واقعیت های جالب درباره قوم مغول و قتل هایشان در طول تاریخ

قوم مقول یکی از قوم های هستند که در طول تاریخ زبان زد همه بوده است قتل های که انجام داده اند به لشگر کشی های که به برخی از نقاط انجام داده زنان را برده و مردان را کشته اند زنان مغول نیز بسیار خشن و جنگجو بودند آنها هم در جنگ های مغول با مردان به مبارزه می پرداختند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر واقعیت های جالب درباره قوم مغول و قتل هایشان در طول تاریخ را در سایت مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : مغولستان هنوز نیز موجود هست , البته مغول هایی که آنجا معاش مینمایند به عبارتی اشخاصی نیستند که در کتاب‌های مورخ میخوانیم . اجداد آن ها با اسب در دشت‌ها پرسه می‌زدند , غارتگری می‌کردند و با وحشیگری چیره می‌شدند . آنها جنگجویان ترسناکی بودند , ولی مردمان با فرهنگ و پیشرفته‌ای نیز بودند . در‌این مقاله بیشتر با آن ها آشنا می‌شوید .

زنان مغول

مورخان مایلند مردان مغول را ترسناک و فاتح به تصویر بکشند , ولی اکثر وقت ها زنان را نادیده میگیرند . این تماما غیرمنصفانه است , چون فرهنگ مغول حقیقتا زنان پادشاه و قدرتمندی داشته است . زنان مغول اقتصاد را در جریان نگه می‌داشتند و بعضا از بالاترین پست‌های مذهب شمنیسم را داشتند ; به این ترتیب زنان مغول چنان شرایط قدرتمندی داشتند که زنان اروپای آرزوی آن را داشتند . البته زنان صرفا کسب و عمل و مذهب را سازمان نمی‌کردند , بلکه مغول‌ها یک‌سری حکمران زن نیز داشتند . بعداز مرگ چنگیز خان , دختران و عروسانش مشغول نبرد هایی بر راز توان شدند .

یکی قدرتمندترین ملکه های مغول ماندوهای ( Mandhuhai ) , یک جنگجوی قادر با فرضی زرنگ و تاکتیکی بود . وی نظیر چنگیز برای متحد کردن پادشاهی مغول جنگید و بر معاندان یکی بعداز دیگری چیره میشد . هنگامی در سی سالگی بود , به‌این اندیشه به‌زمین‌خورد که بایستی اسم خانوادگی خویش را مراقبت نماید , ولی هنوز درگیر مبارزه هایش بود . وی این ایراد را با وصلت با یک شاهزاده ۱۷ ساله که به غنیمت گرفته بود و به جهان آوردن هشت کودک حل کرد , در حالی که هنوز فعالانه در جنگ‌ها کمپانی میکرد .

سیستم پستی

مغول‌ها در طبیعت منزل به دوش بودند , بدین ترتیب رابطه کارآمد بین رهبران و افسران , نیز اساسی و نیز خلل بود . آنها این ایراد را با نوآوری یک سیستم پستی مضاعف کارآمد به اسم «یام» حل کردند . بخش اعظمی از مسافران فرنگی اعم از مارکو پولو از مقدار و قابل اطمینان بودن یام شگفت زده شدند . یام مجموعه‌ای گسترده از ایستگاه‌های پستی با قاصدهای منحصر بود که طومار , گزارش‌های اطلاعاتی و خبر‌ها دارای اهمیت را پایانه به پایانه منتقل می‌کردند . این ایستگاه‌ها حدود ۲۴ – ۶۴ کیلومتر باهم مسافت داشتند و کارکنان همیشگی داشتند . وقتی دستکم ۱۴۰۰ پایانه در صرفا چین وجود داشت و قاصد‌ها ۵۰۰۰۰ اسب جدید نفس در اختیار داشتند .

تاکتیک

مغول‌ها با تاکتیک‌های جنگی اثر گذار و وحشتناکشان شناخته می‌شدند و مهارت خویش را با جنگ‌های بسیار تقویت می‌کردند . چه بسا ژنرال‌های کوچکتر مغول نیز به مقدار فرماندهان دارای اسم و رسم تاریخی , نظیر اسکندر کبیر و هانیبال بارسا , پیروز بودند و دستاوردهای متعددی کسب می‌کردند . مغول‌ها به شدت به تاکتیک‌های ناگهانی متکی بودند . عقب نشینی ساختگی , حمله ها ناگهانی , جنگ‌های دیوانه و چه بسا گروگان گیری و سپر انسانی از حرکات کلاسیک مغول هاست . آنان دوست داشتند نزاع را با پرتاب بارانی از کمان بر راز معاند و در‌پی آن یورش وحشتناک سواره نظام‌ها استارت نمایند . اکثر وقت ها معاند را با یک کماندار پنهان که وانمود به گریزو فرار می کرد فریب می‌دادند . هنگامی به هدف‌های بزرگی مانند شهر‌ها یورش می‌کردند رغبت داشتند در جناح زیاد وسیعی بجنگند و درین برهه زمانی با سیستم یام با نیز رابطه برقرار می‌کردند . نیز چنین آنها مهارت متعددی در محاصره داشتند و با اشخاصی که تسلیم حکومت آنان نمی‌شدند بی رحم بودند . این مخلوط تاکتیکی آنان‌را برگزیدگان نیروی جنگی زمان خودشان می کرد .

جاده ابریشم

یکی بی رحمانه و در عین اکنون کارآمدترین بخش‌های سلطنت چنگیزخان تسخیر خشن جاده ابریشم , جاده تجاری با اهمیت بین آسیا و اروپا و یکی اصلی ترین منابع درآمدی امپراتوری مغول بود . وی که متوجه شد چه بسا ارتش عظیمش نمی‌توانند تماما این جاده ۶۴۳۷ کیلومتری را تسخیر نمایند و نگه دارا هستند یک راهکار ثانویه اتخاذ کرد . وی استارت به از بین بردن همگی سکونتگاه‌های عربی و ترکی در‌این جاده کرد تاهنگامیکه همگی شهر‌ها و واحه هایی که در این خصوص وجود داشتند ویران شدند یا این که به زانو درآمدند . این فعالیت زمان متعددی به طول انجامید و چنگیز نتوانست زنده بماند تا سود کارش را ببیند , ولی عاقبت مغول‌ها در دست گرفتن جاده را در دست گرفتند و جاده ابریشم در قرن ۱۴ و ۱۵ را زیر در اختیار گرفتن آنها بود . دیدنی است که آنان با تجار به خیر اخلاق و رفتار می‌کردند و خیر فقط مشوق آن ها بودند بلکه حقیقتا تجارت بین مدیترانه و چین را تقویت می‌کردند . ولی عبور از جاده ابریشم در دوران مغول ارزان فقدان : بیشتر درآمد تجارت آن ها مستقیما از روش دلایل و مالیات‌های متفاوت وارد جیب مغول‌ها می شد.

صلح مغولی ( Pax Mongolica )

گهگاه , سود پایانی جنگ‌های طاقت فرسا آشتی است . صلح و دوستی مغولی اسم دوره‌ای صلح و آشتی آمیز است که در پی پیروزی‌های مغول در قرن‌های ۱۳ و ۱۴ پیش آمد . در آن زمان مغول‌ها در نقطع ی عطف توان بودند . امپراتوری آنها حدود ۱۵ میلیون کیلومتر مربع وسعت داشت و مشتمل بر بیشتراز ۱۰۰ میلیون نفر جمعیت میشد . ‌ میتوانید آن را با آمریکا مقایسه فرمائید که ۹۰۸۳ میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد! از‌آنجا‌که این قلمروی بزرگ زیر یک حکومت مشترک قرار داشت و با وجود سیستم ارتباطی کارآمد و رونق تجارت بین المللی , امپراتوری مغول پروش یافت و کلیه شادمان بودند . در واقع مغول‌ها یک کدام از صلح و آشتی آمیزترین دوره‌های تاریخی را مدیر کردند .

اردوی طلایی ( Golden Horde )

یک کدام از قدرتمندترین امپراتوری‌های مغول , اردوی طلایی بود , یک پادشاهی بزرگ که به وسیله باتو خان , نوه چنگیزخان در سال ۱۲۵۱ تاسیس شد و در واقع یک سرزمین توانا با زیربنای بدون نقص و شهرهای سنگی فراوان امروزی علی الخصوص در سرای باتو بود . اردوی طلایی تاثیر متعددی نیز روی فرهنگ وتمدن آن ها داشت . آنان بر بخش هایی از روسیه مدرن , اوکراین , قزاقستان , مولدووا و قفقاز حکومت می‌کردند و با مردمان روس و مسلمان در رابطه بودند و در غایت رهبران مغول از اسلام استقبال کردند و این آیین را پذیرفتند .

سلاح‌ها

مغول‌ها هر مکان که می‌توانستند سوار بر اسب می‌جنگیدند . توان اسب خودش یک سلاح در لحاظ گرفته می شد . طبیعتا سلاح‌های مغولی بخش اعظمی برای سواری پباده سازی شده بودند . شمشیرهای آنها منحنی بود و استفاده از آن نیز سوار بر اسب و نیز پیاده سهل و آسان بود . نیزه , گرز و قمه نیز استفاده می شد . بعضا از مغول‌ها از باروت تحت عنوان بمب‌های انفجاری و نارنجک استفاده می‌کردند . بدور بردترین سلاح آن‌ها , کمان کمپوزیت بود , یک سلاح کوچک , ولی توانمند که پیروزی آن دو برابر کمان انگیسی بود . آنان باتوجه به حالت از یک‌سری دسته تیر برای کمان هایشان استفاده می‌کردند . بعضی برای ترک کردن دلخواه بودند و بعضا راز آهنی داشتند و می‌توانستند فواصل طولانی پرواز نمایند .

یک کدام از معروف‌ترین تیرهای آن‌ها , تیر سوتی بود , یک تیر توخالی که هنگام پرتاب صدای بلندی ایجاد می کرد . از این تیر برای ترساندن معاند استفاده می شد , ولی برای آرم دهی نیز بود : سپاه مغول عظیم و مالامال سروصدا بود و دستورها به رنج شنیده میشد به این ترتیب فرماندهان از این تیر برای نماد دادن به سربازان استفاده می‌کردند . تیرهای آتشین هم استفاده می‌شدند که زخم‌های وحشتناکی در معاند تولید می‌کردند . زره تا آخری روند دوران مغول استفاده نمیشد . به جای زره‌های زنجیری , مغول‌ها از زره‌های سبک چرمی استفاده می‌کردند که از خواباندن پوست اسب در ادرار ساخته میشد . آن ها اسب‌ها را نیز زره پوش می‌کردند .

قبول

مغول‌ها خیلی زود فهمیدند که برای فتح یک امپراتوری بزرگ می بایست عادات مردمان کشور هایی که فتح کرده بودند را بپذیرند . آن ها از این که مردمان آیین و عادات فرهنگی مهمشان را نگهداری نمایند شادمان می‌شدند و فعالانه با چیزهایی مانند کاهش مالیات این زمینه را تشویق می‌کردند . از آن‌جا که مغولان خودشان بینش گشوده و راحتی نسبت به مذهب داشتند , نسبتاً هیچ هزینه‌ای صرف آن نمی شد و ابزار ارشمندی برای محافظت محتوای ملت‌های تسخیر شده آماده شد .

تاتار‌ها

اکثری از مردمان مغول‌ها را به اسم تاتار‌ها می‌شناختند . این اسم اصولا از تاتا گرفته شده بود , نامی که مغول‌ها خودشان را می‌نامند . با این وجود هنگامی مردمان دریافتند این کلمه و واژه مشابه واژه تارتاروس رومیان به معنای دوزخ و جهنم است آنها را تارتار یا این که تاتار نامیدند به معنای مردمان تارتاروس یا این که شیطان‌های جهنمی . اسم تاتار هنوز نیز استفاده می گردد هر چند دیگر تهدیدآمیز نیست . امروزه , تاتار به مردمان ترکی اشاره دارااست که در روسیه , قزاقستان و سیبری معاش مینمایند .

سبتای ( Subutai )

سبتای یکی‌از اصلی ترین دلایلی بود که چنگیزخان توانست امپراتوری مغول را تشکیل دهد . وی یکی‌از چهار سگ جنگی چنگیز و استراتژیست حساس مغول بود . سبتای یکی‌از باهوش‌ترین متخصصصان فوت و فن جنگی در مورخ و ماهرترین ژنرال ارتشی مملو‌از رهبران حرفه ای و شجاع بود . سبتای در استفاده از تسلیحات محاصره و هوش نظامی سرآمد بود . وی مدام گذشته از این که تاکتیک خودش را پباده سازی نماید متوجه میشد که معاند از چه تاکتیک هایی استفاده می‌نماید و براین اساس موثرترین ضد یورش را گزینش می کرد . وی دائما در هم اکنون یادگیری چیزهای تازه از مهندسین و متخصص ها بود .

وقتی چنگیزخان حین فتح چین مرد و پسرش اوگه دئی جانشین او شد، سبتای به خدمت ادامه داد. توجه اوگه دئی و سبتای به اروپا جلب شد. آن‌ها چند ارتش را شکست دادند و می‌خواستند به اروپای مرکزی حمله کنند که اوگه دئی در سال ۱۲۴۱ درگذشت. در یک خوش شانسی بزرگ برای اروپا، جانشین او، گایو خان، سبتای را از جبهه اروپا به دلایل سیاسی برکنار کرد و او را به چین فرستاد. سبتای در آن زمان ۷۰ ساله بود و یک سال در چین جنگید و قبل از برگشت به خانه در اثر کهولت سن در گذشت.

واقعیت های جالب درباره قوم مغول و قتل هایشان در طول تاریخ

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.