واقعیت های باورنکردنی عجیب و غریب درباره موز

موز یکی از میوه های بسیار خوشمزه و مقوی در جهان می باشد بیشتر افراد از موز به عنوان یک غذای کامل در رژیم های غذایی خود استفاده می نمایند واقعیت های باور نکردنی درباره میوه موز وجود دارد که هیچ کس از این واقعیت ها خبر ندارد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر واقعیت های باورنکردنی عجیب و غریب درباره موز را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: موز علاوه بر شکــل متفــاوتش ویژگـیـــ‌ــهــای جالـــب دیـگــری هم دارد که ممکــن اسـت شمـــا را شگفـت زده کنـد. در ایـن مطــلب با آنــ‌ـهــا آشـنــا میــ‌ـــشوید.

موز رادیواکــتیو است

همــه ما میـ‌ـدانـــیــم که موز حاوی مقدار زیـــادی پتــاسیم اسـت که برای عمـلکرد بدن بســیار مفـید اسـت. امـــا احــتـمالا نمـــی‌ـــدانستـیـــد که حاوی درصد کمی از ایـزوتوپ ناپـــایدار پتاسـیــم است که همـراه با پتــاســـیــم معمولی از گلوی شما پایـــین می‌ـــرود. الـبتــه ایـن را بدانــیــد که غیـــرمــمــکـــن اســت با خوردن موز، دوز قابل توجهــی از مواد رادیواکتـــیو مصـــرف کنـــیـد. در واقـع برای ایـنکه دوز کشنــدهـــ‌ــای از رادیواکتیو وارد بدنتـــان شود بایـــد جایـی برای ۱۰ میــلـــیون موز در شمکتـــان پیدا کنـیـــد.

موز زنـــبور‌هـا را دیوانـه میـ‌ــکــنـــد

ایزوپنتـیل اسـتـات یک ترکــیـــب طبیــعـی است که در موز، در طعمـ‌ـهای مصــنوعی موز و همــچـــنـــیــن در فرومون‌ـــهای زنبور اســـت. زنبور‌ـهــا و سایر حشــرات برای برقراری ارتباط به شدت به فرومون‌ـــها وابـــسـته هستند و وقتـــی مورد تهدید قرار بگیرنــد، یکــی از پیـــامــ‌ـــهـایــی که با فرومون‌ـها می‌فرســتنـد «حمــله!» است. به همیـن در محل نیـــش زنـبور بویی شبــیه موز احــســاس می‌ــکــنـیـــد. ایــن ماده شیـمیایــی در موز‌ـــهـــای تازه بیشتـر و در موز‌ـهای رسـیده کمـتــر است، بنـــابراین اگـر نمــیــ‌توانیـــد از خوردن موز در نزدیکی زنـــبور‌ـــهــا اجـتنـــاب کنید، سراغ موز‌هـای قهوه ایــ‌ـــتـر بروید.

موز برای لبــخــنـــد خوب اســـت

موز‌ـها به چند دلیـل باعث لبخـند میـ‌شوند: خوشمــزه هســتنــد، بامـزه هستنـد، سالم هســتـنـــد. امـا حاوی پتاســیم هم هستند که دنـدانـ‌ـها را سفـیـد میــ‌کـــنــد. برای این کار از یک موزه نســـبـتــا کال و کمی سبــز استــفـاده کنید و پوستش را بکنیـد. از آنــجـــا که پوست موز کمــی سبـز سرشار از پتـاسیـم اسـت،ـ‌ می‌ــتوانــیــد یک تکـه کوچک از آن را دو دقـــیـــقه روی دندان هایتــان بمالـیـد و سپـس مسواک بزنیـد. بعد از حدود دو هفته دندانــ‌هـــایــتـان خواهد درخـــشید.

همــه آنـــ‌ــهـا یکسان هسـتــند

اولین موزی که خوردیـد را یادتان هسـت؟ آخرین را چطور؟ شایـــد تعجب کنـــیـد اگر بدانید فاصله بیــن اولیـــن و آخـرین موزی که خوردیـد مهم نیست شش سال باشـــد یا شصت سال، چون از نظـــر ژنـــتیکــی بیــشتر موز‌ـــهــایـــی که میـــ‌ـخوریم از یک موز هســتنـد. وقتـــی میـــ‌خواهید یک درخـــت موز جدیـد پرورش دهید، نمـیـ‌ــتوانــید دانـــه آن را بکـــاریــد بلکه باید قلـــمه بزنیـــد؛ بنابـــرایــن هر دو گیـاه و میوه هایـشان از نظر ژنـــیـــتـیکــی یکـــسان هستنــد.

موز‌ـهــا همیـشـــه زرد نیستـنـــد

شاید باور نکنیــد، امـــا موز قرمـــز هم وجود دارد. هرچــنـــد اسـم این موز‌هــا قرمـــز اســـت امـا از صورتــی تا بنـــفش روشن متغـــیرنــد. اما چرا ایــن موز‌هـا در بازار نیــستـــند؟ چون بیـشتــر ما موز را با رنگ زرد می‌ـــشـناسیم و فقط دنـبـــال این موزهـا هسـتـــیـــم. اما حتی موز‌ـــهـای ارگــانیــک هم زرد روشن نیـــستـــند. موز‌ـهـــای قرمــز چه مزهــ‌ـــای دارنـد؟ اگـــر رســـیده نبـــاشــنــد بســـیـــار تلـخ و سفـت هستــنـــد، امـا اگـــر رســـیـده باشـنـد بیـــسـیــار نرم و شیــرین هستنـد.

پوست موز برای مشکلـاتی پوستی مفید است

پوست موز را دور ننـدازیـــد چون کاربرد‌هـای زیادی دارد. مثـــلا میـ‌توانیـــد به عنوان کود برای گیاهان دیــگــرتان استـفـاده کنــید. علـاوه بر ایــن برای درمان گزش حشرات، جوش و خارش ناشی از پیــچـــک سمـی و پسوریازیـــس مفـید هســتنـد. حتـــی گزینه منـــاســـبـی برای درمـــان آکنـــه هم هســتند. پوست موز سرشــار از ویتامیــن A، B، C و E اســت که مواد مغـذی ضروری برای سلـامــت پوست هســـتـــند. همـچـنـــیـــن پوست موز حاوی روی، منگنز و آهـن است، مواد معــدنـــی که التهابات پوستـــی را درمـان میــ‌کنــنـــد.

موز برای سر درد مفیــد است

برخـی افراد موز را درمــان سریع و ارزان سردرد می‌ـــدانــند. با این روش میـ‌ـــتوانـید سر دردتـان را درمان کنـــیــد: پوست موز را بکنیــد و دو قسـمـت کنید. با استـفــاده از چسـب نیمی از پوست را روی پیـــشـــانی و نیـــمی دیگـر را پشـــت سرتــان ببندید. دراز بکـــشـــید، آرام باشیـد و سعی کنـیــد به این فکــر نکـنـید که چقــدر احـمـق به نظــر می‌ـــرســیــد. سردردتـان در عرض چنـــد دقـیـقه خوب میـ‌ـشود. این درمـان معجــحزه به نظــر می‌رســـد، امـــا دلـیل علمی دارد. درواقـع پوست موز کمــبود پتــاســـیــمتـــان را جبران میـــ‌ـــکـــند که هم با خوردن موز و هم با بســـتـــن پوست موز دور سرتان میــ‌ـتوانید آن را به دســت آوریـــد.

به درمـان افســردگی و بیخوابـی کمک میــ‌کــنــد

موز نه تنـها خوشمزه اسـت بلکـــه احــســـاس خوبی هم به ما می‌ـدهد. موز خلـق و خو را بهــتــر میـ‌کند و با افـــســردگـــی مبارزه میــ‌کـند. بدن مقـدار زیــاد تریپـــتوفان موجود در موز را به سروتونیـن تبدیـــل می‌کند. منــیـــزیم موز هم ماهیـــچـه‌ـــها را ریــلـکـــس می‌ـــکــنـد و ویتامــین ب۶ آن به خواب خوب شبـــانه کمک میـــ‌ـــکــند.

واقعیت های باورنکردنی عجیب و غریب درباره موز

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.