــاهی یا دمــنوش و یا حتـــی قرص بخوریـد، اما به هیـچ وجه به ایــن توصیـــه‌ــهـا عمـــل نکنـــیـد و خیلــی زود به پزشک متــخـصــص مراجـــعـــه کنــید.

یک بیمارستان خوب بیــمارســـتانـی است که به فکر صادر کردن گواهــی تولد نوزاد باشد. گواهی ولادت قبـل از ترخیص تا حداکـثر 14 روز پس از زایمــان بایــد به والدیــن تحویل داده شود. برای مشاهــده مطــلب کدام بیمارســـتان برای زایمان بهـتـر اســـت،

فضــا سازی
بهتـــر است در اتاق کودک فضاهای مخــتلـــف را از هم جدا کنــیـــد. فضای خواب کودک بایـــد آرامـــش بخــش باشـــد، از فضای بازی، مانــنـد مکــانی برای حرکت ماشــیــنــ‌هـــای مســابـقــهـــ‌ـای یا ریل قطـار یا اتاق عروسک یا چادرهای مسافــرتـی اسباب بازی و… جدا باشد. خیلـی خوب می‌ـــشود اگــر بتوانـــیـد مکانی برای انـــجام کارهای هنـــری و کار دســـتـــی کودک در نظر بگیرید، زیـــرا در رشد خلاقیت کودک تأـــثیر گذار است. یادتان باشــد اتاق فرزندتـــان را طوری طراحـــی کنیــد که حداقـل تا هفـت هشت سالگــی بتواند از آن اســتــفاده کند. چشــم روی هم بگـــذاریــد فرزند شمـا بزرگ شده اســت و خیـلی زود بایـــد در اتــاق او تغیـیــراتی به وجود بیـاورید.

پایان انتــظار
حتمـــا همـــسرتان زایـمــان کرده اسـت اگر زایمان کرده که بایـد حواســـتـــان به حال واحوالــش باشــد. افســردگـــی بعــد از زایمـــان را همواره مد نظــر قرار دهـــیـد. مهـمـــان جدیـــد خانه تان می‌ـتوانـد خیـلی ناخواسـتــه اما سریــع بخش زیـــادی از توجه شمـا را به خود معطوف کند و این یعـــنـی تشدید آنچـه که «افسردگی دوران بارداری» خوانده میـــ‌ــشود. برای همــسرتـــان غذاهای مقوی و خوشمــزه بپــزیــد و کنارش باشــید. اگــر هم به دلایـــلی زایمان به تعویق افتاده است او را تنــهـــا نگذارید. هر لحــظـه ممـــکــن اســت درد زایـــمان به سراغـش بیـــاید و باید به بیـــمـــارستــان بروید. این هفــتـــه پایـــان تمام روزهایـــی است که انــتـظـــار میــ‌ــکشیـدید و پس بهتــر اســت با روحیــه و با لبـخـــنــد از آن اســـتقبـــال کنـید.

هفته چهل و یکم بارداری | تغییرات و رشد جنین

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.