واقعیت های باورنکردنی در مورد ببرهای وحشی

ببرهای وحشی در طبیعت گونه های مختلفی دارند برخی از این ببرها بسیار خطرناک می باشند و برخی از آنها هم بسیار نادر و کمیاب می باشد که فقط چند قلاده در جهان وجود دارد نسل ببرها در حال انقراض می باشد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر واقعیت های باورنکردنی در مورد ببرهای وحشی را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن :ببر یکی محبوب‌ترین حیوان‌ها دنیاست . با این وجود چیزهای متعددی در رابطه این حیوان نمی‌دانیم . ببر‌ها متنوع‌ترین گربه‌سانان زمین می باشند و ویژگی‌های منحصربفرد و جالبی دارا هستند . آن ها موجودات باشکوهی می‌باشند که متاسفانه به خاطر بی احتیاطی انسان‌ها در معرض خطر انقراض قرار دارا هستند . ولی امید واریم که با یه خرده آگاهی بیشتر در رابطه این حیوان ها تحسین برانگیز به حفاظت و ارتقا آنها یاری کنیم

۱ – ببر‌ها برخلاف گربه‌های اهلی که مردمک های کشیده دارا‌هستند , چشمانی با مردمک گرد دارا‌هستند . چون گربه‌ها شب زی میباشند در حالی که ببر‌ها در غروب و گرگ و میش فعال می باشند , آنها عمدتا صبح یا این که غروب شکار می‌نمایند .

۲ – علیرغم این‌که ببر‌ها تماما با شب سازگار نیستند , بصیرت آن ها در شب شش برابر خوب تر از آدم است .

۳ – بیشتر ببر‌ها چشمان زردرنگ دارا هستند , البته ببرهای سپید معمولا چشمان آبی‌رنگ دارا هستند , چون ژن دیده آبی رنگ با ژن خز سپید رابطه داراست . ژن چپ چشمی یا این که لوچی هم با آنان رابطه داراست به این ترتیب ببرهای سپید چشم‌های آبی‌رنگ لوچ دارا‌هستند .

۴ – ببر‌ها درختان را می‌خراشند و از ادرار خویش برای انتخاب قلمرو استفاده می نمایند . ادرار آن ها بوی شدید پاپ کورن کره‌ای می دهد .

۵ – ببر‌ها می توانند سن , جنسیت و موقعیت تولیدمثل ببرهای دیگر را با بوی ادرارشان تشخیص دهند .

۶ – ببرهای نر نسبت به ببرهای ماده قلمروی بزرگتری دارا هستند که و به دلیل همپوشانی این بخشها ببر‌ها میتوانند جفت شوند . قلمروی ببرهای ماده بالغ عموما هیچوقت با ماده‌های دیگر همپوشانی ندارد و قلمروی ببرهای بالغ نر هم با ببرهای نر دیگر همپوشانی ندارد .

۷ – ببر‌ها معمولا بر راز حیوان‌ها دیگر غرش نمیکنند , البته برای برقراری رابطه با بقیه ببرها از غرش استفاده مینمایند . ببر‌ها هنگام یورش غرش نمی کنند , البته احتمال دارد با صدای بلند نفس بکشند و خش خش نمایند .

۸ – هنگامی یک‌سری ببر راز یک جنازه میگردند , ببرهای نر برخلاف شیر‌ها اذن میدهند ببرهای ماده و توله‌ها نخستین بخورند . ببر‌ها به تدریج راز یک جنازه می جنگند و معمولا شکیبایی مینمایند و به نوبت می‌خورند .

۹ – خطوط روی هر ببر نظیر اثر انگشت انسانها منحصربفرد است .

۱۰ – خطوط روی پیشانی ببرها شباهت متعددی به کلمه و واژه «شاه» به گویش چینی داراست از این رو در فرهنگ و تمدن چین ببر را یک حیوان شاهانه می دانند .

 

۱۱ – صحیح مانند گربه‌های اهلی , نشانه‌های روی خز ببر روی پوستش نیز یافت میگردد بدین ترتیب چه بسا یک ببر فارغ از موی نیز به عبارتی خطوط را روی بدنش دارااست .

۱۲ – برخلاف نسبتاً کلیه گربه سانان , ببر‌ها میتوانند شنا نمایند . آن ها مخصوصا در کودکی از آب بازی لذت میبرند . ببرهای بالغ اکثر اوقات برای شکار یا این که عبور از رودخانه , کیلومتر‌ها شکار می نمایند ; و دست کم یکی‌از آنها ثبت شده که ۳۰ کیلومتر در یک روز شنا نموده است .

۱۳ – ببر‌ها وسیع ترین گربه‌ها میباشند , البته بیشترین تنوع مقدار را نیز دارا‌هستند . وسیع ترین زیرگونه‌های ببر , ببر سیبری می‌باشند که ارتفاع آنان به ۳ . ۵ متر و وزنشان به ۳۰۰ کیلوگرم می رسد . کوچکترین ببر‌ها نیز ببر سوماترا است که فقط ۲ متر ارتفاع و ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارااست .

 

۱۴ – ببرهای ماده صرفا ۴ یا این که ۵ روز در سال امکان باروری دارا هستند . درین زمان آنها بار‌ها جفت گیری می نمایند . آنها حدود سه ماه حامله میباشند و معمولا دو یا این که سه توله به جهان میاورند .

۱۵ – ببر‌ها در هفته نخستین به دنیا آمدن خویش تماما کور میباشند . نسبتاً نیمی از آنان تا بزرگسالی جان سلامت به در نمی‌برند .

 

۱۶ – ببر‌ها ترجیح میدهند طعمه‌های بزرگتری را با کمین کردن شکار نمایند . در‌صورتی‌که به یک ببر نگاه نمایید بعید است که به شما یورش نماید . در بعضا مکان‌های هند , مردمان هنگام خط مش رفتن در بیشه ماسک هایی پشت سرشان میگذارند تا ببر از پشت به آن ها هجوم نکند .

۱۷ – ببر‌ها به صورت ارگانیک آدم را تحت عنوان طعمه نمی‌بینند , ولی در صورتی مورد تهدید قرار بگیرند یورش می کنند . بیشتر مواقعی که ببر‌ها به آدم هجوم کرده اند به دلیل نبود گونه‌های دیگر برای شکار در زیستگاهشان بوده است .

۱۸ – ذائقه تعداد پاره ای از ببر‌ها بعداز میل کردن گوشت بشر عوض شده و آدمخوار می شوند . یک ببر ماده که برای دفاع از توله هایش در قبال انسان‌های بی خبر آنان را خورد , پس از آن نسبتاً منحصرا انسان‌ها را شکار میکرد . تصور می شود که وی ۴۳۰ نفر را کشته است .

۱۹ – چه بسا ببرهای آدمخوار هم مستقیما وارد سکونتگاه‌های انسانی نمیشوند , البته در به عبارتی حوالی کمین میکنند و به انسان‌های صرفا هجوم می نمایند . آنها ترجیح میدهند شب‌ها شکار نمایند که انسان‌ها نتوانند حرکاتشان را ببینند .

۲۰ – ببر‌ها نمی‌توانند خرخر نمایند . آن ها برای نمایش دادن خوشحالی خویش چشمشان را چپ یا این که به نیز نزدیک میکنند . چون تلف کردن روئت کرد شم دفاع آنان را کم میکنند به این ترتیب ببر‌ها و بخش اعظمی دیگر از گربه‌ها هنگامی شم امنیت و راحتی می نمایند عمدا این عمل را می نمایند .

21- ببر‌ها می توانند در فواصل کوتاه با سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت بدوند .

۲۳ – ببر‌ها می توانند بیشتراز ۶ متر بپرند و تا ۵ متر نیز عمودی بپرند . پاهای عضلانی آنان آنقدر قوی است که چه بسا زمانی مردند نیز می توانند ایستاده بمانند .

۲۴ – صرفا یک شکار از هر ۱۰ شکار ببر‌ها چیره است براین اساس معمولا قبلی از این‌که شکار ۳۰ کیلویی خویش را بخورند تعدادی روز گرسنگی میکشند .

۲۵ – هر چند آنان می توانند به راحتی چندین روز چیزی نخورند , ولی به دلیل میزان بزرگشان بیشتر از دیگر حیوان‌ها گرسنگی میکشند . یک ببر در ۲ یا این که ۳ هفته از گرسنگی می‌میرد در حالی که انسان‌ها پس از ۳۰ – ۴ – روز .

 

۲۶ – ببر‌ها صدای حیوان ها دیگر را تقلید می‌نمایند تا بتوانند با موفقیت طعمه خویش را جذب نمایند .

۲۷ – خرس‌ها جزو رژیم غذایی اکثری از ببر‌ها میباشند , چون سکونتگاه آنان تا حدی مشترک است . گهگاه ببر‌ها صدای خرس‌ها را تقلید مینمایند تا آن ها را در سوی خویش بکشند .

۲۸ – ببر‌ها طعمه خویش را با خفه کردن یا این که انقطاع کردن یکی‌از شریان‌های خون حیاتیشان می کشند .

۲۹ – اگرچه ببر‌ها ترجیح میدهند طعمه خویش را با ۱۰ دندان خویش بکشند , البته گهگاه نیز از پنجه هایشان استفاده میکنند . یک ضربه پنجه ببر آنقدر اقتدار داراست که جمجمه خرس را خرد نماید یا این که کمرش را بشکند .

۳۰ – ببر‌ها با دندان‌ها و فک قدرتمندی که دارا‌هستند می توانند استخوان طعمه را نیز گاز بگیرند . آنها میتوانند مهره‌های گردن طعمه را به راحتی تخت گاز تصاحب کردن بشکنند .

۳۱ – ببر‌ها تکنیک‌های متعددی برای شکار دارا هستند . اگر‌چه آن ها ترجیح میدهند با یورش به گردن شکار نمایند , ولی درصورتی که این روش را غیر مناسب بدانند این فعالیت را نمیکنند . برای مثال گردن تمساح پوست ضخیمی دارااست به این ترتیب ببر به جای گاز به دست آوردن گردنش آن را برمی گرداند و به شکم نرمش یورش می نماید .

۳۲ – ببر‌ها با لیسیدن جراحت هایشان آن را ضدعفونی میکنند , چون بزاق آنها خواص ضدعفونی کننده داراست .

۳۳ – نصیب بالایی گویش ببرها , با کرک‌های ریزی پوشیده شده که زمانی خودشان را با زبانشان می‌شویند در واقع هم زمان خزهایشان را نیز کتف مینمایند .

۳۴ – امروزه شش جور ببر در عالم موجود هست : ببر سیبری , ببر جنوب چین , ببر هندوچینی , ببر مالایان , ببر سوماتران و ببر بنگال

۳۵ – در هشتاد سال اخیر سه جور ببر به طور کامل منقرض گردیده اند . ببر بالی که در بالی آن را ابلیس می‌دانستند و شکار می‌کردند . ببر جاوایی که به دلیل شکار و از بین رفتن زیستگاهشان بر اثر بیشه زدایی و کاشت مزارع منقرض شدند . ببر کاسپین که به دلیل شکار بی راه و روش خودش و طعمه هایش منقرض شد .

۳۶ – از ببر‌ها در طب سنتی برای معالجه آرتریت و مشکلات گوارشی استفاده میگردد .

۳۷ – متاسفانه هنوز در بعضا بخش ها جنوب شرقی آسیا ببر‌ها برای استفاده در طب سنتی شکار میشوند علی الخصوص در لائوس و کامبوج .

۳۸ – علاوه بر این‌که ببر‌ها زیرگونه‌های متعددی دارا هستند , رنگ خز آنان هم متنوع است و مشتمل بر سپید , سیاه , طلایی و چه بسا آبی‌رنگ می شود که کلیه این‌ها به وسیله ژن‌های معمولی رنگ گیسو ساخت میگردند .

۳۹ – ببر‌ها چه در قفس و چه در حیات وحش حدود ۲۵ سال قدمت میکنند .

۴۰ – گربه‌ها نسبت به بقیه حیوان ها اعم از آدم , صد‌ها برابر نسبت به سگ‌ها و ده‌ها برابر نسبت به نخستیان خاطر بهتری دارا‌هستند . صرفا یاد کوتاه زمان ببر‌ها ۳۰ برابر خوب تر از بشر هاست که به خاطر سیناپس‌های مغز قوی‌تر است به‌این معنی که میتوانند چیزهای بیشتری به یاد بیاورند و به راحتی فراموش نکنند .

۴۱ – وزن مغز ببر‌ها بیشتراز ۳۰۰ گرم است , یعنی بزرگتر از مغز کلیه گوشتخواران به غیر از خرس قطبی و نسبتاً برابر با مغز شامپانزه .

۴۲ – فقط حدود ۳۵۰۰ ببر مانده که شمار متعددی از آنان در اسیری می باشند .

۴۳ – ببر‌ها حیوانات تنها و منفردی هستند به جز مواقعی که بخواهند طعمه بزرگی شکار کنند یا یک مادر با توله هایش را ببینیم.

۴۴ – ببر‌ها هم مانند انسان‌ها دید رنگی دارند.

۴۵ – ببر‌ها می‌توانند با شیر‌ها یا سایر گربه سانان در اسارت جفت گیری کنند تا حیوانات دو رگه تولید کنند. از نظر ژنتیکی شیرهای ماده سعی می‌کنند فرزندان خود را تا حد ممکن بزرگ کنند و شیرهای نر آن‌ها را کوچکتر می‌کنند. ببر‌ها چنین کنترلی ندارند بنابراین شیر نر و ببر ماده فرزندان بزرگتری تولید می‌کنند در حالیکه یک شیر ماده و ببر نر فرزندان بسیار کوچکتری تولید می‌کنند.

۴۶ – فرزندان شیر نر و ببر ماده می‌توانند ۴ متر طول داشته باشند و بزرگترین گربه سانان جهان هستند.

واقعیت های باورنکردنی در مورد ببرهای وحشی

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.