گل ها و گیاهان بسیار بزرگ و رویایی در دل طبیعت

گیاهان و گل های بسیار حالبی در جهان وجود دارند که این گل ها و درختان به طرز رویایی و باور نکردنی می باشند بسیاری از این گیاهان را در فیلم های سینمایی دیده اید ولی واقعا واقعیت دارند و همچنان برای استفاده از در فیلم ها از این گیاهان و درختان استفاده می نمایند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر گل ها و گیاهان بسیار بزرگ و رویایی در دل طبیعت را در سایت مجله دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت مجله دانستن :درختان غول پیکر , قارچ‌های براق , گل هایی که مشابه پرنده ها می باشند و گیاهانی که نصفه حیوان می‌باشند , در حالتی که کسی در رابطه چنین چیزهایی با شما حرف نماید تصور می کنید که در رابطه یک فیلم سینمایی سخن میزند . ولی اعتقاد و باور نمایید چنین چیزهایی روی زمین وجود دارا هستند . در اینجا ۱۰ مثال از گیاهان عجیبی را میبینید که گویی به یک سیاره دیگر وابستگی دارا هستند .

درختان غول پیکر

در شرایطی که بلندترین درختی که تا به درحال حاضر چشم اید را ۱۰ برابر فرمایید , ممکن است بتوانید عظمت درخت سکویا را ادراک نمائید . این درختان به طور ارگانیک صرفا در فن کوه نوادا در کالیفرنیا پرورش میکنند . بلندترین درخت شناخته شده عالم یک ردوود ساحلی به اسم هایپریون «Hyperion» است . طول این درخت دست‌کم ۱۱۵ . ۵ متر و نسبتاً به بلندای یک ساختمان ۳۸ طبقه است . از دید حجم , یک سکویای غول پیکر به اسم «ژنرال شرمن» رده اولیه را می گیرد . درواقع این درخت مطرح ترین جان دار زنده شناخته شده روی زمین است . حجم تنه آن ۱۴۸۷ مترمکعب است . این درخت عظیم ۱ . ۲ میلیون کیلوگرم وزن داراست و محیط آن ۳۱ متر است . سکویاهای غول پیکر به عوارض ارگانیک نمی‌میرند و در بعضی مورد ها مشاهده شده که ۳۰۰۰ سال قدمت مینمایند . ممکن است بدین خطر باشد که پوسته آنان ضد آتش است و میتواند تا ۰ . ۹ متر ضخامت داشته باشد .

گیاه خجالتی

گیاهی که در صورتیکه به آن دست بزنید برگ هایش را عده می‌کند! تخیلی به لحاظ می رسد , ولی میموزا پودیکا ( Mimosa pudica ) یک گیاه حقیقی روی زمین است . این گیاه مستقر بخش ها استوایی است و در واقع یک مدل علف هرز است . هنگامی هوای اطراف این گیاه جنبش مینماید یا این که چیزی برگ هایش را لمس می کند , خودش را عده می کند . اسم این گیاه هم از همین خصوصیت گرفته شده‌است , پودیکا به معنای «خجالت» یا این که «کوچک شدن» است . در جواب به‌این عکس العمل , گیاه مواد شیمیایی آزاد می کند که سیگنال هایی می‌فرستد که آب سلول‌های گیاه را تخلیه میکند . تخلیه آب سلول‌ها سبب می شود برگ‌ها به سوی باطن توده شوند . در بعضی کشور‌ها از این گیاه تحت عنوان تسکین دهنده , داروی بیخوابی و مرهمی برای نیش مار استفاده میشود .

قارچ‌های درخشنده

قارچ‌های متعددی وجود دارا هستند که در ظلمات بیشه می‌درخشند . یکی‌از تماشایی‌ترین آنان , مایسنا کلروفوس «Mycena chlorophos» است , یک قارچ ژاپنی که به محض ظلمات هوا به رنگ سبز نئونی میدرخشد . مکانیزم این گیاه مشابه به موجودات اعماق دریاست . این گیاه دربردارنده یک مخلوط شیمیایی به اسم لوسیفرین است . این ماده با اکسیژن و آنزیمی به اسم لوسیفراز برخورد میدهد تا نور و روشنایی رنگی براق تولید نماید .

جلبکی که موجب تلالو اقیانوس میشود

یکی دیگر از گیاهان شب تاب باورنکردنی در اقیانوس معاش می کنند . یک جور جلبک که «Noctiluca scintillans» اسم دارااست و مناظر براق باورنکردنی در جزیره کارائیب پورتوریکو تولید میکند . این موجودات آنقدر ریز می‌باشند که هزاران عدد از آنان میتوانند در یک قطره آب جای بگیرند . این جلبک‌ها به حرکاتی مانند برخورد امواج یا این که پارو زدن عکس العمل نشان میدهند و یک نور و روشنایی آبی‌رنگ حباب دار تولید می کنند . بعضا دانشمندان معتقدند که‌این جلبک‌ها از درخشش خویش برای ترساندن شکارچیان خویش استفاده میکنند . ماهی‌ها رغبت دارا هستند از این بخشها براق به دور بمانند . بعضا پژوهشگران معتقدند که آمونیاک ایجاد شده بوسیله این جلبک به صورت فیزیکی ماهی‌ها را تحریک میکند اگر چه به حیث نمی رسد سمی باشد .

گلی که مشابه پرنده است

اسم علمی این گیاه «Strelitzia» است و مردمان آن را با اسم «پرنده بهشتی» میشناسند . بعداز این که این گیاه ۱ . ۵ متر و ۳ – ۵ سال بزرگ شد , گل هایی می دهد که مشابه طیوران رنگارنگ است . هر چند این گل از آفریقای جنوبی آمده البته گل قانونی لس آنجلس است . از این گیاه برای معالجه علامت ها حساسیت استفاده میشود . پرنده بهشتی به آسانی حتی‌در کشورهای سرد رویش مینماید ; به این ترتیب چنانچه یک باغچه داشته باشید میتوانید این گیاه را در آن بکارید .

نیلوفرهای آبی‌رنگ عظیم الجثه

ممکن است عکس هایی از یک نوزاد که روی برگ‌های غول پیکر یک نیلوفر آبی‌رنگ نشسته را چشم باشید و فکر کنید این نیز یکی دیگر از معجزه‌های فتوشاپ است . ولی در واقع , این اعجاز طبیعت در جنگل‌های آمازون است . حقیقتا برگ‌های عظیم نیلوفر آبی‌رنگ وجود دارا‌هستند و بچه‌های کوچک می توانند روی آن بنشینند . این برگ‌های شناور تا ۲ . ۵ متر قطر دارا‌هستند و هر گیاه میتواند۵ برگ داشته باشد. گل‌های این گیاه تنها دو روز دوام دارند، اما به اندازه برگ‌ها بزرگ نیستند.

علفی که جلوی چشمتان رویش می نماید

چنانچه تا به هم اکنون باغبانی کرده باشید , احتمال دارد می دانید که به لحاظ میرسد خار‌ها و علف‌های هرز مجدد جلوی چشمتان پرورش میکنند . احتمال دارد توهم به لحاظ رسد , ولی بعضی گیاهان حقیقتا به همین سرعت پرورش می نمایند . بامبوی لاکپشتی یا این که «Phyllostachys edulis» می تواند در زیستگاه ساکن خویش در چین با سرعت یک متر طی روز رویش نماید . این گیاه اکنون در بخشها دیگری از آسیای شرقی و اروپا هم یافت می گردد . اگر‌چه این گیاه با درخت نادرست گرفته میگردد , ولی در واقع یک علف چوبی است . در‌حالتی که بنشینید و این بامبو را یک ساعت تماشا فرمایید , میبینید که حدود ۴ سانتیمتر بلندتر می گردد . در صورتیکه یک روز آن را در حالیکه نیز قد شماست , مشاهده کنید فردای آن روز یک متر از شما بلندتر خواهد بود .

درختی که با شما میجنگد

درخت گیمپی‌گیمپی ( Gympie – Gympie ) در استرالیا رویش مینماید و ظاهرا بی خطر به حیث می رسد , ولی هر قسمت از آن با موهای کرکی پوشیده شده که میتوانند شمارا به نحوه وحشیانه‌ای بگزند . این مو‌ها دربردارنده یک ماده شیمیایی می‌باشند که به محض این که موها بشکنند آزاد میشود . احتمالا چه بسا با لمس آهسته آن ها نیز این حادثه بیفتد . هنگامی مو‌ها در پوست فرو می روند , این ماده شیمیایی سوزش وحشتناکی در پوست ساخت میکند که قابل مقایسه با درد سوزش پاشیدن اسید روی پوست است . این درد میتواند ماه‌ها ارتفاع بکشد و گهگاه به دیوانگی یا این که قتل نفس اشخاص ختم می گردد . چه بسا تماس مختصر با این گیاه خطرناک موجب برخورد آلرژیک شدید و آنافیلاکسی می شود .

درخت فناناپذیر

احتمالا اسم «جینکو بیلوبا» را شنیده باشید . این گیاه خاصیت درمانی متعددی دارااست و نوع منحصربفردی است که شاید از زمان دایناسور‌ها معاش مینماید . ولی جالبترین قصه در رابطه جینکوبیلوبا با بمباران هیروشیما آغاز می شود . در گلشن Shukkeien ژاپن که حدود ۱۳۷۰ متر از انفجار هسته‌ای مسافت داشت یک درخت جینکو وجود داشت . پس از این‌که نسبتاً همگی چیز در‌این حوزه‌ ازبین رفت , درخت جینکو شاخه‌های جدیدی زد و مجدد سبز شد . تاکنون هیچکس حقیقتا نمی‌داند چطور چنین چیزی احتمال دارد , ولی این نشان میدهد که درخت جینکو بضاعت و توان شگفت انگیزی در سبز شدن از در میان خاکستر داراست . از آن زمان , دانه‌های این درخت بازمانده از بمباران هیروشیما گردآوری و در سراسر عالم توزیع شده‌است . این درختان نسل نو نشانه آرزو برای همگی اشخاصی میباشند که زیر تاثیر این اتفاق افتاد حرکت دهنده در سال ۱۹۴۵ قرار گرفتند .

درختی که حیوان نیز است

موجودی که نیز ویژگی‌های حیوان و نیز گیاه را داشته باشد , تخیلی به لحاظ می رسد , البته حقیقتا چنین مدل هایی روی زمین وجود دارا‌هستند . چنین خاصیتی را به مولکول‌های RNA نسبت میدهند . دانشمندان درین گیاه/حیوان نیز میکرو RNA‌های حیوانی و نیز میکرو RNA‌های گیاهی را پیدا کرده اند ; و از حیث ژنتیکی نیم حیوان و نیم گیاه می باشند .

گل ها و گیاهان بسیار بزرگ و رویایی در دل طبیعت

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.