گل مژه یا جوش کوچک روی پلک را چگونه در خانه درمان نماییم

گل مژه عفونتی که پلک مانند جوش به روی آن رشد می نماید و نوعی عفونت تلقی میشود بیشتر افراد دوست دارند گل مژه را زودتر درمان نمایند ولی نمی توانند و گل مژه ها دردناک و چهره افراد را نامتعارف می نمایند و بیشتر افراد راه درمان سریع را می خواهند بدانند شما بهتر است بهداشت فردی چشم خود را رعایت نموده و تا جایی که ممکن می باشد از صابون برای شستن چشم استفاده ننمایید در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر گل مژه یا جوش کوچک روی پلک را چگونه در خانه درمان نماییم را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایتدانستن: گـــل مژه، که در پزشــکـــی به نام هوردلوم شناخـــتـــه می شود، عفونت حاد غدد چربـی پلـــک اسـت که باعث ایـجــاد یک برآمـــدگـی قرمـز در پلـــک می شود. ایـــن عارضـه ممــکن است توسط باکـتری ها به علت خاک، آرایش یا سایــر مواد آلود کننــده ایجاد شود.

برای جلوگیری از مبتـلـا شدن به گل مژه حتـــی الامکان از تماس دست های آلوده با چشـــم خودداری کنید. از لوازم منـــاســـب برای آرایش چشــم استـــفاده کنـــیـد. هرگـــز وسایل آرایـــش چشـــم یا اپلــیکــاتورها را با فرد دیگری به اشــتــراک نگـــذاریـــد. اگـر از لنــز استــفاده می کنـــیـد، از بهـــداشتـی بودن آن مطــمئن شوید.هیـچ وقت بدون ایـنـکـــه آرایـــش خود را پاک کنـیــد به رخــتخواب نروید.

در نهـایت اگـــر دچـــار گل مژه شده ایــد باید به دنــبـــال درمـانـی مناســب برای آن باشیــد. اغـلــب، گل مژه در مدت 7 الـــی 15 روز درمــان می شود، اما بیـشتر افـــراد به علت ظاهر نامـناسب و درد آن، به دنـــبال روشی برای درمان سریع تر آن می باشنـــد. در این مطلب چنـدیـن روش خانــگی برای درمـان آســـان و سریع گل مژه آورده شده است.

1. آب گرم برای درمـان گل مژه

استـفـاده از کمپـــرس آب گرم یکـی از بهتــریــن روش های درمان گل مژه می باشــد. گرما جریــان خون را افزایش داده و باعث خشـــک کردن جوش شده و درد و الـتـــهاب آن را به مرور از بیــن می برد.

مواد مورد نیاز

آب گرم

پارچه تمیز کوچک (یا پنـبــه)

روش کار

پارچه را درون آب گرم بزنیـد. سپس آن را فشار دهیــد تا آب اضافـی آن گرفتــه شود. وقتــی دمای پارچـه قابـــل تحــمـــل شد، پلـــک خود را بستــه و آن را 10 الـی 15 دقیقـــه (یا تا زمـــانی که پارچـه خنک شود) روی چشمـان خود بگـذارید. ایــن کار را چنــدین بار در روز تکــرار نمـایید.

2. دانه گشـنیــز برای درمـان گل مژه

دانـــه گشنیــز دارای خاصیـــت ضد الـــتهــابــی اســت که می توانـد به کاهش درد، قرمزی و تورم کمـــک کرده و طی مدت زمــان کمی احـــســاس بهتری ایجاد نمایــد.

مواد مورد نیـــاز

دانه گشـــنیـز یک قاشـق چایخوری

آب یک فنـجــان

روش کار

دانـه گشنـــیـــز و آب را درون یک ظرف ریختــه و روی اجـــاق بگـذارید تا به جوش آیـد. سپـــس آن را از روی حرارت برداشـــتـه و کنـــار بگــذاریـد تا گرمــای آن از بیـن برود. از ایــن عصــاره برای شســتــشوی چشم و منـــطقـه آســـیب دیــده اسـتفاده کنـیـــد. ایـن روش را دو یا سه بار در روز تا زمــانــی که اثـــر گل مژه از بیــن برود تکـرار کنید.

3. شامپو بچــه مؤثر در درمـــان گل مژه

برای بهـبود سریع گل مژه، لازم است منــطـــقه آسیـب دیده را مرتـــبا تمــیز نمـــایـــیـد. بهـــتــر اسـت ایـــنـــکـار را با یک شوینــده ملایــم مانـنـد شامـپو بچه انـجـام دهـیـــد.

مواد مورد نیـــاز

آب گرم یک فنـجان

شامپو بچـــه چنـــد قطره

پنبـه توپی

روش کار

شامپو بچـــه را به یک فنــجان آب گرم اضـــافــه کرده، آن را هم بزنـــیــد تا کاملـا رقــیق شود. پنـــبــه را درون محـلول زده و به آرامــی روی منطـــقـه آســیـب دیـده بزنـــیـــد. سپـس آن را با آب گرم بشوییـد. بعد از آن به مدت 5 دقـــیقه از کمپــرس آب گرم استـــفاده نمایــیـد. می توانید ایـــنکـار را چنــدین بار در روز انجــام دهیـــد.

4. اسـتــفـاده از سیـــب زمـینــی برای گل مژه

سیـــب زمـــیـنـی یکــی دیگــر از داروهای مورد اســـتـفــاده در خانـه برای درمان گل مژه است. سیـب زمینی باعــث رطوبت چشم شده و درد و التـهــاب را کاهش می دهد.

مواد مورد نیــاز

سیــب زمیــنی متوسط یک عدد

پارچــه تمـیــز

روش کار

سیب زمـــینی را پوست گرفته و رنده کنیـد. سپس آن را در یک پارچه تمیـــز ریـخـــته و به مدت 10 الـی 15 دقـیـــقه روی پلــکـــتــان بگـــذاریـد. ایــن کار را دوبار در روز تکرار به مدت یک هفتـه تکرار کنـــیـــد.

5. چای سبز دارای ترکــیبـــات ضد الــتهابـــی

چای سبـــز دارای ترکـیـــبات طبـیـــعــی ضد الــتــهـــابی و آنتـی اکـــســـیـدان اســـت که می تواند به کاهــش درد و التهاب گل مژه کمـــک کنــد.

مواد مورد نیــاز

کیــسه چای سبـز یک عدد

آب گرم یک فنجـــان

روش کار

کیسـه چای سبـز را چنـد دقـــیقه در آب گرم بگذاریـد. سپـــس آن را فشــاردهـــید تا آب اضافــی گرفـتــه شود. چشمــانتان را ببـــنــدیـد و کیـــســـه چای مرطوب را روی پلک آسیـب دیــده گذاشــتــه و کمــی فشـــار دهـیـــد. پنـــج دقـــیـقـــه نگه داریــد. ایـن روش را چنـــد بار در روز تکـــرار کنـــیـد تا زمــانــیکـه انــدازه گل مژه کاهــش یابــد و هیچ دردی نداشـته باشـــد. این راه حل می توانــد با کیـــســـه های چای سیــاه هم انجـــام شود.

6. زردچوبه ضد عفونی کنـــنـده عالـی

زردچوبه یک ضد عفونی کنـــنـــده عالــی و سریـــع برای اغـــلـــب عفونت های موضعی می باشد. زردچوبه باعـث از بیـــن رفتــن باکـــتـری های بیــمــاری زا و الــتهــاب شده و به خوبی به درمـان گل مژه کمـک می کند.

مواد مورد نیـاز

زردچوبه یک قاشـق غذاخوری

آب دو فنجــان

روش کار

زردچوبه و آب را در ظرفــی با یکــدیگــر مخلوط کرده و روی حرارت بگــذارید. اجــازه دهیـــد تا جوش بیـــایـــد و مخـــلوط به نصف مقدار کاهـش یافته و غلیظ شود. سپس صبــر کنـــیــد تا خنـک شود و برای شســـتشو پلک، روزی دو تا سه بار اســتــفـــاده نمـــایید.

7. میـخـک برای درمان گل مژه

میخک به دلیــل ویژگـــی آنـتی باکـــتـریـالـی که دارد، می توانـــد از عفونت های چشمــی جلوگیـری کند. میخک ماننـــد مســـکنــی برای عارضه درد و سوزش پوستـــی عمـل کرده و یک درمان موثر برای گل مژه می باشد.

مواد مورد نیـاز

میـــخـک 5 عدد

آب یک لیوان

پارچه تمـیـــز

روش کار

میـخـــک ها را به مدت 10 دقـیقه درون آب بخـــیــســـانید. سپس میخـــک را فشار دهید. یک پارچـه تمـیز را درون ایــن آب زده و آب اضـــافی آن را بگـــیــریــد. سپس آن را دو تا سه بار در روز برای مدت چند دقیـقــه روی پلک آســیــب دیده نگـــه داریـد.

8. استفاده از پیـاز برای درمــان گل مژه

پیـاز دارای خواص ضد الــتـهـابـــی و ضد میـکروبی اســت. با وجود اینــکه استفاده از آن می توانــد باعـــث ایـجــاد سوزش شود، امـا روند بهـــبود را سرعـــت می دهــد. پیـــاز درد ناشــی از گل مژه را به خوبی کاهـش داده امـا ممـــکـن است به طور کامــل گل مژه را از بیــن نبــرد.

روش کار

پیـــاز را حلقوی برش زده و آن را چند دقیـقــه روی گل مژه قرار دهـید. این کار را دوبار در روز تکـرار کنیـد. یکـــی دیـــگـر از روش های استـــفــاده از پیـــاز، ریـــز ریــز خورد کردن آن است به طوریـکـــه اشک چشـــم به دلــیل تنــد بودن پیاز درآیــد. ایــنـکـار باعث خارج کردن گرد و غباری که ممـــکن اســـت عفونت ایـــجاد کند، می شود و درد را به خوبی کاهش می دهـد.

9. روغن نارگـــیل برای درمان گل مژه

روغن نارگـــیـل پوست را هیـدراتــه کرده و تورم را کاهـــش می دهد. همچـــنـــین باکـــتری هایـــی که باعث عفونت چشــم می شوند را از بین می برد.

مواد مورد نیاز

روغن نارگــیل

پنبه توپی

روش کار

برای ایـنکار ابــتـــدا چشـم آسـیــب دیــده را با آب تمیــز بشوییـــد. روغن نارگیـل را به آرامی گرم کنـــید و آن را با اسـتـــفـاده از پنبه روی گل مژه بزنــید. در طول روز این روش را چنـــدیـن بار تکرار کنــیـد.

10. از عسل برای درمــان گل مژه استـــفـاده کنیـد

اسـتـــفـــاده از عسل یکی از قدیــمـــی ترین درمان های خانگی گل مژه به حســـاب می آیـــد. خواص ضد میکـروبی، ضد التهـابی و ضد آلرژی آن برای درمـــان بیمـاری های پوستـی به خصوص چشـــم مفـــیــد است. عسل یک نرم کنـنــده عالــی است و باعـــث مربوط مانــدن پوست می شود. این ویژگی عســل می توانـد در درمـــان موثر ایــن عارضـه بســـیـار مفــید باشــد.

مواد مورد نیـــاز

عسل سه قاشق غذاخوری

آب گرم دو فنـــجان

روش کار

عسل را درون آب ریخــته و به خوبی هم بزنـید. سپـس منـــطقه آســـیــب دیــده را با آن شستـشو دهـــید. ایـــن کار را دوبار در روز تکـــرار کنــید.

 

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.