اتفاق عجیب و باور نکردنی گل دادن بامبو در دنیا

بامبو یکی از گیاهانی می باشد که اصلا گل نمی دهد ولی در یک اتفاق جالب این گیاه به گل نشسته است و همه دانشمندان جهان را حیرت زده نموده است برخی از گیاهان باید چند صد سال از عمرشان بگذرد تا گل دهند این اتفاق نادر هم در جهان رخ داده است و بامبوی در دنیا برای اولین بار گل داده است در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر اتفاق عجیب و باور نکردنی گل دادن بامبو در دنیا را در سایت مجله دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

بامبو یک کدام از گیاهانی است که بیشترین سرعت پرورش را دارااست . یک بامبوی معمولی در هر روز ۱۰ سانتیمتر رویش مینماید , در حالی که گونه های خاصی از آن تا یک متر در هر روز یا این که یک میلیمتر در هر دو دقیقه رویش مینمایند . ‌ می توانید پرورش این گیاه را حقیقتا با چشمانتان ملاحظه کنید . بیشتر گونه‌های بامبو در ۵ تا ۸ سال به بلوغ می‌رسند . ‌ میتوانید این را با بقیه گیاهانی که چوب رنج دارا‌هستند مقایسه نمایید که به رنج ۲ . ۵ سانتیمتر در هفته پرورش مینمایند . درختانی نظیر بلوط , احتمال دارد ۱۲۰ سال ارتفاع بکشد تا به بلوغ برسند .

ولی بامبو‌ها یکی‌از کندترین گیاهان دنیا در میوه دادن میباشند . گل دادن بامبو‌ها یک پدیده جالب است , چون این حادثه مضاعف نادر و منحصر است . بیشتر بامبو‌ها هر ۶۰ تا ۱۳۰ سال گل می دهند . این فواصل طولانی گل دهی برای اکثری از گیاه شناسان یک سر بزرگ است .

این گیاهان یک اخلاق تعجب آور دیگر نیز دارا هستند , کلیه آنان تا‌هنگامیکه از یک گیاه مامان گرفته شده باشند , در سراسر عالم , سوای اعتنا به وضعیت جغرافیایی و حالت آب و هوایی , هم زمان گل میدهند . بیشتر بامبو‌ها بخش هایی از یک گیاه مامان میباشند . خویش این بخش‌ها بار‌ها در زمان زمان مجددا تقسیم می گردند و در سراسر دنیا بسط مییابند و اگر چه از لحاظ جغرافیایی در مکان‌های مختلفی قرار می‌گیرند , البته ادغام ژنتیکی آنها مشابه به نیز است ; بدین ترتیب زمانی یک بامبو در آمریکای شمالی گل می دهد , در آسیا نیز نسبتاً هم‌زمان گل می دهد . به حیث میرسد این گیاهان یک ساعت داخلی دارا‌هستند که در حین از پیش رقم خورده هشدار می دهد که وقت گلدهی است .

طبق یک فرضیه , گلدهی گونه جمعی بقای این گیاهان را ارتقاء می دهد . طبق این فرضیه زمانی تمامی بامبو‌ها با نیز گل میدهند , چه بسا درصورتی که شکارچیان شکم های خویش را لبریز نمایند , گشوده دانه هایی باقی میماند . آن ها با داشتن چرخه گلدهی طولانی‌تر از قدمت جوندگان , می‌توانند جمعیت آن‌ها‌را با ساخت گرسنگی در‌این زمان در دست گرفتن نمایند . این فرضیه توضیح نمی‌دهد که چرا چرخه گلدهی بامبو روستا برابر طولانی‌تر از ارتفاع قدمت جوندگان محلی است .

هنگامی بابو به توقع خویش از معاش می رسد و گل و دانه ساخت مینماید می‌میرد و در یک زمان یک‌سری ساله از بیشه منزه میگردد . یکی نظریه‌ها این است که ایجاد دانه به چنان انرژی نیاز داراست که فشار متعددی به بامبو وارد کرده و منجر مرگ آن می شود . نظریه دیگر میگوید که گیاه مامان برای تولید فضای پرورش برای دانه‌های بامبو می‌میرد .

روی داد گل دهی گونه جمعی , شکارچیان متعددی اعم از جوندگان را جذب میکند . دسترسی ناگهانی بدین مقادیر مضاعف میوه در بیشه , ده‌ها میلیون موش گرسنه را جذب میکند که طعام می‌خورند و پرورش و ساخت نظیر می‌نمایند . موش‌ها پس از میل کردن میوه بامبو به میل کردن تولیدات مزارع روی میاورند . گلدهی بامبو‌ها نسبتاً مدام به بیماری و قحطی روستاهای اطراف سبب ساز می شود .

اتفاق عجیب و باور نکردنی گل دادن بامبو در دنیا + تصاویر

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.